ANA SAYFA
HABERLER
BASINDA TES
VİDEOLAR
MEVZUAT
HUKUK
SENDİKAL ÇALIŞMALAR
EYLEMLERİMİZ
ŞUBELER
YÖNETİM
ANKETLER
YAYIN ARŞİVİ
YAYINLAR
EĞİTİM ve TOPLUM
TES TANITIM FİLMİ
SON VİDEOLAR
GENEL BAŞKAN CNNTÜRK`TE YENİ YÖNETMELİĞİ DEĞERLENDİRDİ.
GENEL BAŞKAN, YENİ YÖNETMELİĞİ DEĞERLENDİRDİ
ŞUBELERDEN HABERLER

Rize
EĞİTİM BİR -SEN’DEN RTE ÜNİVERSİTESİNDE USULSÜZLÜKKayseri 1
KAYSERİ 1 NO’LU ŞUBEDEN, VALİLİK BİNASI ÖNÜNDE BASIN AÇIKLAMASI YAPTIAfyonkarahisar
AFYONKARAHİSAR ŞUBE, DİNAR İLÇE TOPLANTISI YAPTIAfyonkarahisar
AFYONKARAHİSAR ŞUBEDEN, EVCİLER İLÇE TOPLANTISI YAPTIAfyonkarahisar
AFYONKARAHİSAR ŞUBE, HOCALAR İLÇE TOPLANTISI YAPTIAfyonkarahisar
AFYONKARAHİSAR ŞUBEMİZCE DAZKIRI İLÇE TOPLANTISIAnkara 5
TÜRK EĞİTİM – SEN 5 NO’LU ŞUBE İLÇE TEMSİLCİLERİ TOPLANTISI BEYPAZARI’NDA YAPILMIŞTIRAnkara 5
ANKARA 5 NO’LU ŞUBE’DEN BAŞBAKAN’LIĞA DİLEKÇETekirdağ
TEKİRDAĞ ŞUBE: “ÖĞRETMEN SAHİPSİZ DEĞİLDİR”Kocaeli 1
KOCAELİ 1 NO’LU ŞUBEDEN, VALİ ZİYARETİKayseri 1
KAYSERİ 1 NO’LU ŞUBEDEN, KAMU ÇALIŞANLARINA KARŞI UYGULANAN ŞİDDET VE TACİZE KINAMAEskişehir 2
ESKİŞEHİR 2 NO’LU ŞUBEDEN MEZUNİYET TÖRENİAnkara 2
ANKARA 2 NO’LU ŞUBE İSTİŞARE TOPLANTISI YAPTIİstanbul 6
TÜRK EĞİTİM-SEN İSTANBUL 6 NOLU ŞUBE İSTİŞARE TOPLANTISIKaraman
KARAMAN ŞUBE; ARSIZLIĞIN BU KADARI! ERMENEK’TE NELER OLUYOR?Konya 2
KONYA 2 NO’LU ŞUBE, İSTİŞARE TOPLANTISI YAPTIİstanbul 8
İSTANBUL 8 NO’LU ŞUBE, MOBBİNGÇİ MÜDÜRÜ PROTESTO ETTİAmasya
AMASYA ŞUBE, İSTİŞARE TOPLANTISI YAPTISivas
SİVAS ŞUBE, İSTİŞARE TOPLANTISI YAPTIKayseri 1
KAYSERİ ŞUBE’DEN, 4 NİSAN’DAKİ MİTİNGE KATILIM ÇAĞRISI


Tüm Şube Haberleri  
SİTE İÇİ ARAMA
İçerikte de Ara
Toplam
44,163,660
Sayfa izlenimi aldık.
MEB’İN YENİ YÖNETMELİK TASLAĞI
Oy Sayısı : 22
Yayın Tarihi
21.07.2010 - 10:23
Okunma Sayısı
5,935

Yazdır

MEB’ına bağlı Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liselerinin Öğretmenleri ile Güzel Sanatlar ve Spor Liselerinin Beden Eğitimi, Müzik ve Görsel Sanatlar/Resim öğretmenlerinin seçimi ve atamalarına dair yönetmelik taslağını sendikamıza göndererek Türk Eğitim-Sen’in görüşleri ile ilgili bir rapor istemiştir.

Türk Eğitim-Sen görüşlerini bildirmeleri için şubelerden rapor isteyerek, gelecek görüşler doğrultusunda taleplerini MEB’i iletecektir.

Üyelerimiz ve tüm eğitim çalışanları taslakla ilgili görüşlerini, bu konudaki habere yorum yaparak bizimle paylaşabilirler.

 İlgili Yönetmelik Taslağı için tıklayınız

YORUMLAR
Yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden Türk Eğitim-Sen sorumlu tutulamaz. Tehdit ve hakaret içeren yorumlar yayınlanmaz
erdem
11.08.2010 - 12:28  
Anadolu lisesi öğretmen seçiminde 2009 aralık sınavı sonucuna göre mevcut yönetmeliğe göre son bir atama daha yapılmalıdır. çünkü bu sınav sonucuna göre yapılan atama öncesinde çok fazla (2008 puanına göre) atama yapıldı ve her yer doldu. son sınava girenlere açık yer kalmadı. bu sebeple 1 defalık mevcut yönetmeliğe göre atama yapılmalı sonra kademeli geçişle yeni yönetmelik uygulanmalı. ayrıca yüksek lisans yapanlar, daha önceden Anadolu lisesinde çalışmış olanlar, dönüştürülen okulda çalışanlar mutlaka öncelikli değerlendirilmelidir..
onderbh
31.07.2010 - 13:52  
2009 sınavına bir kaç ay çalışıp çalıştığım ilde ve türkiyede derece yaptım. ancak atama döneminde merkezde hiç açık okul bulunmadığndan tercih yapmadım. şimdi sınavsız atamadan bahsediliyor. bu, ben ve benim gibilere büyük bir haksızlıktır. diğer taraftan baktığımızda genel lisede çalışan bir öğretmenin okul dönüşümünden dolayı okul değiştirmesi de haksızlıktır. bence iki taraflı düşünüldüğünde son bir atama daha yapıldıktan sonra önümüzdeki yıllarda kademeli olarak (yani ek2 gibi bir kriterle) öğretmenler anadolu kadrosuna geçirilmelidir.
yeşeri
29.07.2010 - 15:58  
ANADOLU ÖĞRETMEN LİSESİNE ATANMAK İÇİN ;ÖNCE YAZILI SINAVA ,SONRA MÜLAKATA GİRDİM.YAZILI SINAV TABAN PUANI DA 60 İDİ.MAKSAT ÖĞRENCİSİ SEÇİLEN OKULLARA ÖĞRETMEN OLARAK SEÇİLEBİLMEKTİ.YAZILI VE MÜLAKAT SINAVLARI SONUCUNDA DÖRDÜNCÜ OLDUM VE BEYŞEHİR ANADOLU ÖĞRETMEN LİSESİNE ATANDIM.YENİ TASARI ANADOLU ÖĞRETMEN LİSELERİ İÇİN SINAV ŞARTINI ORTADAN KALDIRIYOR.BU DURUMDA BEN VE BENİM GİBİLERE HAKSIZLIK YAPILDIĞINI DÜŞÜNÜYORUM.BİZİM EMĞİMİZE SAYGISIZLIK.ÖĞRENCİYİ SEÇEREK ALDIĞIN OKULA HEM İDARECİYİ HEM DE ÖĞRETMENİ SEÇEREK ALMAN GEREKİR.EĞER ORTADA BİR KALİTE ANLAYIŞI VARSA YAKIŞANI DA BUDUR.SÖZDE BAKANLIK ANADOLU ÖĞRETMEN LİSELERİNE ÇOK ÖNEM VERİYORDU. ÖNCE MÜLAKATI KALDIRDILAR SONRA TABAN PUANI 40 A DÜŞÜRDÜLER ŞİMDİ DE SINAVI KALDIRIYORLAR.HATA ÜSTÜNE HATA YAPILIYOR.BENCE BUNLAR BU OKULLARIN SONU OLUR.ŞU AN ÇOK KALİTELİ ANADOLU ÖRETMEN LİSELERİ VAR.BU NEDENLE ANADOLU ÖĞRETMEN LİSELERİNE VE ANADOLU LİSELERİNE ÖĞRETMENLER SEÇİLEREK ALINMALIDR.
yu38suf
29.07.2010 - 11:02  
sayın yetkililer 2009 sınavını kazananların madur olmaması için en azından yeni yönetmelik çıkıncaya kadar 2009 da sınava giripte kazananların ataması bir defaya mahsus yapılsın.
ismail20
28.07.2010 - 14:43  
Ben bir öğretmen olarak bundan sonra ileriye yönelik plan yapmamaya karar verdim. Dalga geçer gibi sistem değiştiriyorlar. Hiçbir şekilde önümüzü göremiyoruz. Ben 80'in üzerinde puanla mülakata da girerek anadolu öğretmen lisesine atanmıştım. Bu yaz il dışı yer değişikliğiyle düz liseye atandım. Anladığım kadarıyla bu yönetmeliğe göre tekrar başvuru hakkım yok. Bu nasıl bir adalettir. Gerçi ne adaleti arıyorsam. Bu yönetmelik ne zaman yürürlüğe girecek.
fatihogr
27.07.2010 - 23:28  
Mevcut yönetmelik neden değiştiriliyor anlamış değilim.Fen ve Anadolu türü eğitim kurumlarına sınavla öğrenci alınıyorsa öğretmenlerinde sınavla seçilmesi çok doğru bir karardı.Dönüştürülen liselere öğrenciler sınavla alınıyorsa öğretmenlernde sınava girerek o kurumda çalışmayı hak etmesi gerekmez mi?Zaten baraj 40 idi.Eee onu da alamayan öğretmen varsın başka okula gitsin. SINAV ŞART! BAŞKA TÜRLÜ ADALET YERİNİ BULMAZ...Ayrıca 2009 da sınava girip atanmayı bekleyen onca öğretmen varken bu taslak hiç de yerinde olmamıştır.Önce bu arkadaşların atamalarının yapılması gerekmez mi?
elvan78
27.07.2010 - 18:58  
Sınava hazırlanıp bunun için emek harcayan ve açık bulunamadığı için atanamayan öğretmenlere yeni bir başvuru hakkı verilmeden bu okullara sınavsız öğretmen alınması tam bir haksızlıktır.2008 sınavıyla 3. kez bile atama yapılmalıdır diyen ve bunu başaran sendikamı şimdi 2009 luların haklarını savunmaya davet ediyorum.
fatihogr
27.07.2010 - 18:50  
Kurallar oyunun sonunda değil , oyunun başında belirlenir.27/12/2009 tarihinde yapılan sınavda 40 puan alan başarılı sayılıp atanırken ; şimdi 70 alanın başarılı olacağı söylenmesi o dönemde ataması yapılamayan (69 aldığı halde ) öğretmenler için büyük haksızlık doğuracaktır. Yönetmelik taslağı hazırlanırken bu konulda daha hassas davranılması gerekir.
alp
27.07.2010 - 17:05  
Sınav kazananlar atanmalıdır.Yoksa haksızlık,karışıklık ve kırgınlık olacaktır.Sonra da tekrar sınava göre tespit yapılması görüşündeyim.
cevat078
27.07.2010 - 16:16  
ANADOLU LİSELERİNİN SINAV KAPSAMI DIŞINDA TUTULMASI KONUSUNDA BİR TAKIM ÇEKİNÇELER VAR. DÖNÜŞTÜRÜLEN OKULLARDA BÜYÜK İHTİMAL NORMAL EĞİTİM YAPILACAK VE KENDİLİĞİNDEN NORM FAZLASI ORTAYA ÇIKACAK. BU NOKTODA NORM KADRO YÖNETMELİĞİNE GÖRE ATAMALAR YAPILACAK. BU NEDENLE BU OKULLARDA DA SINAV ESASLI ALIM YAPILMASI DAHA İYİ OLACAKTIR. 2009 SINAVINA GİRENLERE BİR DEFA HAK VERİLMİŞTİR. 2008 SINAVINDA ÜÇ ATAMA GERÇEKLEŞİRKEN 2009 ATAMALARI İÇİN DAHA NE BEKLENMEKTEDİR. TÜM ANADOLU TÜRÜNDEKİ OKULLARA SINAVLA ÖĞRETMEN ALMAK EN ADİLİDİR GÖRÜŞÜ HAKİM GÖRÜŞTÜR.YÖNETMELİĞİN BU ŞEKİLDE RADİKAL DEĞİŞMESİNE GEREK YOK. ESKİ YÖNETMELİK DEVAM ETSİN. SINAV BARAJI 45 OLSUN, EK 2'DE DÜZENLEMELER YAPILSIN.
ASLAN68
27.07.2010 - 14:46  
Bu tasarı ne zaman kabul edilip son şeklini alacak ve sınav ne zaman yapılacak ya da yapılması düşünülüyor bunun hakkında bilgi verirseniz memnun oluruz.
mat52
27.07.2010 - 13:16  
bence mülakatla atanan yani ilsis bilgilerinde seçme sınavına göre atananlar yazılı öğretmenler bu okullara tayin isteyebilmelidir.
selim115
27.07.2010 - 13:16  
Birçok öğretmen sınava girdi.Sınav puanına göre atamalar yapılmalıdır.Sınavın kaldırılması yeni sorunlara neden olur.
boran
27.07.2010 - 00:54  
Sınavsa kazandık.Anadolu kadrosu alalım diye ilçeye de gittik.Birde baktık bakanlık sınavı kaldırmayı düşünüyor muş...peki o zaman niye sınav yapıldı?Dönüşen okullara yeni atamalar yapıldı.Kadro iyice şişti.İhtiyaç bir, kadroda altı tane öğretmen.Gitmeyip okulda kalan arkadaş yada sınav kazanamayan veya yerli puanı alamayan arkadaşa ödül bize ceza şimdi adalet bunun neresinde.
turkuaz
26.07.2010 - 11:23  
Anadolu öğretmen liselerini kazanan öğretmen ve öğrencilerde yüksek puan alarak bu okulları kazanmışlardır. Meb niye öğretmen liselerini dışlıyor anlayamıyorum. Ben bu okula gelmek için Türkiye derecesi yaptım Ankara da mülakata girip kazanarak atandım. Öğretmen liselerine öğretmen atamaları da sınavla olmalıdır.
mat52
26.07.2010 - 08:23  
yeni yönetmeliğin hazırlanması bekleniyordu.çünkü geçen sınavda baraj 40 a kadar düşürülmüştü.artık anadolu liselerinin sayısı arttığı için sınavında anlamı kalmamıştı.ancak fen,sosyal bilimler ve anadolu öğretmen liselerine sınavla öğretmen alımı devam etmelidir.öğretmen liselerinin taslakta yer almadığı görülüyor.bu durum düzeltilmeli,sınavla öğretmen alacak eğitim kurumlarına öğretmen liseleri mutlaka eklenmelidir.ayrıca ilsis bilgilerinde "SEÇME SINAVINA GÖRE ATANANLAR" yazan öğretmenlerin kazanılmış hakları saklı tutulmalıdır.
ASLAN68
25.07.2010 - 11:45  
Değerli Türk eğitim sen yöneticileri bu tasarıya siz nasıl bir görüş bildireceksiniz,bu sınav ne zaman olacak il dışına kontenjan verilecek mi,uygulama sınav gerçekten yapılacak mı?
qwerty
23.07.2010 - 23:53  
Yönetici Atama sürecinde "Öğretmen Liseleri" ile ilgili duyarlılık isteyen bir yazı. Aynen yayınlıyoruz. Öğretmen liseleri eğitim sistemimizin öğrenci ile birlikte en temel unsuru olan öğretmeni yetiştirmeyi amaçlayan son derece önemli okullardır. Öğrenci merkezli eğitimin haklılığının tartışılmazlığı, şu andaki mevcut sistemimizin temel unsurunun öğretmen olduğu gerçeğini örtmez. Öğretmen toplumdaki en önemli rol modeldir. Son yıllarda okullarda meydana gelen öğretmen odaklı sorunların öğretmen yetiştirilmesinden kaynaklandığı bir vakıadır. Zaten öğretmen liselerinin kuruluş gerekçeleri de budur. Öğretmeni doğrultmadan eğitim sistemimizi doğrultamayacağımıza inanmaktayım. Ancak son zamanlarda milli eğitim sisteminde cereyan eden değişimler öğretmen liselerinin önemini azaltacak nitelikte olması bir öğretmen lisesi müdürü olarak bizi son derce üzmektedir. Bunlar. 1. 13/08/2009 tarihinde yayımlanan ve en son 15/05/2010 tarihinde güncellenen “Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Atama Ve Yer Değiştirmelerine ilişkin Yönetmelik” ile fen ve sosyal bilimler liselerine yönetici atamada sınırlamaya gidilmiş ve sadece bu okullara öğretmen olarak atananlara yönetici olma şansı verilmiştir. Yine imam hatip liselerinden meslek liselerine kadar pek çok kuruma yönetici atanabilmek için özel şartlar getirilmiş olmasına rağmen öğretmen liseleri sıradan okullar gibi değerlendirilmiştir. Bu okullar için hiçbir özel şart getirilmemiştir. Oysa eskiden öğretmen liseleri ve fen liseleri sınav artı mülakatla öğretmen alan okullardı. Ve bu sadece bu iki grup okula tanınan bir ayrıcalıktı. Yukarıda adı geçen okullara özel şartlar getirilmesinden beklenen yararın öğretmen liselerinden esirgenmesi anlaşılır olmamıştır. 2. En son olarak da bakanlığın yürütmüş olduğu çalışma ile fen, sosyal bilimler ve anadolu güzel sanatlar liseleri öğretmen seçimi ve atanmasına yönelik yeni bir yönetmelik hazırlığında olduğu ve bu şekilde mevcut bulunan “Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Güzel Sanatlar ve Spor Liseleri ile Her Türdeki Anadolu Liseleri Öğretmenlerinin Seçimi ve Atamalarına Dair Yönetmelik” kapsamından bu okulların çıkarılacağı anlaşılmaktadır. Mevcut yönetmelikte bu tür okullara atanma puanının kırk olduğu düşünüldüğünde, bakanlığın hazırlamış olduğu taslaktan bu okullara öğretmen olarak atanma puanını yüz üzerinden yetmiş olarak belirlemesi bu okullara daha nitelikli öğretmen ve idarecilerin atanmasını sağlamaya yönelik olduğu anlaşılmaktadır. Aynı durumun öğretmen liselerinden esirgenmesi anlaşılır olmamakla birlikte bakanlık politikalarına da terstir. Zira öğretmen liselerine nitelikli öğrenci alınması için 6. ve 7. Sınıflarda sınıf tekrarı yapmaması ve 8. Sınıfta da şube öğretmenleri tarafından teklif edilmiş olması gibi şartlar sadece öğretmen liseleri için geçerli bir durumdur. Ve başarılı, iyi öğrenciyi öğretmen yapmayı amaçlamıştır. Yukarıdaki iki durum öğretmen liselerinin önemini kamu oyunun gözünden düşüreceğini elbette zaman içerisinde göreceğiz. Fen ve sosyal bilimler liselerine tanınan ayrıcalıkların öğretmen liselerine tanınmaması bu okulların yetiştirdiği öğrenci profiline bakıldığında onur inciticidir. Zira fen alanında eğitim veren ve daha çok tıp ve mühendislik alanında öğrenci yetiştiren fen liselerine öne alıp, öğretmen yetiştiren okulların sıradanlaştırılması aynı zamanda öğretmene bakışla ilgili temel bir yanlıştır. 24 Kasımlarda nutuk atma ile bu iş olmaz. Öğretmen liselerine daha çok sosyo -ekonomik olarak orta ve alt grupta yer alan ailelerin çocukları gelebilmektedir. Fen lisesinde beş sene görev yapmış biri olarak bu okullardan öğretmenliği seçen bir tane öğrencim olmamıştır. Şimdi sayıları 200' e yaklaşan fen ve sosyal bilimler liseleri ile ülkemizin en iyi öğrencilerini toplayıp bunları tıpçı ve hukukçu veya mühendis yapıp geri kalanlara siz de öğretmen olun denmesi öğretmenlik müessesesine kastetmektir. Ve bu durumu Milli Eğitim Bakanlığının yapması en incitici taraftır. Ne yapılmalı: Gerek ders saatleri gerekse de müfredat olarak Anadolu ve fen türü okullardan en farklı okullar olan öğretmen liselerini, sayılarının hızla artan ve genel liselerin dönüştürülmesi ile genel Anadolu lisesi olan Anadolu liseleri ile aynı kategoriye konması hatasından vazgeçilmelidir. Genel lise müdürünün, fen ve sosyal bilimler liselerine değil sadece bu okullara müdür olarak atanabilmesi eşitlik ilkesi ile de bağdaşmaz. Bu sebeple öğretmen liseleri hem öğretmen hem yönetici seçiminde yukarıda bahsedildiği gibi fen ve sosyal bilimler liseleri grubuna alınmalı ya da ayrı bir tür olarak değerlendirilmelidir. Eğer başarı ve kalite puanla alakalıysa - bu durum Türkiye gerçeği ile örtüşmektedir -hızla açılan fen ve sosyal bilimler liselerinin öğretmen liselerini sekteye uğratacağı ortadadır. Bu okulların korunması lazımdır.Bu okulları korumak Türk öğretmenini korumaktır. Lütfen bir şeyler yapalım. En azından fen ve sosyal bilimler liselerine yönetici ve öğretmen seçerken belirlediğimiz kriterleri, bu öğretmenlerin yetiştirildiği okullara da verelim. Bu konuda gerekli çalışmalar yapmasını bekler, saygılar sunarım. Zekeriya ABANOZOĞLU Akçaabat Anadolu Öğretmen Lisesi Müdürü
cevat078
23.07.2010 - 21:49  
YENİ YÖNETMELİK GEÇMİŞTE SIKINTILAR DA HATIRLANARAK DÜZENLENMELİDİR. BU DÜZENLEMEDE MAĞDURİYETİ EN AZA İNDİRMEK GEREKİR. ANADOLU ÖĞRETMEN LİESELERİNİN ÖZELLİKLE SINAVLA ÖĞRETMEN ALINMASI GEREKEN BİR OKULDUR. YÖNETMELİK DIŞINDA KALMAMASI GEREKİR. 2009 SINAVINDA 70 BARAJININ GETİRİLMESİ TEKRARDAN DÜŞÜNÜLMELİDİR. UZMAN ÖĞRETMENLİĞİ HAKKI OLUP ALAMAYAN ÇOK KİMSE VARDIR. EK 2 KRİTERLERİNİN GÖZDEN GEÇİRİLMESİ GEREKİR.
ASLAN68
23.07.2010 - 20:00  
Anadolu liselerine sınav ne zaman olacak ve il dışına kontenjan verilecek mi ayrıntılar ne zaman belli olur?
erdemliyiz
23.07.2010 - 16:38  
biz bu sınava macera olsun diye değil anadolu lisesine atanabilme umuduyla girdik.bu sınav bir sonraki sınava kadar geçerlidir diyordu genelge.maç esnasında kural değiştirilmeye çalışılıyor,sendikalardan destek bekliyoruz meb'in yapacağı adaletsizliğe mani olsunlar.arkadaşlar iyi öğretmen kötü öğretmen tartışmayalım bu kriteri biz koymadık elbette herkes kendini en iyi öğretmen olarak görür .ortada yapılmış bir sınav ve sonucu varsa gereği yapılmalıdır .meb 7ay sonrasını planlamaktan veya görmekten aciz mi.ki şunu da söylemeliyim dönüşen okulların öğretmenleri durumdan haberdardı kimisi sınava girddi kimisi gururundan girmedi,yılları öğretmenlerinin 60-65 alması içler acısı bence.öğrenci seçiliyorsa öğretmen de seçilmeli.en azından gayretli insanlar sistem içinde motive edilmeli.biliyoruz ki her öğretmen de bir değil.senkalardan sınavı kazanan öğretmenlere,öğrencilere destek bekliyoruz .
mehmet2010
22.07.2010 - 23:28  
ben 2009 sınavına girdim ve de kazandım. Atama bekleyen, sınav kazanan, üstelik branşında ilçesinde açık olmadığı için 2010-2 anadolu lisesi ataması bekleyenlerin mağduriyetini meb nasıl giderecek??? 2009 sınavıyla yalnızca bir kez alım yapıldı. çalıştığımız okul anadolu lisesine dönüştürülünce norm fazlası olduk ve isteğe bağlı ama aslında ZORUNLU tayin istemek durumunda kaldık. senelerce emek verdiğimiz kendi okulumuzdan sürgün olduk. umudumuz bitmemişti; çünkü emek harcamış, çalışmış, sınav kazanmıştık, atama bekliyorduk. ama bu yeni taslak onca emeğimizi heba etti. bunca çaba boşuna mıydı? meb'in hangi kriterine, hangi uygulamasına güveneceğiz. hep hak yitimi...
qwerty
22.07.2010 - 17:24  
Fen sosyal ve spor liselerine öğretmen atama için hazırlanan tasarıda, fen, sosyal ve spor liselerine öğretmen atamaları sınavla yapılırken, niye fen, sosyal ve spor liseleri gibi daha önce sınav ve mülakatla öğretmen atanan anadolu öğretmen liselerine öğretmen atamalarıda sınavla olmalıdır. Özelliklede yüksek puanla öğrenci alan anadolu öğretmen liseleri mutlaka sınavla öğretmen almalıdırlar.
suatkah
22.07.2010 - 14:59  
yeni yönetmelikte anadolu liseleri ibaresi kaldırılmıştır. bizler anadolu liselerine sınav kazanarak atandık. herhalde şu anda yapılmak istenen anadolu liselerine herkesin sınavsız başvurmasını sağlamak. bizim gibi anadolu liselerine sınavla atanan öğretmenler bundan sonra yapılacak fen ve sosyal bilimler liselerine sınavsız giriş yapabilmeliyiz. yoksa şimdiden itibaren anadolu liselerine sınavsız atanacak öğretmenlerle aynı kefeye konulmuş oluyoruz. geçiçi bir madde eklenerek "sınavla atanan mevcut anadolu lisesi öğretmenleri bu kapsamdaki okul öğretmenerinden sayılır" ibaresi eklenmelidir.
2271503
22.07.2010 - 14:41  
Sadece branş sorularından oluşan sınav olmalı.İnk. tarihi veya yazım kurallarını bilmeyen bir öğretmen branşında iyi olamaz mı?Öğrenci bunlara kriter olarak bakmıyor ki.Dersini iyi öğretiyor mu buna bakıyor.Ek- 2 işin içinde olduğu sürece yandaşlar kazanacaktır.Çünkü takdir, aylıkla ödül hep onlarda.Dil ve y.lisansı olmayan öğretmende iyi olabilir.Sonuçta bu okullarda dersler ingilizce anlatılmıyor.Y.lisans sadece bir konu üzerine yoğunlaşılarak yapıldığı için y.lisans yapan tüm dersi iyi biliyor diyemeyiz.Sadece branş sorularının bulunduğu bir sınav ve bu sınav sonucuna göre atama yapılmalı.
yu38suf
22.07.2010 - 12:18  
meb sendikalara görüşleri için yeni yönetmelik taslağı göndermiş. Sendikaların sitelerinde var. Bu taslak aynen çıkarsa evet anadolu liselerine öğretmenler sınavsız gidecek ve böylece genel liseler anadolu lisesine dönüşmüş olmayacak. Tam tersine anadolu liseleri genel liselere dönüşmüş olacak çünkü sınavdan 40 bile alamayan öğretmenler anadolu lisesi öğretmeni olacak.... lütfen taslak bu haliyle çıkmasın
ASLAN68
21.07.2010 - 19:09  
Gözden kaçırdığım bir ayrıntı da bile getireyim UYGULAMA SINAVI kaldırılsın.Spor Akademisine girerken uygulamalı sınav yapılmıştı bize.Şimdi biz zaten öğretmeniz bu yeterlilik var bizde neden bir daha UYGULAMALI SINAV yapılıyor ki.Bu adaletsizlik bence olmamalı çünkü bunda torpil olur adam kayırmaca olur.Yazılı sınav olması yeterli bence.
ASLAN68
21.07.2010 - 18:40  
Çok uzun süredir ben bu sınavı bekliyordum.Spor lisesinde çalışmak benim hayalimdi.İlköğretimde çalışmaktan bıktım.Çünkü bakanlık biz beden eğitimi öğretmenlerine gerekn değeri vermiyor ve malzemesiz okullarda harcanıp gidiyoruz.TÜRK EĞİTİM SENDEN TASLAK HAKKINDAKİ ACİL OLAN DİLEĞİM;ÖĞRETMENLİKTE GEÇEN HİZMET SÜRESİ 2 SENE OLSUN BİR DE İL DIŞINA DA KONTENJAN VERSİN.FARKLI İLDE FARKLI EKOLLERİ TANIMAK KİŞİLİK GELİŞİMİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ...Yetkililerimiz bu konuyu dile getrirse çok ama çok memnun olurum.
qwerty
21.07.2010 - 17:55  
Taslak güzel olmuş yalnız fen liselerinde olduğu gibi ÖĞRETMEN LİSELERİDE sınavla öğretmen almalıdır. Yoksa yüksek puanla öğrenci alan ve eskiden fen lisesinde olduğu gibi sınav artı mülakatla öğretmen alınan anadolu öğretmen liselerinde başarı çok düşecektir. Sendikamızın bu konuya dikkat çekmesini istiyoruz.
gaziosmanpaş
21.07.2010 - 16:22  
Biz 2009 sınavında 67 aldık böyle bir yönetmeliğin yayınlanmasına itiraz ediyoruz.Sınavı kazananlara 70 barajı getirilmemeli bir kereye mahsus sınavı kazananların tümü değerlendirilmeli.Türk eğitim sen yöneticilerinden isteğimiz sınavı kazananları atamalarda mağdur etmemeleridir.70 barajına karşıyız.Atanma hakkımızın verilmesini istiyoruz.
feriduncayir
21.07.2010 - 14:53  
Yüksek lisans bitirmiş öğretmenler, alanında bir eser vermiş olan öğretmenler istekleri halinde Sosyal Bilimler, Fen Lisesleri veya Öğretmen liselerine alıonmalıdır. Bu özelliklere sahip kişilere Sosyal Bilimler, Fen Biseleri veya Öğretmen Liselerine geçiş hakkı verilmelidir. Hali hazırda düz liseler de anadolu liselerine dönüştüğünden bu okullarda başarı seviyesi düşecektir.
YORUM EKLE
Yorum ekleyebilmek için üye girişi yapmalısınız.
Türk Eğitim-Sen Genel Merkez © 2014
Talatpaşa Bulvarı No:160 6.Kat Cebeci/ANKARA
Telefon : 0 312 4240960 (8 Hat) Belgegeçer : 0 312 4240968
Site İlgili Görüş ve Önerileriniz İçin
Genel Dış İlişkiler ve Basın Sekreteri
ile irtibata geçebilirsiniz.