ANA SAYFA
HABERLER
BASINDA TES
VİDEOLAR
MEVZUAT
HUKUK
SENDİKAL ÇALIŞMALAR
EYLEMLERİMİZ
ŞUBELER
YÖNETİM
ANKETLER
YAYIN ARŞİVİ
YAYINLAR
EĞİTİM ve TOPLUM
TES TANITIM FİLMİ
SON VİDEOLAR
`FERTLER ÖLÜR MİLLETLER YAŞAR`
GENEL BAŞKAN İSMAİL KONCUK: TÜM MEMURLAR HAKLARINI KORUMALIDIR
ŞUBELERDEN HABERLER

Rize
EĞİTİM BİR -SEN’DEN RTE ÜNİVERSİTESİNDE USULSÜZLÜKKayseri 1
KAYSERİ 1 NO’LU ŞUBEDEN, VALİLİK BİNASI ÖNÜNDE BASIN AÇIKLAMASI YAPTIAfyonkarahisar
AFYONKARAHİSAR ŞUBE, DİNAR İLÇE TOPLANTISI YAPTIAfyonkarahisar
AFYONKARAHİSAR ŞUBEDEN, EVCİLER İLÇE TOPLANTISI YAPTIAfyonkarahisar
AFYONKARAHİSAR ŞUBE, HOCALAR İLÇE TOPLANTISI YAPTIAfyonkarahisar
AFYONKARAHİSAR ŞUBEMİZCE DAZKIRI İLÇE TOPLANTISIAnkara 5
TÜRK EĞİTİM – SEN 5 NO’LU ŞUBE İLÇE TEMSİLCİLERİ TOPLANTISI BEYPAZARI’NDA YAPILMIŞTIRAnkara 5
ANKARA 5 NO’LU ŞUBE’DEN BAŞBAKAN’LIĞA DİLEKÇETekirdağ
TEKİRDAĞ ŞUBE: “ÖĞRETMEN SAHİPSİZ DEĞİLDİR”Kocaeli 1
KOCAELİ 1 NO’LU ŞUBEDEN, VALİ ZİYARETİKayseri 1
KAYSERİ 1 NO’LU ŞUBEDEN, KAMU ÇALIŞANLARINA KARŞI UYGULANAN ŞİDDET VE TACİZE KINAMAEskişehir 2
ESKİŞEHİR 2 NO’LU ŞUBEDEN MEZUNİYET TÖRENİAnkara 2
ANKARA 2 NO’LU ŞUBE İSTİŞARE TOPLANTISI YAPTIİstanbul 6
TÜRK EĞİTİM-SEN İSTANBUL 6 NOLU ŞUBE İSTİŞARE TOPLANTISIKaraman
KARAMAN ŞUBE; ARSIZLIĞIN BU KADARI! ERMENEK’TE NELER OLUYOR?Konya 2
KONYA 2 NO’LU ŞUBE, İSTİŞARE TOPLANTISI YAPTIİstanbul 8
İSTANBUL 8 NO’LU ŞUBE, MOBBİNGÇİ MÜDÜRÜ PROTESTO ETTİAmasya
AMASYA ŞUBE, İSTİŞARE TOPLANTISI YAPTISivas
SİVAS ŞUBE, İSTİŞARE TOPLANTISI YAPTIKayseri 1
KAYSERİ ŞUBE’DEN, 4 NİSAN’DAKİ MİTİNGE KATILIM ÇAĞRISI


Tüm Şube Haberleri  
SİTE İÇİ ARAMA
İçerikte de Ara
Toplam
43,606,596
Sayfa izlenimi aldık.
SKANDAL ATAMA! BAKANLIK 43 PUANLA BİYOLOJİ ÖĞRETMENİ ATADI
Oy Sayısı : 38
Yayın Tarihi
20.08.2010 - 14:44
Okunma Sayısı
14,800

Yazdır

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI’NDAN SKANDAL ATAMA! BAKANLIK 43 PUANLA BİYOLOJİ ÖĞRETMENİ ATADI

 Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, bir basın toplantısı düzenleyerek, Milli Eğitim Bakanlığı’nın KPSS’de 43 puan alan Yahya Erdoğanlı’yı Biyoloji öğretmeni olarak görevlendirdiğini açıkladı. KPSS ile ilgili iddiaların tartışıldığı bugünlerde, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı bir atama çok tartışılacağını belirten Koncuk, Bakanlığın torpilli görevlendirmesini yargıya taşıyacaklarını belirtti. Genel Başkan basın toplantısında şunları söyledi: “KPSS sorularının çalındığı ve puanların yanlış hesaplandığı iddiaları gündeme bomba gibi düştü. KPSS ile ilgili iddiaların tartışıldığı bugünlerde, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı bir atama çok tartışılacak. KPSS’de yüzbinlerce aday ter dökerken, 370 bin aday öğretmen olarak atama beklerken, KPSS sorular çalındı mı, çalınmadı mı? diye endişe yaşanırken, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı bir atama, KPSS’de yarışan gençlerin ne kadar büyük bir haksızlığa uğradığını gözler önüne serecek.

 

Milli Eğitim Bakanlığı, büyük bir skandala imza attı ve KPSS 10 puan türünden 43.577 puan alan Yahya Erdoğanlı’yı, Van’a Biyoloji branşında sözleşmeli öğretmen olarak atadı. Yahya Erdoğanlı 2004 yılında KPSS sınavına girerek öğretmenliğe atanmak için kullanılan KPSS10 türünden 036.009, 2006 yılında KPSS10 türünden 43.577, 2008 yılında da KPSS10 türünden 37.991 puan aldı. Buna rağmen Erdoğanlı şaibeli bir şekilde Van Mizancı Murat Lisesine biyoloji branşında sözleşmeli öğretmen olarak atandı.

 

Erdoğanlı, Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmen alım ilanlarında başvurular için ilan ettiği taban puanlardan düşük olduğu için hiçbir zaman öğretmen alım başvurularına başvuramamıştır. 2005 yılından bu zamana kadar Biyoloji branşından öğretmen görevlendirme ve atamalarında ise en düşük taban puan 85,423 olmuştur. Şöyle ki; 2005 yılında yapılan öğretmen görevlendirmelerinde Biyoloji branşında taban puan 89,703 olmuştur. 2006 yılı 1. kadrolu öğretmen atamaları incelendiğinde; Van iline 2 adet Biyoloji branşından kadrolu öğretmen ataması yapıldığı anlaşılmaktadır. 2006 yılı 1. kadrolu öğretmen atamalarında Biyoloji branşında taban puan 91,094 olmuştur. 2006 yılı 1. atama döneminde sözleşmeli öğretmen görevlendirilmemiştir. 2006 yılı 2. Sözleşmeli öğretmen görevlendirmeleri incelendiğinde; Van iline Biyoloji branşından sözleşmeli öğretmen görevlendirmesi yapılmadığı anlaşılmaktadır. 2006 yılı 2. Sözleşmeli öğretmen görevlendirmelerinde Biyoloji branşında taban puan 91,641 olmuştur. 2007 yılı 1. kadrolu öğretmen atamaları ve sözleşmeli öğretmen görevlendirmeleri incelendiğinde; Van iline 8 adet Biyoloji branşından kadrolu öğretmen ataması yapıldığı görülmekle birlikte, Van iline Biyoloji branşından sözleşmeli öğretmen görevlendirmesi yapılmadığı anlaşılmaktadır. 2007 yılı 1. atamada yapılan sözleşmeli öğretmen görevlendirmelerinde Biyoloji branşında taban puan 87,238, kadrolu öğretmen atamalarında taban puan 88,550 olmuştur.  2007 yılı 2. kadrolu öğretmen atamaları ve sözleşmeli öğretmen görevlendirmeleri incelendiğinde; Van iline 1 adet Biyoloji branşından kadrolu öğretmen ataması yapıldığı görülmekle birlikte,  Van iline Biyoloji branşından Sözleşmeli öğretmen görevlendirmesi yapılmadığı anlaşılmaktadır. 2007 yılı 2. kadrolu öğretmen atamalarında Biyoloji branşında taban puan 89,349 olmuştur. 2007 yılı 3. Sözleşmeli öğretmen görevlendirmeleri incelendiğinde; 2007 yılı 3. Sözleşmeli öğretmen görevlendirmelerinde Biyoloji branşından taban puan 88,380 olmuştur.  2008 yılı 1. kadrolu öğretmen atamaları ve Sözleşmeli öğretmen görevlendirmeleri incelendiğinde; 2008 yılı 1. Sözleşmeli öğretmen görevlendirmelerinde Biyoloji branşında taban puan 87,556, kadrolu öğretmen atamalarında taban puan 89,15 olmuştur.

 

2008 yılı 2. kadrolu öğretmen atamaları ve sözleşmeli öğretmen görevlendirmeleri incelendiğinde; 2008 yılı 1. Sözleşmeli öğretmen görevlendirmelerinde Biyoloji branşında taban puan 85,423, kadrolu öğretmen atamalarında taban puan 88,841 olmuştur.”

TÜRK EĞİTİM-SEN GENEL BAŞKANI İSMAİL KONCUK: BU USULSÜZ GÖREVLENDİRMENİN İPTALİ İÇİN YARGIYA BAŞVURACAĞIZ.

Genel Başkan Koncuk, İlsis kayıtlarında 46210283826 numarayla yer alan Yahya Erdoğanlı’nın puanlarının çok düşük olmasına rağmen, sözleşmeli öğretmen olarak görevlendirilmesi Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı usulsüzlüklerin boyutunu gözler önüne serdiğini söyleyerek, şunları dile getirdi: “Hüseyin Çelik döneminde 09.04.2007 tarihinde görevlendirmesi yapılan Yahya Erdoğanlı’nın KPSS’den aldığı puanlar hiçbir şekilde öğretmen atamalarına başvurabilecek puanlar değildir.  Hatırlanacağı üzere bu görevlendirmenin bir benzeri yine Hüseyin Çelik döneminde yapılmıştı. Bilindiği gibi Beytullah YAĞIZ adlı öğretmenin 57.172 KPSS10 puanı ile Van iline 4/B’li sözleşmeli öğretmen olarak atanmasının şaibeli olduğu yine sendikamız tarafından açıklanmış, Eski Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik Meclis Genel Kurulunda yaptığı konuşmada Van'da yapılan atama sırasında 4/B'yle atamanın KPSS'ye tabi olmadığını söylemişti.

 

Tüm kamu kurumlarının 4/B'li personel alımlarını KPSS yoluyla karşılamasını öngören düzenleme (Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslarda Değişiklik Yapılmasına Dair Esaslar) 28 Haziran 2007 tarihli Resmi Gazetede yayımlanmıştır. Hüseyin Çelik işte bu tarihten önce yapılan atamaların KPSS tabi olmadığını belirterek yaptığı sınavsız torpilli öğretmen atamalarından kurtulmaya çalışmıştır. Ancak bu düzenleme öncesinde de MEB, 4/B'li öğretmen alımlarında KPSS puanını kullanmaktaydı. MEB'in 2007 yılından öğretmen alımlarını KPSS ile yaptığına ilişkin 2 adet genelgesi ve onlarca öğretmen alım ilanı ve basın açıklamaları bulunmaktadır. İlk Sözleşmeli Öğretmen alımını düzenleyen Millî Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünün 01 Eylül 2005 tarih ve 53985 Sayılı 2005/78 nolu genelgesinde “Bakanlığımıza bağlı resmî eğitim kurumlarının en fazla öğretmen ihtiyacının bulunduğu 37 alandan KPSS sonuçlarına göre puan üstünlüğü esası dikkate alınarak kısmî zamanlı geçici Öğretici ataması yapılacaktır” açıklaması bulunmasına rağmen Beytullah Yağız için Hüseyin Çelik’in “Arkadaşlar, eskiden 4/B ile atama KPSS'ye tabi değildi” açıklaması manidardır. Öte yandan aynı durum sözleşmeli öğretmen alımını düzenleyen Millî Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünün 04 Temmuz 2006 tarih ve 54132 Sayılı 2006/58 nolu genelgesinde “Görevlendirildiği tarihte Kamu Personel Seçme Sınavında (KPSS) alanı itibarıyla Bakanlıkça belirlenen taban puan ve üstünde puan almış olmak,” şeklinde tekrar edilmiştir.

 

Dolayısıyla bu kişinin hangi atama döneminde, hangi puanla, hangi gerekçeyle atandığını Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu mutlaka açıklamalıdır. MEB bu görevlendirmeyi yaparak, yüzbinlerce öğretmen adayının hakkını göz göre göre çiğnemiştir. Bugün 370 bin öğretmen atama beklerken, öğretmen adayları atanabilmek için gece gündüz demeden KPSS’ye hazırlanırken, 43 puan alan bir kişinin sözleşmeli öğretmen olarak görevlendirilmesi hangi vicdana sığar? KPSS’den yüksek puan alanlar bile atanamazken, Yahya Erdoğanlı 43 puanla nasıl atanmıştır? Yahya Erdoğanlı hangi üstün meziyetlerinden dolayı, KPSS’den yüksek puan alanları sollayarak, sözleşmeli öğretmen olarak görevlendirilmiştir? Yahya Erdoğanlı’nın AKP Ankara Milletvekili Burhan Kayatürk’ün abisinin damadı olduğu söylenmektedir. Bu iddia doğru mudur? KPSS sonuçları göz ardı edilerek yapılan usulsüz görevlendirme atama bekleyen yüzbinlerce öğretmen adayına haksızlıktır, saygısızlıktır. MEB,  bu tür görevlendirmeler, atamalar yaparak öğretmenlik mesleğini ayaklar altına almıştır. Şaibenin, usulsüzlüğün, riyakârlığın merkezi haline gelen MEB, bu utancı bir an önce temizlemelidir. Sendikamız bu usulsüz görevlendirmenin iptali için yargıya başvuracaktır.

 

 

 

 

 

YORUMLAR
Yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden Türk Eğitim-Sen sorumlu tutulamaz. Tehdit ve hakaret içeren yorumlar yayınlanmaz
m.luther
26.08.2010 - 17:30  
tebrik ediyorum sizi sayin baskan sayin yarim agan cikip diyorki : kopya yok kanit yok yapacak bsiey yok diyor. yahu internette bile geziyor videolar adamlar 2006 da 65 almis 2008 sinavinda 70 zor almis 2010 da 120 yapiyor p3 puninda ise 90 94 ler alyor bunu kim ne ile aciklayabilir. yarimgan gibi hak yiyen bazi kisiler ise kanit yoksa kimse bisey yapamaz diyor. ne yani calan adamlar sizdiran kisiler bide arkanizdan notmu biraksaydi. utanamdan kanit yoksa iptal yok diyor. baskanim bunlarin pesine dusun hakkimizi arayin.türk egitim sen e guvenyoruz. tesekkurler
ÇİVRİL TÜRK EĞİTİM SEN
23.08.2010 - 08:51  
Sorular çalınıp birilerine servis edilmişse, 43 puanla öğretmen görevlendirilmişse ve bu öğretmenler utanmayıp, hak yediğini düşünmeyip rahat davranıyorsa hakkımı helal etmiyorum kardeşim...Yazıklar olsun...En kötü şey devlete vatandaşlarının güveninin olmayışıdır. Birileri sabahlara dek çalışsın sınav için, birileri de sınavdan bir gün önce soruları alıp çözdürsün! veya cevap anahtarını alsın!...İnsanlarda utanma olmalı, hak adalet duygusu olmalı...İnsanlık BUNLARLA kan kaybediyor...Her geçen SANİYE...
alpkağan
22.08.2010 - 02:01  
Türk Eğitim Senli olduğum için,sizin gibi yüreği temiz şahsiyetlerle aynı saflarda olduğum için allahıma binlerce kez şükkürler olsun.Kul hakkı yiyenlerin ipliğini pazara çıkardığınız için teşekürler.bu mubarek günlerin hürmetine cenabı allaha havele ediyorum hepsini
OgunOkuyucu
21.08.2010 - 18:16  
Bir gecede binlerce kişiyi idareci yapan zihniyetten(76.madde yüzsüzlerinin atamasından bahsediyorum!) bu tür davranışların,usülsüzlüklerin yapılması gayet doğal!!!!Utanma yok.Liyakat yok.Herşey mübah..bunlar için. KUL HAKKI nedir diye sor,sor da gör cevabı..Saatlerce nutuk çekerler...Yatmaya yeri yok bunların.Ramazan mübarek günde fazla konuşmak istemiyor insan ama.....ALLAH ISLAH ETSİN BU ZİHNİYETİ...
tekbayrak TES GAZİPAŞA)
21.08.2010 - 13:45  
Şu mübarek Ramazan günlerinde terbiyemi muhafaza ederek çokça söz söylemek istemiyorum.Haksızlıklar karşısında susan dilsiz şeytandır dusturundan hareketle bu tip haksızlıkları yapanları Yüce Allah'ın adaletine havale ediyorum.Alllah ıslah eylesin.Tabiiki bizim inandığımız değerlere inanıyorlar ise.
@
21.08.2010 - 09:42  
şimdi belirtilen taban puanından aşağı olan bir öğretmen sözleşmeli iiçin atamaya basvursa kabul edilmese oda dava acıp bunu emsal gösteririse ne olur?
dortyol
21.08.2010 - 09:19  
Mübarek ramazan ayındayız.Çatır çatır kul kakkı yeniyor. Haram değilmi? Nerede bizim dindar sendikalarımız? Nerede bizim sosyal demokrat sendikalarımız? Niye çıt yok? Bu soruları çalanların haksız atananların Cemaatle alakası varmı dersiniz? Yada güneydoğulu olmalarının bir avantajı varmı dersiniz? Günahları boyunlarına! Ben şahsen hakkımı zerresine kadar haram ediyorum.İnanıyorlarsa ahirette ikim elim yakalarındadır.Y.Gürakan
orhandagdelen
21.08.2010 - 00:03  
Eğer sorular çalınıp birilerine servis edilmişse, 43 puanla öğretmen görevlendirilmişse ve bu öğretmenler utanmayıp, hak yediğini düşünmeyip rahat davranıyorsa hakkımı helal etmiyorum kardeşim...Yazıklar olsun...En kötü şey devlete vatandaşlarının güveninin olmayışıdır. Güvenini yitirmesidir. Birileri sabahlara dek çalışsın sınav için, birileri de sınavdan bir gün önce soruları alıp çözdürsün! veya cevap anahtarını alsın!...İnsanlarda utanma olmalı, hak adalet duygusu olmalı...İnsanlık kan kaybediyor...Her geçen gün...
Bülent ÜNAL
20.08.2010 - 19:23  
bu işler ösym nin çözeceği işler değildir.Sınav üzerinden bu kadar zaman geçmiş, sınav açıklanmış hiç bir şüphe duyulmamış ve öğretmen adaylarının çığlığı üzerine aradan bir hayli zaman geçtikten sonra açıklama yapılmıştır. bir ösym başkanı elinde bir şey olmadan neyi araştıracak, araştırsa da sorun yok der. Bu iş ösym yi aşmıştır. Türk Eğitim Sen önderliğinde açılan yargı yoluyla sonuç bekliyoruz...Teşekkürler Türk Eğitim Sen.
Musa Önder ÜNAL
20.08.2010 - 19:00  
bu kadarda olmaz kardeşim nedir bu ya nereye kadar. kahrolsun böyle zihniyet yatacak yerleri yok bu kanı bozukların...300 bin insanın hakkını yiyen adamda vatan hainidir. idamı şarttır!!!!!
25252020
20.08.2010 - 17:19  
Haktan hukuktan adaletten demokrasiden taviz vermeyen sözüm ona AKP monorşisi ne yazık ki demokratiksizliği hukuksuzluğu ve adaletsizliği kendisi yapıyor..içim sıkışıyor,ruhum daralıyor bunların bu yaptıklarını görünce.
Ali AYDIN
20.08.2010 - 15:23  
Hey yavrum hey... İşte adalet, işte kul hakkı "deveyi hamuduyla götürmek " diye bir terim vardır. Nerde vereceksiniz bunların hesabıını (gerçi hesaba inansanız bunları yapmazsınız ama). Kurban olduğum rabbim not ettiğini biliyorum. Hesabın yakın olduğunuda...Bu duyduklarınıız en ehven olanları ha... Şükür rabbim sana ki Ülkemde hala TÜRK EĞİTİM SEN gibi sağduyu sahibi, Bolu beylerine karşı Köroğlular var.
YORUM EKLE
Yorum ekleyebilmek için üye girişi yapmalısınız.
Türk Eğitim-Sen Genel Merkez © 2014
Talatpaşa Bulvarı No:160 6.Kat Cebeci/ANKARA
Telefon : 0 312 4240960 (8 Hat) Belgegeçer : 0 312 4240968
Site İlgili Görüş ve Önerileriniz İçin
Genel Dış İlişkiler ve Basın Sekreteri
ile irtibata geçebilirsiniz.