ANA SAYFA
HABERLER
BASINDA TES
VİDEOLAR
MEVZUAT
HUKUK
SENDİKAL ÇALIŞMALAR
EYLEMLERİMİZ
ŞUBELER
YÖNETİM
ANKETLER
YAYIN ARŞİVİ
YAYINLAR
EĞİTİM ve TOPLUM
TES TANITIM FİLMİ
SON VİDEOLAR
Hükümet Sözcüsü mü? Sendika Başkanı mı?
1 MAYIS COŞKUSU ÇUKUROVA`DAN TÜM TÜRKİYE`YE YAYILDI
ŞUBELERDEN HABERLER

Isparta
ISPARTA ŞUBE, 23 NİSAN İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI YAPTIAdana 1
ADANA ŞUBE, “MİLLİ EGEMENLİK, SOYKIRIM DEĞİL TÜRK MİLLETİNİN YAŞAMA HAKKINI MÜDAFA ETMESİDİR”Şanlıurfa
ŞANLIURFA ŞUBEDEN REKTÖR ZİYARETİMalatya
MALATYA ŞUBE, YENİ YÖNETMELİĞİ DEĞERLENDİRDİÇorum
ÇORUM ŞUBE, 23 NİSAN ELMALI KÖYÜ İLKOKULUNDA COŞKU İLE KUTLADIKayseri 1
KAYSERİ 1 NO’LU ŞUBEDEN, MİLLÎ EGEMENLİKNiğde
NİĞDE ŞUBE:NASIL OLSA “YIRTILAN DELİ BEKİR’İN YAKASI”Kayseri 2
KAYSERİ 2 NO’LU ŞUBE, TOMARZA İLE TEMSİLCİLİĞİ AÇILIŞI YAPTISakarya
SAKARYA ŞUBE İSTİŞARE TOPLANTISI YAPTIKütahya
KÜTAHYA ŞUBESİNDEN REKTÖRE ZİYARETKocaeli 1
KOCAELİ ŞUBEDEN, REKTÖR ZİYARETİYalova
YALOVA ŞUBE, ONURUMUZU ÇİĞNETMEYECEĞİZ TÜRK EĞİTİM- SEN, EĞİTİM- SEN , EĞİTİM-İŞTekirdağ
TEKİRDAĞ ŞUBE, OKULLARIMIZ TEHDİT ALTINDAŞırnak
ŞIRNAK ŞUBE, TÜRKİYE KAMU-SEN VE TÜRK EĞİTİM-SEN İL BAŞKANI TATAR’DAN POLİS HAFTASI MESAJIKaraman
KARAMAN ŞUBE, KMÜ PERSONELİ İÇİN TÜRK EĞİTİM-SEN YİNE ÜNİVERSİTEDE!İzmir 1
İZMİR 1 NO’LU ŞUBE, NÖBET EYLEMİ İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI YAPTIRize
EĞİTİM BİR -SEN’DEN RTE ÜNİVERSİTESİNDE USULSÜZLÜKKayseri 1
KAYSERİ 1 NO’LU ŞUBEDEN, VALİLİK BİNASI ÖNÜNDE BASIN AÇIKLAMASI YAPTIAfyonkarahisar
AFYONKARAHİSAR ŞUBE, DİNAR İLÇE TOPLANTISI YAPTIAfyonkarahisar
AFYONKARAHİSAR ŞUBEDEN, EVCİLER İLÇE TOPLANTISI YAPTI


Tüm Şube Haberleri  
SİTE İÇİ ARAMA
İçerikte de Ara
Toplam
45,235,375
Sayfa izlenimi aldık.
HÜSEYİN ÇELİK SES VERDİ AMA...
Oy Sayısı : 23
Yayın Tarihi
23.08.2010 - 19:01
Okunma Sayısı
3,921

Yazdır

HÜSEYİN ÇELİK SES VERDİ

 

Eski Milli Eğitim Bakanı Hüseyin ÇELİK, kendisini usulsüz atama yapmakla suçlayan Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail KONCUK’a cevap verdi ve sendika genel başkanı İsmail KONCUK’u yanlış açıklama yapmakla suçladı. Çelik’in açıklaması aşağıdadır.

 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, 'bakanlık yaptığı dönemde KPSS'den 43 puan alan AK Parti milletvekilinin yakınını Van'da bir liseye sözleşmeli öğretmen olarak atadığı' yönündeki iddianın gerçek dışı olduğunu söyledi.

 

Hüseyin Çelik , yaptığı yazılı açıklamada, bazı basın yayın organlarında, bir eğitim sendikası genel başkanının ''KPSS'den 43 puan alan bir biyoloji öğretmeninin 2007 yılında Van'da bir liseye sözleşmeli öğretmen olarak atandığı, bu öğretmenin AK Parti Ankara Milletvekili Burhan Kayatürk'ün abisinin damadı olduğu belirterek bu atamanın dönemin Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik tarafından yapıldığı iddialarının yer aldığını ifade etti. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 4-b maddesine göre görevlendirilecek sözleşmeli personelin KPSS puanına göre görevlendirilmesinin 28 Haziran 2007 tarihli Resmi Gazetede yayımlanmasının ardından, sözleşmeli öğretmen görevlendirilmesinin ilk defa 22 Ağustos 2007'de yapıldığını ifade eden Çelik açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 

''Esasların yayınlandığı 28 Haziran 2007 tarihinden önce görevlendirilecek sözleşmeli öğretmenler ile ilgili esaslar bakan onayı ile belirlenmekteydi. Bahsi geçen esasların yayınlandığı 28 Haziran 2007 tarihinde önceki 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4-c maddesi kapsamındaki öğreticilerin 4-b'ye geçirilmesi, yargı kararı doğrultusunda görevlendirilmesi gerekenler bir takım sebeplerle zamanında müracaat edemeyenler ve müracaat ettikleri halde belgesi eksik olanların yaptığı başvurular değerlendirilmiş, bakanlığımızın öğretmen ihtiyacı da gözetilerek bakan onayıyla görevlendirilmeleri gerçekleştirilmiştir. Haberde ismi geçen Yahya Erdoğanlı'nın görevlendirilmesi de bakanlığım dönemde bu kapsamda, söz konusu esasların yayınlandığı tarihten önce 9 Nisan 2007 tarihinde gerçekleştirilmiştir.

 

Açıklandığı üzere Yahya Erdoğanlı için özel bir işlem yapılmayıp, yapılan iş bakanlığın o tarihteki genel uygulamasıdır. Daha önce defalarca gündeme getirilen, bu sefer yine sayın sendika başkanı tarafından zikredilen Beytullah Yağız'ın durumunun da tamamen aynı olduğu defalarca kamuoyu ile paylaşılmıştır.''

 

Çelik, açıklamalarda bulunan sendika başkanının bir dizi yanlış bilgiler kullandığını kaydederek:''Öncelikle adı geçen öğretmenin göreve başlatılması atama değil bir görevlendirmedir. AK Parti Ankara Milletvekili sayın Burhan Kayatürk, o tarihte henüz milletvekili değildi. Sayın Kayatürk'ün herhangi bir abisinin olmaması nedeniyle doğaldır ki damadı da yoktur. Görüldüğü üzere sendika başkanının açıklamaları gerçek dışıdır. Kamuoyunca da bilindiği üzere, MEB iş ve işlemlerini Anayasa, yasa, tüzük ve yönetmelikler çerçevesinde yürütmektedir. Tüm bakanlık sürem boyunca hiçbir meşruiyet dışı işlem ve eyleme müsamaha edilmemiştir. Özellikle sendika başkanının konu ile ilgili olarak yaptığı açıklama gerçek dışıdır. Bir eğitimcinin konunun aslını bilmeden böyle ithamlarda bulunması, itham sahibi açısından talihsizliktir.'' dedi.

 

TÜRK EĞİTİM SEN’İN CEVABI

Eski Milli Eğitim Bakanı atamayı, kendi ifadesi ile görevlendirmeyi kendisinin yaptığını söyleyerek, Türk Eğitim sen’i ve Genel Başkan İsmail KONCUK’u haklı çıkarmıştır. Ancak, Çelik her zamanki gibi yalan beyanda bulunmuş ve Nisan 2007 tarihinde sözleşmeli öğretmen atamasının hiçbir kurala bağlı olmadığını ve görevlendirme yapma yetkisinin kendisinde olduğunu söyleyerek kamuoyunu bir kere daha aldatmaya çalışmıştır. Ancak:

 

Tüm kamu kurumlarının 4/B'li personel alımlarını KPSS yoluyla karşılamasını öngören düzenleme (Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslarda Değişiklik Yapılmasına Dair Esaslar) 28 Haziran 2007 tarihli Resmi Gazetede yayımlanmıştır. Hüseyin Çelik işte bu tarihten önce yapılan atamaların KPSS tabi olmadığını belirterek yaptığı sınavsız torpilli öğretmen atamalarından kurtulmaya çalışmıştır. Ancak bu düzenleme öncesinde de MEB, 4/B'li öğretmen alımlarında KPSS puanını kullanmaktaydı. MEB'in 2007 yılından öğretmen alımlarını KPSS ile yaptığına ilişkin 2 adet genelgesi ve onlarca öğretmen alım ilanı ve basın açıklamaları bulunmaktadır. İlk Sözleşmeli Öğretmen alımını düzenleyen Millî Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünün 01 Eylül 2005 tarih ve 53985 Sayılı 2005/78 nolu genelgesinde “Bakanlığımıza bağlı resmî eğitim kurumlarının en fazla öğretmen ihtiyacının bulunduğu 37 alandan KPSS sonuçlarına göre puan üstünlüğü esası dikkate alınarak kısmî zamanlı geçici Öğretici ataması yapılacaktır” açıklaması bulunmasına rağmen Beytullah Yağız için Hüseyin Çelik’in “Arkadaşlar, eskiden 4/B ile atama KPSS'ye tabi değildi” açıklaması manidardır. Öte yandan aynı durum sözleşmeli öğretmen alımını düzenleyen Millî Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünün 04 Temmuz 2006 tarih ve 54132 Sayılı 2006/58 nolu genelgesinde “Görevlendirildiği tarihte Kamu Personel Seçme Sınavında (KPSS) alanı itibarıyla Bakanlıkça belirlenen taban puan ve üstünde puan almış olmak,” şeklinde tekrar edilmiştir.

 

Hüseyin Çelik yaptığı açıklamada yukarda ifade ettiğimiz ve kendi zamanında yayınlanan genelgeleri inkar  etmektedir. Eski bir Milli Eğitim Bakanının kendisini aklamak için yalana tenezzül etmesi ne kadar acıdır. Ne büyük bir acziyettir.

 

Sayın Çelik açıklamasında, Burhan Kayatürk’ün abisi olmadığını, dolayısıla damadı da olamayacağını açıklamıştır. Ancak, Hüsyin ÇELİK, Hacı Naif KAYATÜRK’ün kim olduğundan bahsetmemiştir. Söz konusu kişi Burhan KAYATÜRK’ün amcasıdır ve sözleşmeli öğretmen olarak görevlendirilen Yahya ERDOĞANLI’nın kayınbabasıdır. Yani, Yahya ERDOĞANLI, Türk Eğitim Sen’in açıklamasında yer verdiği gibi Burhan Kayatürk’ün amcasının damadıdır. Açıklamada yanlışlıkla abisinin damadı şeklinde ifade edilmiştir. Hangi şekilde olursa olsun görevlendirilen Yahya ERDOĞANLI ile, Burhan KAYATÜRK arasında akrabalık ilişkisi vardır.

 

Hüseyin ÇELİK şu sorulara da cevap vermelidir. Sayın Çelik Bakanlık yetkimle ben bu atamayı yaptım diyorsunuz.Peki bu yetkinizi niye Yahya ERDOĞANLI’dan yana kullandığınızı açıklayabilirmisiniz? Şuanda görev bekleyen öğretmen adayları atanabilmek için sizin gibi bir milletvekiline ya da bakana yakın durmak, bir torpil bulmak zorunda mıdır? Arkasında sizin gibi bir desteği bulunmayan 370 bin öğretmen adayı atanmak için ne yapacaktır?

 

Sayın Çelik sizi, 370 bin öğretmen adayı ve anne, babaları ve milletimiz adına bir kere daha şiddetle kınıyoruz. Size hakkımızı helal etmiyoruz. Bu dünyada sizinle hesaplaşma imkanı buluruz veya bulamayız ama öbür dünyada sizden davacıyız. Allah’da sizi affetmeyecektir.

 

TÜRK EĞİTİM SEN GENEL MERKEZİ

 

 

 

 

YORUMLAR
Yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden Türk Eğitim-Sen sorumlu tutulamaz. Tehdit ve hakaret içeren yorumlar yayınlanmaz
müverrih_vakanüvist
28.08.2010 - 12:28  
arkadaşlar bugün iitibaryle kopya çekildiği ve ne şekilde yapıldığı netlk kazanmştır. ancak herkes sınavıın iptali konusunu konuşmakta ve sanki tek seçenek buymuş gibi davrnmktadır, bi kere bu seçenk tek yol değil ve adil bir yol değildir, adil olan kopyacı 3200 kişinin sınavlrnn iptali ve puanların yenden hesplnmasıdır. yani sınav değil kopyclrn sınavı iptal edilmelidir. sınavn iptalı olcksa eğer bu bahsdilen 3200 kişinin girmsi engellnmldir ayrıca sınav komisyonunda kopya olaynda yer alan kişilern görvlerine son verilp hapse atlmalıdır, anck bu şartlarda sınavın tekrrına razı olunabilir, şunu da belrtmk gerkrki, okullarda kopya çeken bi öğrncinin durumu tespt edilp dosyasına konulursa o kişi ilerde memur olamaz, burda da aynı durum var bu kişilerin kim olduğu bilinyr artk bunlrn memur olması engllnmelidir, Sayın TÜRK EĞİTİM SEN YÖNETCİLERİ lütfen sınavın iptali yerine kopyacıların sınavlrnn iptali için uğraşınız, bizim gibi sınava hkkyla girenlerin mağdur olmasına müsaade etmyniz, yok eğer sınav tkrrlncksa kopyaclrn sınava kesinlkle alnmycağı bi sınavn olması için elinizden geleni yapınız teşkkrlr
müverrih_vakanüvist
26.08.2010 - 20:58  
sayın Türk Eğitim Sen yöneticileri, mücadlenizden ötürü tekrr kutluyorum sizi sağolun. ancak bi noktanın üzerinde durmakta yarar var. bi kere kpss nin iptali göründüğü gibi adaleti getirici bir çözüm değil tam aksi, böylesi bir durum kopyecileri ödüllendiren, hakkıyla çalışanları ise cezalandıran bir durumdur. nasıl mı? açıklayayım: sınav iptal edilirse, sınavda hakkıyla belli bir puanı alanlar cezalandırılmış olcak, onca emek boşa gitmiş olcak ki bu hakkyla puan alanlara bir ceza ve eziyettir, çünkü bu kişiler yanlş bişey yapmamışlardır ve başkasının yaptığı hakszlktan dolayı cezalandırılması hiçbir şekilde doğru değildir. sınavın iptali şaibecilerin işine gelir nasılmı, şöyleki: bi kere sınav iptal edilirse olayın bi şekilde üstü kapatılmış olur ve yaptıkları yanlarına kar kalır ayrıca şaibecilere bir sonraki sınavda yapacakları haksızlıkları daha dikkatli ve daha üsturuplu yapma fırsatı verilmiş olur, bu kez fullemezler de kendilerine yetecek miktarda yapmş olurlar, olan bizim gibi hakkıyla hazırlananlara olur. sınavın iptaliini isteyenlerin hepsi sınavda düşük puan almış olanlar veya 2008 puanları yüksek olanlar, bunlar sadece kendilerini düşünüyorlar ve şunu da düşünemiyorlar, bi kere sınavdan düşük alan tkrr düşük alcaktır bu kesin, haa 2008 puanlarının peşinde olanlar bunu unutsunlar çünkü sınavın iptali halinde yeni sınav yapılması zorunludur,çünkü aksi durumda yeni mezunların anayasal hakları ellerinden alınmış olcaktır, yani 2008 puanıyla atama mümkün değildir. işin en adil olanı sınavda soru ve cevapları alanların sınvlarının iptalidir ki bu da çok zor gibi görünüyor. siz Türk Eğitim Sen yöneticilerinden ricamız bu yönde baskı kurmanızdır, aksi halde kaş yapayım derken göz çıkarılmış olcaktır
Musa Önder ÜNAL
25.08.2010 - 02:09  
Sendikamızın haksızlığa karşı direnişi sonuç vermiştir. arkadaşlarımız bu tip olayları yakından takip etmeli ve bulundukları bölgede böyle bi olay yaşandığında yetkili kişilere mutlaka iletmeledirler.
grsl
24.08.2010 - 10:12  
Bu temiz sayfada bu çirkin yüze bakmak zorunda bırakmayın bizi lütfen kaldırın şu mide bulantısını!
ÇİVRİL TÜRK EĞİTİM SEN
24.08.2010 - 08:47  
Bahse konu kişinin öbür dünyada da bu türlü tezvirata kaçacağından şüpheniz olmasın arkadaşlar."Bu konuda partımizin çok sayıda çalışması vardır.Bu çalışmalardan biri de Dünyada AKP'ye oy veren ve kömür alanların, buzdolabı alanların oylarıyla partimiz mensupları bu ve bunun gibi sorumluluklardan ayrı tutulmayı hak ediyorlar" bile diyebilir..
060584
24.08.2010 - 08:22  
Bakan onayıyla herkesi atasın o zaman..Niye bir kişiyi atadın herkesi degilde diye sorarlar adama...
Bozkurt06
24.08.2010 - 03:05  
yüksek lisansı bile bulunmayan 1 gün kadrolu idareciliği olmayan sınıf öğretmenini genel müdür yardımcısı yaptığındamı yalan sayın hüseyin çelik. tek artısı sana komşu olmaktı heralde...
Bülent ÜNAL
24.08.2010 - 02:46  
Teşekkürler Türk Eğitim Sen... Sayın Sendika Yetkililerim, yapılan haksızlığın yapan kişi tarafından kabul edilmemesi yoruma açıktır. Hakkın ve doğrunun yanında olan savaşımızı yazılı ve görsel basında dile getirilmesi ve Türk Milletine anlatılması gerekmektedir. Bu ve bunun gibi haberler sadece sitemizde durmamalı...
YORUM EKLE
Yorum ekleyebilmek için üye girişi yapmalısınız.
Türk Eğitim-Sen Genel Merkez © 2014
Talatpaşa Bulvarı No:160 6.Kat Cebeci/ANKARA
Telefon : 0 312 4240960 (8 Hat) Belgegeçer : 0 312 4240968
Site İlgili Görüş ve Önerileriniz İçin
Genel Dış İlişkiler ve Basın Sekreteri
ile irtibata geçebilirsiniz.