ANA SAYFA
HABERLER
BASINDA TES
VİDEOLAR
MEVZUAT
HUKUK
SENDİKAL ÇALIŞMALAR
EYLEMLERİMİZ
ŞUBELER
YÖNETİM
ANKETLER
YAYIN ARŞİVİ
YAYINLAR
EĞİTİM ve TOPLUM
TES TANITIM FİLMİ
SON VİDEOLAR
GENEL BAŞKAN CNNTÜRK`TE YENİ YÖNETMELİĞİ DEĞERLENDİRDİ.
GENEL BAŞKAN, YENİ YÖNETMELİĞİ DEĞERLENDİRDİ
ŞUBELERDEN HABERLER

Rize
EĞİTİM BİR -SEN’DEN RTE ÜNİVERSİTESİNDE USULSÜZLÜKKayseri 1
KAYSERİ 1 NO’LU ŞUBEDEN, VALİLİK BİNASI ÖNÜNDE BASIN AÇIKLAMASI YAPTIAfyonkarahisar
AFYONKARAHİSAR ŞUBE, DİNAR İLÇE TOPLANTISI YAPTIAfyonkarahisar
AFYONKARAHİSAR ŞUBEDEN, EVCİLER İLÇE TOPLANTISI YAPTIAfyonkarahisar
AFYONKARAHİSAR ŞUBE, HOCALAR İLÇE TOPLANTISI YAPTIAfyonkarahisar
AFYONKARAHİSAR ŞUBEMİZCE DAZKIRI İLÇE TOPLANTISIAnkara 5
TÜRK EĞİTİM – SEN 5 NO’LU ŞUBE İLÇE TEMSİLCİLERİ TOPLANTISI BEYPAZARI’NDA YAPILMIŞTIRAnkara 5
ANKARA 5 NO’LU ŞUBE’DEN BAŞBAKAN’LIĞA DİLEKÇETekirdağ
TEKİRDAĞ ŞUBE: “ÖĞRETMEN SAHİPSİZ DEĞİLDİR”Kocaeli 1
KOCAELİ 1 NO’LU ŞUBEDEN, VALİ ZİYARETİKayseri 1
KAYSERİ 1 NO’LU ŞUBEDEN, KAMU ÇALIŞANLARINA KARŞI UYGULANAN ŞİDDET VE TACİZE KINAMAEskişehir 2
ESKİŞEHİR 2 NO’LU ŞUBEDEN MEZUNİYET TÖRENİAnkara 2
ANKARA 2 NO’LU ŞUBE İSTİŞARE TOPLANTISI YAPTIİstanbul 6
TÜRK EĞİTİM-SEN İSTANBUL 6 NOLU ŞUBE İSTİŞARE TOPLANTISIKaraman
KARAMAN ŞUBE; ARSIZLIĞIN BU KADARI! ERMENEK’TE NELER OLUYOR?Konya 2
KONYA 2 NO’LU ŞUBE, İSTİŞARE TOPLANTISI YAPTIİstanbul 8
İSTANBUL 8 NO’LU ŞUBE, MOBBİNGÇİ MÜDÜRÜ PROTESTO ETTİAmasya
AMASYA ŞUBE, İSTİŞARE TOPLANTISI YAPTISivas
SİVAS ŞUBE, İSTİŞARE TOPLANTISI YAPTIKayseri 1
KAYSERİ ŞUBE’DEN, 4 NİSAN’DAKİ MİTİNGE KATILIM ÇAĞRISI


Tüm Şube Haberleri  
SİTE İÇİ ARAMA
İçerikte de Ara
Toplam
43,953,106
Sayfa izlenimi aldık.
MEB EK DERS ESASLARINI DEĞİŞTİRİYOR
Oy Sayısı : 35
Yayın Tarihi
09.11.2010 - 15:22
Okunma Sayısı
18,652

Yazdır

            MEB Personel Genel Müdürlüğü tarafından sendikamıza gönderilen 09.11.2010 tarih ve 3365/68196 sayılı yazıyla, 16.12.2006 tarih ve 26378 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 01.12.2006 tarih ve 2006/11350 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan MEB Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’da değişiklik yapılmasına yönelik çalışmalarda değerlendirmeye alınmak üzere sendikamızdan görüş istenmiştir.

            Bakanlığa ileteceğimiz önerilerde dikkate alınmak üzere, tüm üyelerimizden bu değişikliklere yönelik talep ve görüşlerini sendikamıza bildirmelerini rica ediyoruz.

 

 

İlgili Yazı İçin Tıklayınız.

YORUMLAR
Yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden Türk Eğitim-Sen sorumlu tutulamaz. Tehdit ve hakaret içeren yorumlar yayınlanmaz
hamzai
25.11.2010 - 23:14  
Sayın Editörüm, Türk Eğitim Sen'in Ek ders önerisi MEB'e iletildi mi? İletildi ise sitemizde neden yayınlanmadı. Sendikamızın bu konudaki görüşlerini merak ediyoruz. Gelişmelerden haberdar ederseniz, bizleri sevindirirsiniz. Teşekkürler...EDİTÖR: Sayın hocam sendikamızın görüşleri bakanlığa gönderilince sitmizdede yayınlayacagız.Saygılar.
EFSANE
23.11.2010 - 22:38  
EK DERS TAMAMEN KALKMALI KALKMALI AMA HA DEYİNCE KÖKTEN DEĞİL MAAŞLAR MAKUL SEVİYEYE ÇEKİLDİKTEN SONRA KALDIRILMALI( ÖRNEĞİN STANDART BİR ÖĞRETMENİN BİR AYLIK ELİNE GEÇEN MAAŞ EN 2500 TL SEVİYESİNDE OLMALI VE HER ÖĞRETMEN AYNI MAAŞI ALMALI 3 AŞAĞI 5 YUKARI KÜLTÜR DERSİ ÖĞRETMENLERİ EKDERS ALAMADIKLARINDAN YAKINIYORLAR EE MESLEK DERSİ ÖĞRETMENLERİ DE ÖZEL DERS VEREMİYOR VE DERSAHEDE ÇALIŞAMIYOR KÜLTÜRCÜLER KUSURA BAKMASIN ). AYNI İŞİ YAPAN ÖĞRETMEN BİRİ EKDERS SIKINTISI ÇEKERKEN DİĞER ÖĞRETMEN EKDERS ALMADAN İŞİNİ YAPMASI DOĞRU DEĞİL EKDERS YERİNE ÖDÜL VE CEZA SİSTEMİ GELEBİLİR YADA PERFORMANSA DAYALI BİR SİSTEM NEYSE BUNLAR OLMAYACAKSA EKDERS ÜCRETİNDEN ÖNCE MAAŞ KARŞILIĞI DERS SAATİ STANDART YA 15 SAATE ÇEKİLSİN EKDERS SAATİNDE DE ÜST SINIR ARTMALI OKULLARIN BÜTÜN YÜKÜ ÖĞRETMENLERDE İKEN HALEN SIKINTI ÇEKMESİ DOĞRU DEĞİL. HAFTALIK EKDERS DIŞINDAKİ HER TÜRLÜ KURS SAATİ ÜST SINIRI DA ARTMALI VE EKDERSDEN BAĞIMSIZ HESAPLANMALI AYRICA MESAİ SAATİ DIŞINDAKİ EKDERS SAATİ DE MAKUL SEVİYEYE GETİRİLMELİ NASIL İŞÇİLERDE FAZLA MESAİ ÜCRETİ %50 FAZLA ÖDENİYOSA ÖĞRETMENİN DE MESAİ SAATİ DINDAKİ ÜCRETİ EN AZINDAN % 50 'NİN ÜZERİNDE SEVİYELERİNDE OLMALI BİRDE YAPILAN SINAV ÜCRETLERİNDE DE İYİLEŞTİRME YAPILMALI ÖZELLİKLE AYIRTMANLIK 12 GÖZCÜLÜK 15 GİBİ SINIR KALDIRILMALI SINIR OLMAMALI SINAV SINAVDIR BUNUN SINIRI OLURMU KAÇ SINAV YAPILMIŞSA HEPSİNİN HAKKI ÖDENMELİ NASIL 1 SAAT DERSE GELMEYİNCE EK DERS KESİLİYORSA HER YAPILAN SINAVA ÜCRET ÖDENMESİ GEREKİR. DÖNER SERMAYELİ OKULLARDA ÜRETİM YAPAN OKULLARDAKİ ÖĞRETMENLER DE ÜRETİM YAPIP EK GELİR SAĞLARKEN DİĞER MEMURLAR ZAM ALINCA NE YAZIKKİ DÖNER SERMAYE ALAN ÖĞRETMENE SANKİ SUÇ İŞLEMİŞ GİBİ CEZA GİBİ UYGULAMALAR YAPILIYOR YANİ EK ZAMLARDAN FAYDALANAMIYOR VE MAAŞINDAN KESİNTİ YAPILIYOR YANİ BU REVAMI ÖĞRETMEN ÜRETİM YAPIP MAAŞINA EK GELİR YAPACAĞINA GELEN ZAMLARDAN FAYDALANMIYOR ONDAN SONRA TÜRKİYE ÖĞRETMENLERİ NEDEN ÇAĞ ATLAMIYOR ÜRETİM YAPIP KENDİNİ GELİŞTİRMİYOR DENİYOR ÇÜNKÜ CEZA SİSTEMİ GİBİ EKDERS YÖNETMELİĞİ VAR. YANİ NALAYACAĞINIZ ÖĞRETMENİN EKDERS DAVASI BİTMEZ BURDA TEK TEK RAKAMLARDAN ZİYADE İNSANCA YAŞANACAK MAKUL ÜCRET ALINIRSA HER ŞEY DAHA GÜZEL OLUR KANISINDAYIM.AMA ANA SKINITILAR KISACASI EKDERS SAATİNİN ÇOK DÜŞÜK OLMASI BUNUN ARTIRILMASI SINAV GÖREV SAYI SINIRI KAKLMALI KURS GÖREVLERİ EKDERSDEN BAĞIMSIZ OLMALI MESAİ DIŞI EKDERS ÜCRETİ ARTIRILMALI MAAŞ KARŞILIĞI DERS SAATİ DÜŞÜRÜLMELİ EKDERS SAATİ SINIRI ARTIRILMALI ÖĞRETMENLERİN KENDİNİ GELİŞTİRMELERİ İÇİN AYRI DERS SAATİ BELİRLENMELİ ESNEK OLUP ÜCRETE BAĞLANMALI( EE TABİ KENDİNİ SOYUTLAYAN GELİŞTİRMEYEN ÖĞRETMENE DE CEZA SİSTEMİ UYGULANMALI) ÇALIŞAN ÖĞRETMENLE ÇALIŞMAYAN ÖĞRETMEN KESİNLİKLE AYRILMALI TABİ EKDERS İLE ( BİLİNEN AYLIK ÖDÜL TEŞEKKÜR İLE DEĞİL HATTA BUNLAR KALKMALI)
111
22.11.2010 - 22:05  
halk eğitimi merkezlerinde tabiri caizse köle gibi çalışan,yeri geldiğinde hizmetli,kapıcı,bekçi,şoför ,hamal işlerinide berebrertinde yürüten yani müdür yardımcılığı ne demekse onu hiç bilmeyen ne iş olursa yaparım-yapmak zorundasın felsefesi ile çalıştırılan zavallı müdür yardımcılarını da bir allahın kulu duysun artık.yan gelip yatan ekdersi alsın biz 18 saat alalım.müdür ve başyardımcı 30 saat,gece gündüz çalışan biz 18 saat.adalet mi bu.
cebe
22.11.2010 - 16:35  
1- yüksek lisans yapanlara % 25, doktora yapanlara % 50 ders ücretleri fazla ödenmelidir. 2- ders ücretleri enaz 12 tl olmalı ve ders ücretlerinden vergi kesilmemelidir. 3- fen liselerinde müdürler ve baş muavinler 30 saat haftalık ders ücreti alırken, müdür yardımcıları 22 saat ders ücreti almaktadır. Müdür yardımcılarının ders ücretleri 26 saate çıkarılmalıdır. 4- İdareciler yazın izin kullandıklarında ders ücretleri kesilmekte olduğundan genellikle izin yapamamaktadır. Yaz tatillerinde ders ücretleri kesilmemelidir.
424242
21.11.2010 - 17:33  
Saygıdeğer sendika yöneticileri idarecilerin derse girmelerine bir çözüm bulunması lazım. İdareci derse girse bile faydalı olamıyor. Misafir geliyor kal git diyemiyorsun ders boş geçiyor. Lütfen bunu yetkililere duyurun.
alpaslan15
21.11.2010 - 17:14  
ücretler zaten enflasyon ve vergi dilimi karşısında erimektedir. tabiri caizse kaşıkla verilen kepçeyle geri alınmaktadır. temmuz-haziran gibi başlayan kesintilerdeki artış, hiç olmazsa ay ortası nefes almaya çalışan öğretmeni sıkıntıya sokmaktadır. ekders ücretlerinin vergiden muaf tutulması ya da beher saat ücretinin en azından 10 TL net olarak ödenmesi hususunda sendikamızın çaba göstermesini bekliyoruz. yeri gelmişken yağmasa da gürleyen hükümete 24 kasımın yaklaştığı ve 1 maaş tutarı ikramiye verecekleri balonu hatırlatılmalıdır. artık öğretmenler sadece 24 kasımlarda ve sözde anılmak istememektedir. geleceği şekillendiren örnek insanların, yaşantısı ile de topluma örnek olabilecek şekilde bir refah seviyesine kavuşturulması elzemdir. böylesi önemli bir mesleğin mensuplarına reva görülenleri kamuoyuna duyurmada ve gündemde tutmada sendikamızın gerekenleri yapacağına inanıyor ve güveniyorum.
şef
21.11.2010 - 16:48  
Teknik öğretmenlere eskiden olduğu gibi egzersiz adı altında haftada 10 saate kadar ücret ödenmelidir.Ayrıca uzman öğretmenlerin ücretleri daha yüksek ücretten ödenmelidir.
1968
20.11.2010 - 20:32  
ÜVEY EVLATMIYIZ ? Ders niteliğinde yönetim görevi MADDE 10- (1) İlgili mevzuat hükümleri ile tespit edilen inceleme, araştırma, planlama, programlama, yönetim, denetim, eğitim ve öğretim gibi görevlerinden; a) Bakanlık merkez teşkilâtında görevli; müsteşar, müsteşar yardımcısı, talim ve terbiye kurulu başkanı ve üyeleri, teftiş kurulu başkanı, strateji geliştirme başkanı, genel müdür, I. hukuk müşaviri, genel müdür yardımcısı, bakanlık başmüfettişi, bakanlık müfettişi, bakanlık müfettiş yardımcısı, bakanlık müşaviri, hukuk müşaviri, savunma sekreteri, basın ve halkla ilişkiler müşaviri, daire başkanı, müdür, şube müdürü, talim ve terbiye kurulu uzmanı, eğitim uzmanı, malî hizmetler uzmanı, savunma ve sivil savunma uzmanı, uzman, şef ve raportörlerin haftada 15 saati, b) Bakanlık taşra teşkilâtında görevli; millî eğitim müdürü, millî eğitim müdür yardımcısı, şube müdürü, tesis müdürü, sivil savunma uzmanı, uzman, ilköğretim müfettişi, ilköğretim müfettiş yardımcısı ve şeflerin haftada 15 saati, Halen Yürürlükte olan Ücret yönetmeliğinde “DERSE” girmeden ek ders alan Unvanlar yukarıdaki madde sıralanmıştır. Bu yönetmeliğe müsteşar, müsteşar yardımcısı, talim ve terbiye kurulu başkanı ve üyeleri, teftiş kurulu başkanı, strateji geliştirme başkanı, genel müdür, I. hukuk müşaviri, genel müdür yardımcısı, bakanlık başmüfettişi, bakanlık müfettişi, bakanlık müfettiş yardımcısı, bakanlık müşaviri, hukuk müşaviri, savunma sekreteri, basın ve halkla ilişkiler müşaviri, daire başkanı, müdür, şube müdürü, talim ve terbiye kurulu uzmanı, eğitim uzmanı, malî hizmetler uzmanı, savunma ve sivil savunma uzmanı, uzman, şef ve raportörler millî eğitim müdürü, millî eğitim müdür yardımcısı, şube müdürü, tesis müdürü, sivil savunma uzmanı, uzman, ilköğretim müfettişi, ilköğretim müfettiş yardımcısı ve şefler. 1- ÜNVANLAR SIRALANMIŞTIR. MERAK ETİĞİM MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINDA YUKARIDADI GEÇENLERİN DIŞINDA KİMLER ÇALIŞIYOR ? 2- EKDERS VERİLMEYEN KADROLAR ALANLANLARDAN FAZLA MI? 3- YUKARIDAKİ ÜNVANLARIN DIŞINDA BİLDİĞİM KADARI İLE GENEL İDARİ HİZMETLER SINIFI İLE YARDIMCI HİZMETLER SINIFINDA ÇALIŞAN (HİZMETLİ-MEMUR-VHKİ-AŞÇI-SOFÖR) KALDI 4- ASIL İHTİYAÇ SAHİBİ HİZMETLİ-MEMUR-VHKİ-AŞÇI-SOFÖR’ DE BU YÖNETMELİĞE GİRSE EK DERS ÜCRETİ ALSA KIYAMET Mİ KOPAR? MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI DIŞINDA TÜM BAKANLIKLAR ÇALIŞANLARINA EŞİT GÖZLE BAKIYOR. HİZMETLİ-MEMUR-VHKİ-AŞÇI-SOFÖR BUNLAR ÜVEY EVLAT MUAMELESİNDEN NE ZAMAN KURTULACAKLAR “ Bütün Sorunlara Bıkmadan usanmadan çare arayan TÜRK EĞİTİM-SEN ‘ teşekkür eder, omuz omuza olmaktan mutluluk duyarım.” BU SORUNU’ da Türk Eğitim-Sen in çözeceğinden eminiz.
1234
20.11.2010 - 11:08  
slm kıymetli sendika yönetimi; ben yüksek lisans yaptım 3 yıl sürdü. Gebzede oturuyordum her hafta bir gün - okuldaki ekdersten vazgeçerek- İstanbula arşive ve kütüphanelere gitmem gerekiyordu. Ders döneminde Sakaryaya, 2 yıl boyuncada istanbula gittim. tez döneminde ise bir çok kitap almak zorundaydım. bütün bu masraflarım olurken teşvik anlamında hiç bir maddi yardım almadım. yüksek lisans ve doktora yapmış olanlara bir miktar fazla verilmesi olumlu bir şeydi. fakat neden kaldırıldı? ek dersin % 25 fazla ödenmesinin nesinin yanlış bulunup kısıldığını anlayamıyorum. bence bu insanların içinde olan araştırma isteğini öldürüyor, bilime ve ilerlemeye olan saygıyı bitiriyor. geçimin zor olduğu bir zamanda destek olunacağı teşvik edileceği yerde bu kabil uygulamalardan vazgeçilmesi gerektiğini bunun da siz değerli yetkililerin katkılarıyla olacağını düşünüyor, saygılarımı sunuyorum.
hamzai
19.11.2010 - 20:05  
En az 60 binden fazla Ücretli öğretmenlerin ek dersi kesinlikle iyileştirilmelidir. Ücretli öğretmenler haftalık en fazla 30 saat ekders karşılığı ücret alabilmektedir. Bu da SSK kesintisi ile 550-600 TL olmaktadır. Ücretli öğretmenlikle ev geçindirenleri düşününce bu öğretmenlerden bir verim beklenemez. Ya ücretli öğretmen alımı hiç yapılmamalı ya da her 10 saate 3 saat "hazırlık ve planlama" ödenmelidir.
mazbut
19.11.2010 - 14:13  
Bilim ve sanat merkezlerinde görev yapan idareciler ile öğretmenlerin ek dersleri yeniden düzenlenmelidir. Bilim ve Sanat merkezlerinde eğitim sabah 08 de başlayıp akşam 20.00 kadar devam eder.hafta sonu da ders oluyor.Bunun için tam gün tam yıl şeklinde değerlendirilmeli ve müdür,müdür başydr. 30 saat alırken müdür yrd.en az 28 saat ek ders verilmelidir. Tam gün tam yıl da müdür ,müdür başyrd.30 müdür yardımcıları neden 18 saat alıyor anlamıyorum.Onlar çalışıyor da müdür yardımcıları yatıyor mu?bu haksızlık. İdarecilerin izinlerde ve raporlu olduğu günlerde ek dersleri kesilmemelidir.İdarecilerle öğretmenlerin vergi matrahı kaldırılmalı veya genişletmelidir.ikinci dönem aydan aldığımız zammı geri alıyorlar. Sendika yönetimini bu konuları gündeme getirmeniz dileğiyle...iyi çalışmalar
ism1001gk
18.11.2010 - 16:41  
İkili eğitim yapan ilköğretim müdür yardımcıları neredeyse günün en fazla zamanını okulda geçirmektedir.Buna karşın aldığı ekders çok düşüktür.İkili öğretimde görevli idareciler için gerekli artışın yapılması için; Sınıf öğretmeni 30 saat bi fiil derse girmekte sınıfına rehber öğretmen olmakta,kulüp çalışmaları yapmakta iken branş öğretmenlerine nazaran daha düşük ekders almaktadır.Sınıf öğretmenlerinin ekders saatlerinin arttırılmasına yönelik çalışılmasını istiyorum.
1958
18.11.2010 - 14:27  
Halk eğitim müdürlüklerindeki tam gün tam yıl eğitim uygulaması için idarecilere verilen haftalık 10 saat ek ders ücretinin tüm idarecileri kapsaması lazımdır.Bu ücreti sadece müdür ve müdür baş yardımcılarının alması müdür yardımcılarına ödenmemesi yıllardır süren çok büyük bir haksızlıktır.Acilen bu konunun düzeltilerek müdür yardımcılarınada tam gün tam yıldan haftada 10 saat ek ders ücreti ödenmesi için gerekli önerilerin sayın sendika yetkililerimiz tarafından MEB iletilmesi gerekir.Saygılarımla
1958
18.11.2010 - 14:18  
Halk eğitim merkezlerinde yıllardır büyük bir haksızlık yaşanmakta, müdür yardımcıları bu haksız ve adalatsiz uygulamadan zarar görmektedir.Yapılacak İlk düzünlemede bu haksızlığın adil biçimde düzeltilmesi gerekir.Sayın sendika temsilcileri lütfen halk eğitim merkezlerinde çalışanların müdür yardımcılarının sesi olunuz.Tam yıl tam gün kapsamında müdürün 30,müdür başyardımcısının 30,müdür yardımcısının 18 saat ekders aldığı hangi vicdanla hangi adalet anlayışı ile bağdaşır.bu konuda acilen bir düzeltme yapılmalı.halk eğitimlerin yükünü çeken müdür yardımcılarının bu mağduriyeti giderilmelidir.Müdür yardımcıları halk eğitimlerin eli koludur.Müdür yardımcıları da haftalık 25 saat ek ders almalıdır.Halk Eğitim Merkezlerinde daha önce bulunan müdür baş yardımcılığı kadrolarının da tekrar açılarak halk eğitimi müdürlüklerine müdür baş yardımcısı kadrolarının verilmesi lazımdır.
660544
18.11.2010 - 13:35  
BİLİM VE SANAT MERKEZLERİNİN MEVCUT EK DERS YÖNETMELİĞİNDE YERİ YOK.BUNUN İÇİN BU ÇIKACAK YENİ YÖNETMELİKTE YERİ OLMALI.VE KARGAŞAYA SON VERİLMELİDİR.
2002
17.11.2010 - 13:03  
Uzmanlık düzenlemesi (KBYS) adı altında yükseklisans ve doktoradan doğan tazminatlarımız kesilmiştir. Yükseklisans ve doktora yapanların 2005 öncesinde olduğu gibi mali hakla iade edilmelidir. Bu konuda sizden yardım bekliyoruz.Teşekkürler...
2002
17.11.2010 - 12:50  
TÜRK EĞİTİM SEN YETKİLİLERİ LÜTFEN OKUYUNUZ! “REHBER ÖĞRETMENLERLE İLGİLİ MADDEDEDE GEÇEN DERS YILI İBARESİ ÖĞRETİM YILI ŞEKLİNDE DÜZELTİLEREK HAKSIZLIK VE KARMAŞA GİDERİLMELİDİR”. 01.12.2006 gün ve 2006/1350 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın “Ders niteliğinde yönetim görevi” başlıklı 10. maddesinin 1. fıkrası (d) bendinde “Her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumları rehber öğretmenlerinin ders yılı süresince haftada 18 saati, ders niteliğinde yönetim görevi sayılır ve fiilen görev yapma karşılığında ek ders ücreti ödenir hükmü yer almaktadır. Bu hükümde geçen ders yılı ibaresi derslerin bittiği günden, derslerin başladığı döneme kadarki sürelerde her tür ve kademedeki okullarda çalışan rehber öğretmenlere ek ders ücretlerinin ödenmemesi ve rehber öğretmenlerin okula gidip gitmeyecekleri hususlarında karmaşalara neden olmuştur. Hatta bu konu sendikalar ve öğretmenler tarafından da Mahkemeye taşınmıştır. Karmaşanın ortadan kaldırılması için Kararın 10. maddesinin 1. fıkrası (d) bendinde “Her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumları rehber öğretmenlerinin öğretim yılı süresince haftada 18 saati, ders niteliğinde yönetim görevi sayılır ve fiilen görev yapma karşılığında ek ders ücreti ödenir şeklinde değiştirilmesi gerekmektedir. Bu konuda sizden ilgililerin dikkatini çekmenizi bekler; şimdiden teşekkür ederim.
123456
17.11.2010 - 00:48  
GECE ÜCRETİ............................................ Bilim ve Sanat Merkezlerine öğrenciler örgün eğitimi kurumu dışındaki saatlerde gelmektedir. Bu nedenle eğitimler akşam 7:30'a kadar sürmektedir. Bilim Ve Sanat Merkezlerine 5'ten sonra yapılan dersler için gece ücreti ödenmelidir. Özlük hakları açısından hiçbir yönetmelikte yer almayan Bilsemler biran önce yönetmeliklerde yer almalı ve hafta sonu ve gece eğitimi hakkına kavuşmalı ek ders ödemeleri de bu doğrultuda yapılandırılmalıdır. Yönergesi olan ancak iş tanımları yönetmeliklerde bulunmayan BİLSEMLER bir an önce yönerge doğrultusunda yönetmeliklerde yer almalıdır. Öğretmenlerin özverileriyle yürüyen çalışmalar yasal olarak desteklenmelidir. Ders kavramı olmayan, proje ve etkinlik temelli çalışan Bilsemler ekders yönetmeliğinde hiç bir şekilde geçmemektedir. Bu kurumlarda branş öğretmenleri 2. sınıftan itibaren etkinliklerde görev almaktadır. Oysa ek ders yönetmeliğinde hangi branşın hangi dersi ve de Talim Terbiye K.B onaylanmış dersleri okutacağı açıkça yazılmaktadır. Bu yönetmelik Bilsemlerin ihtiyacına cevap verememekte ve her Bilsemde farklı uygulamalara neden olmaktadır. Yetkililerin yönerge doğrultusunda ek ders sorununu mutlaka çözmesi gerekmektedir. Yönetmeliklerde Bilsem öğretmenleri ibaresi mutlaka yer almalıdır. Bilsem Sınıf öğretmenleri de birer özel eğitimci olup Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmenlerinin haklarına kavuşmalıdır. Görev tanımları ilk ve ortaöğretim kurumlarından çok farklı olan Bilsem öğretmenlerinin yasal hakları, çalışma saatleri ve ek ders ödemeleri Bilsem Yönergesi doğrultusunda mutlaka ve acil olarak düzenlenmelidir. Lütfen sendikamız olarak Bilsemlerin sesinin temsilcisi olun. İyi bayramlar.
teyfik
16.11.2010 - 21:53  
Merkez ve taşra teşkilatndaki binlerce üvey evlat şefin haklarını aramanız konusunda Türk Eğitim Sen in gösterdiği çabalardan dolayı teşekkür ederim. Ayrıca Şeflerin ek derslerinin müdürler gibi haftalık 25 saate çıkartılması gerektiği kanaatindeyim. Memurlara verilen iyleştirmeden ve müdürlere verilen ek ders artışlarından yararlandırılmayan şeflerin acilen mağduriyetleri giderilmelidir. Bu büyük bir haksızlıktır. Günahtır, ayıptır.İş barışını olumsuz etkileyen ve eşit işe eşit ücret politikasına da aykırıdır. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.
İdareci
15.11.2010 - 12:48  
1. Genel Liseler ve İlköğretimdeki müdür yardımcılarını ücretleri en az 22 saat olmalı, Müdür ve Başyardımcılarının 25 saat 2. Pansiyonlu olkulların idarecilerine ve ikili eğitim idarecilerine 5' er saat fazla ödeme yapılmalı 3. Başöğretmenlerin ücretleri % 35, Uzman öğretmenlerin ücretleri % 20 fazla ödenmeli. 4. Merkezi Sistem Sınavlarında Bina Komisyonu üyelerinin ücretleri 2 gün değerlendirilmeli ve 10 saat olmalı.Önceki gün hazırlık yapılıyor. 5. İdarecilerden Başöğretmen olanlar haftada 5, uzman öğretmen olanlar 3 saat hazırlık ve planlama ücreti almalıdır. 6. Sorumlıuluk ve Ortalama Yükseltme Sınavlarında Sınav Takvimi boyunca müdür ve müdür başyardımcısına günlük 2 saat, görevli olduğu her gün için müdür yardımcılarılarına günlük 4 saat ücret ödenmelidir. 7. Hazırlık ve Planlama ücreti, Öğretmenlerden, Kariyer Basamaklarında, a) Öğretmen unvanlı olanlara, haftada 3 saati geçmemek üzere Bakanlığa bağlı okul ve kurumlarda aylık ve ücret karşılığı fiilen okuttukları her 10 saat ders için 1 saat daha hazırlık ve planlama görevi karşılığında ayrıca ek ders ücreti ödenir. b) Uzman öğretmen unvanlı olanlara, haftada 5 saati geçmemek üzere Bakanlığa bağlı okul ve kurumlarda aylık ve ücret karşılığı fiilen okuttukları her 7 saat ders için 1 saat daha hazırlık ve planlama görevi karşılığında ayrıca ek ders ücreti ödenir. c) Başöğretmen unvanlı olanlara, haftada 7 saati geçmemek üzere, Bakanlığa bağlı okul ve kurumlarda aylık ve ücret karşılığı fiilen okuttukları her 5 saat ders için 1 saat daha hazırlık ve planlama görevi karşılığında ayrıca ek ders ücreti ödenir. “ şeklinde değişmelidir. 8. Belleticilik Görevi başlıklı 13.Madde, (1) Yatılı ve pansiyonlu okullarda öğrencilerin yeme, yatma, dinlenme, eğitim-öğretim ve benzeri hizmetlerinin yürütülmesinde belletici olarak görevlendirilen öğretmenlere her belleticilik görevi için 5 saat ek ders ücreti ödenir. Bunlardan 24 saat süreyle nöbet tutanlara ilave olarak 3 saat daha ek ders ücreti ödenir. Ancak, bir günde 3'ten fazla belletici görevlendirilemez, aynı öğretmene haftada 2’ den fazla görev verilemez ve bunlara ayda ödenecek ek ders ücreti 70 saati geçemez. (2) Vekâleten atananlar dâhil yöneticilere, haftada 2 defayı geçmemek üzere, okulun Yatakhane ve/veya pansiyonunda Nöbetçi Müdür Yardımcısı olduğu günler için belleticilik görevi ücreti ödenir. Tek müdür Yardımcısının bulunduğu okullarda, Müdür Yardımcısına belleticilik görevi ücreti , 2 katına kadar ödenir. şeklinde değiştirilmelidir. 9. İşletmelerde meslek eğitimi başlıklı 15.Madde a) Meslekî eğitim merkezlerinde ve diğer okul ve kurumlarda; “Her türlü il ve ilçede 20 saati, geçmemek üzere okutabilecekleri azamî ek ders saatleri kapsamında verilir. “ şeklinde değiştirilmelidir.
İdareci
15.11.2010 - 12:01  
25/07/2010 tarihli MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI YÖNETİCİ VE ÖĞRETMENLERİNİN DERS VE EK DERS SAATLERİNE İLİŞKİN KARAR’ ın 1. Aylık Karşılığı Ders Görevi başlıklı 5.maddesinin a fıkrası kaldırılmalı, okul yöneticilerinin aylık karşılığı zorunlu ders görevi kaldırılmalı. 2. Ek Ders Görevi başlıklı 6.maddesinin, 1.Fıkrasının, - a bendi, Müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılarına, isteği dahilinde haftada 6 saate, - b bendi, Genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenlerine 10 saati zorunlu olmak üzere haftada 15 saate, - c bendi, Atölye ve laboratuvar öğretmenlerine 10 saati zorunlu olmak üzere haftada 20 saate, şeklinde, 3. Fıkrası, “..…. fiilen görev yapmaları kaydıyla, her gün için 3 saat ek ders ücreti ödenir.” , şeklinde, 5. Fıkrası, Okul öncesi ve sınıf öğretmenleri ile bölüm, atölye ve laboratuvar şefliği görevi verilen öğretmenler hariç olmak üzere, örgün eğitim kurumlarında ilgili mevzuatında belirtilen sosyal etkinlik faaliyetlerinde danışman öğretmen olarak görevlendirilen öğretmenlerin bu görevlerinin 2 saati, sınıf veya şube sorumluluğu verilen sınıf/şube rehber öğretmenlerinin bu görevlerinin haftada 4 saati ek ders görevi sayılır. Bu dersler, ders dağıtım çizelgesinde “Öğrenci Sosyal ve Kişilik Hizmetleri” adıyla gösterilir. Bu kapsamda aynı kişiye hem danışman öğretmenlik hem de sınıf/şube rehber öğretmenliği görevi verilmesi hâlinde en yüksek olan ücret ödenir. Şeklinde değiştirilmelidir. 3. Yetiştirme, okuma -yazma ve uyum kursları başlıklı 8. maddesinin - b bendinin, 2.fıkrası, (a) bendinin 3 ve 4 numaralı alt bentlerinde sayılan kurslar ile 6 numaralı alt bendinde sayılan eğitim faaliyetlerinde görevlendirilen yönetici ve öğretmenlere haftada 40 saate kadar, ek ders görevi verilebilir. ……………………. (3) Cumartesi ve pazar günleri, bu madde kapsamında belirtilen eğitim faaliyetlerinde görev yapan okul/kurum yöneticilerine fiilen görev yaptıkları anılan günler için 3 saat ek ders ücreti ödenir. Yöneticilere, fiilen ders okuttukları süreler hariç olmak üzere yönetim görevine bağlı olarak bunun dışında bu madde kapsamında ayrıca ek ders ücreti ödenmez” şeklinde değiştirilmelidir. 4. Ders niteliğinde yönetim görevi başlıklı 10.maddenin 1. fıkrasının a bendi,……………….25 saati, b bendi,……. ……..25 saati, şeklinde, c bendi, “Azınlık okullarında görevli olanlar dâhil her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarından; 1) Her türlü eğitim yapılan okul ve kurum müdür ve müdür başyardımcılarının, bu eğitimin fiilen yapıldığı süre ile sınırlı olmak üzere, haftada 25 saati, 2) Her türlü eğitim yapılan okul ve kurum müdür yardımcılarının, bu eğitimin fiilen yapıldığı süre ile sınırlı olmak üzere, haftada 22 saati, şeklinde,” ç bendi , “Müdür yetkili öğretmenlerin yarıyıl ve yaz tatillerinde haftada 15 saati, ders yılı içerisinde ise haftada 5 saati, “ ders niteliğinde yönetim görevi sayılır ve fiilen görev yapma karşılığında ek ders ücreti ödenir. Ayrıca Yatılı ve pansiyonlu okullar, tam gün tam yıl eğitim yapılan okul ve kurumlar ile ikili eğitim yapılan okulların müdür ve müdür başyardımcılarına haftada 5 saat, müdür yardımcılarına haftada 3 saat fazladan ek ders ücreti ödenir. “ şeklinde değiştirilmelidir. 5. Hazırlık ve planlama görevi başlıklı 11.maddenin 1.Fıkrası, “(1) Bu Kararın 10 uncu maddesinin 1. fıkrasının “a,b,d,e ve f” bendinde sayılanlar hariç, müdür yetkili öğretmenler dâhil, her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli Müdür, Müdür Başyardımcısı ve Müdür Yardımcılarından, Uzman öğretmen unvanlı olanlarına haftada 3 saat, Başöğretmen unvanlı olanlarına haftada 5 saati geçmemek üzere, fiilen derse girip girmediklerine bakılmaksızın ayrıca ek ders ücreti ödenir. (2) Öğretmenlerden, Kariyer Basamaklarında, a) Öğretmen unvanlı olanlara, haftada 3 saati geçmemek üzere Bakanlığa bağlı okul ve kurumlarda aylık ve ücret karşılığı fiilen okuttukları her 10 saat ders için 1 saat daha hazırlık ve planlama görevi karşılığında ayrıca ek ders ücreti ödenir. b) Uzman öğretmen unvanlı olanlara, haftada 5 saati geçmemek üzere Bakanlığa bağlı okul ve kurumlarda aylık ve ücret karşılığı fiilen okuttukları her 7 saat ders için 1 saat daha hazırlık ve planlama görevi karşılığında ayrıca ek ders ücreti ödenir. c) Başöğretmen unvanlı olanlara, haftada 7 saati geçmemek üzere, Bakanlığa bağlı okul ve kurumlarda aylık ve ücret karşılığı fiilen okuttukları her 5 saat ders için 1 saat daha hazırlık ve planlama görevi karşılığında ayrıca ek ders ücreti ödenir. “ şeklinde değiştirilmelidir. 6. Sınav Görevi başlıklı 12. Maddenin 1. fıkrası, “ …………………………görevlendirilen yönetici ve öğretmenlere öğrencilerin sınava girmeleri kaydıyla, her bir sınav komisyon üyeliği ve her bir sınav gözcülüğü için 5 saat ek ders ücreti ödenir. “ 2.fıkrasının c bendi, “Yöneticilerden Müdür Yardımcılarına, sınav takvimi boyunca, Nöbetçi Müdür Yardımcısı olduğu günlerde 4 saat, Müdür ve Müdür Başyardımcılarına her gün için 2 saat, tek müdür yardımcısı olan okullarda Müdür Yardımcısına, ayrıca nöbetçi ücreti ödenmeksizin, her gün için 2 saat Sınav Hazırlık ve Planlama ücreti ödenir. Ayrıca hafta sonuna gelen sınav günlerinde ücretler % 25 fazla ödenir.” 5. fıkrası, ……………….. merkezî sistemle yapılan sınavlarda il sınav yürütme kurulu başkan ve üyeleri ile bina sorumlusu olarak görevlendirilen yönetici ve öğretmenlere 10 saat; salon sorumlusu ve gözcü olarak görevlendirilen yönetici ve öğretmenlere her sınav oturumu için 5 saat ek ders ücreti ödenir. Ancak, bu iş ve işlemlerle ilgili döner sermayeden ücret alanlara bu tür ücret ödemesi yapılmaz. şeklinde değiştirilmelidir. 7. Belleticilik Görevi başlıklı 13.Madde, (1) Yatılı ve pansiyonlu okullarda öğrencilerin yeme, yatma, dinlenme, eğitim-öğretim ve benzeri hizmetlerinin yürütülmesinde belletici olarak görevlendirilen öğretmenlere her belleticilik görevi için 5 saat ek ders ücreti ödenir. Bunlardan 24 saat süreyle nöbet tutanlara ilave olarak 3 saat daha ek ders ücreti ödenir. Ancak, bir günde 3'ten fazla belletici görevlendirilemez, aynı öğretmene haftada 2’ den fazla görev verilemez ve bunlara ayda ödenecek ek ders ücreti 70 saati geçemez. (2) Vekâleten atananlar dâhil yöneticilere, haftada 2 defayı geçmemek üzere, okulun Yatakhane ve/veya pansiyonunda Nöbetçi Müdür Yardımcısı olduğu günler için belleticilik görevi ücreti ödenir. Tek müdür Yardımcısının bulunduğu okullarda, Müdür Yardımcısına belleticilik görevi ücreti , 2 katına kadar ödenir. şeklinde değiştirilmelidir. 8. İşletmelerde meslek eğitimi başlıklı 15.Madde (1) İşletmelerde meslek eğitimi yapılan okul ve kurumlarda görevli yönetici ve öğretmenlerin öğrenci, çırak ve aday çırakların işyerindeki uygulamalı eğitimini izlemek, programa uygunluğunu ve sistemin iş yerindeki işlerliğini sağlamak, meslekî rehberlikte bulunmak üzere fiilen/yüz yüze yaptıkları bu görevler ek ders görevi sayılır. (2) Bu dersler, ders dağıtım çizelgelerinde “işletmelerde meslek eğitimi” adıyla gösterilir ve işletmelerin okul ve kuruma uzaklığı, öğrenci, çırak ve aday çırak sayısı gibi kıstaslar esas alınarak okul ve kurum müdürlüğünce hazırlanacak ve millî eğitim müdürlüğünce onaylanacak programlara göre haftada; a) Meslekî eğitim merkezlerinde ve diğer okul ve kurumlarda; “Her türlü il ve ilçede 20 saati, geçmemek üzere okutabilecekleri azamî ek ders saatleri kapsamında verilir. “ şeklinde değiştirilmelidir. 9. Ders görevinin yapılmış sayılacağı hâller başlıklı 16. Madde 1.Fıkrasının “Değişik b “ bendi, ………………..millî bayramlar nedeniyle tatil edilen günlerde(1) ve dini bayramların arifesinde yarım gün eğitim yapılan günlerinde ders görevlerini yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim ve hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar. 10. Ders dışı eğitim çalışmaları başlıklı 17. Madde : (1) ……………. fiilen çalışma yaptıran yönetici ve öğretmenlere; aylık karşılığı ders, ek ders ve hazırlık ve planlama görevi saati sayısına bakılmaksızın, her bir saat çalışma karşılığında gündüz ücreti üzerinden, haftada azamî 8 saati geçmemek üzere, her bir ders saati başına 1 saat ek ders ücreti ödenir. Ancak, bir ders yılında bu kapsamda ödenecek toplam ek ders saati sayısı, okulun bir ders yılındaki toplam ders saati sayısının %8'ini geçemez. Bu etkinliklerde görev alacak öğretmenlerde aranacak nitelikler, her bir etkinlik için aranılacak en az öğrenci sayısı ile benzeri diğer hususlar Bakanlıkça belirlenir. Etkinlik programları okul müdürlüklerince hazırlanır ve millî eğitim müdürlüklerince onaylanır. (2) Kaldırılmalı ve “ Bu tür görev alan yöneticiler, çalışmalarını hafta içi günlerde ders bitiminden sonra günde 2 saati ve/veya hafta sonu günlerde günde 3 saati geçmemek üzere gerçekleştirir. 11. Kurul ve komisyon üyeliği başlıklı 19- Madde (1) ”…….. sonuçlandırdıkları her 5 denklik işlemi 2 ek ders saati sayılır ve karşılığında ek ders ücreti ödenir. “ (2) ”…….. her gün için 4 saat ek ders ücreti ödenir. “ Şeklinde,
147852
14.11.2010 - 23:33  
Fen ve matamatik derslerine giren zavallı öğretmenler evde ders çalışıp tenefüste soru çözüyorlar.Başka branş ve okullarla kıyas yapmıyorum fakat yakın çevremde yaklaşık 1500 tl ekders alan öğretmen olduğunu da biliyorum.Birisi hemen hemen hiç ücret almazken diğerinin 1500 tl ekders alması çalışma barışı açısından ciddi bir sıkıntı oluşturuyor.Türk eğitim sen in adalet ve barışı sağlayacak bir çözümü üretmesi ve her eğitim çalışanının desteğini alarak MEB e baskı oluşturmasını diliyorum.Adalet,adalet,adalet...
yasaruzun
14.11.2010 - 19:06  
Meslek Liselerinde ve Mesleki Eğitim Merkezlerinde uygulanan ve tamamı ücretli olan(yüzyüze yapılan eğitimin dışındaki eğitimler)İşletmelerde Mesleki Eğitimi dersinin hangi öğretmene ne kadar verileceği okul müdürüne bırakılmamalı.Kesin hatları ile belirlenmeli.Mesleki Eğitim Yönetmeliğinde yazılı şekliyle İşletmenin okula uzaklığı ve öğrenci sayısı dikkate alınarak okul müdürü tarafından belirlenir hükmünü her okul müdürü farklı uyguluyor.Bu keyfiyet okul müdürlerinin elinden alınmalı ve net kriterlere bağlanmalıdır.
turgay
14.11.2010 - 10:42  
yibolarda müdür ile yardımcıların ders ücretleri eşitlenmeli nöbet görevi ve ücreti ödenmeli .yöneticiler nöbetçi olmadığı halde gecenin geç saatlerine kadar nöbetçi gibi okulda kalıyor hiç olmazsa bunun karşılığında ücret olmalı
turgay
14.11.2010 - 10:38  
YİBO larda yöneticilerede nöbet ücreti verilmeli nöbet ücretleri gece tarifesinden yapılmalı.
ongon
13.11.2010 - 22:59  
Gündüzlü İlköğretim okullarında Müdür ile Müdür Yardımcısı arasında 2 saatlik bir ek ders farkı varken-olmalı mutlaka- YİBO'larda bu fark 8 saate çıkmaktadır.Bu hususta Müdür ve Müdür Baş Yardımcısı ile Müdür Yardımcısı arasındaki farkın 2 saat ile düzenlenmesi kati surette gereklidir.Ciddi anlamda istismar edilen ayakta tedavi edilen-ne demekse???-personelin ek ders ücretlendirmelerinde düzenleme yapılmalıdır.Haftalık ücret hesabının yerine fiilen çalışılmayan gün için ek ders ücretinin kesilmesi yerinde olacaktır.Gelelim ek ders saat ücretlerine...Çokta abartmadan makul bir artış uygun olur. Umarım gönül verdiğimiz sendikamız görüşlerimizi bakanlık yetkililerine ulaştırırak, karar mekanizmasında rol üstlenir.Saygılarımla!
adem
13.11.2010 - 22:46  
halk eğitim merkezleri tam gün tam yıl eğitim yapmakta olup,akşam ve h.sonları çalışmaktadır.akşam ve h.sonları müdür yardımcıları nöbetçi kalmaktadır.merkez bina dışındaki tüm kursları müdür yardımcıları düzenli olarak denetler,tabiiki kurslar akşam ve h.sonu değişik semt,belde ve köylerde bulunmaktadır.sergi dönemlerinde ayrıca serginin olduğu yerde akşam ve h.sonu nöbet tutmaktadır.bunlar mesai kavramının yokluğu ile ilgili açıklamalar.yani biz müdür yardımcıları gece gündüz çalışarak ancak bir öğretmenim gündüz mesaisi kadar ekders alırız.18 saat toplam.tüm saydığım işleri hiçbir ücret ve izin olmadan yaparız.hayrımız olsun diyoruz vatanımıza.ama hayırda bir yere kadar.kazandığımız 118 saat ekders kurs denetimlerine giderken yolda harcanır zaten.anlıycağınız elde kalır sıfır.tümden hayır işine döner işimiz. oysa sabah 8,akşam 5 çalışan müdür ve müdürbaşyardımcılar tam gün tam yılın yükünü çeken biz olduğumuz halde onlar 30 saat ekders alır. sendikamızdan bakanlığa iletmesini isteğimiz şunlardır:ekdersimizin 25 saate çıkarılması,akşam ve h.sonu nöbetleri için mesai ücreti ödenmesi,kurs denetimleri için her denetim için-ki bizler akşam-h.sonu evimizden kendi aracımızla gidiyoruz denetime-kurs denetimleri için her denetim için 3 er saat ekders ödenmesini talep ediyoruz.inşallah bakanlık bu kez bizi görür,sesimizi duyar.
tunsew
13.11.2010 - 21:28  
Öner 1i : Her öğretmenin; haftada girdiği derslerin yarısını maaş karşılığı diğer yarısını da ek ders karşılığı olarak hesaplansın. Böylece kimsenin hak kaybı olmaz, adaletsizlikte azalır. öneri 2: Nöbetlere tam o günki ders saati kadar veya yukarıdaki mantıkla yarısı kadar ek ders yazılsın. öneri 3 : Öğretmenlere yaptıkları sınav başına 5 saat ekders yazılsın.
gokhan1974
13.11.2010 - 19:25  
Sınıf öğretmenleri ile branş öğretmenleri arasındaki aylık maaş karşılığındaki girilen ders saati eşitlenmelidir.
ozkanavci
13.11.2010 - 12:40  
yibolarda görevli öğretmenlerin 24 saat görevli belleticilikleri karşılığı 6 saatek ders yazılır. herhangi bir kaza karşısında hastanelerde sabahlayan,karakola çağrılan, velilerle uğraşan, taciz suçlamasıyla karşılaşan, öğretmeninden okul müdürüne kadar bir numaralı zanlı durumuna düşen öğretmenlerimizin ekders saatlerimiz ya artırılsın ya da gece nöbetleri için ayrı ücret alınsın.
alp er tunga 1923
13.11.2010 - 00:41  
ben Türkçe öğretmeni müdür yardımcısıyım. okulda 30 saat Türkçe dersi ve 2 Türkçe öğretmenimiz var. dolayısıyla bana 6 saatt girmem gereken ders kalmadı. branşımla alakasız bir şekilde 1. kademeden 6 saat din kültürü dersine giriyorum. ayrıca idarecinin girdiği dersten de hayır gelmiyor. ders boyu aranıyorum. veli geliyor arıyor. malzemeci hizmetlisi. öğretmen izinli raporlu olduğu zaman boş sınanıfları koşturmaktan derslerden verim alamıyorum. müdür bey okul dışında toplantıda olunca işleri yapıyorum. derste ilçe memden arıyorlar telefon zinciri geliyor. tek müdür yardımcısıyım. okul aile birliği ödemeleri için bankaya gitmem gerekiyor. öğrenci yaralanır sağlık ocağına götür. YAANİ İDARECİNİN GİRDİĞİ DERSTEN ÖĞRENCİYE ve EĞİTİME HAYIR YOK
111
12.11.2010 - 22:15  
HALK EĞİTİM MERKEZLERİ MÜDÜR YARDIMCILARI tam gün tam yıldan dolayı 08-17 mesai yapan müdür ve başyardımcı 30 saat ekders alırken,günde 12 saat çalışan müdür yardımcıları 18 saat ekders alıyoruz.bizler,h.sonu ve akşamları kurs denetimlerine gidiyoruz.bu kurslar heryerde oluyor,köy,belde vs.üstelik kendi aracımızla gidiyoruz.aldığımız 18 saat ekders de buralarda gidiyor.gece gündüz çalış,karşılığı bu olmamamlı.HALK EĞİTİM MÜDÜR YARDIMCILARINI UNUTMAYIN ARTIK.
hinnali
12.11.2010 - 16:56  
MEB Şeflerinin Özlük haklarını yeniden düzenlemeli Şeflere Ek Ders Ücreti Değil Normal (Diğer Kurumlardaki Şeflere ödendiği gibi ) maaş sistemi getirilmesini istiyoruz. "Öğretmen miyim ben ek ders ödensin bana"
mukut31
12.11.2010 - 16:08  
Benim en cok canimi sikan 2 konu var: 4 v5. Sinif ogretmenlerinin yerine brans ogretmenleri girdiginde sinif ogretmeni ogretmenler odasinda oturarak yada disarida islerini hallederek ek ders aliyor ama bransci arkadas derse girdigi kadar ek ders aliyor.Bu haksizliktir. Bu ayrimcilik giderilmelidir. Ikinci konu ise md ve md yardimcilarinin derse girmeden para almalari. Bizim Sinif ogretmeni Md yardimcisi, benim girmem gereken ingilizce derslerini ucretli beden egitimi ogretmeni arkadasimiza verdi.Kendi de 4 ve 5. siniflarin beden egitimini aldi. Sirf kendi ekdersini full girebilmek icin. Savunmasi da biz aksama kadar burdayiz.Birakin da kaymagini biz yiyelim dedi. BOYLE ADALET OLUR MU?
nurmustafa
12.11.2010 - 15:51  
ALLAH AŞKINA ŞU FIRSATI BİZ MİLLİ EĞİTİM ŞEFLERİ ADINA ARTIYA GEÇİRİN LÜTFEN.BİZLERE YAPILAN BU HAKSIZLIĞIN GÜNDEMDE TUTULMASI VE KAYIPLARIMIZIN TELAFİSİ ADINA LÜTFEN EK DERSLERİMİZİN SAATLERİNİ ARTIRILMASI VE EK ÖDEME KONUSUNDA GİRİŞİMLERİNİZİ BEKLİYORUZ.3/1.DERECE 10 YILLIK ŞEFİM MAAŞIM 935,00TL 60 SAAT EK DERS ALIYORUZ 60X6,66=399,60 TOPLAM GELİRİM 1334,60.LÜTFEN DİKKATİNİZE.....
hamzai
12.11.2010 - 15:37  
Halk Eğitim Merkezlerinde tam gün tam yıldan Müdürler ve Müdür Başyardımcıları 30 saat ek ders alsınlar biz Müdür Yardımcıları 18 saat. Kursu açan biz, denetlemelere giden biz, nöbet tutan biz, her işi yapan biz ama gel gelelim 18 saat. Adalet bunun neresinde.
selam
12.11.2010 - 10:40  
İyi günler Öncelikle Tüm Müslüman aleminin kurban bayramını kutlar sağlıklı günler dilerim. Bakıyorum en çok dertli olanlar şef arkadaşlar. Ama haklıdırlar. Ben de şef olarak görev yapan meb de 25 yılını vermiş bir şefim. Malesef öğretmenlerden başka derdimiz yok bizleri kaleye alan yok haftada 40 saat çalışıyor, 15 saat ek ders, şef dir ek ödeme alamaz cezası var şef olduğu için. Bizler atandıktan sonra bizim emrimize memur mu verildi işimiz mi hafifledi hayır işimiz daha da arttı neden sorumluluğumuz arttı daha fazla çalışıp az ücret aldık 1. derecenin 4. kademesindeyim. Temmuz da % 20 kesintiye girdim ayda 75 TL oradan gitti. Bakanlığa yazılacak görüş yazısında verilecek olan cevapta; bizlerinde şube müdürleri gibi haftada 25 saat ek ders, tazminatlarımızında % 100' e çıkarılması bunu yaklaşık mebde çalışan 30.000 şef adına bir üyeniz olarak sizden talep ediyorum. Teşekkür ederim.
2002
12.11.2010 - 08:43  
TÜRK EĞİTİM SEN YETKİLİLERİ LÜTFEN OKUYUNUZ! “REHBER ÖĞRETMENLERLE İLGİLİ MADDEDEDE GEÇEN DERS YILI İBARESİ ÖĞRETİM YILI ŞEKLİNDE DÜZELTİLEREK HAKSIZLIK VE KARMAŞA GİDERİLMELİDİR”. 01.12.2006 gün ve 2006/1350 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın “Ders niteliğinde yönetim görevi” başlıklı 10. maddesinin 1. fıkrası (d) bendinde “Her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumları rehber öğretmenlerinin ders yılı süresince haftada 18 saati, ders niteliğinde yönetim görevi sayılır ve fiilen görev yapma karşılığında ek ders ücreti ödenir hükmü yer almaktadır. Bu hükümde geçen ders yılı ibaresi derslerin bittiği günden, derslerin başladığı döneme kadarki sürelerde her tür ve kademedeki okullarda çalışan rehber öğretmenlere ek ders ücretlerinin ödenmemesi ve rehber öğretmenlerin okula gidip gitmeyecekleri hususlarında karmaşalara neden olmuştur. Hatta bu konu sendikamız tarafından da Mahkemeye taşınmıştır. Karmaşanın ortadan kaldırılması için Kararın 10. maddesinin 1. fıkrası (d) bendinde “Her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumları rehber öğretmenlerinin öğretim yılı süresince haftada 18 saati, ders niteliğinde yönetim görevi sayılır ve fiilen görev yapma karşılığında ek ders ücreti ödenir şeklinde değiştirilmesi gerekmektedir. Bu konuda sizden ilgililerin dikkatini çekmenizi bekler;şimdiden teşekkür ederim.
123456
11.11.2010 - 22:58  
Eğitim öğretim çalışanları için ek ders ve ek ders üçretleri çok gerekli olup bu konu üzerinde iyileştirme çalışmalarına gerek vardır.Her eğitim öğretim çalışanının ekders alabilmesi sağlanmalıdır.Çünkü bu kurumda çalışanların yükü çok fazladır.Ülkemizde öğretmen maaşları gereken rakamdan bayağı bir düşüktür.Bu dengenin sağlanması için ekderslerin ücretlerinde bir iyileştirme olması gerekmektedir.Eğitim öğretimde başarılı olmak için çalışanlarında motive olması gerekir.Bu da ancak ücretle olabilir kanaatindeyim.Teşekkür ederim.
2002
11.11.2010 - 22:16  
TÜRK EĞİTİM SEN YETKİLİLERİ LÜTFEN OKUYUNUZ! “REHBER ÖĞRETMENLERLE İLGİLİ MADDEDEDE GEÇEN DERS YILI İBARESİ ÖĞRETİM YILI ŞEKLİNDE DÜZELTİLEREK HAKSIZLIK VE KARMAŞA GİDERİLMELİDİR”. 01.12.2006 gün ve 2006/1350 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın “Ders niteliğinde yönetim görevi” başlıklı 10. maddesinin 1. fıkrası (d) bendinde “Her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumları rehber öğretmenlerinin ders yılı süresince haftada 18 saati, ders niteliğinde yönetim görevi sayılır ve fiilen görev yapma karşılığında ek ders ücreti ödenir hükmü yer almaktadır. Bu hükümde geçen ders yılı ibaresi derslerin bittiği günden, derslerin başladığı döneme kadarki sürelerde her tür ve kademedeki okullarda çalışan rehber öğretmenlere ek ders ücretlerinin ödenmemesi ve rehber öğretmenlerin okula gidip gitmeyecekleri hususlarında karmaşalara neden olmuştur.Bu husus Türk eğim Sen tarafından da Mahkemeye verilmiştrir. Karmaşanın ortadan kaldırılması için Kararın 10. maddesinin 1. fıkrası (d) bendinde “Her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumları rehber öğretmenlerinin öğretim yılı süresince haftada 18 saati, ders niteliğinde yönetim görevi sayılır ve fiilen görev yapma karşılığında ek ders ücreti ödenir şeklinde değiştirilmesi gerekmektedir.
hazinel
11.11.2010 - 21:20  
ekderse vergi İndirimi yada affı istiyorum kazadığımzın 1/5 ini geri veriyoruz maaştan tamam vergi ama ek dersten beari vermayalim....
kanfur
11.11.2010 - 20:51  
İYİ ÇALIŞMALAR HER ÖĞRETMEN EKDERS ALAMAMAKTADIR. BU DURUM DA BAZEN BÜYÜK HAKSIZLIKLARA SEBEP OLMAKTADIR. MAAŞLARI MAKUL SEVİYEYE KALDIRIP BU EKDERS MESELESİNİ KÖKTEN HALLETMEK GEREKİR. HERKESE GÖREVİNE GÖRE MAAŞ VERİLMELİ. ÖĞRETMENLERİ EKDERS HESABI İLE MEŞGULİYETTEN KURTARIP EĞİTİME YÖNLENDİRMELİ. HİZMET BÖLGELERİNE GÖRE DE MAAŞLAR DÜZENLENEBİLİR.
111
11.11.2010 - 19:01  
HALK EĞİTİM MÜDÜR YARDIMCILARI AKŞAM VE H.SONU NÖBET TUTAR,SERGİ DÖNEMİNDE SERGİLERDE AKŞAM-H.SONU BEKLEMEK ZORUNDA.YASAL MI DEĞİL Mİ BİLMEM AMA MÜDÜRLER BEKLE DİYOR,GEL DİYOR-GİT DİYOR .UYUIYORUZ BİZDE.GECEMİZ YOK GÜZDÜZÜMÜZ YOK EKDERSİMİZ18 SAAT.NÖBET İZNİ YOK,MESAİ PARASI YOK.MÜDÜR VE BAŞYARDIMCI NÖBET TUTMAZ,8-5 ÇALIŞIR 30 SAAT ALIR.VİJDANA SIĞAR MI BU.HAKSIZLIĞA DUR DİYECEK BİR KUL ÇIKAR İNŞALLALAH.
hazinel
11.11.2010 - 18:18  
Teknik öğretmenlerin maaş karşılığı 15 saate düşürülmelidir. ücrette her öğretmeninin eşit olmalıdır. 25 se her kez 25 20 ise 20 haftada 44 saat derse giriyorum 800 tl keders alıyorum adam hergüün yarım gün çalışıyor o da 600 alıyor 200 tl fark var ama anımızdan emdiğimiz süt burnumuzdan geliyor eşit işe eşit ücret istiyorum... Teknik öğretmenlikten ilköğretime branş değiştiren bir arkadaşım bana ben teknik öğretmenken iki kat çalışıyormuşum demişiti. hergün 8-5 çalışmak istemiyorum. 26 saat ekdersi Allah herkeze versin ama bu şartlarda değil...
19772004
11.11.2010 - 16:48  
1) Öğrtemenlerin kendilerini yenilemeleri için yüksek lisans yapan öğretmenlere %25 doktora yapanlara %50 ders ücretlerinin fazla ödenmesi gerekir? 2) Yüksek lisans yapıpta uzman öğretmenlikten yararlanamayan öğretmenlerin bir an önce maduriyetlerinin giderilmesi gerekmektedir. 3)İlk okul öğretmenleri tam ek ders alırken bir çok orta öğretim de görev yapan öğretman sadece maaş karşılığı derse girmektedir.Bu da öğretmenler arasında adetsizliğe sebeb olmaktadır. 4) Fen Liselerinde görev yapan öğretmenlere girdiği her 3 ders saatine 1 saat ek ders veriliyordu.Diğer okullarla eşitliği sağlamak adına bu kaldırıldı. halbuki fen liselerindeki öğretmenler öğrenci kalitesi nedeni ile derslere daha fazla hazırlanmakta ve daha çok gayret sarf etmekteler. 5)Ders ücreti miktarı en az 15TL olmalıdır. 6) Fen Liselerine öğretmen alınırken zorlu bir imtihan uygulanmakta fakat bu okullarda çalışan öğretmenlere diğer okullarda çalışan öğretmenlerle aynı maaş ve ders ücreti verilmekte bunun önemli bir haksızlık olduğunu düşünüyorum.
vatansagolsun
11.11.2010 - 13:18  
Şefler ek ders alıyor diye ek ödeme verilmiyor.Benim eşim çalışmıyor,dörtte çocuk var, Yani eş ve çocuk yardımı almaktayım.bunlara rağmen maaşım 1.100Tl.Ek dersde 415 Tl.vergiye takılmış ücret bunlar.Ama eşi çalışan ve iki çocugu olan V.H.K.İ. arkadaşım bile benim TOPLAM ÜCRETİM kadar maaş alıyor. Ya ek ödeme bizede verilsin, yada ek ders saat ve ücretlerimiz artırılsın. Artık bu dengesizlige Duuuuuuuuuuuuuuuuur denilsiiiiiiiiiiin!
happy
11.11.2010 - 12:17  
özel eğitim okulunda idarecilik yapanların ekders saati artırılmalı.yöneticilerin 6 saat derse girme zorunluluğu kaldırılmalı.işeğitim merkezi ve eğitim uygulama okullarıda tam gün tam yıl uygulaması olmalı.
karakalem
11.11.2010 - 10:59  
Ekders saatleri ile ilgili olarak. İşin ağırlığını çekenler müdür yardımcıları ekders saatleri mutlaka arttırılmalı, YİBOlarda çalışanların yaptıkları işler tahmin edilmeyecek kadar fazla hem saatler, hem ücretler arttırılmalı, bir de "nöbetçi idareci" diye bir uygulama var, ancak yönetmeliklerde böyle bir ifade var mı bilmiyorum.Özellikle YİBO larda belletici öğretmen bir sorun halinde (gece-gündüz farketmez) müdür yardımcısını haberdar eder, arkadaşımız kuzu kuzu gider ama ücret olarak bir karşılığı yok! uYGULAMADAKİ BU HÜKÜM YA YÖNETMELİĞE GİRSİN , YA DA UYGULANMASIN.Nöbetçi İdarecilere de nöbetçi oldukları gün ücret yazılsın. Ayrıca satın alma, teslim alma gibi komisyon görevi olanlara da komisyon görev ücreti ödensin.Sadece görevi belleten olan öğretmenler görevlendirilerek sorunların bir kısmı hafifletilebilir.
16000
11.11.2010 - 10:51  
Ek derslerde; maaş karşılığı uygulamasına son verilmeli, böylece 15 saat derse giren öğretmenle 25 saat derse giren öğretmen arasındaki hiçde adil olmayan ekders farkı ortadan kalkmış olacaktır. 15 sat giren 15 saatin ekdersini, 20 saat giren 20 saatin ekdersini, 25 saat giren..... yani kısaca kim haftada kaç saat derse giriyorsa o saat kadar ekders almalıdır. Bir diğer konu ikili öğretim yapan okullardaki idareciler; günlük yaklaşık 12 saate yakın mesai yapmaktalar, ekders saatlerinin buna göre yeniden değerlendirilmesi daha adil olacaktır. DİKKAT!!!! ADALET MÜLKÜN TEMELİDİR.
asrabedel
11.11.2010 - 10:27  
Mutlaka ek ders alamayan branş öğretmenlerine yapılan haksızlığı giderecek bir düzenleme yapılmalıdır.Bu konuda yıllardır özellikle kent merkezinde çalışan öğretmenler madur olmaktadır.Sendikamızın bu konuda girişimde bulunmasını istiyorum.Saygılar
78100
11.11.2010 - 10:26  
Milli Eğitim de çalışan bir Şef olarak Ek Ders Ücreti almak İstemiyorum. Milli Eğitim Müdürlüklerinde çalışan Aynıyat saymanlarında olduğu gibi 4. Derece ve aşağısı olmak üzere Özel Hizmet Tazminatlarının düzenlenmesi, Ders işi öğretmenlerin işi olduğunu göre bana ders ücreti ödenmesi tuhafıma gidiyor. Aynı zamanda Gelir vergisi matrahı da yükselldiği için Temmuz ayından sonra maaş azalıyor. 27 Yıllık bir Şefim. Maaşım 1,140 TL- Ek Ders ödenen 435 TL dir. Ders ücreti ödenmeye devam edilecekse bile Şube Müdürleri için düzenlenip haftalık 25 saat uygulamasının bize de uygulanması durumunun sendikamızca değerlendirilmesini arz ederim.
tolgunay54
11.11.2010 - 10:01  
İdarecilerin 6 saat derse girme zorunluluğu kesinlikli kaldırılmalıdır. Ek ders ücrelerinin ücreti, şurada teklif edilen 12 TL'ye en kısa zamanda çıkarılmalıdır. İdareciler arası ek ders dengesizliği kaldırılmalıdır. Sadece derse girilmeyen günün ek dersi kesilmelidir.İki gün raporda bir hafta ek ders kesilmemelidir. Ortaöğretimlerde YGS ve LYS sınavları öncesi öğrenciler izin almaktadır. Bu durumda öğretmenler okula gittiği halde ek dersi kesilmektedir. Bunun düzeltilmesi gerekmektedir. Yüksek lisans ve doktora mezunlarına eski hakları muhakkak verilmelidir.
786773
11.11.2010 - 09:43  
Halk Eğitim Merkezlerinde tam gün tam yıldan Müdürler ve Müdür Başyardımcıları 30 saat ek ders alsınlar biz Müdür Yardımcıları 18 saat. Kursu açan biz, denetlemelere giden biz, nöbet tutan biz, her işi yapan biz ama gel gelelim 18 saat. Adalet bunun neresinde.
perfectturkuaz
11.11.2010 - 09:43  
PANSİYONDAN SORUMLU MÜDÜR YARDIMCILARININ ÜCRETLERİ ARTTIRILMALI 25 SAATTEN AŞAĞI OLMAMALI VE ESKİDEN OLDUĞU GİBİ NÖBET TUTMALARI SAĞLANMALIDIR... PANSİYONLARIN DAHA DÜZENLİ OLMASI İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR KONU BENCE BU...
786773
11.11.2010 - 09:38  
YÜKSEK LİSAN DOKTORA YAPAN ÖĞRETMENLERE uzmanlık hakkı elinden alındığı için EK DERS HAKLARI MUTLAKA GERİ VERİLMELİ böylece gelişimin yoluda mantıklı olarak açılacaktır
3301
11.11.2010 - 09:21  
Halk eğitim merkezleri azınlıkta diye gündeme gelmesi zor ihtimal olmakla beraber halk eğitimlerde büyük bir adaletsizlik yaşanmaktadır.sayın sendika temsilcileri halk eğitim merkezlerinde çalışanların sesi olunuz lütfen.tam yıl tam gün kapsamında müdürün 30,müdür başyardımcısının 30,müdür yardımcısının 18 saat ekders aldığı hangi vicdanla hangi adalet anlayışı ile bağdaşır.bu konuda acilen bir düzeltme yapılmalı.halk eğitimlerin yükünü çeken müdür yardımcılarının bu mağduriyeti giderilmelidir.
111111
11.11.2010 - 08:40  
ek ders aldığı için ek ödeme almayan üstelik haftalık ek ders saati hususunda da mağdur olan şefler artık dikkate alınmalı. MEB'in yapmış olduğu bu haksızlık giderilmelidir. Sevgili sendika yöneticilerinin dikkatine...
alp er tunga 1923
10.11.2010 - 23:11  
ek ders konusunda en çok mağdur olan ilköğretim okulu ve genel lise müdür yardımcıları ve müdürleridir. örneğin 500 kişilik okulda nüfüs yapısı karmaşık bir okulda ilköğretim okulu müdür yardımcısıyım. 3,5 aydır okul müdürlüğüne de vekalet ediyorum müdürümüz gideli. haftada 18 saat ekdesr alıyorum. sürekli bir oraya bir buraya koşturuyorum. saaat 8- 5 okuldayım. örneğin öğretmenlerim hafatnın bazı günleri 15.00 16.30 arası (3 gün) dersdışı etkinlik yapıp benden önce çıkıyorlar 24 saat ek ders alıyorlar. alsınlar tabiki haklarıdır; ancak ben çoğu zaman çıkış saatim 17.00 dan çok sonraları çıkıyorum okuldan. 4 ay okulda müdürlük yaptım.ilçe mem yeni atamaya kadar bekle yanına kimseyi vermeyeceğiz dedi. ama bana müdür ek dersi de yazdırmadılar. müdürlük hak edilmişliği kazanmadın kazandıktan sonra müdür ek dersi alabilirsin dediler. vekalet görevi için bu önemli midir
ayhan7471
10.11.2010 - 23:08  
Selam. Ücretlerde adalet, işgücü ve hiyerarşiye mutlaka yer verilmelidir. Şöyle ki; bir ilçe müdürü veya şube müdürü herhangi bir okul ve kurum müdürünün aldığından daha az ücret almamalıdır. Kaldı ki denge tazminatı diye bir şey çıkarıldı, onu bilr ilçe yöneticilerine vermediler. Öğretim yılı başında ödenen eğitim öğretim ödeneğini de alamamaktayız. Böylelikle üvey evlat muamelesi görerek mağdur edilmemize artık bir son verilmelidir.
2502014
10.11.2010 - 22:22  
1) İdarecilere makam tazminatı ödenerek bu görev özendirilmeli... 2)Ünvanı aynı olan idarecilere aynı ek ders ücreti ödenmeli... 3)Yüksek lisans mezunlarına %25, doktora mezunlarına %40 fazla ek ders ödemesi geri getirilmeli... 4)Sınav görevlerindeki sınırlama kaldırılmalı, idarecilere de sınav ücreti ödenmeli...
mesutkavuklu
10.11.2010 - 22:05  
Ek ders ücretleri 8 yıl önceki gibi olmalıdır.Mesut KAVUKLU Kozan/ADANA
karani
10.11.2010 - 22:02  
Yüksek Lisans ve Doktora yapan öğretmenlere daha önce olduğu gibi ekders ücreti ödenmesi hususunda MEB'e öneri sunulması Türk Eğitim Sen yöneticilerinden isteğimizdir.
68
10.11.2010 - 21:24  
yüsek lisans ve doktora yapmış olan öğretmenlerin eskiden olduğu gibi ek ders ücretlerini farklı alsın. malum sınavsız uzman öğretmen oluyorsunuz diye kaldırmışlardı. son çalışmaya göre uzman öğretmenliğe yüksek lisans ve doktora yapmış öğretmenleride sınava sokmaya çalışıyorsunuz o zaman ek dersimiz yine farklı olsun yoksa yüksek lisans ve doktora yapmak hiç bir işe yaramayacak....
111
10.11.2010 - 21:03  
sayın sendika yetkilileri; lütfen artık sesimizi duyurun.ben halk eğitimde görev yapan bir müdür yardımcısı olarak gün sayıyorum.şurda görev sürem bitsede ya öğretmenliğe dönsem yada başka bir okula gitsem diye.neden mi? gece yok gündüz yok.mesai yok.memurmuyuz,hadememiyiz,öğretmenmiyiz neyiz anlamadım.hangi memur karşılığında ne izin ne ücret almadan çalışır ki.ama biz çalışıyoruz.sergi oluyor bir yerde hadi nöbet var,akşam saat 11-12 ye kadar bekle.sabah işe git.ücret yok izin yok.dışaradn görüldüğü gibi değil.küçük yerdeki çalışanlar iş yükü az ama bizim gibi merkezde çalışan personeli olmayan halk eğitim müdür yardımcılarının koşulları çok ağır.cumartesi nöbet akaşm nöbet ayrıca kendi aracınla git şu kursa git bu kursa.aldığımız ücret 18 saat.müdür ve başyardımcı ise tam gün tam yıldan dolayı 30 saat alıyor.ama onlar 8-5 mesai,nöbet yok.bu haksızlık değil mi.elinizi vijdanınıza koyun.
kırıkkaleli
10.11.2010 - 20:47  
Merhabalar;Biz pansiyon müdür yardımcılarının ek ders ücretlerinin de 30 saatte çıkartılması gerekmektedir.İş yükü ve sorumluluk açısından bunu hak ettiğimize inanıyorum.Mesai kavrammız yok çünkü.Gecenin bir yarısı yurda gitmemiz gerekebiliyor ve bu çok sıklıkla oluyor.Ayrıca ek ders ücretininde 9-10 tl aralığına çekilmesi gerekmektedir. Teşekkürler
cevat52
10.11.2010 - 20:09  
1-İlköğretim Okulları Müdürlerinin haftalık 20 saat olan ders niteliğinde yönetim görevi ücretlerinin en azından okul öncesi kurum müdürlerinde olduğu gibi 25 saat olması, veya yibo müdürleri gibi 30 saat olmalıdır.2.Taşıma merkezi okul müdürlerinin ek ders ücreti farklı olmalıdır.3-Okul yöneticilerinin tekrar egzersiz yapmaları sağlanmalıdır(Kendilerini yetiştirmiş ulusal hakem, antrenör gibi okul müdürleri çalışma yapamadıkları için yeteneklerini gösterememektedirler)4-Ek ders ücretleri en az 10.00 lira olmalıdır.(1 saat özel dersi 50-60 liraya verirken Meb de 1 saat ders 6.5 liradır)
milliyetçi
10.11.2010 - 17:53  
Sınıf öğretmenlerin haftalık maaş karşılığı 15 saat olamalı.Milli Eğitim Şube müdürü,şef gibi idari görevlilere izin ve raporlu olduklarında ekders ödendiği halde ; biz öğretmenlere de izinli ve sevkli olduğumuz günlerde de ekdersimiz ödenmelidir.Yada ekdersi maaşlara ekleyip branş,sınıf yada idareci teknik öğretmen az ekders alıyor ,diğerleri çok alıyor sıkıntısından kurtulabiliriz.Saygılarımla...
tugi
10.11.2010 - 17:47  
1. Okullarda bütün yükü müdür yardımcıları çekerken ücreti müdür ve müdür başyardımcıları alıyor. Bütün okul ve kurumlarda müdür yardımcılarının ekdersleri en az 25 saat olmalı. 2. İdareciler en fazla 2 saat derse girmeli. 3. Mevcut sevk işlemi uygulamasından vazgeçilmeli. çok fazla istismar ediliyor.
123456
10.11.2010 - 17:15  
BİLSEM SINIF ÖĞRETMENLERİ BİLSEM SINIF ÖĞRETMENLERİ BİLSEM SINIF ÖĞRETMENLERİ BİLSEM SINIF ÖĞRETMENLERİ Bilsem Sınıf Öğretmenleri Yönerge Kapsamında Rehberlik ve Psikolojik Danışma Birimi Öğretmeni Olup Etkinlik/Ders Görevi Yoktur. Yönergede iş tanımları belirlenmiş olup aynı zamanda Tanılama Komisyonu üyesidir. Ekders yönetmeliği sınıf öğretmeninin yönergedeki iş tanımlarını kapsamamaktadır. Bu nedenle yönerge ve yönetmelik çelişkisi yaşanmakta idarecinin tutumuna göre görev tanımı değişkenlik göstermektedir. BİLSEM Sınıf Öğretmenlerinin ünvanı ÜSTÜN ZEKALILAR SINIF ÖĞRETMENİ olarak değiştirilmeli ve özlük hakları düzenlenmelidir. Statü olarak Zihinsel Eng. Sınf Öğrt hakları verilmelidir. Bilsem PDR Birimi ilk ve orta öğrt kurumları ile karıştırılmamalıdır. Bu birimde rehber öğrt ve sınıf öğrt eş güdümlü çalışmak zorundadır. Yönerge esas alınarak BSM sınıf öğrt. etkinlik görevi olmadığı ekders yönetmeliğine girmelidir. Ekders ödemelerindeki branş sınıf ayrımı ortadan kalkmalıdır.
123456
10.11.2010 - 16:42  
...................................................BİLİM SANAT MERKEZİ TANILAMA KOMİSYONU ........................................................................... Bilim ve Sanat Merkezleri'ne öğrenci alımında Tanılama Komisyonu kurulur. Bilsem Yönergesinde bu komisyonda çalışacak öğretmenler branş olarak belirlenmiştir. Komisyon çalışmaları bir dönem devam etmekte olup ( Bu dönemde başvuru evrakları değerlendirilir, okullarla irtibata geçilir, grup ve biraysel tanılama takvimi hazırlanır, sınavda görev alacak uzmanlar belirlenir, sınav sonuçları değerlendirilir ve Genel Müdürlüğe gönderilir) komisyon ücretini sadece sınav döneminde alır. Ortaöğretim kurumlarında kurulan sınav komisyonu ile Bilsemlerde kurulan Tanılama Komisyonu karıştırılmamalıdır. Ekders yönetmeliğine Bilsem Öğrenci Seçimi Tanılama Komisyonu için haftalık ek ödeme yapılmasına dair madde eklenmelidir. 30 saatlik ders yükü beraberinde komisyon üyeliği işlemleri ciddi anlamda sıkıntı yaratmaktadır)Bu nedenle komisyon üyelerinin ders yükü azaltılmalıdır.
TURUT
10.11.2010 - 16:39  
iyi çalışmalar kolay gelsin... eskiden olduğu gibi doktora ve yüksek lisans yapanlara fazla ek ders ücreti ödenmesi işlemi tekrardan başlatılatılabilir. bu öğretmeni akademik çalışmayada teşvik edecektir.
bilalkay
10.11.2010 - 16:30  
İdarecilerin 6 saat zorunlu derse girmelerinin imkansızlığı malum. Bunun 2 saate düşürülmesi öğretmenin ek ders alması ve öğrencilerin mağdur olmaması adına gerekli. Ayrıca sevkli günlerdeki uygulamada da eskiye dönülmeli. 6 saat dersim varsa o gün sevk aldıysam 3 saat maaş karşılığıma denk gelmel,i 3 saat ücretim kesilmelidir. Haftalık dağıtımdan vazgeçilmelidir. Ayda 4 kez ücretli sevk alabilmenin olanağı kalmamalıdır. Sınavlarda gözetmenle ayırtman, salon başkanı ile gözetmen ücretleri de ayrılmalı. Ayırtman yarım gün kağıtlarla uğraşırken, gözetmenin işi bir saatte bitmektedir. Salon başkanı sorumluluk alırken gözetmenin sorumluluğu yoktur. Hak ve adalet duygusu gözetilmeli.
cyasar
10.11.2010 - 16:11  
sendimakmızın yetkililerin inşallan okul öncesi öğretmenleri ile ilgili de birşeyler yazarlar nerde görülmüş 50 dk ders tenefüs yok ve alının ücret herkeseinki ile aynı. ne gibi değişiklikler olacak bekliyorum
perfectturkuaz
10.11.2010 - 16:11  
LİSELERDE Kİ ORTALAMA YÜKSELTME VE SORUMLULUK SINAVLARINDA MÜDÜR YARDIMCILARI DA GÖREV ALMALI. ÇÜNKİ MÜDÜR YARDIMCISINI ÖĞRETMEN OLARAK 6 SAAT DERSE SOKUYORSAN MAAŞ KARŞILIĞI BUNUN YANINDA DA SORUMLULUK SINAVLARINA VS. GİBİ SINAVLARA DA GİRMELERİNE VE ÜCRETLERİNİ ALMALARINA HAK TANIYACAKSIN. YOK SINAVLARA GİRMELERİNE İZİN VERMİYORSAN O ZAMAN 6 SAAT DERS ZORUNLULUĞUNU DA KALDIRACAKSIN. PANSİYONLU OKULLARDA DA PANSİYONDAN SORUMLU MÜDÜR YARDIMCILARININ ÜCRETLERİ ARTTIRILMALI VE ESKİDEN OLDUĞU GİBİ NÖBET TUTMALARI SAĞLANMALIDIR... PANSİYONLARIN DAHA DÜZENLİ OLMASI İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR KONU BENCE BU...
19801907
10.11.2010 - 16:09  
1. halk eğitim merkezleri (tam gün tam yıl) müdürü 30saat ekders almaktadır.Müdür Yardımcısı 18 saat. Tam gün tam yıl kapsamındaki liselerde okul müdürü 30 saat ekders alırken müdür yardımcıları 20,22,25 saate kadar ekders almaktadır.En azındanhalk eğitim merkezlerindeki iş yükünü çeken müdür yardımccılarının da diğer tam gün tam yıl eğitim-öğretim yapan kurumlardaki müdür yardımcıları gibi ekders almalıdır.bu adaletsizlik giderilmelidir.Saygılarımla.
hamzai
10.11.2010 - 16:00  
Halk Eğitimlerdeki adaletsizlik düzeltilmelidir. Müdür ve Müdür başyardımcısı 30 saat ek ders alırken müdür yardımcısı 18 saat ek ders almaktadır. Bununun bir mantıklı açıklaması yoktur. Müdür iş yapıyor da müdür yardımcısı hiçbir iş yapmıyor mu? Tam aksine müdür yardımcılarının hafta sonu gecesi gündüzü yok. Ekdersi müdür alıyor.
221293
10.11.2010 - 15:50  
Tam gün eğitim yapan ilköğretim okulu idarecileri ile sabah 07.15 de okula gelip akşam06.15 e kadar okulda duran öğle arası bile olmayan ikili eğitim yapan idareciler arasında bir fark olması gerekmez mi?
ELBİSTAN
10.11.2010 - 15:45  
Hakan : ek ders çalışmalarında maddeler halinde ele alalım 1. yöneticiler derse girme zorunluluğu kaldırılmalı. Aynı ünvandaki tüm personele eşit ücret ödenmeli. 8 saatten fazla çalışan idarecilere fazladan ücret ödenmeli. 2. sınıf öğretmenlerinin maaş karşılığı 15 saate çekilmeli. 3. ramlarda çalışan rehber öğretmen ve özel eğitimcilerin ders saatleri eşitlenmeli. 4.yüksek lisans ve doktora farkları yeniden getirilmeli.
thejackal
10.11.2010 - 15:19  
Merhabalar, Şöyle sırlayabilirim. 1- Ek Ders ücreti sıkıntılı. Öncelikle adam gibi bir maaş, çünkü her öğretmen ek ders alamıyor (Özellikle şehir merkezlerindeki öğretmenelrin nerdeyse ek dersi yok). Mesela her öğretmenin maaşını yaparsın 2.500 TL, maaş karşılığınıda çekersin 21-25 saat arasına çeksinler çok ii olur. 2- İdarecilerin 6 saat maaş karşılığı derse girmeleride anlamsız. ben idareci öğretmen olarak çocuğumun dersine idareci girmesini istemem. Çünkü toplantı, seminer oluyor, misafirin geliyor, veli geliyor kalk diyemiysoun adamlara bu nedenle o 6 saatlik derslerde verimli olmadığımız gibi vicdanende sıkıntı yaşıyoruz. Sınıf öğretmenliği branşındaki idareciler gibi kaldırılmalı hiç olmadı 1 veya 2 saat karşılığı ders verilebilir. Ama kaldırılması daha hayırlıl olacaktır. 3- Halk Eğitimlerdeki sıkıntıya gelince . HEM Müdürü ve başyardıcılar tam yıl tam gün kapsamında 30 saat ek ders alırken, tam gün tam yılın bütün iş ve sorumluğunu, yükünü alan müdür yardoımcılarınında ek derslerinin Müdür ve Müdür Baş yardıcılarındaki gibi 10 saat arttırılması doğru olacaktır (18 saat yerine haftada 28 saat verilmeli). Sonuçta gerçekten HEM Müdür yardımcılarıda mağduriyet yaşamaktadırlar. 4- Sabahçı ve öğlenci eğitimi yapan okul idarecilerinin de ek derslerinin 30 saate çıkarılması (Özellikle Genel Lise Müdürlerinin) 5- Büyük bir sorunda % 20 Lik Gelir Vergisi dilimi olayı. Haziran veya Temmuz aylarında % 20' lik dilime giriyoruz ve sene başında aldığımız zamlı maaşı hazirandan sonra geri veriyoruz. yani devletin kaşıkla verip kepçeyle alması olayını birebir yaşıyoruz. Ek Dersler Gelir Vergisi Matrahından muaf tutulursa buda bizler için önemli bir kazanç olacaktır. 6- Son olarak 1 saat ek ders ücretinin net en az 10 TL olması gerekmektedir. Teşekkürler thejackal
48043
10.11.2010 - 15:09  
Teknik Öğretmen 29 saat ek ders alabilirken müdür yardımcısı olunca 26 saate düşüyor. Müdür 36 saate kadar alabiliyor. Döner sermayeden tek. md. yardımcısıyla birlikte ayrıca faydalanıyor. Bu durum idareciler arasında eşitsizliğe neden oluyor ve çalışma barışını bozuyor. Tüm meslek liselerindeki idareciler tek. öğrt. olmalı ve bütün müdürler aynı, bütün md. yrd. aynı ücreti almalıdır.Öğretmenden az ücret almamalı ve ders dışı egzersiz yapabilmeli ve sınav görevlerinden ücret almalıdır.
oylum
10.11.2010 - 14:49  
Biz mağdur ŞEFLER olarak durumumuzun düzeltilmesi hususunda gerekli girişimlerin yapılmasını istiyoruz. Çünkü artık gülünç ve komik durumlara düşüyoruz. Şu ana kadar yapılan tüm iyileştirmelerden ŞEFLERİN yararlanmamasının nedenini anlamakta zorluk çekiyoruz. Maaşlarımız çok komik duruma düşmüştür. Yetkililerden bu hususta gerekli girişimleri yapmasını temenni ediyoruz.
CG
10.11.2010 - 14:45  
Değerli sendika yetkilileri. bazı üye arkadaşların da belirttiği gibi tam gün tam yıl kapsamında çalışan halk eğitimi merkezlerinin müdür yardımcılarının ekders saati 18 saat iken, müdür ve müdür başyardımcısının 30 saattir. gerçekten tam gün tam yıl ile ilgili bütün meşakkat ve emekler müdür yardımcılarınındır. ancak tabiri caiz ise malı götüren müdür ve müdür başyardımcılarıdır. bu durumda büyük haksızlık hasıl olmaktadır. elbette müdür yardımcılarının ücreti müdürden 1-2 saat düşük olabilir. ancak 18 ile 30 saat fark çok anormal bir durumdur. yeni esaslarda bu durumun düzeltileceğini ümit ediyorum. saygılarımla...
horoz
10.11.2010 - 14:38  
ÖNERİ : Sevkli ve raporlu olunan günlerde ek dersler kesilsin. NEDENİ : Çünkü öğretmenin bir işi olduğunda izin değil sevk alıp,hastaneye koşuyor ve rapor yazdırıyor. Mazeret izni değil hastalık izni alıyor.Alıyor ki, ek dersi kesilmesin. ÖNERİ : Tüm okul idarecilerinin ek dersleri 25 saatte sabitlensin. NEDENİ : Okulda, örneğin;bir Sınıf Öğretmeni saat 15.10 dan,16.30 a kadar egzersiz açıyor. Ay sonunda bir bakıyoruz ki, okul idarecisi kadar ve bazen daha fazla ek ders almış. Oysa ki okul idarecisi saat 17.00a kadar okulda..Bazen akşam,bazen gece,bazen haftasonu da okulda…
ziya
10.11.2010 - 13:45  
Ek ders, sadece ders yapanlara ödenmelidir.Yönetici ile öğretmen ayrılmalıdır.Okul yöneticileri dahil şefler, il ve ilçe yöneticileri, bakanlık mensuplarına da yapılmayan dersler için ek ders adı altında ödeme yapılmamalıdır.Bu tür yöneticileri herhangi bir ad altında tazminat türünden (şu anki almış oldukları ekders ücretinden aşağı olmamak üzere) maaş verilmelidir.Bazı yöneticilerde olduğu üzere okul yöneticilerinin de izin dönemlerinde (1 ayı geçmemek üzere) ücretleri kesilmemeli, tam ödenmelidir.Yıllık izne ayrılmak yöneticilerin verimliliği için zorunlu hale getirilmeli, tüm yöneticiler görev süresine göre zaruri olark yıllık izne ayrılmalıdır.Okul yöneticileri her konuda eşitlenmelidir.Hangi tür ve derecedeki okul olursa olsun müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcıları için aynı ek ders ödenmelidir.Yatılı okul yöneticilerine 5-7 saat fazla ödeme yapılmalıdır.Bölüm ve atölye şeflerinin aldığı ücretler makul orana çekilmelidir.Anasınıfı, sınıf ve branş öğretmenlerinin maaş karşılığı girmiş oldukları ders saati eşitlenmelidir.Anasınıfı öğretmenlerinin ders saati bu düzenlemeye bağlı olarak düşürülmelidir.Zira 6*50=300 dk. anasınıfı öğretmenleri, 6*40=240 dakika sınıf öğretmenleri, 45 dakika branş öğretmenleri derse girmektedir.Günlük olarak düşünüldüğünde anasınıfı öğretmeni, sınıf öğretmeninden 1 saat fazla derse girmektedir.Her ikisinin de maaş karşılığı 15 saat derse girdiği düşünülürse adaletsizlik görülecektir.YENİ YÖNETMELİK HERŞEYDEN ÖNCE ADİL OLMALI, KİMSENİN VİCDANINI RAHATSIZ ETMEMELİDİR.
arslan
10.11.2010 - 13:09  
iyi çalışmalar sendikanızın bir üyesi olarak yüksek lisan s ve doktora yapan öğretmenlerin ek dersleri için daha önce verilen yüzde 25 ve yüzde 40 oranlarındanki mali eklemelerin yapılmaısnı istiytorum. teşekürler
660544
10.11.2010 - 12:21  
BİLİM VE SANAT MERKEZİNDE ÇALIŞAN ÖĞRETMENLERİN EK DERS YÖNETMLİĞİNDE YERİ OLMADIĞI İÇİN BÜYÜK MADURİYET YAŞAMAKTIRLAR.BİLİM SANAT MERKEZLERİNDE FARKLI İLLERDE FARKLI UYGULAMALARA YOL AÇMAKTADIR.BURADA ÇALIŞAN ÖĞRETMENLERİNDE RAM LARDA ÇALIŞAN ÖĞRETMENLRİN STATÜSÜNDE OLMALI YADA EK DERS YÖNETMELİĞİNDE BİLSEMLERİNDE YERİ OLMALIDIR.
1956
10.11.2010 - 11:46  
29 yıldır meb bünyesinde çalışan ve halen şef olarak görev yapan olarak hiç bir zaman meb de insan ve çalışan yerine konmadık 1983 yılından göreve başladık değişecek dediler hiç birşey değişmedi deşişdi tabi birşeyler bazıları için biz emekçiler için değil üücret dengesizliğinde en mağdur olan kurumuz hizmetli şoför vhki memur şef ve diğirleri hep mağdur bizi neden görmezler allah aşkına diğer kamuda çalışanlar bize acıyarak bakıyorlar biz şef olarak hangi işi yapmıyoruz yeri gelir hizmetli gibi şoför gibi vhki gibi yanı herşeyi yaparız bizim okuyan çoçuğumuz yokmu zannediyorlar biz aile geçindirmiyormuyuz bizler ücrette adalet istiyoruz, adalet istemek çok birşey istemekmi, üç çocuğum da eğitim görüyor masraflarını karşılayamıyorum sizce yalanmı söylüyorum hayat şartları çok ağır o herşeyi iyi gösterenler bizim maaşla bir yaşasınlarda görsünler 29 yıl devletine hizmet veren bir kamu çalışanının bir evi olmazmı bırakın arabayı çocuğuna bisiklet alamazmı bir kilo kıyma25 tl onu her ay alamıyoruz dertliyiz çok dertli konuşulacak çok şey var ama sizlerde durumları biliyorsunuz unutmayın bizi unutmayalım sizleri ve sendikamızı, müjde bekliyoruz
qwerty
10.11.2010 - 11:32  
Eğzersiz görevlerinden hafta sonları olmak üzere yöneticiler de faydalanmalıdır. Sınav komisyon üyeliği ve sınav gözcülüğü kapsamına yöneticiler de dahil edilmelidir.
tortomol
10.11.2010 - 11:26  
Biz Şefler, haftalık 15 saat Ek Çalışma Karşılıkları olarak aylık 60 saat x 397,90 ücret almaktayım. Normal maaş olarak 985.17 Tl alıyorum. Denge tazminatı alamadığımdan dolayı Veri hazırlama kontrol işletmeninden daha az maaş+ücret alıyorum. Birde Dini bayramlarda ücretimizi kesiyorlar. Ek ödeme almayanlara verilen Denge tazminatından Dini bBayram günleri hesinti yapılmakmaktadır. Neden Şef olarak benim Ek Çalışma karşılğımdan kesinti olmaktadır. Vergi matrahımı yüksettği için Temmuz Ayından itibaren %5 oranında V.K.İşletmeni kadrosunda bulunandan fazla Gelir vergisi ödemekteyim. Maliyede çalışanların Ek ödemeleleri gibi maaşımın içinde istemekteyim. Bunların göz önünde bulundurulması.
134
10.11.2010 - 10:58  
Ben 2/2 sinden maaşalmaktayım net maaşım 1145.23 TL daha önce yapılan değişiklikle şube md.ve ilköğretim müfettişlerinin ekders saatleri yükseltimiş ancak şef kadrosunda olanların yükseltilmemiştir. şef kadrsunda görev yapanlar ek ödeme alamadığından 2011 yılı itibarıyla hizmetli kadrsunda olanlar şeflerle aynı ücreti alacak. bu dengesizliği düzeltmek için şeflerin ek ders saatlerinin en az 30 saat olması gerekir
758157
10.11.2010 - 10:34  
Öncelikle anadolu liseleri fen liseleri gibi okullarda görev yapan idarecilerle genel lisede görev yapan idarecilere verilen ek dersler aynı sayıda olmalıdır ve idarecinin 6 saat derse girme olayı da gözden geçirilmelidir..
mfbd55
10.11.2010 - 10:21  
Pansiyonu bulunan anadolu lisesi müdür ve müdür başyardımcısı 30 saat ek ders ücreti alırken pansiyondan sorumlu müdür yardımcısı 22 saat ek ders ücreti almaktadır.Bu durum adaletsizdir. Eğer daha fazla ücret alacaksa bu pansiyondan sorumlu müdür yardımcısı olmalı.Çünkü ambar memuru yok,bekçi yok.Tabelaları yapmak,yoklamaları takip etmek,ihaleleri yapmak hep müdür yardımcısına kalmaktadır.Ayrıca bir de 6 saat derse girmek zorunda da olduğu için işler yetişmemektedir.
rehber
10.11.2010 - 10:12  
Rehberlik ve Araştırma Merkezinde çalışan rehber öğretmenim. Buralarda çalışan öğretmenlerin ekdersleri artırılmalıdır. Günde 8 saat çalışmaktayız haftada 18 saat ekders almaktayız.Yapılan kavga ve dövüşleri,tehditleri anlatmakla bitmez. Rehber öğretmenler çalışma koşulları, tatil olmayışı, ekders ücretinin az olması nedeniyle RAM' larda çalışmak istemiyor. Herkes RAM' lardan kaçıyor. Buraların cazip hale getirilmesinin yolu ekders saatlerinin artırılmasıdır. Saygılarımla...
oylum
10.11.2010 - 10:08  
Sayın Sendika Yetkilileri Ekders Ücreti Yönetmeliğinde yapılacak değişikliklerde Milli Eğitim ŞEFLERİNİN ekders saatlerinin arttırılarak yeniden düzenlenmesi isabetli olacaktır.Zira Ocak-2011 de ek ödeme tazminatına yapılacak iyileştirme ile ŞEFLERİN mahiyetinde çalışan memurların alacakları maaş Şeflerin ekders ile birlikte alacağından yüksek olacaktır.Bu fısat varken Meb ŞEFLERİNİN bu mağduriyetinin giderilmesi adaletli olacaktır.Konunun takipçisi olacağıınız temennisiyle.Saygılar.
ŞEF
10.11.2010 - 09:36  
çok değerli sendika yöneticilerimiz;bizler meb çalışanlarının sözde yöneticilik basamağının ilk basamağı diye nitelendirilen ŞEF leriz. bütün işleri yaparız ama nedense bir türlü hak ettiğimiz ücreti alamayız.müdürler şeflerin parafı olmadan evraklara imza koymazlar lakin ekderse ve maaşa gelince hakkımızı vermezler.sayın sendika yönetilerimiz biz şeflerin mağduriyeetini ne zaman dile getireceksiniz çok merek ediyorum.bir gün çıkında şurda gariban kalan şeflerimizin hali ne olacak diye bir sorun ALLAH rızası için.BU DÜNYANIN ALTI DA VAR HAAKIMIZI YEDİRMEYİN SONRA yapışırız yakanızdan.Bir söz vardır eşeğin kazancı at içindir diye bu böyle olmasın.sırtımızdan kimse geçinmesin şefin parafını görmeden imzalamayanların yanında bizi oyuncak etmeyin. yakında yılbaşında veri hazırlamacılar bizi maaş olark geçeçek lütfen dikkat edelim........................
selman_68
10.11.2010 - 09:15  
Halk eğitim merkezindeki müdür yardımcıları tamgün tamyıl kapsamında çalışmaktadır.günde 12-13 saat mesai yaptıgımız oluyor, akşamları hatta hafta sonu bile geldiğimiz oluyor kuruma ama bunun karşılığında 18 saat ekders alıyoruz.müdür ve başyardımcı ise 30 saat almaktadır.işi yapan md yrd ücreti onlar alıyor.adalet mi bu... Bu adaletsizlik düzeltilirse seviniriz.
kimyacimesut
10.11.2010 - 08:31  
PANSİYONLU OKULLARDA, AMBAR MEMURU,SAYMAN MUTEMEDİ GİBİ MEMURLAR OLMADIĞI İÇİN ONLARIN İŞİNİ YAPMAK PANSİYON MÜDÜR YARDIMCILARINA KALIYOR.BU NEDENLE PANSİYON MÜDÜR YARDIMCILARININ HAFTALIK EK DERSİ 22 DEN 25 SAATE ÇIKARILMALIDIR.
KARTAL44
10.11.2010 - 08:20  
Pansiyonlu okullarda tekrar yöneticiler belletmen olarak görev almalı.yöneticiler eksersiz faliyetinde bulunabilmeli ve yüksek lisans ve doktora yapanların ücreti tekrar eski haline dönüştürülmeli.Zaten sendikanın açtığı mahkeme davasındaki özlük hakalar istenmeli.
doğu
10.11.2010 - 08:06  
daha önce yapılan değişiklikle şube md.ve ilköğretim müfettişlerinin ekders saatleri yükseltimiş ancak şef kadrosunda olanların yükseltilmemiştir. şef kadrsunda görev yapanlar ek ödeme alamadığından 2011 yılı itibarıyla hizmetli kadrsunda olanlar şeflerle aynı ücreti alacak. bu dengesizliği düzeltmek için şeflerin ek ders saatlerinin en az 25 saat olması gerekir
burdurtunga
10.11.2010 - 01:40  
sınıf öğretmenlerinin ek ders ücreti 15 e çıkarılmalıdır.raporlu geçen günün ek dersi kesilmelidir.
akb54
10.11.2010 - 01:13  
Liselerde yapılan ortalama yükseltme ve sorumluluk sınavlarında okul müdürüne her bir sınav için 1 saat ayrıca müdür yardımcılarına ise komisyon üyeliği ve gözcülük görevi isteği halinde verilmelidir.
akb54
10.11.2010 - 00:54  
1-Tamgün Tamyıl öğretim yapılan Meslek liselerinde okul Müdürü ve başyardımcısı 30 saat yönetim görevi alırken müdür yardımcıları 20 saat almaktadır.bu eşitsizlik giderilmelidir.2-Sınav görevlerinde 12 ve 15 sınırlamaları kaldırılmalı,af nedeniyle artan sınav sayılarından dolayı ödenmeyen ücretler tahakkut ettirilmelidir.
dreamer_333
10.11.2010 - 00:50  
BRANŞ ÖĞRETMENLERİYLE SINIF ÖĞRETMENLERİ ARASINDAKİ EK DERS UÇURUMU KALDIRILMALI SABİT EK DERS ÖDENMELİ DERSİ OLMAYAN BRANŞ ÖĞRETMENLERİDE SINIF ÖĞRETMENLERİ GİBİ KURUM İÇİ GÖREVLERDE GÖREVLENDİRİLMELİDİRKİ HER YIL YAŞANAN ÖĞRETMENLER ARASI DERS KAVGALARI SONA ERSİN.
akb54
10.11.2010 - 00:38  
açık Liseden gece dersi olan okullarda nöbetçi olan müdür yardımcılarına nöbet tuttuğu her akşam için 5 saat ücret verilmelidir.
123456
09.11.2010 - 23:52  
DİKKAT!!!!!!! BİLSEMLER SAHİPSİZ KALMASIN. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! BİLİM VE SANAT MERKEZLERİ YÖNERGE DOĞRULTUSUNDA YÖNETİLMEKTE OLUP EKDERS YÖNETMELİĞİ YÖNERGEDEKİ GÖREV TANIMLARINI KARŞILAMAMAKTADIR. Bu Nedenle Bilsemlere Yönelik Yönerge Doğrultusunda Düzenlemeler Yapılmalıdır. Bu Bağlamda; 1. Bilsem Sınıf Öğretmenleri Yönerge Kapsamında PDR Birimi Öğretmeni Olup Etkinlik/Ders Görevi Yoktur. BİLSEM Sınıf Öğretmenleri de Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni Kapsamına Alınmalı Adı; "ÜSTÜN ZEKALILAR SINIF ÖĞRETMENİ" OLARAK DEĞİŞMELİDİR. Ek ders ödemeleri de Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmenleri ile eşit olarak yapılmalıdır. 2. EK DERS YÖNETMELİĞİ EK DERSTEN SAYILAN HALLER KISMINA BİLSEM ÖĞRETMENLERİNİN YÖNERGE TANIMINDAKİ GÖREVLERİ EKLENMELİ.(ÖRN: Sorumlu olduğu çocuk/öğrencilerin velileri ve örgün eğitim kurumlarındaki öğretmenleri ile periyodik aralıklarla görüşmek, Merkezin eğitim modeline ve amacına uygun olarak eğitim-öğretim programları hazırlamak- BSM Programları Talim Terbiye K.B. değil BSM öğretmenleri tarafından hazırlanarak uygulanır.) 3. BİLSEMLER tam gün tam yıl kapsamına yada RAM statüsüne alınmalıdır. Hafta sonu ve gece eğitimi hakkı verilmelidir. Ücretler bu doğrultuda yapılandırılmalıdır. Bu konu ile ilgili çalıştığım kurumda ayrıntılı rapor hazırlayıp gönderebiliriz. Pek çok yere rapor gönderdik, sonuç alamadık ve artık yorulduk. Sendikamız olarak gerçekten bu meseleye sahip çıkacaksanız irtibata geçelim. Boşa kürek çekmekten yorulduk. Sese ihtiyacımız var...............
etangal
09.11.2010 - 23:19  
1-16/12/1998 Tarih 23555 sayılı resmi gazetede yayınlanan bir önceki esasların Ek Ders Görevi Madde 6- Kapsama dahil okul ve kurumlarda görevli; (Değişik 15.4.1999-BKK.-99/12775/1 md.) a) Müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcıları ile halk eğitim merkezi ve akşam sanat okulu rehber öğretmenlerine haftada; ders niteliğinde yönetim görevi ile ders dışı hazırlık ve planlama görevi karşılığı ek ders saatleri toplamı ile branşındaki emsali öğretmenin okutabileceği azami ek ders, ders dışı hazırlık ve planlama görevi karşılığı ek ders saatleri toplamı arasındaki fark, denilmekteydi, burada ki önemli kelime son kelime FARK tır, yani meslek dersleri olan bir müdür yardımcısı yöneticilik göreviyle 20 saat ekders alır iken, brandaşı bir öğretmen derse girerek ve işletmelerde beceri eğitimi göreviyle birlikte 27 saate kadar ek ders alabilmektedir. Buradaki durum meslek dersleri öğretmenlerine yöneticilik görevinden dolayı ek drs kaybı yaratmaktadır. Ve de yöneticilik görevi almak istememelrine sebep olmaktadır ki, meslek liselerinde yöneticilerin belirli bir sayıda meslek dersleri öğretmeni olmasında önemli yarar vardır. 2-) Yöneticilerin aylık karşılığı 6 saat derse girmesinin eğitime verdiği zararlar çok açıktır. Kim ister kendi çocuğunun matematik dersine okul müdürünün girmesini diye sormak istiyorum. 3-) işletmelerde beceri eğitimi ücretlerine daha net ifadelerle açıklık getirilmelidir.
serkan
09.11.2010 - 22:40  
Mdr Yrd. olarak ekders konusuyla en çok haşır neşir olan bizleriz.Okullarda genellikle bu konu konuşulur.Tabi ki benimde bir fikrim var.Kendimce haklı olduğumuda düşünüyorum.(işin içine girince doğruyu daha net gördüm.) DOĞRUSU ŞU:1.Kesinlikle ekders ücretleri 6-7 TL aralığından kurtarılarak en az 10 TL olmalı. 2.Sınıf öğretmenlerinin de maaş karşılığı okutacakları ders saati sayısı 15 e indirirlmeli. 3.Mdr. Yrdımcıları Rehber Öğretmenler ve Formatörler ile aynı kefeye konulmamalı.(Allah şahidimdir kendim içinde olduğum için söylemiyorum okulların hamalı olan mdr. yardımcılarına en büyük haksızlık ekderste yapılıyor.) 4.4. ve 5. sınıf öğretmenlerinin girmeden aldıkları ekders konusuna mağdur edilmeden anlamlı bir çözüm bulunmalı. 5.Ben girmiyorum ama yöneticilerin giriyomuş gibi gözüküp girmediği ama girmeleri gereken maaş karşılığı adı altındaki saçmalığa son verilmeli. 6.Tüm idarecilerin ek ders sati 20 saate, mdr. ve müdür baş yardımcılarının ki 25 saate çıkartılmalı. Maaşla alkalı olarak da insanları %4+4 diye kandırmalarına umarım sendikamız engel olur.Çünkü; Temmuz da zaten ek göstergeye yakalanıyoruz.Temmuz da ki % 4lük zammı farketmem imkansız.Maaş Mayıs ta neyse 6.7.8.9.... aylarda aynı.SELAMLAR.UMARIM DİKKATE ALAN BİRİLERİ ÇIKAR.ALLAHA EMANET...
ÇİVRİL TÜRK EĞİTİM SEN
09.11.2010 - 22:38  
Tam Gün Tam Yıl Eğitim yapan Halk Eğitim Merkezi müdürleri 30 saat alırken bütün işleri yürüten müdür yardımcıları 18 saat ek ders alıyor, müdür yardımcılarının ekders saati 25 saate yükseltlerek aradaki uçurum kaldırılmalıdır.
mkaraarslan16
09.11.2010 - 22:36  
1) Tam Gün Tam Yıl Eğitim yapan Mesleki(çıraklık) Eğitim Merkezi müdürleri ve müdür başyardımcıları 30 saat alırken müdür yardımcıları 18 saat ek ders alıyor, müdür yardımcılarının ekders saati yükseltilmeli ve aylık 48 saatlik fark makul düzeyde olmalı..18 nerde 30 nerdeeeee....aynı sorun Halk erkezlerinde de geçerli.... 2)Ek dersi olmayan öğretmenlere etüt,nöbet,vb. çalışmalar vererek ek ders verilmeli... 3)Sınıf öğretmenlerinin maaş karşılığı 15 olmalı, 4)Dersine branş öğretmeni giren sınıf öğretmnlerinin okulda bulunma zorunluluğu kaldırılmalı 5)İdarecilerin derse girme zorunluluğu kaldırılmalı. 6)Sınıf öğretmeni md. yrd. hiç derse girmezken aynı okulda branşı matematik olan müdür ve müdür yardımcısı en az 6 saat derse girmektedir.Bu yanlışlık düzeltilmelidir. 7)Rehber öğretmenlere yazın yapmış olduğu rehberlik faaliyetleri(ygs,sbs vb. ) için ekders ödenmeli... 8)100 öğrencili anaokulu müdürü 25 saat ücret alırken 2000 kişilik okul müdürü 20 saat ücret almaktadır.Bu adaletsizlik giderilmelidir.
MHMTKM
09.11.2010 - 22:31  
1-Teknik öğretmenlerin maaş karşılığı okutacağı ders 20 saatten 15 saate çekilmelidir.2-Zorunlu ekders 20 saatten 6 saate indirilmelidir(Branş öğretmenleri ile eşitlenmelidir,dolayısı ile norm kadro hesaplanırkende 41 saate bir teknik öğretmen yerine 21 saate 1 teknik öğretmen uygulamasına gidilir ).3-Ek ders yönetmeliği kesin hükümler içermeli , yoruma açık olmamalı.(Böylece kıraldan çok kıralcılara fırsat verilmemeli)
kerem2002
09.11.2010 - 22:31  
1. Öncelikle ek ders hesaplamalarında haftalık hesaplamadan vazgeçilmeli. Dersse girilmeyen günlerden o günün ek dersi kesilmeli. Öğretmen bir gün izin alsa veya bir gün okullar idari tatil edilse 2 günlük ekders kesiliyor. Bu adaletsiz uygulamadan vaz geçilmeli. 2. Okul idarecileri için 6 saat derse girme uygulasından vaz geçilsin, idarecilerin çoğunluğu derslere girmiyor. Okulda başı boşluluk kol geziyor. Çoğu idareci ek ders almak için 12 saat ders alıyor ama hiç bir derse girmiyorlar, kötü olmamak için kimse karşı çıkamıyor.
123456
09.11.2010 - 22:09  
Bence ekders sadece dersle alakalı olmalı.Derse girmeyenlere ekders verilmemeli yanlız bu zamana kadar ekders almış diger çalışanlarada yaptıkları işlere orantılı başka tazminatlar verilebilir.Benimzoruma gidiyor hemderse gireyim diger çalışanlar derse girmeden ekders alsın..Ben onlarında almalarını ama farklı bir ad altında almaları gerektigini düşünüyorum.Yahu milli eğitim müdürü derse mi giriyo ekders alsın yada şef ne ekdersi allah aşkına yada okulmüdürü ......Ama bunlara yaptıkları işe göre tazminat verilmeli o ayrı bir olay....
anemon
09.11.2010 - 22:09  
Branş öğretmenlerine sabit bir ek ders ücreti verilmeli FKB ciler Türkiye genelinde ek ders alamayan ya da çok az ücret alan öğretmenler bu haksızlık giderilmeli.
ycldemirel
09.11.2010 - 21:45  
endüstri meslek lisesinde 2700 öğrenci mevcudu bulunmaktadır. geçen yıl 800 bu yıl 500 öğrencinin sorumluluğu üzerimde. 6 saat derse girme zorunluluğu gerçekten uygulaması güç ve verimli olmayan bir uygulamadır. bakanlık bazı konularda tasarrufa gidecem derken yanlış uygulamalara imza atıyor.Yani tabir uygun olursa Dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan oluyor. bence türkiyedeki personel politikasının en önemli kusuru uzmanlaşmaya imkan vermemesi. öğretmenlerimiz eğitim haricinde bir çok konuda sorumlu tutulmakta. sınıf öğretmenliği görevi, nöbet tutma zorunluluğu, kulup sorumluluğu vs. yanlıştır. öğretmenlerimize eğitim görevini ver ama denetimini yap.harici görevlere boğarak enerjisinin kaybolmasına neden olunmasın. biz idareci isek idareciliği yapalım öğretmenlerimiz de öğretmenlik yapsın.
yasemin
09.11.2010 - 21:31  
Sayın Yöneticiler, özellikler liselerde müdür ve müdür yardımcılarının görev tanımı, yetki ve sorumlulukları aynı ama aldıkları ekders saatleri farklıdır. Şöyleki; genel lisede görev yapan okul müdürü haftada 20, anadolu lisesinde görev yapan okul müdürü 25 , anadolu lisesinde görev yapan müdür yardımcısı 20 saat ekders alıoyr. genel lise müdürü anadolu lisesi müdür yardımcısna eşit sayılıyor. Yeni düzenlemede okul müdürleri arasındaki fark kaldırlmalı. Okul müdürleri arasındaki fark giderilmelidir. En azından genel lise yöneticileri de ekders bakımından anadolu lisesi ya da çpl ile aynı olmalıdır.
hamzai
09.11.2010 - 21:00  
Rapor alan öğretmenin gelmediği günün ek dersi kesilsin, haftalık olarak hesaplamadan vazgeçilsin.
murathan76
09.11.2010 - 20:29  
1)Yöneticilerin 6 saat derse girme zorunluluğu kaldırılmalıdır.Gerksiz ve verimli olmayan bir uygulamadır.hiç kimse derse girmemektedir.Girse bile kesinlikle fayadalı olamamaktadır. 2)Sınıf öğretmeleri ve branş öğrfetmenleri arasındaki eşitliğe aykırı veyıllardır süregelen haksızlığın kaldırılması gerekmektedir.Evet herkes anladı.Maaş karşılığı branş öğretmeni 15 saat, sınıf öğretmeni 18 saat derse giriyorya işte o eşitlenmeli. 3) Yine branş öğretmeni haftada 2 saat rehberlik için ek ders alıyorken sınıf öğretmeni haftanın 30 saati rehberlik yaptığı halde bu çalışmasından dolayı ek ders alamıyor. 4)Anaokulu müdürüleri haftada 25 saat ek ders alırken ilköğretim okulu müdürlerü en az anaokulları mevcutları kadar ana ssınıfı öğrencileri olduğu halde haftada 20 saat ek ders almaktalar.bu büyük bir ayrımcılıktır.
ramazanali
09.11.2010 - 20:28  
tam gün tam yıl eğitim yapan halk eğitim merkezinde memur,şoför,hizmetli gibi çalışan müdür yardımcılarının ücreti de 30 saate çıkarılmalı.
hamzai
09.11.2010 - 20:17  
Yüksek lisans ve doktora yapanların hakları bu düzenleme ile tekrar iade edilmelidir. Ayrıca yöneticilerin zorunlu 6 saati "6 saate" kadar olarak düzenlenmelidir.
198240
09.11.2010 - 20:08  
1. öncelikle sınıf öğretmenleri ile branş öğretmenlerinin aylık maaş karşılığı girdiği ders saatlerindeki adaletsizlik kaldırılmalı. aynı okulda aynı saat ders veren öğretmene farklı ekders uygulaması gibi bir saçmalığa son verilmeli 2. iki gün üstüste okula gidemeyen öğretmenin 1 haftalık ekdersinin kesilmesi ne kadar adil. bu uygulamadan da vazgeçilmesi gerek. öğretmenin aldığı ekderste gözü olanlara ne denirki. bu uygulama ters tepiyo meb in haberi olsun. 2 gün rapor alan öğretmen nasılsa o haftanın ekdersini alamayacağını düşünerek bir haftalık rapor alıp okula gelmiyo. ücretini almadığı için okula gitmemekte haklı. 3. öğretmen bir gün okula gelmiyo. ekdersi 7 saat kesiliyo. fakat bir günde 6 saat ders var bu ne saçmalık aklım almıyo.bununda bir an önce düzeltilmesi gerek 4. Bir günün üç saati maaş üç saati de ekders olmalı. ancak bu böyle değil. haftanın ilk 12 saati ekders sonrası maaş karşılığı. gelmediğin 1 günde hemen 7 saat ekders kesiliyo. halbuki önceden 3 saat kesiliyordu. kesinlikle haksızlık bir an önce eski uygulamaya dönülmeli 5. idarecilerin derse girmeleri karşılığında verilen ekders için mutlaka idarecilerin derse girmeleri sağlanmalı. idareciler maalesef derse girmeden ekderslerini cebe atıyolar.bunun takibini ve denetimini kim yapacak. müdür demeyin o da bu işin içinde. 6.sözleşmeli öğretmenlerin ekderslerinden kesilen ssk kesintisi kaldırılmalı, kesintiler geriye dönük ödenmeli 7.ek ders ücretleri 12 tl olacak şeklinde söylentilerin arkasında maaş karşılığı ders saatlerini artırma gibi bir ali-cengiz oyunu ve cambazlığa karşı dikkatli olunmalı.
yilmaz54
09.11.2010 - 19:41  
Değerli yöneticiler. 1-Okullardaki ekders faklılıkları (aynı okuldaki çalışanlar) kaldırılmalı.2-Yönetici ve öğretmenler arasındaki farklar düzenlenmelidir.İdareci farklı olmalı.3-Rapor alan öğretmenin o günkü ücretli dersi kesilmeli.Raporda 4 kez olayı iptal edilmeli. Milli bayramlarda yapılan ekders uygulamaları devam etmeli. En doğrusu ekdersleri değil maaşlar iyileştirilmeli.Çünkü her öğretmen ekders alamıyor.İl ve İlçe Yöneticilerine yönelik yapılan ekders sayısı artırımı okul yöneticileri içinde düzenlenmeli. Okul yöneticilerinin derse girmeleri 1 saat olmala veya kaldırılmalı.Çiftli öğretimde çalışan yöneticilerin durumu dikkate alınarak bir düzenleme getirilmeli.Çünkü sabah 7 akşam 7 çalışmak zorunda bırakılıyorlar. Farklı okular arasındaki yöneticilere uygulanan farklı ekders durumu düzenleme ile olur bir şekle sokulmslıdır Bir diyer konuda Deli dumrul vergisi olan vergi matrahı dilimi kaldırılmalıdır.Bu bir haksız uygulamadır.
göktuğ
09.11.2010 - 19:41  
Halk Eğitim Müdür Yardımcılarının ek ders mağduriyeti Bidiğiniz gibi tam gün tam yıl kapsamındaki halk eğitim merkezleri müdür ve müdür başyardımcıları haftada 30 saat ekders almaktadır.Müdür yardımcıları ise haftada 18 saat almaktadır.Bu durum halk eğitim merkezlerinin en ağır yükünü çeken müdür yardımcılarının iş şevkini kırmakta ve büyük bir haksızlığa neden olmaktadır.Tam yıl tam gün çalışma şartlarında hafta sonları, akşamları nöbetleri müdür yardımcısı tutarken,bütün ağır işyükünü müdür yardımcıları çekerken bu adaletsizlik hangi vicdana sığmaktadır.bu sorun defalarca dile getirlmesine rağmen ciddi bir adım atılmadı. artık bu haksızlığa dur demek gerekiyor Çıraklık ve Yaygın Eğitim Genel müdürlüğü yapmış Necmettin Yalçın bey bu konuya sessiz kalmayacağını düşünüyoruz çünkü aynı genel müdürlüğe bağlı çıraklık eğitim merkezlerinde 30 -40 saatte kadar ek ders ödeniyor koordinatörlük sebebiyle halk eğitim merkezlerinin yüzlerece kursu var her yerde köylerde,kasabalarda ama koordinatörlük diye bi ücret yok Sendikamızın bu mağduriyeti dile getireceğine inancımız tamdır.
murteza
09.11.2010 - 19:17  
tüm kurumlardaki müdür ve müdür yardımcılarının ek ders lerinin eşitlenmeni, sevk ve raporlarda sadece o günkü ek dersin kesilmesini, idarecilerin okul için yaptıkları masrafları karşılayabilecek bir ek derse sahip olmalarını, yalandan derse girmeye zorlanmamalarını istiyorum.
murteze
09.11.2010 - 19:07  
Haftalık ek ders ücretleri hesaplanırken maaş karşılığı tamamlana kadar ücret ödenmemesi uygulamasına son verilmeli ücretli ve maaş karşılığı dersler haftanın günlerine eşit dağıtılarak ders programlarında belirtilmeli
rahmi13
09.11.2010 - 19:06  
1. Müdür ve Müdür yardımcıları ek derslerinde pansiyonlu okullar hariç diğerleri eşitlenmeli. en çok çalışan en az ek ders alıyor. 2. İkili eğitim yapan okulların yöneticilerinin ek dersleri artırılmalı. günde 11 saat mesai yapılıyor öğlen tatili yok. 3. Öğretmenler arasında maaş karşılığı ders saati eşitlenmeli. 4. Rehber öğretmen ve yönetici ek dersi arasında fark olmalı. 5. ek derslerde yetki ve sorumluluk oranı göz önüne alınmalı. Saygılarımla
ayvele
09.11.2010 - 19:04  
sayın yetkililer: 1.idarecilerin maaş karşılığı derse girmesi kaldırılmalıdır. çünkü eğitim olumsuz etkilenmektedir. 2. yüksek lisans ve doktora yapan öğretmenlere verilen % 20- % 40 fazla ekders tekrar getirilmelidir. 3. okullarda( genel lise, anadolu lisesi, meslek lisesi v.b) idareciler arasındaki ekders farklılıkları giderilmelidir.
111
09.11.2010 - 18:50  
halk eğitimi merkezleri tam gün tam yıl kapsamında çalışıyor.gece kurs,h.sonu kurs,gecesi gündüzü yok.mesai 12-13 saat.öğle arası yok.çoğu merkez yeni olduğundan müdür yardımcısı tabiri caizse hamal gibi çalışıyor.hademe işi,hamal işi,memur işi vs.vs.müdür yardımcısı bunları yaparak 18 saat ancak alıyor.müdür ve başyardımcı ise tam gün tam yıl olduğundan dolayı 30 saat ekders alıyor.BU HAKSIZLIK GİDERİLMELİ.BU KADAR UÇURUM MU OLUR.Ya onlarınkide insin yada bizimkide çıksın.işi yapan biz parayı alan onlar.
rafet19
09.11.2010 - 18:32  
İlköğretim okulu müdürlerinin de ekdersleri diğer okul müdürleri gibi 25 satte eşitlenmelidir.Anasınıfı ve sınıf öğretmenlerinin maaş karşılığı okuttukları ders saati 15 olmalıdır.
GÖRKEM
09.11.2010 - 18:25  
1.Okul Müdürlerinin aylık karşılığı okutacağı haftalık ders saati sayısı 1 saate düşürülmeli. 2.Ayakta tedavi uygulamasında 1 ayda 4 defa alınan sevklerde ekders ücretleri kesilmeli. 3.Öğretmenlerin izinli ve raporlu olduğu günlerde sadece o günkü ekders ücreti kesilmeli. 4.Sınıf öğretmenlerinin aylık karşılığı okutacağı ders saati sayısı 18 den 15 e düşürülmeli. 5.Her türdeki Okul Müdürü ve Müdür Yardımcılarının haftalık ek desrs ücreti sayısı eşitlenmelidir.
isarsin
09.11.2010 - 18:08  
1-Sınıf öğretmenleri ile okul öncesi öğretmenlerinin maaş karşılığı okuttukları ders saati 15 olmalı, 2-İlköğretim Okulları Müdürlerinin haftalık 20 saat olan ders niteliğinde yönetim görevi ücretlerinin en azından okul öncesi kurum müdürlerinde olduğu gibi 25 saat olması gerekmektedir. 3-Meslek Liselerinde görev yapan teknisyenler en az 15 saat ücret almalı, 4-Şeflerin de şube müdürleri kadar ücret almaları sağlanmalı ve şu anda şef ve şube müdürlerinde uygulanmakta olduğu gibi öğretmen ve idarecilerin de raporlu ya da izinli olduklarında ders ücretleri kesilmemeli ya da her kesimden bahsi geçen dönemlerde kesilmeli ki eşitlik sağlanabilsin. 5-Eğitim yöneticilerinin maaş karşılığı derse girme mecburiyeti kaldırılmalıdır.
2110
09.11.2010 - 17:44  
1- Ek ders ücretleri yeniden belirlenmeli. Sınıf öğretmeni idreciler ders girmeden ek ders ücreti alıyor, branş öğretemeni idareciler 6 saat derse girerek ek ders ücreti alıyor, bunada b yeni bir düzenleme getirilmeli. Branj öğretmeni idarecilere daha fazzle ek ders verilmeli. Tüm kurmlardaki idarecilerin ek ders satinin 20 sdaate, müdür ve müdür baş yardımcılarının25 saate çıkrtılması. 2- Sınıf öğretmenlerinin ek ders sati az ama kesin, branş öğretmenlerinin ücreti faszla ama kesin değil, tüm öğretmenlere eşir ve kesin ek ders sati uygulansın. 3-
cronos
09.11.2010 - 17:09  
Türk eğitim sen olarak Yüksek lisans ve doktora yapan ögretmenler için girişimde bulunmanızı rica ediyoruz.Çok degil ek derslerde yüksek lisans derecesine sahip öğretmenler için %5 doktora derecesine sahip öğretmenler için %15 ilave seklinde olabilir.Eğitim alan öğretmeni tesvik bakımından %1 lik bir fark bile eğitim bakanlığının eğitimi desteklendigini göstermesi önemli.Lütfen bu konuyu talep ediniz.
ziya
09.11.2010 - 16:39  
1.Yöneticilerin maaş karşılığı derse girme uygulamasına son verilmelidir. 2.Her derece ve türdeki ortaöğretim kurumlarının müdür ve müdür yardımcılarının ücretleri eşitlenmelidir.Yatılı-pansiyonlu okul idarecileri 5'er saat fazla ücret almalıdır. 3.Rehber öğretmenler ile okul müdür yardımcıları 18'er saat ücret almaktadır.Çalışma zamanı ve koşulları dikkate alınarak okul müdür yardımcılarının ücretleri rehber öğretmenler ile bir tutulmamalı, yükseltilmelidir. 4.Anasınıfı ve sınıf öğretmenlerinin maaş karşılığı okuttukları ders saati 15 olmalıdıır. 5.Sözleşmeli öğretmenlerin ücretlerinden kesilen SGK primi uygulamasına son verilmelidir.
hamzai
09.11.2010 - 16:11  
Türk Eğitim Sen'in Tam Gün Tam Yıl Eğitim yapan Halk Eğitim Merkezi müdürleri 30 saat alırken bütün işleri yürüten müdür yardımcıları 18 saat ek ders alıyor, müdür yardımcılarının ekders saati yükseltlerek aradaki uçurum kaldırılmalıdır.
YORUM EKLE
Yorum ekleyebilmek için üye girişi yapmalısınız.
Türk Eğitim-Sen Genel Merkez © 2014
Talatpaşa Bulvarı No:160 6.Kat Cebeci/ANKARA
Telefon : 0 312 4240960 (8 Hat) Belgegeçer : 0 312 4240968
Site İlgili Görüş ve Önerileriniz İçin
Genel Dış İlişkiler ve Basın Sekreteri
ile irtibata geçebilirsiniz.