ANA SAYFA
HABERLER
BASINDA TES
VİDEOLAR
MEVZUAT
HUKUK
SENDİKAL ÇALIŞMALAR
EYLEMLERİMİZ
ŞUBELER
YÖNETİM
ANKETLER
YAYIN ARŞİVİ
YAYINLAR
EĞİTİM ve TOPLUM
TES TANITIM FİLMİ
SON VİDEOLAR
`FERTLER ÖLÜR MİLLETLER YAŞAR`
GENEL BAŞKAN İSMAİL KONCUK: TÜM MEMURLAR HAKLARINI KORUMALIDIR
ŞUBELERDEN HABERLER

Rize
EĞİTİM BİR -SEN’DEN RTE ÜNİVERSİTESİNDE USULSÜZLÜKKayseri 1
KAYSERİ 1 NO’LU ŞUBEDEN, VALİLİK BİNASI ÖNÜNDE BASIN AÇIKLAMASI YAPTIAfyonkarahisar
AFYONKARAHİSAR ŞUBE, DİNAR İLÇE TOPLANTISI YAPTIAfyonkarahisar
AFYONKARAHİSAR ŞUBEDEN, EVCİLER İLÇE TOPLANTISI YAPTIAfyonkarahisar
AFYONKARAHİSAR ŞUBE, HOCALAR İLÇE TOPLANTISI YAPTIAfyonkarahisar
AFYONKARAHİSAR ŞUBEMİZCE DAZKIRI İLÇE TOPLANTISIAnkara 5
TÜRK EĞİTİM – SEN 5 NO’LU ŞUBE İLÇE TEMSİLCİLERİ TOPLANTISI BEYPAZARI’NDA YAPILMIŞTIRAnkara 5
ANKARA 5 NO’LU ŞUBE’DEN BAŞBAKAN’LIĞA DİLEKÇETekirdağ
TEKİRDAĞ ŞUBE: “ÖĞRETMEN SAHİPSİZ DEĞİLDİR”Kocaeli 1
KOCAELİ 1 NO’LU ŞUBEDEN, VALİ ZİYARETİKayseri 1
KAYSERİ 1 NO’LU ŞUBEDEN, KAMU ÇALIŞANLARINA KARŞI UYGULANAN ŞİDDET VE TACİZE KINAMAEskişehir 2
ESKİŞEHİR 2 NO’LU ŞUBEDEN MEZUNİYET TÖRENİAnkara 2
ANKARA 2 NO’LU ŞUBE İSTİŞARE TOPLANTISI YAPTIİstanbul 6
TÜRK EĞİTİM-SEN İSTANBUL 6 NOLU ŞUBE İSTİŞARE TOPLANTISIKaraman
KARAMAN ŞUBE; ARSIZLIĞIN BU KADARI! ERMENEK’TE NELER OLUYOR?Konya 2
KONYA 2 NO’LU ŞUBE, İSTİŞARE TOPLANTISI YAPTIİstanbul 8
İSTANBUL 8 NO’LU ŞUBE, MOBBİNGÇİ MÜDÜRÜ PROTESTO ETTİAmasya
AMASYA ŞUBE, İSTİŞARE TOPLANTISI YAPTISivas
SİVAS ŞUBE, İSTİŞARE TOPLANTISI YAPTIKayseri 1
KAYSERİ ŞUBE’DEN, 4 NİSAN’DAKİ MİTİNGE KATILIM ÇAĞRISI


Tüm Şube Haberleri  
SİTE İÇİ ARAMA
İçerikte de Ara
Toplam
43,660,827
Sayfa izlenimi aldık.
4 SEVK HAKKI, TÜRK EĞİTİM SEN ve GERÇEKLER
Oy Sayısı : 34
Yayın Tarihi
02.07.2011 - 11:49
Okunma Sayısı
5,729

Yazdır

4 SEVK HAKKI, TÜRK EĞİTİM SEN ve GERÇEKLER

4 Sevk hakkı ile ilgili açtığımız dava ile ilgili bazı internet sitelerinde ve sendikamıza yapınlan başvurularda konu ile ilgili yanlış anlamalar oluştuğu anlaşılmaktadır. Olay şu şekildedir.

Eski Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik hemen seçim öncesinde, böyle bir talebimiz olmamasına rağmen, öğretmenlerin ayda 4 sevk alabileceği ve sevk alması durumunda ek ders ücretinin kesilmeyeceği doğrultusunda bir düzenleme yapmış, seçimden bir müddet sonra bunun istismar edildiği ve keyfi sevk alındığı gerekçesi ile iptal edildiğini duyurmuştu. Yani MEB her zaman olduğu gibi kendisi çalmış kendisi oynamıştır.

Türk Eğitim Sen olarak bu düzenlemenin iptal edilebileceğini ancak, bunun yerine öğretmenlerin mevsim şartları,  dini bayram tatillerinde, seçim tatilleri(Bakanlar Kurulu kararları ile problem çözülebilmektedir), ÖSS ve SBS gibi sebeplerle öğrencinin okula gelmediği günlerde ek ders ücretinin kesilmemesi gerektiğini belirttik. Ayrıca, öğretmenlerin ek derslerinin hesaplanma yönteminin, öğretmenlerin ek ders almaması hesabı üzerine kurulduğunu, bu düzenlemenin de iptal edilerek, eski hesaplama yöntemine dönülmesi gerektiğini belirttik. Milli Eğitim Bakanlığı bu uyarılarımızı dikkate almadı. Halbu ki, benzer durumda SHÇEK ve Adalet Bakanlığı gibi kurumlarda çalışan eğitimcilerin ücretleri kesilmemekteydi.

Şöyle düşünelim, bir öğretmen veya idareci ay sonunda eline geçecek maaş ve ek ders ücretini hesap ederek borçlanıyor ama ay sonu geldiğinde hesaplı, hesapsız tatiller sebebiyle eline geçen ek ders ücreti 200-250 TL civarında düşüyor. Bu durumda bu kişinin ödeme güçlüğü içine girmesi söz konusu olacaktır. 200-250 TL bir devlet memuru için önemli bir gelirdir. Ortalama öğretmen maaşının 1550 TL olduğu düşünüldüğünde maaşının  yüzde 15-20 sine tekabül etmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı tüm bu uyarılarımıza kulak tıkamış ve istediğimiz doğrultuda bir düzenleme yapmamıştır.Bu sebeple, sendikamız tarafından o tarihlerde konu yargıya taşınmıştır. Açtığımız dava Danıştay nezdinde kabul görmüş ve kazanılmıştır. Yargı verdiği kararda ayda  4 gün sevk alınması halinde ek ders ücretinin kesilemeyeceğine hükmetmiştir. Ancak, MEB yeni düzenlemeler yaparak sevk alındıktan belli bir saat sonra işyerine dönülmesini, aksi takdirde ek ders ücretinin kesileceğini bildiren çeşitli düzenlemeler yapmıştır. Bu düzenlemelerde MEB bazen ek ders ücretinin kesilemeyeceğine, bazen da kesileceğine dair görüşler yayınlayarak kendisine de ters düşmüştür.

Diyarbakır Valiliğine MEB tarafından gönderilen yazıda da belli bir sürede işyerinde olunmaması durumunda ek derslerin kesileceğine dair görüş beyan etmiştir. Türk Eğitim Sen bu yazınının mahkeme kararına uygun olmadığına dair yeni bir dava açmıştır. Bu yeni dava bazı eğitimciler tarafından eleştirilmiştir. Bu eleştiriyi ortaya koyanlar “hırsızın hiç mi suçu yok” sorusunu da cevaplamak durumundadır.

Türk Eğitim Sen sendikadır, sendikalar elbette üyelerinin haklarını korumak adına çalışmalar yapmak durumundadır. Kaldı ki, ek dersi kesilen öğretmenlerimizin tamamı ayda 4 sevk alıyor, gibi bir tespit yapmak ta mümkün değildir. Ayda bir sevk alana da aynı muamele yapılmaktadır. Türk Eğitim Sen elbette keyfi sevk alınmasına taraftar olamaz, öğrencilerimizin derslerinin aksaması asla bizim isteğimiz olamaz. Ancak, sendikamızı inatla anlamayanlar şu soruyu da cevaplandırmak zorundadır, öğrencilerin derslerinin aksaması Milli Eğitim Bakanlığını hiç mi ilgilendirmemektedir?

Milli Eğitim Bakanlığı 4 sevk hakkının derslerin işlenişini etkilediğine inanıyor ve bunu önemsiyorsa Türk Eğitim Sen ve diğer sendikalarla masaya otursun, 4 sevk uygulamasını kaldırsın, ek derslemizin hesaplanma yöntemini değiştirsin, yukarda ifade ettiğimiz tatillerde ek ders kesilmeyeceğine dair yeni bir karar yayınlasın. Ancak, bu düzenleme yapılmazsa hiç kimse Türk Eğitim Sen’den kazanılmış bir haktan vazgeçmesini beklemesin, bu kişiler  bir şey yapmak istiyorlarsa gitsinler Milli Eğitim Bakanlığını uyarsınlar, Türk Eğitim Sen sendikadır ve hiçbir zaman, bazıları gibi, Kanarya Sevenler Derneği olmayacaktır.

TÜRK EĞİTİM SEN GENEL MERKEZİ

YORUMLAR
Yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden Türk Eğitim-Sen sorumlu tutulamaz. Tehdit ve hakaret içeren yorumlar yayınlanmaz
Ebru
04.07.2011 - 11:35  
milli eğitim bakanlığı ağustos başına kadar atama ve yer değitirme yönetmeliğini çıkaracakmış.yani göz göre göre hakkımızla aldığımız kadroyu khk ile kadroya geçenlere veren meb bizi süründürüyor ve herkes buna göz yumuyor.ne yapalım KHK ile ilgili dava mı açalım şimdi biz.eşitlik falan yok bu ülkede artık adaletede kurumlara da inancımız yok.
tesadana2
04.07.2011 - 10:33  
Adam gibi sendikayız. Türk Eğitim Sen bu ülkenin olmazsa olmazıdır. Memurun güvencesi, eğitim çalışanının referansıdır. Yaptığı bütün işler ülke geleceği ve memurun refahıdır. Eleştirmek kolay, asıl olan yapılan işin gerçeğidir. Ek ders meselesini Bakanlık bir genelge ile yetmiyorsa 16 saniyede halledebilir. Bizim talebimiz öğretmen okula geldiğinde ek ders ücretini alsın. Gelmediği veya gelemediği gün için de ek ders ücretini almasın. Güneş balçıkla sıvanmaz. Eleştirmek kolay. Gelin bir de Bakanlık yetkililerini - hükümeti eleştirilim. Tabiri caiz ise "Eşeğine gücü yetmeyenin- palanını dövermiş." Bu işin müsebbibine söz etmek yok, ama kendisi için mücadele verene hücüm. Bu anlayışı da kınıyorum... Sayın eleştirmenler at gözlüğünü fırlatıp atın. Gerçekleri bir görün. Başka pencereden de bakmaya bir kere olsun gayret edin, edinde görçek neymiş görün. Kamil KÖSE
YORUM EKLE
Yorum ekleyebilmek için üye girişi yapmalısınız.
Türk Eğitim-Sen Genel Merkez © 2014
Talatpaşa Bulvarı No:160 6.Kat Cebeci/ANKARA
Telefon : 0 312 4240960 (8 Hat) Belgegeçer : 0 312 4240968
Site İlgili Görüş ve Önerileriniz İçin
Genel Dış İlişkiler ve Basın Sekreteri
ile irtibata geçebilirsiniz.