ANA SAYFA
HABERLER
BASINDA TES
VİDEOLAR
MEVZUAT
HUKUK
SENDİKAL ÇALIŞMALAR
EYLEMLERİMİZ
ŞUBELER
YÖNETİM
ANKETLER
YAYIN ARŞİVİ
YAYINLAR
EĞİTİM ve TOPLUM
TES TANITIM FİLMİ
SON VİDEOLAR
GENEL BAŞKAN CNNTÜRK`TE YENİ YÖNETMELİĞİ DEĞERLENDİRDİ.
GENEL BAŞKAN, YENİ YÖNETMELİĞİ DEĞERLENDİRDİ
ŞUBELERDEN HABERLER

Rize
EĞİTİM BİR -SEN’DEN RTE ÜNİVERSİTESİNDE USULSÜZLÜKKayseri 1
KAYSERİ 1 NO’LU ŞUBEDEN, VALİLİK BİNASI ÖNÜNDE BASIN AÇIKLAMASI YAPTIAfyonkarahisar
AFYONKARAHİSAR ŞUBE, DİNAR İLÇE TOPLANTISI YAPTIAfyonkarahisar
AFYONKARAHİSAR ŞUBEDEN, EVCİLER İLÇE TOPLANTISI YAPTIAfyonkarahisar
AFYONKARAHİSAR ŞUBE, HOCALAR İLÇE TOPLANTISI YAPTIAfyonkarahisar
AFYONKARAHİSAR ŞUBEMİZCE DAZKIRI İLÇE TOPLANTISIAnkara 5
TÜRK EĞİTİM – SEN 5 NO’LU ŞUBE İLÇE TEMSİLCİLERİ TOPLANTISI BEYPAZARI’NDA YAPILMIŞTIRAnkara 5
ANKARA 5 NO’LU ŞUBE’DEN BAŞBAKAN’LIĞA DİLEKÇETekirdağ
TEKİRDAĞ ŞUBE: “ÖĞRETMEN SAHİPSİZ DEĞİLDİR”Kocaeli 1
KOCAELİ 1 NO’LU ŞUBEDEN, VALİ ZİYARETİKayseri 1
KAYSERİ 1 NO’LU ŞUBEDEN, KAMU ÇALIŞANLARINA KARŞI UYGULANAN ŞİDDET VE TACİZE KINAMAEskişehir 2
ESKİŞEHİR 2 NO’LU ŞUBEDEN MEZUNİYET TÖRENİAnkara 2
ANKARA 2 NO’LU ŞUBE İSTİŞARE TOPLANTISI YAPTIİstanbul 6
TÜRK EĞİTİM-SEN İSTANBUL 6 NOLU ŞUBE İSTİŞARE TOPLANTISIKaraman
KARAMAN ŞUBE; ARSIZLIĞIN BU KADARI! ERMENEK’TE NELER OLUYOR?Konya 2
KONYA 2 NO’LU ŞUBE, İSTİŞARE TOPLANTISI YAPTIİstanbul 8
İSTANBUL 8 NO’LU ŞUBE, MOBBİNGÇİ MÜDÜRÜ PROTESTO ETTİAmasya
AMASYA ŞUBE, İSTİŞARE TOPLANTISI YAPTISivas
SİVAS ŞUBE, İSTİŞARE TOPLANTISI YAPTIKayseri 1
KAYSERİ ŞUBE’DEN, 4 NİSAN’DAKİ MİTİNGE KATILIM ÇAĞRISI


Tüm Şube Haberleri  
SİTE İÇİ ARAMA
İçerikte de Ara
Toplam
44,057,841
Sayfa izlenimi aldık.
BAŞBAKAN TÜM ÖĞRETMENLERDEN ÖZÜR DİLEMELİDİR
Oy Sayısı : 176
Yayın Tarihi
25.05.2012 - 12:44
Okunma Sayısı
20,569

Yazdır

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk’un Başbakan’ın açıklamasına ilişkin yaptığı basın açıklamasıdır.

 

BAŞBAKAN ÖĞRETMENLERE YÖNELİK SÖZLERİNİ DÜZELTMELİ VE TÜM ÖĞRETMENLERDEN ÖZÜR DİLEMELİDİR.

Başbakan Erdoğan’ın sözleri eğitim camiasında şok etkisi yarattı. Başbakan öğretmenlerin ek ödeme talebiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada bir yandan öğretmen camiasının en çok saygı duyduğu kesim olduğunu söylerken, diğer yandan “Onlara ek ödenek olarak resen 100 lira daha verelim. Bir öğretmenin en düşük olanı 1624 lira alıyor. Ne karşılığı alıyor? Haftada 15 saat karşılığı alıyor. Peki, düz bir memur ne kadar çalışıyor? 40 saat. 40 saat için bu rakamın altında alanlar da var. Öğretmen ek ders verirse, bunun üstünde alıyor. Bir de tatili var. Yılda iki ay. Düz memurun tatili ise 20 gün. Şimdi soruyorum; bu haksızlık değil mi? Bundan sonraki süreç hakem heyetine gidiyor. Nihai kararı verecek” demiştir.

Şayet Başbakan’ın en çok saygı duyduğu kesim öğretmen camiası olsaydı, Başbakan sözlerini özenle seçerdi. Ancak Başbakan bu açıklamasıyla hem öğretmenleri toplum nezdinde rencide etmiştir, hem de kamuoyunu yanlış bilgilendirmiştir.

Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki; okul öncesi ve sınıf öğretmenleri haftada 18 saat, genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenleri haftada 15 saat,  atölye ve laboratuvar öğretmenleri haftada 20 saat maaş karşılığı derse girmektedir. Ancak öğretmenlerin iş yükünü girdiği ders saati sayısına göre değerlendirmek doğru değildir. Çünkü öğretmenler eğitim-öğretim saatleri dışında da çalışmaktadır. Öğretmenlerin derse hazırlanması, veli toplantısı, sınav kâğıdı hazırlama, sınav kâğıtlarını okuma, öğrencilere danışmanlık hizmetinde bulunma, idare ile yapılan toplantılar, Bakanlık tarafından düzenlenen toplantılara ya da seminerlere katılma, üst amirler tarafından görevlendirilerek çeşitli programlara katılma ya da bu programları organize etme, nöbet tutma, koordinatörlük öğretmenlerin ders saati dışında yaptığı çalışmalardır.

Ek ders ücretlerine gelince; öğretmenlerin ek ders ücreti siyasi erk’in dilinde pelesenk olmuştur. Oysa bilinenin aksine ülkemizde her öğretmen ek ders ücreti alamamaktadır. Sadece sınıf öğretmenleri ek ders ücreti alabilirken, BRANŞ ÖĞRETMENLERİNİN BÜYÜK BİR BÖLÜMÜ ek ders ücreti alamamaktadır. Ayrıca ek dersi olan öğretmenler, ek ders ücretlerini sadece eğitim-öğretim döneminde alabilmektedir. Ders görevlerinin çeşitli sebeplerle yerine getirilmemesi veya öğretime değişik sebeplerle ara verilmesi yüzünden ders görevini yerine getiremeyen öğretmenlerin bu sürelerdeki ders ve ek ders ücretleri de kesilmektedir.

Ülkemizde öğretmen maaşları ne kadardır? Bekâr veya eşi çalışan ve çocuksuz 9/1 derecedeki bir öğretmen 1590 TL; bekâr veya eşi çalışan ve çocuksuz 5/1 derecedeki bir öğretmen aylık 1651 TL; evli, eşi çalışmayan ve iki çocuklu en üst kademedeki bir öğretmen 2 bin 052 TL maaş almaktadır. Görüldüğü gibi öğretmen maaşları bugün en düşük devlet memuru seviyesine gerilemiştir. Yıldan yıla alım gücü eriyen öğretmenlerimiz, bu ülkenin büyümesinden de hiçbir şekilde pay alamamaktadır. Yıllardır öğretmenlerin maaşlarına hiçbir iyileştirme yapılmamış, öğretmen maaşları yerinde saymıştır. Oysa öğretmenlik mesleği diğer mesleklerden ayrı tutulmalıdır. Kutsal ve çok zor bir görev ifa eden öğretmenlerimiz her zaman temiz, bakımlı ve şık olmalı, kendisini sürekli yenilemeli, yayınları takip etmelidir. Bu saydıklarımızın hepsi maddi durumla doğrudan ilgilidir. Şayet sizin maddi durumunuz uygun değilse, iyi giyinemezsiniz, kendinizi geliştiremez ve yenileyemezsiniz. Bu nedenle Başbakan’ın bu gerçeği görmezden gelerek, böyle bir açıklama yapması öğretmenleri derinden yaralamıştır.

Öte yandan Türkiye ile OECD ülkelerindeki öğretmen maaşlarındaki uçurum da dikkatle incelenmelidir. OECD’nin Raporunda ülkemizde ilköğretimde görev yapan bir öğretmenin başlangıç maaşı yıllık 25 bin 536 dolar, 10 yıllık bir öğretmenin maaşı yıllık 26 bin 374 dolar, en üst kademedeki öğretmenin maaşı yıllık 29 bin 697 olarak gösterilmiştir. OECD Raporunda yer alan rakamlar satın alma gücü paritesine göre hesaplanmıştır ve brüt maaşlardır. Dolayısıyla bu maaşlar ülkemizde öğretmenlerin eline geçen net rakamlar değildir. Aynı raporda Lüksemburg’da ilköğretimde görev yapan bir öğretmenin başlangıç maaşı yıllık 51 bin 799 dolar, 10 yıllık öğretmenin maaşı yıllık 67 bin 340 dolar, en üst kademedeki öğretmenin maaşı yıllık 113 bin 017 dolar; Danimarka’da ilköğretimde bir öğretmenin başlangıç maaşı yıllık 46 bin 950 dolar, 10 yıllık öğretmenin maaşı yıllık 52 bin 529 dolar, en üst kademedeki bir öğretmenin maaşı yıllık 54 bin 360 dolar; Kore’de ilköğretimde bir öğretmenin başlangıç maaşı yıllık 30 bin 522 dolar, 10 yıllık öğretmenin maaşı yıllık 45 bin 269 dolar, en üst kademedeki öğretmenin maaşı yıllık 84 bin 650 dolar; İngiltere’de ilköğretimde bir öğretmenin başlangıç maaşı yıllık 32 bin 189 dolar, 10 yıllık bir öğretmenin maaşı yıllık 47 bin 047 dolar, en üst kademedeki bir öğretmenin maaşı yine yıllık 47 bin 047 dolar olarak belirtilmiştir. Bu rakamlar öğretmenlerin eline geçen net rakamlar olmasa da, Türkiye’deki öğretmen maaşları ile diğer ülkelerdeki öğretmen maaşlarının kıyaslanması bakımından önem taşımaktadır.

 

BU ÜLKENİN AĞABABALARI PARA İLE OYNARKEN; ÖĞRETMENLERİ, MEMURLARI, İŞÇİLERİ, EMEKLİLERİ AÇLIK VE SEFALET İÇİNDE YAŞARSA İŞTE O ZAMAN TÜRKİYE YUNANİSTAN’A DÖNER

Öğretmenlerin çalışma saatleri, ek ders ücretleri, maaşları, yaz tatilleri konusunda toplumun yanlış yönlendirildiği ortadadır. Bunu Başbakan ve Milli Eğitim Bakanı özellikle yapmaktadır. Ancak bilinmelidir ki; toplu sözleşmede verilen komik zam oranlarını ört bas etmek istercesine yapılan bu tür manevralar itibar görmeyecektir ve iktidarı haklı çıkarmayacaktır.

Sayın Başbakan en çok Türkiye’nin Yunanistan’a dönmesinden endişe etmektedir. Başbakan’ın son günlerdeki popüler söylemi budur. Ancak Türk Eğitim-Sen olarak Başbakan’a sesleniyoruz: Sayın Başbakan korkmayın. Siz öğretmenlerin ek ödemelerini artırdığınızda, öğretmenlerin ve diğer kamu çalışanlarının maaşlarına yüzde 3.5 yerine, insanca yaşayacakları bir oranda zam yaptığınızda Türkiye Yunanistan’a dönmez.

Sayın Başbakan bu ülke ne zaman Yunanistan’a döner biliyor musunuz? Bu ülkenin ağababaları, baronları para ile oynarken, pastadan büyük pay alırken; öğretmen, memur, işçi, emekli açlık ve sefalet içinde yaşarsa, işte o zaman Türkiye Yunanistan’a döner. Emekli milletvekillerine 15 dakikada yüzde 45 zam yaparken kaynak ayırabiliyorsanız, bu ülkenin çalışanlarına da gayet rahat kaynak ayırabilirsiniz. Biz sizden sadece hakkımız olanı istiyoruz.  

Ne yazık ki iktidara göre başta öğretmenlerimiz olmak üzere bu ülkenin memuru, işçisi, emeklisi sanki gül bahçesinde yaşamaktadır. Bu tabloyu insanların hafızasına kazımaya çalışan iktidar ne amaçladığını anlamakta zorlanıyoruz. Başbakan Erdoğan ve Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer kendisini kandırabilir, ama bu ülkenin insanlarını asla kandıramaz.

Maaşlarda öğretmenin adı yok.

Ek ödemelerde öğretmenin adı yok.

Özlük haklar da öğretmenin adı yok.

Sosyal kazanımlarda öğretmenin adı yok.

Bu ülkenin öğretmenlerini böylesine değersizleştirmek, onların toplum önünde saygınlığını zedelemek, öğretmenleri toplumda çok kazanan, az çalışan meslek grubu olarak lanse etmek devlet adamı ciddiyetiyle bağdaşmamaktadır. Öğretmenlere uzaydan bakan anlayıştan vazgeçilmelidir. Siyasi erk, öğretmenler ile empati kurmalı, yaşadıkları sorunları ta yüreğinde hissetmeli, öğretmenleri değersiz ve paçavra gibi görme alışkanlığına son vermelidir. Başbakan bile olsa, hiç kimse 700 bin kişilik eğitim ordumuza hakaret edip, onların gururunu incitemez.

Öte yandan Ulu Önderimiz Atatürk; “Paşam vekil maaşlarını düzenleyeceğiz, ne kadar verelim?" sorusuna, "Öğretmen maaşlarını geçmesin" demişti. Yine Hz. Ali, eğitimcinin önemini vurgulamak için “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum” sözünü söylemişti.   Fatih Sultan Mehmet, “Şeyhim Akşemseddin Hazretleri İle Beraber Yaptığım Zikrin Lezzetine Dünyaları Bile Değişmem. Eğer Şeyhim İzin Verseydi Zikir Yolunu Tercih Eder, Saltanatı Terk Ederdim” derken; Yavuz Sultan Selim de “"Alimin atının ayağından sıçrayan çamur parçası bizim için şereftir " demiştir.

Büyük Atatürk, Hz. Ali, Fatih Sultan Mehmet, Yavuz Sultan Selim öğretmenlerin, eğitimcilerin önemini böylesine güzel sözlerle dile getirirken;bu ülkenin Başbakanına öğretmenlerin çalışma saatlerinden haberdar olmamak ve öğretmenleri inciten, yaralayan sözler sarfetmek hiç ama hiç yakışmamıştır. Bu noktada Başbakan’ın sözlerini bir an önce düzeltmesini ve öğretmen camiasından özür dilemesini istiyoruz.

 

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

YORUMLAR
Yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden Türk Eğitim-Sen sorumlu tutulamaz. Tehdit ve hakaret içeren yorumlar yayınlanmaz
Hilal'in Babası
01.06.2012 - 09:54  
Taraf olmayanın bertaraf olduğu güzel ülkemde iyi ki TÜRK EĞİTİM SEN tarafıyım.
TÜRKOLOG
31.05.2012 - 10:51  
EĞİTİME VERDİĞİ ÖNEM MEB BAKANLERINDAN BELLİ... 10 SENEDİR EĞİTİM PERİŞAN VAZİYETTE...ALLAH EĞİTİMCİLERİN YARDIMCISI OLSUN....
mekemu
28.05.2012 - 23:49  
BENCE TÜM ÖĞRETMENLER YAPILAN SINAVLARDA GÖREV ALMAYACAK. EN GÜZEL TEPKİ BU. TÜM MEMURLARA VE SENDİKALARA ÇAĞRI
mbardak
28.05.2012 - 17:48  
Öğretmen Cumhuriyet tarihinde hiç bu kadar itibarsızlaştırılmamıştı. Öğretmen halkın gözünde devletin sırtında asalak olarak gösteriliyor. Öğretmen olarak tepkimizi ortaya koymazsak. Bizi basın önünde yerden yere bakanı da başbakanı da vurmaya devam edecekler. Daha kötüsü bu gün benim velimin söylediği ifade aynen şu ''Hoca!!! yattığın yerden parayı alıyomuşsun.'' Başbakan 1600 TL çok derse vatandaş 1000 TL nerene yetmiyor der. Bizi bu kadar itibarsızlaştıranları kınıyorum.
81
28.05.2012 - 14:48  
Öğretmenin itibarını bu kadar ayaklar altına alan horlayan , öğretmenle veli ve öğrenciyi karşı karşıya getiren başbakan görülmüş değil.Alın zamlarınızı başınıza çalın, onurumuz ve gururumuzla oynamayın! TES olarak bundan sonraki eylem sebebimiz kırılan onurumuz için olmalıdır. Tez zamanda, Başbakan TÜM ÖĞRETMEN CAMİASINDAN ÖZÜR DİLEMELİDİR!!!
equilibriumerror
28.05.2012 - 12:29  
Öğretmen olduğumuza pişman ettiler. Başka söyleyecek bir şey bulamıyorum. Şimdiki aklım olsa kesinlikle ya polis ya sağlıkçı olurdum.
ersen
28.05.2012 - 01:54  
Aldığım maaş da umrumda değil artık, kaç saat çalıştığım da. Ben başöğretmen Atatürk'ün kurduğu ülkede (bütün imkansızlıklara rağmen en azından) bu sıfatı gururla taşıdığımı sanıyordum bugüne kadar. Artık bu imkansızlıklara ne uğruna katlandığımı da bilmiyorum. Öğretmenleri hakkında böyle düşünebilen insanların çoğunluk olduğu ve yönettiği bir ülkede öğretmenlik yapmaktan utanıyorum artık. Atatürk'ten bugüne elimizde kalan tek şey saygınlıktı; ona bile göz dikenlere yazıklar olsun. Lütfen zam falan da yapmayın mümkünse. Gerçekten bu kadar zor durumdaysak alın maaşların yarısını da, yeter ki Yunanistan gibi olmayalım. (Öğretmene saygıda Somali kadar olamamışız, ekonomide Yunanistan olsak ne olur?)
000412002
28.05.2012 - 01:26  
Maalesef önce ordu değersizleştirildi sonra sağlıkçılar şimdi sıra öğretmenlerde anladığım kadarıyla. Sayın başkanım itibarımızı iade etmeleri için ne gerekiyorsa sendika üyeleri oalrak üstümüze düşeni yapmaya hazırız. Paraları da onların olsun zamları da...
ismlldk
27.05.2012 - 19:51  
Bir öğretmenin önerisi var.. Yorum Öğretmenlerin.... Bu sözlerden sonra sizden ricam.Ders saatleri dışında hiçbir okul işi yapmamanız. Günlük plan mı yapacaksınız.Okulda ilk ders saatinde yapın. Yazılı sınav mı yapacaksınız.Soruları ders saatinde hazırlayın. Yazılı mı okuyacaksınız.Ders saatinde yazılınızı okuyun. E-Okula yazılı notu mu gireceksiniz.Ders saatinde girin yazılı notlarınızı. E-okul öğrenci bilgileri anket vs. mi girilecek.Ders saatlerinde girin bu bilgileri. Veli görüşmesi mi yapacaksınız.Ders saatinde yapın görüşmenizi. Veli toplantısı mı var.Ders saatinde yapın veli toplantılarını. TKY, Stratejik Plan Okul Gelişim Ekibi vs. vs. komisyon çalışmaları mı var.Ders saatinde yapın çalışmalarınızı. Memnuniyet anketi,Veli anleti Adey Ridef vs. vs. bilgileri mi isteniyor.Ders saatinde yapın bu işleri. Öğretmen dışında başka hiçbir meslekte eve iş götürülmez.Derste yapılan ders buzdağının görünen yüzüdür. Lütfen ama lütfen bundan sonra kaç saat dersiniz varsa o kadar çalışın.Ders saatleri dışında kesinlikle hiçbir şekilde okul öğrenci iş ve işlemleriyle meşgul olmayın.
altan40
27.05.2012 - 14:09  
Öğretmenlerin haklarını arama, haksızlığa karşı durma zamanı geldi de geçiyor. Başbakandan özür beklemiyorum, işini yapmasını bekliyorum. Hani memur iş bırakamazdı. Sana rağmen bıraktı ve bir şey yapamadın işte.
çok uzman öğretmen
27.05.2012 - 02:44  
BİR HARFE KÖLE OLMAYIN SÖVMEYİN YETER Bir başbakanımız vardı hocanızın elini öpün diyen.Sağ olsunlar var olsunlar yermeyle verdiler hakkımızı medyanın karşısında.Devam etsinler.Zaten kendilerinden önce görev yaptığımız illerde valiler,ilçelerde kaymakamlar,hatta köylerde muhtarlar bile azarlar fırçalar bizleri. Bakanımız göremese de sevenlerimiz; severken ya alır canımızı ya kırar kolumuz veyahut da karartır dünyamızı. Efendiler bizlere köle olmayın öğrendiğiniz bir kaç harf için.Dövmeyin, sövmeyin başka bir şey istemeyiz.Sadece yetiştirdiğimiz:başbakanlar,bakanlar valiler,kaymakamlar ya da muhtarlar karşısında ezik olmayalım yeter.Ezik olmayalım ki geleceğimizin nesilleri de ezik ve korkak olmasın.İtibarlı bireyler, itibarlı nesiller olsun. Olsun ki onlarda şimdiki büyüklerinin tam aksine emeğin değerini, edindikleri yüksek karakter ve faziletin sayesinde bilsinler.Bilmeyenlere bildirsinler.
munteha
26.05.2012 - 22:53  
Başbakan bu açıklamalarından sonra özür dileyip, müsteşar maaşı kadar zam da yapsa işe yaramaz.Kırıldım bir kere:(
siupaith
26.05.2012 - 14:05  
Evet on beş saatle 1600 maaşımız var ama eve getirdiğimiz tonla işimiz var.Bütün gün ayakta gırtlak patlat.Varisin çıksın mesleğin ilk yılında.Ardından eve gel günlük planlar, formlar evraklar, etkinlikler onları düşün.Memur-öğretmen ayırımı değil bu iş.Normal memur maaşı da az, aç millet be aç!!!
dortyol
26.05.2012 - 11:16  
Ben alınmıyorum ve utanmıyorum.Sarı sendika ve mensupları alınsın ve utansın bu sözlerden.Çünkü referandumda NİKAHIMIZDA BİLE BU KADAR İŞTAHLA EVET DEMEDİK diyerek bu iktidarı palazlandıran ve başbakanda dahil bütün bakanların ve akp lilerin burnunu havaya kaldırıp herkezi ve bizi küçük görmesine sebep olan bu sarının sarısı EBS değilmidir? Ama üyeleri hala istifa etmesinler...
memur
26.05.2012 - 10:51  
bir okulda çalışan memur olarak başbakanın öğretmenlerimiz ile ilgili açıklamaları beni derinden yaralamıştır. şunu unutmamak gerekir. genel müdür, müsteşar, bakan, başbakan hatta cumhurbaşkanı dahi olabilirsiniz. ama asla ve asla öğretmen olamazsınız. siz partim derken, öğretmenlerimiz kendi öz çocuğunu bir kenara koyup öğrencim der. siz yandaşım derken öğretmenin gece yatağında ben bu cocuğu nasıl okuturumu düşünür. siz bu fabrikayı nasıl satarız derken, öğretmenim cebindeki son para ile öğrencisini kantin önünde mutlu etmeye çalışır. lütfen sayın başbakan. sizden ve bizden çok daha önemli olan öğretmenlerimize saygı gösterelim. öğretmenlerimize yapılacak şey aslında çok basit . onların ellerini öpünüz. göreceksiniz ki öğretmenlerimiz her zaman sizi saygıyla anacaklardır. öğretmenlerimi saygı ile selamlar hepsinin ellerinden öperim.
maho
26.05.2012 - 09:49  
ek ödeme konusunda sendikamın daha sert tedbirler almasını istiyorum. eğre bunu şimdi yapmassak bundan sonraki yapılacakların hiç önemi yok .
syilmaz27
26.05.2012 - 06:58  
öğretmenler toplumda gıttıkce degr kaybedıyor. ekmek fırınında öğretmene soyledıklerı sozlerı duymak bıle ıstemezsınız . neden boyle oldu öğretmenlık neden bu kadar degrsızlestı ve toplumda gereklı saygınlıgı göremıyoru. sendıka olarak tum talep ettıgımız hakkımızı ıstemıyoruz benzam para istemıyorum degerlı bır öğretmen olmak ıstıyorum . geregını yapalımm sayın baskanım
gülnihal41
26.05.2012 - 03:02  
LÜTFEN AMA LÜTFEN SENDİKAMDAN BU KEZ ZAM İÇİN DEĞİL, İTİBARIMIZI ZEDELEME KAMPANYASINA KATILAN SAYIN YÖNETİCİLERİMİZE TEPKİMİZİ GÖSTERMEK İÇİN TOPLANALIM! HER ÖNÜNE GELEN BİZE SALDIRIYOR! BİR KARALAMA KAMPANYASI VAR ORTADA VE BUNA MUTLAKA AMA MUTLAKA TEPKİMİZİ GÖSTERMELİYİZ! ARTIK YETEEERRRRRR!
10711453
26.05.2012 - 00:53  
''... Sayın Başbakan, bugün bütün eğitim camiasının emeği ile alay etmiştir.Artık sözün bittiği yerdeyiz. Haysiyetimizle oynanmaktadır
fatih5834
26.05.2012 - 00:49  
Başbakan özür dilese ne olur dilemese ne olur...nasıl olsa özrü bile kabahatinden büyük olacak....
198387
25.05.2012 - 23:50  
Bu açıklamalarından dolayı sayın başkanımızı kutluyorum.gerçekten bütün öğretmen arkadaşlarımızın anlatmaya çalıştığı herşeyi çok güzel bir şekilde anlatmış.çobanımdan vazgeçmem diyen koyunlar olduğu sürece güdülmeye mahkumuz.... ama biz çok şükür koyun değiliz öğretmenlerin haysiyetiyle şerefiyle oynayan başka bir hükümet daha gelmemiştir.tek kelimeyle yazıklar olsun..
maho
25.05.2012 - 23:31  
tüm sendikalar bir karar alsın eğer öğretmene ek ödeme verilmesse 2012/2013 eğitim öğretim yılının başladığı ilk gün öğretmenler okula gitmesi grev yapsın belki bu yöntem ek ödemede düşünmelerini sağlar lütfen bu konuyu değrlendirin
Sarperhan
25.05.2012 - 23:31  
Sayın sendika yöneticilerimiz ve değerli meslektaşlarım; MEB veya ÖSYM nin yaptığı tüm sınav başkanlıkları ve gözetmenlik görevlerinden feragat ederek tepkimizi ortaya koyabiliriz.Bakalım ne yapacaklar...Şahsen katılmıyorum ben hiç bir sınav ve seçim,sayım vs.
222321
25.05.2012 - 22:16  
cesur yürekli sendika,cesur yürekli başkan...söylemlerimizin kamuoyunda daha fazla yer bulması adına ,seçim zamanlarında partilerin yaptıkları gibi televizyon kanallarına reklam verilmeli diye düşünüyorum.en kral haber bülteni 1 dk.yer veriyor bizlerin sorunlarına.memurla-öğretmenle ,milleti karşı karşıya getirmek adına kamuoyu oluşturup,bizleri itibarsızlaştırmaya çalışan bu zihniyete karşı en çok takip edilen iletişim kanalı olan büyük televizyon kanallarına vereceğimiz reklamlarla mücadele etmeliyiz.bu yönde yapılacak faaliyetlere gönüllü destek olmaya hazır binlerce öğretmen olduğunu düşünüyorum.saygılarımla...
yeşeri
25.05.2012 - 21:37  
Bakanı konuşuyor hakaret edip aşağılıyot . Adam eğitimden bihaber.Bürokratlarına bakıyorsun kayda değer tek bir iş yapmıyorlar. Bunlara alışmıştık.Şimdi bir de başbakan çıktı ortaya. O da YILLARDIR İÇİNDE GİZLEDİKLERİNİ ÇIKARDI DIŞARIYA. Bir de sözde saygı duyduğu camia imişiz. Adamlar konuştukça iğreniyorum. Nefret etmeye başladım yaptığım işten. Bir de söyledikleri doğru olsa bari. Sendika yetkililerimizin daha çok mücadele etmesini istiyorum. Burada yapılan açıklama ve benzerleri bütün basın yayın organlarına da yapılsın. Televizyonlara gazetelere çıkılsın, bildiriler gönderilsin. Cumhurbaşkanı dahil bütün yetkililere gönderilsin. Diğer memurları arkasına alarak resmen saldırıyorlar. Bazı memurlarda gaza gelmiş saldırıya iştirak ediyorlar. Bazıları asgari ücretle çalıştırılsak zil takıp oynayacaklar. Öğretmenlik mesleğinden cümle alem bihaber.Hakikaten üzüntü verici bir durum.Şunu herkes kafasına soksun,eğitim öğretim olmadan hiçbir şey olmaz. Öğretmen maddi,manevi,mali ve ekonomik yönden desteklenmezse, hiç kimse öğretmenden bir şey beklemesin.
gurelmas
25.05.2012 - 20:52  
ÖZÜR DİLEMEK BU SAAATTEN SONRA YETMEZ, DAHA FAZLASI LAZIM. ONLARI ORAYA OYLARIMIZLA BİZLER GETİRDİK OYLARIMIZLA DEMOKRATİK TEPKİMİZİ KOYALIM.
nfk
25.05.2012 - 20:45  
MEMURA 3 KURUŞ ZAM YAPINCA YUNANİSTAN A DÖNERMİŞİZ... MADEM BU KADAR KÖTÜYÜZ TÜM TÜRKİYE MAL VARLIĞIMIZIN EN AZ YARISINI DEVLETE BAĞIŞLAYALIM. HODRİ MEYDAN BUYRUN YARIN NOTERE GİDELİM BEN HAZIRIM. SAYIN BAŞBAKAN VE SAYIN MALİYE BAKANI DA MALLARININ YARISINI DEVLETE BAĞIŞLASINLAR. GÖZLERİMLE GÖRDÜĞÜM BİR OLAY "ÇOK SAYGIDEĞER MİLLETVEKİLLERİ DEVLETİN MAKAM ARACININ KONTAKLARINI YARIM SAAT KAPATMADAN BEKLETİYORLAR KLİMA SUSARSA ARABANIN İÇİ SICAK OLUR DİYE." ACABA BU DURUMDA YUNANİSTAN A DÖNME İHTİMALİMİZ YÜZDE KAÇ ÇOK MERAK EDİYORUM. ZAM VERMEK İSTEMİYORSANIZ YÜREKLİCE ÇIKIP VERMEYECEĞİNİZİ SÖYLEYİN. AMA LÜTFEN BU ŞEKİLDE KİMSENİN ONURUYLA OYNAMAYIN. ÖĞRETMENİM, SAAT 20:40 E OKULDAN ÖĞRENCİ NOT BİLGİLERİNİ GİRİYORUM. HANİ ÖĞRETMEN HAFTADA 15 SAAT ÇALIŞIYORDU. DİYECEK ŞEY ÇOK LÜTFEN BİRAZ VİCDAN...
purplelake
25.05.2012 - 20:44  
gerçekten çok güzel bir yazı olmuş.Elinize ,gönlünüze sağlık.ben de Başbakan'a AKİM aracılığıyla aşağıdaki mesajı yolladım.Burda sizlerle de paylaşmak isterim. " Sayın Başbakanım, öğretmenlerle ilgili en son söylediğiniz sözleriniz tüm öğretmenler gibi beni de çok üzdü.Önce Sayın Milli Eğitim Bakanımızın ,şimdi de sizin söylediğiniz o sözleri inanın hiç bir öğretmen haketmiyor. Bir kere ,öğretmenleri diğer memurlarla kıyaslamak çok yanlış.Öğretmen masa başında çalışan klasik bir memur değildir.memurdur ama ,diğer bütün memurlardan çok farklıdır.Evet,öğretmenin maaşı kağıt üzerinde 15 saat üzerinden ödenir ancak bu 15 saat fiiliyatta 40 saati de bulur ,hatta bazen çok daha fazla .Öğretmen eve iş götüren tek meslek grubudur.(yazılı hazırla,yazılı oku,ödev hazırla,ödev değerlendir..vs.bunları hep evde yapıyoruz.)Dersimiz erken biterse veli ziyareti yaparız.Sürekli toplantı olur,seminer olur,kurs olur.Merkezi sınavlarda haftasonları ve tatillerde görev alırız.tenefüslerde ya veli gelir onunla konuşuruz ,ya da öğrencilerin okulla veya özel hayatlarıyla ilgili dertlerini dinleriz.Okulumuz için projeler yaparız.yaz tatilimiz de ne Sayın Bakanın söylediği gibi 3 ay ,ne de sizin söylediğiniz gibi 2 ay.Lisede çalışan bir öğretmen olarak yazları en fazla 1,5 ay tatil yapıyoruz.Çünkü okulda sınavlar oluyor.Öğretmen 2 ay tatil yapsa bile inanın hakediyor.Öğretmen ayakta durur beli ağrır.Sürekli konuşur boğazının ağrısı geçmez.Öğrenciden ,veliden sürekli tehdit alır.Psikolojisi bozulur.Öğretmenlik hem bedenen ,hem zihnen hem de ruhen yorucu ve yıpratıcı bir meslektir.Bu kadar yorucu başka bir meslek yoktur.İnsanlar evlerinde 1 tane çocukla başedemezken ,biz kaçtane hem de farklı ailelerden gelen ,farklı dertleri olan ,farklı kişilikte çok kalabalık sınıflarda mesleğimizi yapmaya çalışıyoruz.Başka memurlarla asla kıyas edilmememiz gerekir.Diğer memurlar yılda 20 gün veyahut 1 ay yıllık izin yaparlar.Ama,bunu istedikleri mevsimde ,istedikleri ayda kullanabilirler.Ama öğretmenin seçme hakkı yoktur.Yazın mecburi izin yapmak zorundadır.Eğer benim seçme şansım olsaydı ,iznimi Mayıs veya Eylül ayında kullanmak isterdim.Ama,bizim seçme hakkımız yoktur.Ben greve katılmadım çünkü benim derdim para değil.Ben biliyorum ki öğretmenlik para için yapılmaz.Öğretmene ayda 10 bin TL maaş da verseniz ,öğretmenin hakkı asla ödenmez.Ben sadece saygınlık istiyorum.yaptığımız işin zorluğuna bakılmadan sadece tatil ,sadece ek ders ..vs olarak sürekli öğretmenin aşağılanması,başka memurlarla kıyas edilmesi beni çok üzüyor.Bu tür konuşmalarla toplumun öğretmene bakışı olumsuz anlamda çok değişti.Her gün pek çok öğretmen ,öğrenci veya öğrenci velisi tarafından sözel ya da fiziksel şiddete maruz kalıyor.Bu konuda ne siz ne de Sayın Bakan hiç bir şey demiyor.Öğretmenin gururu yerlerde geziyor.Ben bir öğretmen olarak ne para peşindeyim , ne de tatil.Bana yılda 1 ay tatil de yeter .Ek ödeme vermeseniz de olur .Ama,yeter ki saygınlığım korunsun.Yeter ki onurumuz zedelenmesin.yeter ki bizi başka memurlarla kıyas etmeyin.Sözleriniz gerçekten çok kırıcıydı.ı sizin gibi bir lidere hiç ama hiç yakışmadı."
zay323
25.05.2012 - 20:13  
pes bir ülkenin başbakanı böyle konuşursa, o ülkenin sonunu düşünemiyorum. o başbakanı okutan öğretmenleri ne düşünüyordur merak ediyorum. aferin nasıl bir başbakan yetiştirdik diye övünüyorlar mı yoksa yazıklar olsun sana verdiğimiz emeklere diye hayıflanıyorlar mı acaba? biz bakanı beğenmezken başbakan bakanı da bastırdı pes yazıklar olsun!!!!!!!!!!
the_korsan
25.05.2012 - 20:07  
TES'e tepkisi için teşekkürler, başbakana söyleyecek çok şeyim var ama memurum ama şunu diyebilirim kendisi de hep kullanır: Edep ya HU... edep..
kayra
25.05.2012 - 20:04  
Madem bu kadar yatıyoruz biz; sayın bakanlar, milletvekilleri vs vs çocuklarınızı niye öğretmen yapmıyorsunuz. sizin çocuklarınız da öğretmen olsunlar onlar da yata yata alsınlar maaşlarını. çalışmıyormuşuz ya.. şu söylemlere bak. eminim şu an çoğu öğretmen arkadaş ya yazılı hazırlıyordur ya da yazılı okuyordur yada ödev kontrolü. şimdi bu moralle nasıl değerlendirme yapalım be!!!bizden başka eve iş getiren varmı ya Allah aşkına.
bbcb05111007
25.05.2012 - 19:26  
Sevgili EBS'li arkadaşlar ne sitelerinde ne de forumlarda başbakanımızın sözlerine bir yorum getirmişlerdir. acaba onlar öğretmen değiller midir ya da gerçekten de bu sözleri hakkettiğimizi mi düşünmektedirler. yazık çok yazık. öğretmenliğin itibarı bile kalmadı artık.
biyolojici
25.05.2012 - 19:10  
o zaman evde yaptığımız ek işleri hiç yapmayalım. ben bu kadar maaşa razıyım. evde sınav hazırlamayalım, kulup rehberlik vs ile uğraşmayalım, zümre yıllık plan vs yapmayalım, kurul toplantılarına, veli toplantılarına gitmeyelim, öğrencilerin ders dışındaki hiç bir sorusunu yanıtlamayalım... öğretmenler evde ders dışında bir sürü faaliyet gerçekleştiriyor. bunlar neden söylenmiyor. herkes bu kadar mı bilgisiz?
turkgucu
25.05.2012 - 19:08  
Başbakanın muhalefet için kullandığı bir söz var: “Merd-i Kıpti şecaat arz edeyim derken sirkatin beyan edermiş.” Yüce ve Bâkî olan Allah’ın gücüne gitmiş olacak ki, başbakan da böyle bir beyanda bulunmuştur ve muhipleri nezdinde ziyadesiyle inkısarı hayale yol açmıştır. Bundan sonra hiçbir şey eskisi gibi olacak mıdır, kırılan dal rüzgarı affedecek midir? Bunu zaman gösterecektir. Fikrimce, bakanından veya başbakanından gelen bu ve benzeri, öğretmenleri rencide edici sözlere, “Hayır aslında öyle değildir, şöyledir.” gibi izahatte bulunmak zulümdür. Değil midir ki onlar, işlerine gelince Hz.Ömer’den misaller getirirler. O halde, eğitim sendikası olarak kısa vadede misyonumuz, aşağılanmamak ve kırılan gururumuzu onartmak olmalıdır. Bu yolda ilk adım, başbakana özür çağrısı yapan genel başkanımız İsmail KONCUK’tan gelmiştir. Kendisine teşekkür ediyorum.
19721972
25.05.2012 - 18:45  
ARKADAŞLAR BU MIZRAK BU ÇUVALA SIĞMIYOR GEÇEKLER ORTAYA ÇIKIYOR VAADLER NE OLDU TOPLU SÖZLEŞME OLUNCA HER ŞEY DAHA GÜZEL OLACAKTI BUNU SAVUNAN SENDİKA BAŞKANI ÇIKSIN AÇIKLAMA YAPSIN GEREKİRSE İSTİFA ETSİN ÇÜNKÜ BÜTÜN MEMURLAR HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADI
umutsuz vaka
25.05.2012 - 18:36  
Ey oğul, herkesin ölümü kendi rengindendir. Düşmana düşmandır, dosta dost! Ayna Türk’e nazaran güzel bir renktedir. Zenciye nazaran o da zencidir. Ey can, aklını başına devşir. Ölümden korkup kaçarsın ya; doğrusu sen, kendinden korkmaktasın. Gördüğün, ölümün yüzü değil, kendi çirkin yüzün. Canın bir ağaca benzer; ölüm onun yaprağıdır. İyiyse de senden yetişmiş, yeşermiştir; kötüyse de. Hoş nahoş.. gönlüne gelen her şey senden, senin varlığından gelir. HZ.MEVLANA
cengaver42
25.05.2012 - 18:23  
zam olayından daha çok kızdım ben bu işe. bu söz üzerine daha büyük bir eylem yapılmalıdır.
umutsuz vaka
25.05.2012 - 18:15  
yattığı yerden para kazanan o kadar insan kimsenin gözüne batmaz,öğretmenin dağda bayırda zor şartlarda eşinden çocuğundan ayrı kalıp kazandığı 5 kuruş para milletin göZüne batar.YAZIKLAR OLSUN ,HARAM OLSUN,
19721972
25.05.2012 - 18:12  
ACABA ÖĞRETMENLER ÖNCE İTİBARSIZLAŞTIRIP SONRA BU İŞ BÖYLE OLMUYOR DİYEREK ÖZELLEŞTİRME Mİ GELİYOR ACABA
123456
25.05.2012 - 18:05  
sayın koncuk tek ümidimiz sizsiniz artık başka omzumuz yok yaslanacak bunlara oy verenlerın ellerini vicdanlarına koyma zamanı geldi tabi varsa vicdanları.
123456
25.05.2012 - 18:03  
biz çocuklarımıza gemi değil gemicikler alıyoruz maketten alnımızın akıyla sayın başbakan helal para yıyoruz bizler sizler bizlerle uğraşmayı bırakında yolsuzların peşine düşün yolsuz kimse siz iyi bilirsiniz
HD122
25.05.2012 - 16:59  
Eğitim yöneticilerinin öğretmen olmamaları yönünde bakanlığın çalışmaları var. Bakanımız eğitim dışından, başbakanda öyle. Eğitime tüccar kafası ile bakıyorlar. Eğitimle ilgili aldıkları bir çok kararın uygulanma şansı yok. Uzman-baş öğretmen uygulaması ne oldu, sbs üç yıldı geriye dönüldü, okullar halka açılacak, aç bakalım her nasıl olacaksa... Alınan bütün kararlar sakat, uygulamak için 15 saat değil 150 saat bile az geliyor. Eğitimde yapılan bu tahribatlar ne kadar sürede düzeltilebilir, düşünmek bile istemiyorum.
ses
25.05.2012 - 16:48  
SAYIN EDİTÖR: BU YAZIYI TÜM İLLERDEKİ BİLBORDLARA REKLAM AFİŞİ OLARAK VERELİM TÜM KURUMLARA (CUMHURBAŞKANLIĞI, BAŞBAKANLIK, BAKANLIKLAR, VS.) BU YAZIYI FAKS ÇEKEREK ÖĞRETMENLERİN NE İŞ YAPTIĞINI ANLATALIM. 1- Toplantılara katılınacak, 2- Yıllık plan yapılacak 3- Günlük plan yapılacak 4- OGYE çalışmasına katılınacak 5-TKY çalışmalarında bulunulacak 6- Nöbet tutulacak 7- Sınıflar düzenlenip panolar hazırlanacak 8- Toplantılar hafta sonları veya ders saatleri dışında yapılacak 9- Kurumların açtığı sınavlara ucuz iş gücü olarak gidilecek, 10- Seçimlerde zorunlu olarak sandık başkanı olunacak 11- Envai çeşit tören, kutlama vb. programa katılınacak. 12- Her hafta tüm öğrenciler için ve tüm derslerde değerlendirme formları doldurulacak. 13- Kişisel dosyalar her dönem sonunda doldurulacak. 14- Öğrenci tanıma fişleri doldurulacak. 15- Portfolyo dosyalarına hiçbir çalışma getirmeyen öğrencilere çalışmalarını getirmeleri için yalvarılacak. 16- Öğretmenliği öğretmenlerden iyi bilen velilere dert anlatılacak. 17- Sosyal kulüp çalışmaları ve toplantıları yapılacak. 18- Rehberlik çalışmaları, anketleri yapılacak ve raporları tutulacak 19- Ders işlemek yerine internetteki ve kitaplardaki bilgileri bize okuyarak "bak okuyan toplumuz" imajı veren insanların zorunlu seminerlerine katılınacak. 20- Pansiyonda nöbet esnasında öğrencilerin yemek etüt, uyku, banyo, hastalık, can sıkıntısı, aileden ayrılık sendromu, koğuş ve oda düzeni durumlarına bire-bir müdahil olunacak. 21- Sınırsız sorumluluk, öğrenci takılıp düştüğünde polise ifade verilecek. Hiçbir dayanağı olmaksızın dayakçı öğretmen olmakla suçlanılacak. 22- Öğrencilere çalışma kâğıdı hazırlanacak 23- Öğrencilere yarın ne gibi etkinlikler yaptırabilirim diye düşünülecek 24- Velilerle görüşülecek 25- Teneffüslerde çocukların şikâyetleri dinlenecek 26- Panolara asılan şeyler belli aralıklarla dosyalanacak 27- Her hafta rehberlik ve sosyal etkinlikler dersi için tutanak tutulacak 28- Toplum hizmeti için zaman yaratılacak 29- 40 dk içinde yüz kere öğretmenim diyen bücürlere efendim denilecek 30- Kavga edenler ayırt edilecek, kafası gözü yarılanlara pansuman yapılacak, 31- Değerlendirme testleri hazırlanacak 32- Değerlendirme testleri evde değerlendirilecek, 33- Üstüne saldıran veliler ikna edilecek, 34- Bilgi yarışmalarına öğrenci hazırlanacak, 35- Öğrencilerin evlerine gidilip hal hatırı sorulacak, 36- Saha çalışması yapıp okula gelmeyen öğrencileri toplayacak ve okula getirecek, 37- Temizlik, spor, fotokopi, demirbaş, sabun, tuvalet kağıdı için para toplanılacak, 38- Taşımalı öğrencileri sabah servisten inerken sayıp kontrol edilecek, 39- Öğle yemeğinde listeden çağırıp sıraya koyulacak, 40- Okul çıkışı öğrenciler servislerine bindirilecek. 41- Belirli Gün ve Haftalarla ilgili program hazırlanacak, 42- Öğrencilere katılım için yalvarılacak, 43- Belirli günler ile ilgili pano hazırlanacak, 44- Panolar için yazı ve şiirler, bulunacak ya da kontrol edilecek. 45- Veliler okulda bilgilendirilip, eğitilecek 46- Kanuni hak olan sevk ve izin istenirken mahcup, hafif ve ince bir sesle rica edilecek ve sevk dersin olmadığı bir zamana denk getirilecek, hasta hasta derslere girilecek, bazı yerlerde muayene saati sevke yazdırılacak (diğer çalışanlara da mesai dışında mı sevk alın deniliyor acaba). 47- Veli toplantıları yapılacak. 48- Okul aile birliği toplantılarına katılınıp velilerin kahırları dinlenecek. 49- Her dönem ve gerektiğinde zümre toplantıları yapılıp tutanak hazırlanacak. 50- Yeni müfredat konusunda veliler bilgilendirilecek. 51- Gözlem dosyaları tutulacak 52- Etkinlik yaptırılacak(yapmayanlara bir şey yapılmayacak) 53- Sınıf başkanı, kitaplık görevlisi, temizlik başkanı seçilip görevlerini yapıp yapmadıkları günlük olarak takip edilecek. 54- Hizmetlilere ya da idareye bildirilen temizlik, tamirat ve görüşler bu kişiler tarafından dikkate alınmayacak. 55- Gelen giden evrak defteri doldurulacak 56- Laboratuar düzenlenecek, temizlenecek 57- Müdür ve müdür yardımcılarının yapmak istemedikleri görevler yapılacak 58- Çocukların elbise, saç, tırnak temizliği ile ilgilenilecek. 59- Deneyler, gözlemler, etkinlikler için hazırlık yapılacak. 60- Beslenme saatinde beslenme yaptırılacak. 61- Başarısızlığın sebebi araştırılacak. 62- Mahallede kavga edenlerin aileleri okulda dinlenecek. 63- Müdür Beye hesap verilecek. 65- Dersi boş olan, derslerine branş öğretmenleri giren (özellikle sınıf öğretmenleri) öğretmenler, ''İşlerim var şu boş sınıfa derse giriver'' diyen idarecilerin derslerine girilecek. 66- Birilerine ek ders ücreti verebilmek için açılan seminer, hizmet içi eğitim vb. şeylere gerçekten ihtiyacı olup olmadığını bilmeden, sormadan zorunlu olarak ders saatleri dışında katılmak zorunda kalınacak. 67- Sorumluluğu çok yüksek olan nöbetçilikler yapılacak. 68- Son zamanlarda artık iyice raydan çıkan eğitim sisteminde öğretmenlikten çok dadılık yapılacak. 69- Müdür ve müdür yardımcılarının imalı ve iğneli sözlerine kulak asılmayacak, duymazlıktan gelinecek. 70- Spor parası toplanacak. 71- Yakacak ve ihtiyaçlar için aidat toplanacak hatta vermeleri için yalvarılacak 72- Onur kurulu ve disiplin kurulu toplantılarına katılınacak 73- Nöbet günü ve diğer günler öğrencilerin kılık kıyafet kontrolü yapılacak 74- Nöbet defterine gelmeyen öğretmen yazılacak ve sınıf defteri imzalanacak. 75- Zaman zaman öğrenci çantalarına arama yapılacak 76- Okula getirilmesi yasak olan eşyalar için tutanak tutulacak ve bu eşyalar ailelerine teslim edilecek. 77- Aidat toplanacak hatta vermeleri için yalvarılacak 78- Nöbetlerde mıntıka temizliği yaptırılacak. 79- Ünitelendirilmiş Yıllık Plan Yapılan Açıklamalar 80- İş Günü Takvimi 81- Ünite Süre Çizelgesi 82- Yıllık Çalışma Programı 83- Haftalık Ders Programı 84- Ünite Çalışma Dosyası 85- Sınıf Ders Defteri 86- Deney defteri Raporu 87- Gezi Planı 88- Öğrenci Kişisel Robşayanı 89- Öğretmen Not Defteri 90- Kitaplık ve Defteri 91- Çevre İncelemesi 92- Tebliğler Dergisi Fihristi 93- Sınıf Demirbaş Listesi 94- Ders Dışı Etkinlik Dosyası 95- Yazılı Kağıt ve Cevapları 96- Ödev Listesi-Ödevler 97- Dershane Araçları 98- Koordinasyon Kurulu Kararı a. Cümle Listesi b. Metin Defteri c. Metinler d. Kontrol Tablosu 99- ????????????????????? 100. Teneffüslerde ve öğlen aralarında çocukların sorunlarını dinleyecek, varsa anlamadıkları ya da çözemedikleri derslerin sorularını cevaplayacak. 101. Evde yazılı okuyacak, çalışma kâğıdı, performans -proje ödevi hazırlayacak. 102. Tüm bu okul işlerinden zaman kalırsa kendine, evine varsa eşine ve çocuğuna zaman ayıracak. 103. Okul idarecilerinin yapamadığı e-okul, ilsis vb. işleri yapacak 104. Sınıfını boyamak için boyacılık yapacak. 105. Okul idaresinin velilerden toplaması gerektiği paraları toplayacak. 106. Bir çocuğun burnu kanasa çocuğun başında hastanede refakatçi olacak. 107. Gerektiğinde sınıfını temizleyecek. 108 köy okullarının sobaları yakılır. 109 tuvaletler her hafta düzenli olarak temizlenir. 110. Bozulan sandalye, masa idareciye bildirilir, o ilgilenmezse hizmetliye oda benim işim değil dedikten sonra tamiri yapılır. 111. Okul önlerinde trafik kazalarını engellemek için gönüllü trafik memuru olunur, 112. Okul önlerine gelen it, çakal ve uğursuz takımı okulun huzurunu bozmasın diye okul müdürüne bildirilir, nöbetçi öğretmen değil misin ilgilen dedikten sonra çocuklarla konuşulup uzaklaştırılır. 113. Çocuğunu azarladı diye öğretmeni tehdit eden veliden korumak üzere diğer öğretmen arkadaşla mesai çıkışında durağa kadar beraber gidilir. Bir gün yanında gitmezsin velinin öğretmene saldırdığını duyarsın hastanede ziyaretine gidersin. 114. Yukarıdaki madde başından geçen öğretmenin hiç suçu olmadığı halde ceza alabilirim korkusuyla ne öğrenciye ne de veliye hiç bir şey yapamadığını duyar sinirden isyan edersin. 115. Okulun zaten olmayan eğitim öğretim araçları için çevrede çalışma yapılır, 116. On Dokuz Mayıs, Yirmi Üç Nisan, Yirmi Dokuz Ekimlere öğrenci çalıştırırsın. 117. Bayramlara öğrenci çalıştırmak için dersten bir saat erken gelirsin MEB'nın haberi bile olmaz ama bayram günü okula gelmiyorsun diye (ne demek oluyorsa) ek dersin kesilir sinirden küplere binersin. 118. Okuma bayramı düzenlersin. 119. Okul Aile Birliği çalışmalarına katılırsın. 120. Bölge zümre öğretmenler kuruluna katılırsın. 121. Sosyal etkinlikler kuruluna katılırsın bütün özel günlerin kutlamalarında çalışırsın. 122. Okulun elektrik tesisatında sorun olduğu zaman çözüm bulur tornavidayı eline alırsın. 123. Elektrikler kesilir, veli öğrenciyi almaya gelmez çocuğu evine kadar götürürsün, anneyi evde bulamaz komşuları arar sonunda bir komşuda konken partisinde bulursun. Veli çocuğu almayı unuttuğunu söyler tımarhaneye bir adım daha yaklaştığını hissedersin. 124. Öğrenci kütüklerine bilgileri girersin, aynı bilgileri e okula, öğrenci tanıtma kartına ve ruhsal dosyalara da girdiğin için öğrencinin ev adresine kadar her şeyini ezberlemiş olursun. 125. Veli toplantıları yaparsın veliler toplantıya katılmadığı gibi akşamı gelir benim çocuğun durumu nasıl öğretmen bey der anlatırsın. 126. Okul gezileri düzenlersin, piknik düzenlersin, yılsonu partisi düzenlersin, pilav gününü ayarlarsın, sonunda kendini Ahmet San zannetmeye başlarsın. 127. Önemli günler ve haftalarda okul ses düzenini ayarlarsın. İşleri ileri götürür dizüstü bilgisayarınla müzik parçalarının çalınmasını sağlar kendini dj zannedersin. Hatta daha da ileri götürüp düğünlere ton maister olarak katılırsın. 128. Okul bahçesine fidan diker sulanmasını sağlarsın. 129. Öğrenci doğum günlerini ezberler zamanı gelince kutlarsın. 130. Okul ve sınıf duvarlarını çok dikkatli kullanırsın nitekim hazırlaman gereken pano vs.ler var olan duvar büyüklüğünden fazladır. 131. Okulun tamirat tadilat işlerini ME üstlenmediği için iş başa düşmüştür eşe dosta haber salar, firmalarla görüşüp sonunda askerler ve belediye sayesinde halledilmesini sağlarsın. 132. Çalışmayan bütün okul araç gerecinden haberdar olur nasıl çalıştırılabileceği üzerine düşünürsün. 133. Tam yastığa başını koyarsın ki bugün Meltem'in babasının öldüğü haberi aklına gelir iki gözün iki çeşme ağlarsın. 134. Bir öğretmen, bir dolap ve kırk üç öğrenci küçük bir sınıfa nasıl sığar bilmecesini çözmen için tam bir yılın vardır her türlü kombinasyonu dener sonunda çözümün olmadığını fark edersin ama yapacak bir şey yoktur. 135. Öğrencinin defterine yazdırdığın ödevi veliler de bilsin diye okul kapısına da asarsın akşam tam televizyonda eğlence seyrederken telefonda kaba bir ses "Haaa ögretmen hoca çocuğun ödevi ne ola?" sorunsalıyla karşı karşıya kalırsın bir de ona ödevi anlatırsın. 136. Çocuklara verdiğin ödevleri derste kontrol edersin. 137. Ödevini yapamayan ya da yanlış yapan öğrenciyle teneffüslerde ödev yaparsın. 138. Çocuklara en güzel hikâye kitaplarını en ucuza almak için kırtasiye kırtasiye dolaşırsın. 139. Okula gelen müfettişlere takla atar sınıfının ne kadar çalışkan olduğunu anlatmaya çalışırsın. 140. Sen teneffüste öğretmenler odasında otururken sınıfa giren veli öğrenciyi alır götürür. Her yere telefon açar sonunda ne olmuş ki cevabını alırsın. 141. Öğrencilerin dersi anlayamayacağını düşünüp ek materyaller ve çalışmalar hazırlarsın. 142. Yapamayan ve bireyselleştirilmiş eğitim programına sahip öğrenciler için farklı çalışmalar yapmaya çalışırsın. 143. Okula gelen sinemanın, tiyatronun biletlerini satar bilumum satıcıların uğrak mekânı halini alırsın. 144. Çocuklarının sınıfta çekilen fotoğrafları için veli ile satıcı arasında arabulucu görevi yapar ikisi beşe olmaz mı hocam sorusuna çare aramaya çalışırsın. 145. Karnı, başı ve bilumum organları ağrıyan öğrenciler için eve telefon açar gelip çocuğu almasını istersin. 146. Beslenme saatinde öğrencilerin beslenmelerini yapmaya yardımcı olur, sütlerini açar, meyvelerini soyar, dökülenleri temizlersin. 147. Burnu akan öğrencinin burnunu temizlersin. 148. Okula yeni gelen öğrenciyle bahçeye çıkar oyunlar oynarsın. 149. Beden eğitimi derslerinde beşinci sınıf öğrencisine koşu yarışı yaparsın. Yenilirsen yaşlandığını artık kabul etmeye başlarsın. 150. Birinci sınıf öğrencileri teneffüslerde amca şu çocuk bana "dıt dıt dıt dıt dıt." dedi der sen de ona hem nasıl söylenmesi gerektiğini, seninde bir öğretmen olduğunu anlatmaya çalışır, çocuğu rahatsız edeni bulup cezalandırırsın. 151. Öğrencilere yazılı, sunu, değerlendirme testi, konu testi, ünite değerlendirmesi hazırlamak için saatlerini harcarsın bir de bunların değerlendirilmesi vardır. 152. Deprem, yangın tatbikatı yaparsın, gerçek zannedip korkan öğrencileri sakinleştirirsin. 153. Bayramlar, önemli günler ve haftaların yapılabilmesi için okula izin dilekçesi yazar, olup bitenlerin tutanaklarını tutarsın. 154. Civcivleri doğuran, inekleri ağıldan çıkaran MEB tarafından basılıp TTKB tarafından değerlendirilen kitapların yaptığı hataları düzeltmek için raporlar hazırlar öğrenciler bunların hatalarını anlatırsın. 155. İki satır harf yazmakla sözcükleri birer kez yazmakla okuma yazma öğrenileceğini zanneden okuma yazma öğren(em)iyorum kitabıyla çocuklara okuma yazma öğretmeye çalışacaksın. 156. "tulete tittem" (tuvalete gideceğim) diyen çocuğun okuma yazma öğrenemeyeceğini daha kalemi bile tutamadığını söylediğin halde veli bu konuda ısrarlı olacak mecburen okulda tutacaksın. Ancak okuma yazma öğrenemediğinde yine sen suçlu olacaksın. 157. Kurallara uymayan bir çocuğa müdahalede bulunacaksın çocuk öğretmen beni dövdü diyecek. Soruşturmalarda derdini anlatmaya çalışmayacaksın. 158. Yurdumun daha polisinin giremediği yerlerinde askerin tek başına dolaşamayacağı dağlarında tek başına görev yapacaksın. 159. Üç yüz bin kişilik öğretmen içinde bir tanesi öğrenci dövdüğü için dayakçı öğretmenler olarak anılacaksın. Bunu kimseye anlatamayacaksın. 160. Teneffüslerde tam sohbet ortasında öğretmenler odasına gelen öğrencinin kanayan yerlerini pansuman edeceksin. 161. Okuyan öğrencilere kırmızı kurdele dağıtacaksın. Alamayanlar ağlayacak neden alamadığını anlatacaksın. 162. Yazı defteri, kitabı, resim defteri, boyaları ve bilumum malzemesi olmayan öğrenciyle ders yapmaya çalışacaksın. 163. Okulun ilk haftası okula gelen öğrencilerinden ağlayanlara kendinin sevdirmeye çalışacaksın. 164. Sınıfının daima temiz olmasını sağlayacaksın. 165. Öğrencilerin sınıfa getirebileceği malzemelerle deneyler tasarlayacaksın. 166. Malzeme getirmeyen öğrenciye farklı çalışmalar bulacaksın. 167. Sabah öğrencilerden önce okulda olup sobayı yakacaksın. 168. Karlı havalarda ayakları ıslanan ve lastik ayakkabıları içinde donma tehlikesi yaşayan öğrencilerinizin ayakkabı ve çoraplarını çıkarıp, sobanın yanında kurutup, tekrar giymelerini sağlayacaksın. (1. sınıf olunca çok daha fazla için burkularak) 169. Her teneffüs bir yerlerini inciten kanatan öğrencilerinize pansuman yapacaksın 170. Bu kadar olumsuz koşullarda işinizi en iyi şekilde yapmaya çalışırken gelen müfettişlerin duvardaki panoların neden simetrik olmadığını sorduğunda estağfurullah çekerek cevap vermek. 171. Aslında idarenin yapması gereken 4-8. sınıfa kadar öğrenci notları, aldıkları belgeler elektronik ortama aktarılacak, 172. Bir dönemde kaç kitap okuduğu e-okula yazılacak, 173. Bilgisayar kullanmasını bilmeyen müdür yardımcılarına derse girmeyip yardım edilecek, 174. Okul çıkışlarında etüt yapılacak, 175. Hafta sonu kursa girilecek, 176. Her dönemin başında ve sonunda zümre öğretmenler tarafından müfredatı değerlendirme raporu yazılacak ama bu raporlar bir tek Allahın kulu tarafından adam gibi okunmayacak, öğretmenler müfredatla ilgili aynı sıkıntıları yaşamaya devam edecek..
19721972
25.05.2012 - 16:31  
ALLAH AŞKINA BİR MEMURUN HAYATINI NASIL İDAME ETTİRDİĞİNİ ANLATAN BİR KLİP HAZIRLATSIN GENEL MERKEZİMİZ MEMURUN ÖĞRETMENİN EV KİRASINDAN TUTUNDA FATURALARINI YOL PARASINI NASIL ÖDEDİĞİNİ VE PAZARDA MARKETTE NASIL ALIŞVERİŞ YAPTIĞINI GÖZLER ÖNÜNE SERELİM BU DA TELEVİZYONDA YAYINLANSIN Kİ MİLLET HALİMİZİ ANLASIN NASIL NE İLE MÜCADELE EDEREK YAŞIYORUZ
dortyol
25.05.2012 - 16:14  
ustaya yakışmadı gerçekten yakışmadı! Bu nasıl mantık allahaşkına; o zaman sormazlarmı imam kaç saat çalışıyor diye imam memur değilmi? Polis kaç saat çalışıyor doktor kaç saat asker kaç saat? bu çalışanları birbirine kışkırtma ve kırdırma mantığıdır.Ustaya yakışmamıştır.
ahmetdurmaz
25.05.2012 - 16:05  
BİR ÜLKENİN YARINLARI OLAN ÇOCUKLARIMIZIN KENDİLERİNE ÖRNEK ALDIKLARI ÖĞRETMENLERİMİZİN İŞİYLE İLGİLİ BU KADAR ELEŞTİRİLMELERİ VE ÖĞRETMENLERİMİZİ TAMAMEN TOPLUMDA KÜÇÜK DÜŞÜRMEYE YARAYAN HAL VE DAVRANIŞLARA MARUZ BIRAKILMA SI ÇOK UTANÇ VERİCİ BİR DURUM. BU DURUMDAN ÖĞRETMENLER OLARAK TEPKİMİZ SERT OLMALI Kİ HERKES ÖĞRETMENİN DEĞERİNNİ BİLSİN!
ufuk45
25.05.2012 - 15:54  
Atatürk 1936'da, yiğitligini, zaferlerini, inkılaplarını anlatan bir şiir yazan şair Behçet Kemal Çağlar'a ; "Olmamış," der; "Benim asıl niteliğim var ki onu hiç yazmamışsın... Benim asıl kişiliğimdir; ben milletimin öğretmeniyim, bunu yazmamışsın!. ŞİMDİ SENİ DAHA İYİ ANLIYORUM ATAM.
19721972
25.05.2012 - 15:16  
DEVLETİN EN UCRA YERİNDE HANGİ DEVLET MEMURU CAN GÜVENLİĞİNİ HİÇE SAYARAK ÇALIŞMIŞTIR O ŞANLI TÜRK BAYRAĞINI DALGALANDIRMIŞTIR PKK LI TERÖRİSTLER YÜZLERCE ÖĞRETMEN KARDEŞİMİZİ ŞEHİT ETTİ NE GÖREV VERİLDİYSE YAPILDI İŞ VERİLDİDE KAÇTIK MI GÖREVİ SU İSTİMAL Mİ ETTİK HANGİ İŞİMİZİ YARIM EK SİK YAPTIK BİZ BU MEMLEKETE YÜK DEĞİL AKSİNE YÜKÜNÜ TAŞIYAN CILIZ TEMELLERİZ
malazgirt
25.05.2012 - 15:11  
Ne kadar güzel bir mesleğimiz var! Başbakan bile bize özeniyor.Acaba başbakanlığı bırakıp öğretmen olur mu?Eğer bir de bize saygı duymasa demek ki 1600 tl nin 600 tl sini geri alacak.Sayın başbakana bilgi veren bürokratlar hangi öğretmeni anlatıyor hangi koşullardan bahsediyor ki başbakan öğretmenlere karşı bu kadar cahilane konuşuyor.yazıklar olsun...
lakan
25.05.2012 - 15:07  
AKP ye verdiğim oyum oya lanet olsun. AK parti bizim için bitmiştir. Bu günden sonra 15 saat dersime girecem sadece, başka da bir görev yapmayacağım. Sokağa düşmesin diye kendi çocuğumuza göstermediğimiz anlayışı, şefkati öğrencilerimize gösteriyoruz. anasının babasının sahiplenmediği çocuğu biz büyütüyoruz ama nafileymiş uğraşlarımız. bu günden sonra herkes kendi başına.
mistik60
25.05.2012 - 14:47  
Öğretmenin görevi derse girdiği 40 dk'dan ve hafta içinden ibaret değildir ama kıyaslandığım memurun görevi işyerinde kaldığı saat aralığındadır. Kaldı ki benim o 40 dk boyunca harcadığım emek ve efor hiçbir meslek dalıyla kıyaslanamaz. Bitakım şeyler düzeltilecek diye beklerken üstüne böyle bir açıklama çok yanlış. Böyle bir konuda hassasiyetinizi dile getirdiğiniz için teşekkürler Türk Eğitim Sen.
karakalem
25.05.2012 - 14:00  
Neredeyse tüm hükümet üyeleri içlerindeki kinlerini boşaltmışlardır.Acaba öğretmen camiasından yeterli desteği alamadıkları için olmasın.Özür de yetmez, biz de onlar için çoook şeyler söylüyoruz, devam edeceğiz.Aldıkları maaşları bir açıklasınlar.
zech
25.05.2012 - 13:40  
Türk Eğitimsen e gönülden teşekkür ediyorum. Bizi gerçekten düşünen tek sendika. Devlet büyüklerimizin öğretmenlik mesleğini ayaklar altına almalarını da kınıyorum. Onları önce Allah'a, sonra da milletimize havale ediyorum. Keser döner sap döner, gün gelir hesap döner.
Hilal'in Babası
25.05.2012 - 13:39  
Başkanım Allah senden gani gani razı olsun. Bizlerin sesini duymayanlara sesimizi duyurdun duyurmaya da devam ediyorsun. Keşke herkes senin gibi olsa olabilse. Bir ülkenin siyasetçilerini bürokratlarını yetiştiren ÖĞRETMEN’ dir. Ülkemiz bu haldeyse bunun sorumlusu eğitim camiasını bu seviyeye düşürenlerdir. Bana göre bir ülkenin sosyal, siyasal, ekonomik gelişmişliği eğitimin gelişmişliğiyle eşdeğerdir. Eğitim olmazsa olmazlardandır. Bizi yöneten siyasi ve bürokrasiye Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün “EĞİTİMDİR Kİ, BİR MİLLETİ YA ÖZGÜR, BAĞIMSIZ, ŞANLI, YÜKSEK BİR TOPLULUK HALİNDE YAŞATIR; YA DA ESARET VE SEFALETE TERK EDER.” sözlerini hatırlatmayı kendime borç bilirim. Bu noktada genel başkanımız İsmail KONCUK' un açıklamasını sonuna kadar destekliyor ve saygıyla selamlarımı sunuyorum. Sen ve senin gibi liderleri Allah başımızdan eksik etmesin.
kayra
25.05.2012 - 13:38  
yazıklar olsun başbakan yazıklar!!
19721972
25.05.2012 - 13:03  
DÜNYADA DOLARIN REEL KAYIP İÇİNDE OLDUĞUNU UNUTMAMAK GEREKİR DOLAR BAZINDA YAPILAN AÇIKLAMALAR YANLIŞTIR
YORUM EKLE
Yorum ekleyebilmek için üye girişi yapmalısınız.
Türk Eğitim-Sen Genel Merkez © 2014
Talatpaşa Bulvarı No:160 6.Kat Cebeci/ANKARA
Telefon : 0 312 4240960 (8 Hat) Belgegeçer : 0 312 4240968
Site İlgili Görüş ve Önerileriniz İçin
Genel Dış İlişkiler ve Basın Sekreteri
ile irtibata geçebilirsiniz.