ANA SAYFA
HABERLER
BASINDA TES
VİDEOLAR
MEVZUAT
HUKUK
SENDİKAL ÇALIŞMALAR
EYLEMLERİMİZ
ŞUBELER
YÖNETİM
ANKETLER
YAYIN ARŞİVİ
YAYINLAR
EĞİTİM ve TOPLUM
TES TANITIM FİLMİ
SON VİDEOLAR
GENEL BAŞKAN CNNTÜRK`TE YENİ YÖNETMELİĞİ DEĞERLENDİRDİ.
GENEL BAŞKAN, YENİ YÖNETMELİĞİ DEĞERLENDİRDİ
ŞUBELERDEN HABERLER

Isparta
ISPARTA ŞUBE, 23 NİSAN İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI YAPTIAdana 1
ADANA ŞUBE, “MİLLİ EGEMENLİK, SOYKIRIM DEĞİL TÜRK MİLLETİNİN YAŞAMA HAKKINI MÜDAFA ETMESİDİR”Şanlıurfa
ŞANLIURFA ŞUBEDEN REKTÖR ZİYARETİMalatya
MALATYA ŞUBE, YENİ YÖNETMELİĞİ DEĞERLENDİRDİÇorum
ÇORUM ŞUBE, 23 NİSAN ELMALI KÖYÜ İLKOKULUNDA COŞKU İLE KUTLADIKayseri 1
KAYSERİ 1 NO’LU ŞUBEDEN, MİLLÎ EGEMENLİKNiğde
NİĞDE ŞUBE:NASIL OLSA “YIRTILAN DELİ BEKİR’İN YAKASI”Kayseri 2
KAYSERİ 2 NO’LU ŞUBE, TOMARZA İLE TEMSİLCİLİĞİ AÇILIŞI YAPTISakarya
SAKARYA ŞUBE İSTİŞARE TOPLANTISI YAPTIKütahya
KÜTAHYA ŞUBESİNDEN REKTÖRE ZİYARETKocaeli 1
KOCAELİ ŞUBEDEN, REKTÖR ZİYARETİYalova
YALOVA ŞUBE, ONURUMUZU ÇİĞNETMEYECEĞİZ TÜRK EĞİTİM- SEN, EĞİTİM- SEN , EĞİTİM-İŞTekirdağ
TEKİRDAĞ ŞUBE, OKULLARIMIZ TEHDİT ALTINDAŞırnak
ŞIRNAK ŞUBE, TÜRKİYE KAMU-SEN VE TÜRK EĞİTİM-SEN İL BAŞKANI TATAR’DAN POLİS HAFTASI MESAJIKaraman
KARAMAN ŞUBE, KMÜ PERSONELİ İÇİN TÜRK EĞİTİM-SEN YİNE ÜNİVERSİTEDE!İzmir 1
İZMİR 1 NO’LU ŞUBE, NÖBET EYLEMİ İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI YAPTIRize
EĞİTİM BİR -SEN’DEN RTE ÜNİVERSİTESİNDE USULSÜZLÜKKayseri 1
KAYSERİ 1 NO’LU ŞUBEDEN, VALİLİK BİNASI ÖNÜNDE BASIN AÇIKLAMASI YAPTIAfyonkarahisar
AFYONKARAHİSAR ŞUBE, DİNAR İLÇE TOPLANTISI YAPTIAfyonkarahisar
AFYONKARAHİSAR ŞUBEDEN, EVCİLER İLÇE TOPLANTISI YAPTI


Tüm Şube Haberleri  
SİTE İÇİ ARAMA
İçerikte de Ara
Toplam
45,137,198
Sayfa izlenimi aldık.
YENİ YÖNETİCİ ATAMA YÖNETMELİĞİ İLE İLGİLİ DEĞERLENDİRMELERİMİZ
Oy Sayısı : 71
Yayın Tarihi
28.02.2013 - 17:54
Okunma Sayısı
24,458

Yazdır


28.02.2013 tarih ve 28573 sayılı Resmi Gazetede “Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticileri Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği” yayımlanmıştır. Yönetmelik baştan sona sıkıntılı ve yıllardır verilen mücadelelerin geriye ket vurulmasından öteye gitmeyecek derecede içi boş bir yönetmeliktir.

-Değişiklik yapılmadan önceki yönetmeliğin 5. Maddesi de “kariyer ve liyakat”, “puan üstünlüğü” ve “norm kadro esasları” atamalarda göz önünde bulundurulacak temel ilkeler olarak sayılmıştır. Yeni yönetmelikte temel ilkelerden hiç söz edilmemiş herhangi bir ilkeye bağlı kalınmaksızın işlem yapılacağı aslında açıkça ifade edilmiştir.

-Yayımlanan yönetmeliğin tanımlar başlıklı 4. Maddesinde yönetici tanımı yapılmış ve müdür başyardımcılığı bu tanım dışına çıkarılmıştır. Yine yönetmeliğin Yöneticiliğe atama başlıklı 12/5. Maddesinde müdür yardımcıları arasından, il milli eğitim müdürünün ve valinin onayı ile eğitim kurumu norm sayısı kadar müdür başyardımcısı görevlendirileceğinden bahsedilmiştir. Kısacası artık müdür başyardımcılığına kadrolu atama olmayacak ve eğitim kurumlarına müdür başyardımcısı olarak görevlendirilecek kişilerde tamamen il milli eğitim müdürünün teklifi ve valinin onayı ile herhangi bir kriter gözetilmeksizin tamamen takdir yetkisi ile görevlendirilecektir. Eski yönetmelikte müdür başyardımcılığına atanabilmek için getirilen özel şartlar artık geçerliliğini yitirmiştir.

-Yönetici olarak atanacaklarda genel ve özel şartlar diye bir ayrım yapılamamıştır. Sadece sınava başvuru ve atama şartları başlıklı 5. Madde ile genel çerçeve belirlenmiştir. Eski yönetmelikte olduğu gibi Bilim Sanat Merkezi yöneticilikleri,  Mesleki ve teknik eğitim kurumu yöneticilikleri, Fen Liseleri, Sosyal Bilimler ve Anadolu Liselerine vb. kimler arasından atama yapılacağı belirlenmemiştir.

- Daha önce var olan A, B, C okul tipi tanımlamaları kaldırılmıştır, her okul için aynı şartlar aranmaktadır.

-Yürürlükten kaldırılan yönetmeliğin 7/ç maddesinde adayda atanmak istediği eğitim kurumuna alanı itibariyle öğretmen olarak atanabilme şartı aranırken, yeni yönetmelik ile atanmak istenilen eğitim kurumuna adayın alanı itibari ile atanabilecek bir alan öğretmeni olmak veyahut bu eğitim kurumunda aylık karşılığı okutabileceği ders bulunmak şart olarak belirlenmiştir.

-Yeni yönetmelik ile birlikte müdür ve müdür yardımcılığına atanabilmek için hem sözlü sınav hem de yazılı sınav şartı getirilmiştir. Görevini en iyi şekilde yapacak kariyer ve liyakate sahip kişilerin sözlü sınav sebebi ile keyfi ve siyasi uygulamalar neticesinde hak ettiği kadrolarda bulunamadığı herkesin malumudur. Denetimi zor olan ve tamamen kişiye özel uygulamalar yapılan sözlü sınavların ne denli objektiflikten uzak olduğu, yıllardır sözlü sınavların iptali için açılan bireysel ve genel davalardan anlaşılabilmektedir. Yazılı sınavlar sonucunda mesleki yeterliliğini kanıtlamış olan kişilerin yazılı sınava ek olarak sözlü sınava tabi tutulması sınava giren adaylar arasındaki eşit yarışı zedeleyecektir. Bakanlıkça yapılan yazılı sınavların büyük bir çoğunluğunda dahi hatalı sorular sebebi ile sınav iptalleri yaşanırken, sözlü sınavlarda ne gibi hukuki sorunların yaşanacağını kestirmek zor değildir.

            Yeni yönetmeliğin dayanak başlıklı 3. Maddesinde “Bu Yönetmelik, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ile 652 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilât ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 37 nci maddesine dayanılarak hazırlanmıştır.” Denilmektedir.

Ancak; Anılan KHK’nin 37/8.Maddesinde  Okul ve kurum müdürleri; yazılı ve/veya sözlü olarak yapılacak okul veya kurum müdürlüğü sınavında başarılı olmak kaydıyla, hizmet süreleri, performans ve yeterlikleri dikkate alınarak il millî eğitim müdürünün teklifi üzerine vali tarafından atanır. Bu fıkranın uygulanmasına ilişkin usûl ve esaslar yönetmelikle düzenlenir.” Denilmektedir. Milli eğitim bakanlığı dayanak aldığı KHK maddesini dahi yeterince iyi okumamış olmalı ki okul ve kurum müdür yardımcılarının sözlü sınava tabi tutulmadığını görmeyerek bu denli büyük bir hataya imza atmıştır.

            Yine yönetmeliğin yöneticilik sınavları ve değerlendirme başlık 8/3. Maddesinde  İller, boş eğitim kurumu yöneticiliklerini tüm adayların bilgi sahibi olmasını sağlayacak şekilde ilan eder. Adaylar, ilan edilen boş eğitim kurumları arasından atanmak istedikleri eğitim kurumlarından ilanda belirtilen sayıda tercihlerini yaparak başvuruda bulunur. Adayların yazılı sınav puanları ile Ek I Yönetici Değerlendirme Formuna göre hesaplanan puanları ilan edilir. Her boş eğitim kurumu yöneticiliği için yazılı sınav puan üstünlüğüne göre ilk altı aday sözlü sınava çağrılır. Son sıradaki adayla aynı puana sahip adaylar da sözlü sınava çağrılır. Yazılı sınav puanının %50’si, sözlü sınav puanının %30’u ve Ek I Yönetici Değerlendirme Formuna göre hesaplanan puanın %20’si alınarak belirlenen puan üstünlüğüne göre her eğitim kurumu yöneticiliği için valiliğe sunulmak üzere üç aday belirlenir.” denilmektedir. Görüleceği üzere adaylar tercihlerini yapıp sözlü sınava çağırılıp bu aşamaları geçtikten sonra valiliğe sunulacak 3 aday arasına girebildiklerinde, tamamen valinin tasarrufu doğrultusunda yönetici olma hakkına haiz olacaktır. Şöyle ki; yapılan değerlendirmede 85,84 ve 80 puan alan üç adaydan vali istediğinde 80 puan alanı atayabilecektir.

            Değişiklik yapılmadan önceki yönetmelikte yer alan komisyonlarda sendika temsilcileri yer alırken bu yönetmelikle sözlü sınav değerlendirme komisyonunda sendika temsilcilerine yer verilmemiştir. Böylelikle sözlü sınavlarda artık idarece belirlenen üyeler ile adam kayırmacılığın yapılmasının sendikalarca denetimi ortadan kaldırılmıştır.

Yine yönetmelikte Sözlü Sınav Konuları ve Puan Değerleri başlıklı 11/3. maddesinde “Her aday, sözlü sınavda komisyon üyelerinin her biri tarafından ikinci fıkranın (a) bendinden 50, diğer bentlerinden 10’ar puan olmak üzere 100 tam puan üzerinden değerlendirilir. Her üyenin vermiş olduğu puanlar toplamının aritmetik ortalaması alınarak sözlü sınav puanı belirlenir. Sözlü sınavda 100 tam puan üzerinden 70 puan alan adaylar başarılı sayılır.” denilmektedir. Bu madde başlı başına büyük sıkıntıların yaşanmasına sebep olacak bir maddedir. Zaten yazılı sınavdan 70 puan alarak başarılı sayılan adaylar ikinci bir baraj uygulamasına takılmakta ve sözlü sınavdan 70 puan almadıkları takdirde başarısız sayılmaktadırlar. Kısacası, yazılı sınavdan 100 alan bir kişi objektifliği olmayan bir sınavdan 70’in altında puan aldığında başarısız sayılacaktır.

-Yeni yönetmelik ile Zorunlu Yer Değiştirmenin adı Çalışma Süresine Bağlı Yer Değiştirmeler olarak değiştirilmiştir. Tüm yönetici kademeleri için 8 yıllık süre esas alınmıştır.  Artık; müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcıları görev yaptıkları eğitim kurumunda 8 yıllık çalışma süresini tamamladıkları takdirde tercihleri doğrultusunda boş eğitim kurumlarına atanabilecekler, tercih yapmadıkları takdirde boş eğitim kurularına kura ile atanacakladır. Ancak tercih yapılmasına rağmen atanacağı okul kalmaması sebebi ile yer değiştiremeyenler bir dahaki yer değiştirme döneminde öncelikle atanacaklardır. Bu atamalarda da herhangi bir kriter belirlenmemiştir. Eski yönetmelikte olduğu gibi kurum tipleri yönetmelikte yerini almadığından tipe uygun okullara atanma şartı da artık söz konusu değildir. Çalışma Süresine Bağlı Yer Değiştirmeler her yıl Haziran ayında yapılacaktır.

-Sınava dayalı atamalar için takvim belirlenmeyerek bu konuda da yine idareye takdir yetkisi tanınmıştır.

-İsteğe bağlı yer değiştirmeler başlıklı 15. Maddesinde “1) Görevli oldukları eğitim kurumlarında fiilen en az iki yıl görev yapan yöneticiler, istekleri halinde il içinde belde ve köylerde bulunan eğitim kurumlarına 5 inci maddenin birinci fıkrasının (b) bendinde belirtilen şartı taşımak kaydıyla, her yıl Ağustos ayında atanabilirler. Aynı eğitim kurumuna birden çok talep olması halinde yer değiştirmeler, 14 üncü maddeye göre belirlenen yer değiştirme puanı üstünlüğüne göre yapılır.” Denilmektedir. Görüleceği üzere isteğe bağlı yer değiştirmelerde il içinde boş bulunan tüm eğitim kurumlarına değil sadece belde yada köyler arasında tercih yaparak buralara atanma hakkı verilmiştir. Hangi aklı selim düşünce ile bu madde düzenlenmiştir. Anlamak mümkün değildir. Burada isteğe bağlı yer değiştirme hakkı açıkça bitirilmiş ve kişilere bulundukları kurumlarda 8 yıl çalışma zorunluluğu bir anlamda dayatılmıştır.

-Soruşturmaya Bağlı Yer  Değiştirmeler başlıklı 16. Madde de “Soruşturma sonucu görev yerlerinin değiştirilmesi teklif edilen yöneticilerin görev yeri, getirilen teklife göre il içinde veya iller arasında değiştirilebilir. Soruşturma sonucu yöneticilik görevinden alınması gerekenler ise aynı veya başka bir eğitim kurumundaki durumuna uygun öğretmen kadrosuna il içinde veya iller arasında atanır. Bu şekilde atananlar, yeni görevlerine başladıkları tarihten itibaren dört yıl geçmeden ayrıldıkları ile, sekiz yıl geçmeden aynı eğitim kurumuna yönetici olarak atanamazlar.” denilmektedir. 5442 sayılı yasanın 8/C maddesi kapsamında istisnai durumlarda yapılan bu yer değiştirmeler, artık disiplin cezasının ayrılmaz bir bütünü haline gelmiştir. Günümüzde işlenilen bir fiil sebebiyle verilebilecek en alt disiplin cezası ile tecziye edilen bir kişi bu uygulama ile sürgün edilmektedir. Valiliklerce işlenilen fiilin ağırlığına bakmaksızın artık her disiplin cezası ile birlikte verilen bu yer değişiklikleri onaylanmaktadır. İller arası ve il içinde yapılan bu yer değişikliği işlemlerinde sürenin uzatılması artık bu görevlendirmeleri suistimale daha açık hale getirecektir. Alınan disiplin cezası ile verilen yer değişiklikleri arasındaki orantısızlık kat ve kat artacaktır. Torpilli olanlara uydurma bir disiplin cezası verilerek illerarası yapabilmenin bir yolu olarak da suiistimal edilebilcek bir düzenleme olarak ta değerlendirilebilir. Bu madde uyarınca bazıları sürgün edilirken bazıları ödüllendirilebilecektir.

-Anılan yönetmelikte yöneticilik görevi çeşitli nedenlerle sona erenlerin yeniden yöneticilik görevine atanmaları hususuna da yer verilmemiştir.

-Değişiklik yapılan yönetmeliğin Ek-1 Değerlendirme Formu ise ayrıca değerlendirilmesi gereken bir konudur. Şöyle ki;

-Sınav puanı ile atamalar ,isteğe bağlı yer değişiklikler, ve norm kadro fazlası yöneticilerinin yer değiştirmeleri için gereken puanının belirlenmesi  Ek-1 değerlendirme formu üzerinden yapılmaktadır. Ancak; her nasılsa bu değerlendirme formunun hizmete göre verilen puanların hesaplandığı kısımda müdürlere yer verilmemiştir. Müdür baş yardımcılığına kadrolu atamayı kaldıran ve görevlendirme yapılacağı belirtilen yönetmelikte müdür başyardımcılığında geçen süreye puan verilirken, müdür olarak geçirilen süreye puan verilmemiştir. Bu durum mantıklı olmadığından müdür olarak geçirilen sürenin açıkça bakanlıkça unutulduğu düşünülmektedir. Bu eksiklik yönetmeliğin ne kadar üstünkörü hazırlandığının en açık delilidir.

-Yine değerlendirme formunda herhangi bir kritere bağlı olmaksızın yapılan kurucu müdür atamaları neticesinde kurucu müdür olarak atanmak isteyenlere eskiden 5 puan verilirken şimdi 10 puan verilmektedir.

-Yönetim alanın da yapılan yüksek lisans için 8 puandan 6 puana ve yönetim alanın yapılan doktora için verilen puan 12’den 10’a düşürülürken, disiplin cezaları için kesilen puanlar artırılmıştır.

Yukarıda anlatılmaya çalışılan hususlar sadece yönetmelikte ilk başta dikkat çeken hususlardır. Bu konular hakkında Danıştay nezdinde sendikamızca dava açılacaktır.

 

TÜRK EĞİTİM SEN GENEL MERKEZİ

 

YORUMLAR
Yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden Türk Eğitim-Sen sorumlu tutulamaz. Tehdit ve hakaret içeren yorumlar yayınlanmaz
ismail
06.03.2013 - 11:23  
ADAMLAR İPLERİNDEN BAĞLAMMIŞ GÖBEKLERİ AHMET GÜNDOĞDU İLE KESİLMİŞ NE YAPARSAK YAPALIM YAPIŞMIŞLAR KOPMUYORLAR BU ADAMLAR İÇİN HİÇ DEĞMEZ BİZİM SENDİKA MÜCADELE DECEK SEN HAZIR BULACAKSIN OLMAZ OLMAZ HAYDİ MEYDANA NEZAMAN ÇIKACAKSIN İKİ KALEM BİR SİLGİ DAĞITARAK ÜYELERE SENDİKACILIK OLMAZ.MEYDANA İNMEYİ AK PARTİYİ YIKMA OPERASYONU GÖRÜYOR ADAMLAR. OYSA YÜREKLİ ADAM HER ZAMAN HAKSIZLIK KARŞISINDA HAYKIRANDIR.
0060
04.03.2013 - 14:24  
YÖNETMELİĞE GEREK YOK. MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLERİ VE VALİLER SÖZ SAHİBİ OLACAKLARSA BU ATAMALARDA, HİÇ BOŞUNA YORULMASINLAR. İKTİDAR PARTİSİNİN İL,İLÇE,BELDE BAŞKANLIK BİNALARINDA TOPLANIP,EĞİTİM BİRSENİN REHBERLİĞİNDE YAPSINLAR TÜM İDARECİ ATAMALARINI.....AYIPTIR AYIP...ALLAH'TAN KORKUN...EL İNSAF............
udsd
04.03.2013 - 14:01  
Norm kadro fazlası yöneticiler MADDE 18 2) Talepte bulunmayan yöneticilerin görev yerleri, Ek I Yönetici Değerlendirme Formuna göre hesaplanan en düşük puandan başlanarak re’sen belirlenir. demektedir. Bu maddeyle eski yönetmelikte bulunan norma kadrosu düşen yöneticilerin iki yıl okullarında kalması hakları ellerinden alınmaktadır. Resen atama yapılabilmektedir. Lütfen bu hususa da dikkat çekelim. Okul dönüşümlerini tamamlamayıp mevcut duruma göre idareci alan iller var. Dönüşüm sonucu birçok müdür/müdür yardımcısı norm fazlası olacak. Re'sen uzak köylere sürgünün yolu açılmış resmen.
berke
03.03.2013 - 00:30  
Daha önce sınava girerek kadrolu müdür ve müdür yardımcılığı yaptım, il dışı idareci ataması olmadığından memlekete tayin oldum, eski idarecilerin isteğe bağlı atamalarda, kazanılmış haklarının bu yönetmelikte korunmadığını ve mağdur edildiğini görüyoruz, darbeci zihniyet mahsulu bürokratlarca hazırlandığı belli olan bu yönetmelikle atama yapılmamalıdır; sizden bu konuda katkı bekliyoruz
asyalı
03.03.2013 - 00:01  
EN sert şekilde cevap verelim
asyalı
02.03.2013 - 23:57  
Sadece TÜRK EĞİTİMSEN'li arkadaşlar değil hukuksuzluğa,adaletsizliğe,adam kayırmaya hayır diyen herkesi bekliyoruz.
omerburak66
02.03.2013 - 23:55  
tes üyesim,3yılönce soruşturma neticesinde vekaleten yaptığım idarecilik üzerimden alındı.şimdi dört yıla çıkan sürede benim gibi olanlar artık sınava dahi müracaat edemiyor.anlaşılan cezalar müebbete çevrilmiş.sendikama duyurulur.saygılarımla?
atad
02.03.2013 - 23:47  
bu duruma ne demeli bilinmez ama kimsenin bu ülkenin geleceğiyle oynamaya ve dalga geçmeye fırsat verilmemeli.Bu resmen insanlarımızın aklıyla dalga geçmek değilse nedir,kalkıp bir açıklama yapsınlar...ne açıklama yapacaklarsa utanmadan....
mersin33
02.03.2013 - 21:04  
Norm kadro fazlası yöneticiler MADDE 18 2) Talepte bulunmayan yöneticilerin görev yerleri, Ek I Yönetici Değerlendirme Formuna göre hesaplanan en düşük puandan başlanarak re’sen belirlenir. demektedir. Bumaddeyle eski yönetmelikte bulunan norma kadrosu düşen yöneticilerin iki yıl okullarında kalması hakları ellerinden alınmaktadır. Resen atama yapılabilmektedir. Sendikamızın açacağı davada bu maddeye de değinmesi gerekmektedir.
bozkurt32
02.03.2013 - 00:05  
orada olacağız. nabi avcı, TÜRK EĞİTİM-SEN' den ilk zılgıtı yiyecek. inşallah mesajımız istenilen yerlere ulaşır....
bozkurt32
01.03.2013 - 23:35  
bu yandaş atama yönetmeliği derhal kaldırılmalıdır. yazıklar olsun bu yönetmeliği yazanlara. sinirimden ellertim titiriyor yazamıyorum. resmen köpürdüm. ya bendensin ya değilsin diyen bu zihniyet acaba ne zaman adil davranmayı öğrenebilecek?
alphil
01.03.2013 - 23:13  
Çok komik eğitimi düzelteyim derken daha büyük yanlışlıklara imza atıyorlar.Bari birilerini koltuğa oturtacaksınız adam gibi eşit şartlarda yarıştırın derim.
başkent06
01.03.2013 - 22:29  
Türk Eğitim Sen'i canı gönülden taktir ediyorum. Sendikaya güç veren üyelerin bu süreçte ve iş güvencesi konusunda ellerinden gelen tüm desteği vermeleri bizi yönetenlerin daha fazla yanlış adım atmasını önleyecektir. Çarşamba günü MEB önündeyiz...
BÖRTEÇİNE
01.03.2013 - 22:11  
Öncelikle bu yönetmeliğe ilk tepki koyan sendikamı tebrik ediyorum. 1- KHK göre müdür yardımcıları mülakata tabi tutulamaz.(Acaba bu beyfendilerin yönetmeliği kanundan daha mı üstün) BU maddeyi mahkemede kesin kazanırız. 2- Belirlenen üç adaydan istediğini vali atar. (Sanki cumhurbaşkanı rektör atıyor.) Bu maddede sakat çünkü cumhurbaşkanı atasaydı mahkemeye dahi veremezdik.3- Tam bir keşmekeşlik her okul için adayları ayrı ayrı mülakata mı tabi tutacaklar yoksa tek mülakat mı yapacaklar? eğer tek mülakat yapacaklarsa o ildeki en yüksek altı kişiden başkası mülakata bile çağrılmayacak. 4- Mülakatın 70 puan alma şansı ki biz TES lilere o puanı kaptırmazlar. Bu maddede işin özünü oluşturuyor TORPİL=EBS 5- TEBRİKLER NABİ (DİNÇER)
sadibay
01.03.2013 - 13:46  
Yandaş sendikası da beğenmemiş nasıl inanalım? Takla atsında görelim.mahkemeye verebiliyormu?tavşan dağa küsmüş misali
ekimMm
01.03.2013 - 12:37  
Bu yönetmeliği hazırlayan kişileri gerçekten merak ediyorum!
karakalem
01.03.2013 - 11:01  
Danıştay'a iptal için başvurunun yanında , Tüketici Masası Hakem Heyetlerine de "hatalı ürün", " kusurlu ürün sürüp kullanıcıları mağdur etmekten" de başvuruda bulunsak mağdur olduğumuzu belirtsek NE GÜZEL OLUR... Bu kadar hata ve çelişkilerle dolu yönetmelik nerede hazırlanmış, alay konusu oluyoruz...
erzurum_1
01.03.2013 - 10:26  
Yeni Yönetici Atama Yönetmeliği yürürlüğe girmiştir fakat yeni yönetmelikte müdür yetkili öğretmenlere yer verilmemiştir. Önceki Yönetmeliğin 25.Maddesinin 2.bendinde yer alan "...en az bir yıl görev yapmış olmak kaydıyla müdür yetkili öğretmen olarak geçirilen süreler üçüncü kademe yöneticiliğinde,..." hükmü doğrultusunda müdür yetkili öğretmenliğe ek-2 de puan değeri verilmekteydi yeni yönetmelikte bu hususa yer verilmemştir. Sebahattin BARLAK Erzurum1 Şube Mevzuat Sekreteri
merzifontes
01.03.2013 - 10:08  
Sayın Yetkililer, dikkatinize ek 1 de hale hazırda okul müdürü olanlar, isteğe bağlı veya zorunlu yer değiştirmelerde puanlanırken yapmış olduğu okul müdürlüğüne puan verilmiyor. Sizce de garip değil mi? Müdür yardımcılığı, başyardımcılık hatta kurucu müdürlüğe puan verilirken okul müdürlüğü yaptığı yıllara verilmemesi sice mantıklı mı? Konuyla ilgilenmnizi bizleri sevindirecektir.
hasan61
01.03.2013 - 09:42  
bu yönetmeliği okuyan hukuk elemanlarının 5. sınıf seviyesindeki bu yönetmeliği meb in yayınladığına inanacaklarını zannetmiyorum...meb için 100 yılın fiyaskosu..
Özal AKDENİZ
01.03.2013 - 08:38  
Tamamen Topril Tamamen adam kayırma kul kul hakkına girmeye yol açacak faica bir Yönetmeliktir bu. Doğrudüzgün bi yönetmelik değil. Bizler, Birilerinin ayaklarını öpmeden adam gibi durduğumuz için Türk Eğitim-SEN liyiz... Birilerine yalakalık etmeden onurlu durarark tarafımızı belli ettik. İnşaalah Sendikamızın yarıgya götürmesi sonucu Mahkemden dönecektir. 5 kişilik KOmisyon ve valiye gidecek 3 müdür adayı, bu yönetmelikteki saçmalıkların en başında geliyor...
deryasurucu
01.03.2013 - 01:25  
Alen değerlendirilip yürütmeyi durdurma kararı alınmalıdır. Aksi takdirde bu durum bu süreç de çok fazla sayıda kişiyi mağdur eder.
edelvays
01.03.2013 - 00:58  
Öncelikle bu yönetmelik kabul edilemeyecek kadar üstün körü öngörüsüz ve değerlendirmeye bile tabii tutulamayacak kadar bir hiçtir.Sendika olarak açılacak davaların sadece bir dava ile sınırlı olmaması ve her il bazında aryı ayrı açılması gereklidir bunun dışında bireysel olarakda davaların açılması için bizlere bu yönde sendika desteği sağlanmalıdır. Bu yönetmeliğin eksiklerini arkadaşlar belirtmişler bende bir ilavede bulunmak istiyorum.Meslek dersi öğretmenlerinin seçeceği okul sayısının çok az olması ve atama olasılığınında bu nedenle düşük olması dezavantıjını bir nebzede olsa giderecek olan ilave puan bu yeni yönetmelikle yok farzedilecek kadar düşürülerek olası atanma ihtimalini zayıflatmıştır bu konu göz ardı edilmemelidir. Değerli sendikamın öncelikle iptal edilen yönetmelikde net olarak ifade edilen zaman kriterine neden valiliklerin uymadığı ile ilgili görevi ihmal davası açılması için bir girişimde bulunmadığı anlaşılır değildir.Oysaki yönetmelikde duyuru için 10 gün başvuru için 5 iş günü ve değerlendirme süreleri net olarak açıklanmış ve en sonundada ocak şubat ayında atama yapılır denilmekteyken neden son gün duyuruya çıkılması yeterli görülmüştür.Bu konudada sendika ve bireysel açabileceğimiz davalar varsa göz ardı edilmemesini önemle rica ederim .Saygılarımla
aslanzade
28.02.2013 - 23:09  
daha önce 2 kez sınava girerek kadrolu müdür ve müdür yardımcılığı yaptım,9 yıl,il dışı idareci ataması olmadığından memlekete tayin oldum,eski idarecilerin isteğe bağlı atamalarda,kazanılmış haklarının bu yönetmelikte korunmadığını ve mağdur edildiğini görüyoruz,sınava dayalı atamalarla boş kalan pek çok yer vekaletle yönetilmek isteniyor sanırım bu yöntemle,yargı itirazınıza lütfen bizim durumumuzda olan mağdurlarıda ekleyin,2 kez sınava girip atanmışım,100 defamı sınava gireceğiz,sizden bu konuda katkı bekliyoruz
atakan40
28.02.2013 - 22:49  
bizler Türk Eğitim Sen için karşımıza müdür ya da müdür yardımcısını alıyoruz.sizler de bizim için KPSS puanıyla kadroya geçip de hak kaybına uğrayan öğretmenler için yardımcı olunuz ve bu sayede diğer sendikalara ne olduğumuzu gösterelim.bu haksızlığı ancak Türk Eğitim Sen halledebilir.Sizlere inanıyor ve güveniyoruz.Lütfen bu konuyu artık ön plana çıkaralım.
ziya
28.02.2013 - 21:27  
Tüm eksiklikler tespit edilmeli ve gelecek hafta Danıştay nezdinde dava açılmalıdır.Bireysel olarak öğretmenler mahkeme kapılarında hak aramak zorunda bırakılmamalıdır.Şu an için en iyisi bakanlığın yönetmeliği geri çekmesidir; ama bu olamaz herhalde.Bakanlık bu kadar pervasızca bir yönetmelik hazırlamışsa belli ki hükümetin yargıyı ele geçirmiş olmasından cesaret bulmaktadır.AYM'nin ve Danıştay'ın yeni yapısıyla sizleri zorlayacağı malumdur.Allah hukuk büronuzun çalışanlarına güç versin.Umarız yürütmeyi durdurma kararı ivedilikle çıkar.Teşekkürler.
iclal06
28.02.2013 - 21:04  
Atama yapacağız ama yeni yönetmelik çıkarmayı bekliyoruz dedikleri bu muydu?Mülakat için hangi kriterler aranacak kimin kalıplarına göre seçileceğiz?BU YÖNETMELİK NERDEN TUTSAN ELİNE GELİYOR:::
hsoydan
28.02.2013 - 20:25  
Bu Yönetmeliğin adı şöyle olmalı: ADAM KAYIRMA VE YÖNETİCİ ATAYAMAMA YÖNETMELİĞİ Başka bir yorum yapmaya gerek yok
MESTANER
28.02.2013 - 20:09  
Bu yönetmelik, biraz mevzuat bilen bir kişinin yarım saatte yapabileceği bir çalışmadır. Faciadır. Adam kayırmayı öne almıştır. Derhal mahkemeye başvurmak gerekir.
123654
28.02.2013 - 19:50  
Şunuda eksiklikler arasına eklemek gerektiği kanısındayım; şöyleki ben müdür yardımcı iken sınava girdim ve m. baş yardımcılıgına atanmak istiyordum. fakat yeni yönetmelikte m. baş. yard. sanki sınav yapılmamışta mürdürlük ve müdür yard sınavı varmış gibi hareket edilmiştir. oysaki m. baş yard. sınav sonucauna göre atamalar yapılmıştır. buda ciddi bir eksikliktitç çünkü ben m. başyar. sınavına girdim aynı sınav olsada
Fatih1453
28.02.2013 - 19:16  
İsteğe bağlı yönetici atamalarının fiilen ortadan kaldırılması kabul edilemez. Köy ve beldede çalışan bir idareci niye tekrar başka bir köye gitsin ki merkez okullar kimler için ayrılıyor oralar tercih dışında kalıyor. Ayrıca idareci olarak çalışmış kişilerin tekrar tercih yapmasının önüne geçilmesi sözlü(torpilli) atamasız kimseyi atamamak içindir ki buda bariz olarak sırıtmaktadır. Saygılar.
YORUM EKLE
Yorum ekleyebilmek için üye girişi yapmalısınız.
Türk Eğitim-Sen Genel Merkez © 2014
Talatpaşa Bulvarı No:160 6.Kat Cebeci/ANKARA
Telefon : 0 312 4240960 (8 Hat) Belgegeçer : 0 312 4240968
Site İlgili Görüş ve Önerileriniz İçin
Genel Dış İlişkiler ve Basın Sekreteri
ile irtibata geçebilirsiniz.