ANA SAYFA
HABERLER
BASINDA TES
VİDEOLAR
MEVZUAT
HUKUK
SENDİKAL ÇALIŞMALAR
EYLEMLERİMİZ
ŞUBELER
YÖNETİM
ANKETLER
YAYIN ARŞİVİ
YAYINLAR
EĞİTİM ve TOPLUM
TES TANITIM FİLMİ
SON VİDEOLAR
`FERTLER ÖLÜR MİLLETLER YAŞAR`
GENEL BAŞKAN İSMAİL KONCUK: TÜM MEMURLAR HAKLARINI KORUMALIDIR
ŞUBELERDEN HABERLER

Rize
EĞİTİM BİR -SEN’DEN RTE ÜNİVERSİTESİNDE USULSÜZLÜKKayseri 1
KAYSERİ 1 NO’LU ŞUBEDEN, VALİLİK BİNASI ÖNÜNDE BASIN AÇIKLAMASI YAPTIAfyonkarahisar
AFYONKARAHİSAR ŞUBE, DİNAR İLÇE TOPLANTISI YAPTIAfyonkarahisar
AFYONKARAHİSAR ŞUBEDEN, EVCİLER İLÇE TOPLANTISI YAPTIAfyonkarahisar
AFYONKARAHİSAR ŞUBE, HOCALAR İLÇE TOPLANTISI YAPTIAfyonkarahisar
AFYONKARAHİSAR ŞUBEMİZCE DAZKIRI İLÇE TOPLANTISIAnkara 5
TÜRK EĞİTİM – SEN 5 NO’LU ŞUBE İLÇE TEMSİLCİLERİ TOPLANTISI BEYPAZARI’NDA YAPILMIŞTIRAnkara 5
ANKARA 5 NO’LU ŞUBE’DEN BAŞBAKAN’LIĞA DİLEKÇETekirdağ
TEKİRDAĞ ŞUBE: “ÖĞRETMEN SAHİPSİZ DEĞİLDİR”Kocaeli 1
KOCAELİ 1 NO’LU ŞUBEDEN, VALİ ZİYARETİKayseri 1
KAYSERİ 1 NO’LU ŞUBEDEN, KAMU ÇALIŞANLARINA KARŞI UYGULANAN ŞİDDET VE TACİZE KINAMAEskişehir 2
ESKİŞEHİR 2 NO’LU ŞUBEDEN MEZUNİYET TÖRENİAnkara 2
ANKARA 2 NO’LU ŞUBE İSTİŞARE TOPLANTISI YAPTIİstanbul 6
TÜRK EĞİTİM-SEN İSTANBUL 6 NOLU ŞUBE İSTİŞARE TOPLANTISIKaraman
KARAMAN ŞUBE; ARSIZLIĞIN BU KADARI! ERMENEK’TE NELER OLUYOR?Konya 2
KONYA 2 NO’LU ŞUBE, İSTİŞARE TOPLANTISI YAPTIİstanbul 8
İSTANBUL 8 NO’LU ŞUBE, MOBBİNGÇİ MÜDÜRÜ PROTESTO ETTİAmasya
AMASYA ŞUBE, İSTİŞARE TOPLANTISI YAPTISivas
SİVAS ŞUBE, İSTİŞARE TOPLANTISI YAPTIKayseri 1
KAYSERİ ŞUBE’DEN, 4 NİSAN’DAKİ MİTİNGE KATILIM ÇAĞRISI


Tüm Şube Haberleri  
SİTE İÇİ ARAMA
İçerikte de Ara
Toplam
43,620,181
Sayfa izlenimi aldık.
ÜYELERİMİZE HER TÜRLÜ HUKUKİ DESTEĞİ VERECEĞİZ
Oy Sayısı : 137
Yayın Tarihi
19.03.2013 - 13:35
Okunma Sayısı
36,765

Yazdır

 


           Bilindiği gibi Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen olarak yıllardır kamuda başörtüsü yasağının kaldırılması için mücadele ediyoruz. Bu noktada konfederasyonumuz ve sendikamız, kamuda kıyafet serbestliği konusunda ilk günden beri taraftır.  

            Özellikle son dönemde yeniden gündeme gelen başörtüsü yasağına karşı sesimizi her zaman en yüksek perdeden kamuoyuna duyurduk. Hatırlanacağı üzere bu tartışmalar son olarak öğrencilere kıyafet serbestliği getirilmesiyle birlikte yeniden alevlenmişti. Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, 27 Kasım 2012 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı’nın ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin kılık ve kıyafetlerini düzenleyen yönetmeliğinin değiştirilmesine ilişkin yaptığı açıklamada, “Madem tek tip kıyafet uygulaması, insanları tek tip düşünceye kanalize ediyor ve bunu yanlış olarak kabul ediyoruz; o zaman devlet memurlarına da kıyafet serbestisi getirelim. Öğrencilerimize hak gördüğümüzü neden devlet memurlarına hak görmüyoruz? Ben bunu anlamakta zorlanıyorum” ifadesini kullanmış ve kamuda serbest kıyafet uygulaması getirilmesini istemişti.

            Genel Başkanımız daha sonra 30 Kasım 2012 tarihinde yapılan Türk Eğitim-Sen Şube Yönetim Kurulu Üyeleri Eğitim ve İstişare Toplantısında ve daha sonra yapılan tüm toplantılarda kamuda kıyafet serbestliği getirilmesi gerektiğini söylemiştir. Genel Başkan Koncuk “Türk Eğitim-Sen olarak, Kuran-ı Kerim derslerinin seçmeli olmasını ve İmam Hatip Okullarının orta kısımlarının açılmasını destekledik. Kuran-ı Kerim derslerinde ve İmam Hatip Okullarında alınan başörtüsü kararını doğru bulduk.  Hatta kamusal alanda başörtüsünün serbest olması gerekmektedir. Biz hiçbir dönemde yüce dinimizi, değerlerimizi istismar etmedik, etmeyeceğiz ama söylemlerimizde bu taleplerimizi dile getireceğiz. Gerçekten kadınların çalışma hayatında daha fazla yer alması lazım. Yüce dinimizin emirlerini yerine getirmek isteyen insanlarımıza da imkân tanınmalıdır. Bu konuda geç kalınmıştır. Başörtüsü, artık bu ülkede siyasi istismar konusu olmaktan çıkarılmalıdır. Bu istismar alanları olduğu sürece beceriksiz, liyakatsiz siyasi partilerin iktidarına bu ülke ve aziz milletimiz mahkûm olacaktır” demiştir.

            Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyelerimiz ve Şube Başkanlarımız her platformda kamuda belli ahlaki çizgiler çerçevesinde kılık-kıyafet serbestliğini savunmuş ve siyasi erke çağrıda bulunmuştur. Genel Başkanımız İsmail Koncuk, defalarca kamuda serbest kıyafet için yönetmelik değişikliğinin yeterli olduğunu da dile getirmiştir.

Bu minvalde Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okul öğrencilerinin kılık kıyafetlerine dair yönetmelikle 2013-2014 eğitim-öğretim yılında serbest kıyafet uygulamasının başlatılarak, kamuda çalışma hayatında “Kamu Kurum ve Kuruluşlarında çalışan personelin kılık ve kıyafetine dair yönetmelik”te bir değişiklik yapılmaması kabul edilebilir bir durum değildir. Bu nedenle ve sendikamız Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmeliğin 5’inci maddesinde yer alan sınırlamalar olmaksızın,milletimizin değer yargılarına uygun bir biçimde kamuda çalışanların serbest kıyafetle isteyen bayanların başörtülü, erkek çalışanların kravatsız olarak süresiz serbest kıyafetle 15.03.2013 tarihinden itibaren iş yerlerine gitmelerine karar vermiştir.

İşyerlerine serbest kıyafetle giden üyelerimizin sonuna kadar yanındayız. Bu eyleme katılıp, katılmamak üyelerimizin kendi hür iradelerinde vereceği bir karardır. Ancak eyleme katılan üyelerimiz, savunma istenmesi durumunda şubelerimizden sendikamızın eylem kararını ve savunma metinlerini alabilirler. Türk Eğitim-Sen üyesi memurlar serbest kıyafet eylemine katılmaları durumunda, Genel Merkez tarafından bu yönde bir karar alındığı için hiçbir şekilde cezalandırılamayacaktır. Bu konuda sendikamız, eyleme katılmak isteyen üyelerimize hukuki her türlü yardımda bulunacaktır.

Ancak, biz Türk Eğitim-Sen olarak, 11 yıldır iktidarda olup, meydanlarda söz vermesine rağmen, başörtüsü sorununu kamusal alanda çözmeyen AKP iktidarını şiddetle kınıyoruz. Ayrıca sadece yönetmelik değişikliğiyle çözülebilecek olan kamuda serbest kıyafet ve başörtüsü probleminin Anayasa problemi haline getirilmesinin ve Anayasa referandumunda kullanılacak olmasının da bir tezgah olduğuna inanıyoruz. 11 yıldır milletimizin verdiği desteğe rağmen, bu problemi çözmeyenleri, din istismarı yapanları, dini değerlerimizi sonuna kadar kullanarak, bundan nemalanmaya çalışanları aziz milletimiz ve kamu çalışanları görmeli ve değerlendirmelidir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

                                                            TÜRK EĞİTİM-SEN GENEL MERKEZİ

 

 Karar İçin Tıklayınız

 


 

 

 

 

YORUMLAR
Yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden Türk Eğitim-Sen sorumlu tutulamaz. Tehdit ve hakaret içeren yorumlar yayınlanmaz
bugrahnefe
05.03.2014 - 10:11  
sayın editör EBS okul müdürüm tarafından geçen hafta içinde sözlü uyarıları ardından TES'in sadece kravat eylemi yaptığı serbest kıyafetle okula gelemeyeceğim gerekçesiyle pazartesi savunmam alınacak. soruyorum biz kravat eylemi mi yapıyoruz serbest kıyafet mi? EDİTÖR: SAYIN HOCAM BİZİM BU KONU İLE İLĞİLİ OLARAK 15 MART 2013 TARİHLİ GENEL MERKEZ YÖNETİM KURULU KARARIMIZ GEÇERLİDİR. SAYGILARIMLA. diye cevap yazıyorsunuz. zaten 15 mart 2013 tarihli kararı gösterip kravat eylemi yapıyorsunuz diyor müdür siz de bizi geçiştiriyorsunuz teessüf ederim.
040516009
02.03.2014 - 16:07  
EBS okul müdürüm tarafından geçen hafta içinde sözlü uyarıları ardından TES'in sadece kravat eylemi yaptığı serbest kıyafetle okula gelemeyeceğim gerekçesiyle pazartesi savunmam alınacak. soruyorum biz kravat eylemi mi yapıyoruz serbest kıyafet mi? EDİTÖR: SAYIN HOCAM BİZİM BU KONU İLE İLĞİLİ OLARAK 15 MART 2013 TARİHLİ GENEL MERKEZ YÖNETİM KURULU KARARIMIZ GEÇERLİDİR. SAYGILARIMLA.
HÜSEYİN
03.04.2013 - 12:31  
Bu konuda en doğru kararı sendikamız almıştır.İsteyen katılır, isteyen katılmaz. Ben eyleme katılıyorum çünkü bu adamların başörtüsünü kullanmasından bıktık.Ayrıca sendikamız milli ve manevi değerlere sahip çıktığı için buradayız.Yetkili organlarımıza içtenlikle teşekkür ediyorum.Ayrıca eylem karar metninin çerçevesi gayet iyi yazılmış.Bazı arkadaşlarımız bizi anlamalı.Eşim başörtülü , siz olsanız ne yapardınız.Arkadaşlarımıza niye katılmıyorsunuz demiyoruzki.Bu eylem bizim aramızda en ufak bir dargınlığa yol açmamıştır.
kurt007
27.03.2013 - 10:57  
Sendikamızın kararından rahatsızlık duyan arkadaşları anlamakta zorluk çekiyorum. Başörtüsü sorunu sorun olmaktan çıkarsa yarın "Anayasa" referandumunda milletin önüne başörtüsünü koz olarak kullanamayacaklar. Aksi halde bu sorunu bilinçli olarak çözmeyip mütedeyyin insanımızın 11 senedir olduğu gibi milli ve manevi değerlerini istismar etmeye devam edecekler. Zaten biz destek vermesek diğer sendikalar bu kadar dik duramazdı. Biz istismar etmeyip içimizden geldiği gibi hareket ediyoruz. Yıllardır başörtüsü konusundaki hassasiyetmiz ortadadır.
tuca
26.03.2013 - 15:31  
bu karara kesinlikle karşıyım ve geri adım atılmasını istiyorum. bundan sonra rahip, rahibe kıyafetleriyle girilsin istermisiniz. biraz mantıklı olalım lütfen. iki gün sonra yok dil özgürlüğü bilmem ne özgürlüğü çıkacak başımızaaaaaaaaa.... ayrıca neden sadece baş örtüsü neden kot pantolonla gidemiyoruz bir ayrımcılık seziyorum. EDİTÖR:KARŞI OLABİLİRSİNİZ ANCAK BİZİM BU EYLEME KATILAN ÜYELERİMİZE KARŞI SORUMLULUKLARIMIZI YERİNE GETİRMEK GİBİ BİR MECBURİYETİMİZ VAR.SİZİN KARŞI OLMANIZA SAYGI DUYARIZ ANCAK BU EYLEME KATILAN ÜYELERİMİZE DE SAYGI DUYMAK ZORUNDA DEĞİL MİYİZ?LÜTFEN TERCİHLERE SAYGILI OLUNUZ.
500
26.03.2013 - 13:56  
İki gün önce yazmıştım ama neden onaylanmadı merak ediyorum. Bir haftadır serbest kıyafetle okula gidiyorum ve kurumumdan kılık kıyafet yönetmeliğine uymadığım için savunmam istendi. Bu konuda hazır yazılmış cevap dilekçeyide siteye eklerseniz cevap olarak yazalım.EDİTÖR:BU KONUDA HAZIRLANA SAVUNMA METNİ ÜYE TAKİP PROGRAMI ÜZERİNDEN ŞUBELERE GÖNDERİLMİŞTİR.LÜTFEN ŞUBENİZDEN İSTEYİNİZ.
500
25.03.2013 - 20:04  
Serbest Kıyafet eylemine katıldım okuldan kılık kıyafet yasasına uymadığım için savunmam istendi. Savunmaya hangi cevabı yazmalıyım. Hukuki olarak verilecek cevabı da sitemizde yayınlamanızı istiyorum. Sanırım bir kaç güne kadar bir çok arkadaşada aynı savunma lazım olacaktır..EDİTÖR:SAVUNMA METİNLERİ ŞUBELEREMİZE GÖNDERİLMİŞTİR.
faraklit
25.03.2013 - 17:04  
Sendikamın almış olduğu bu kararı sonuna kadar destekliyorum. Yaklaşık bir haftadır serbest kıyafetle okula gitmekteyim. Bir sorun olmadı şimdiye dek. Takım elbise erkek öğretmenler için bir zulümdür. Teşekkürler TES.
Yaşar Akyol
25.03.2013 - 12:54  
Kılık kıyafet isyanına desteğinizi kınıyorum. Bu işi senelerdir suistimal eden siyasiler isterlerse beş dakikada bu yönetmeliği bakanlar kurulundan çıkarabilir. Her türlü atamayı oturup bakanlıkta yapan Eğitimbirsen'e niye destek oluyoruz. Biz bu işi kendimiz kampanya haline getirmiyoruz. Bunlar şimdi ülkenin gerçek gündemini başka yönlere çekmek için bunu yapıyorlar, görmüyor musunuz? EDİTÖR: SAYIN HOCAM ÇOK DOĞRU TESBİTLERDE BULUNMUŞUNUZ TES OLARAK BİZDE SİZİNLE AYNI ŞEYLERİ DÜŞÜNÜYORUZ.ONUN İÇİNDE ARTIK BAŞ ÖRTÜSÜ OY ALMA VE ÜYE YAPMA KONUSUNDA İSTİSMAR ALANI OLMAKTAN ÇIKMALIDIR DİYORUZ. AMACIMIZ ONLARIN EYLEMİNE DESDEK VERMEK DEGİL EYLEME KATILAN ARKADAŞLARIMIZA HUKUKİ DESDEK VERMEKTİR.SAYGILARIMLA.
RESSAM
23.03.2013 - 23:08  
...Kıyafet serbestliği ile elbetteki yıllardır suistimal edilegelen dini değerler malzeme olmaktan çıkmıştır...Bu yönde sendikamızın aldığı karar son derece önemli ve doğrudur...Ama devletimizin stratejik mevzularda son yıllarda kaybettiği itibarı dikkate alınacak olursa devletçi bir sendika olmamız hasebiyle temkini ve seviyeyi elden bırakmamak durumundayız diye düşünüyorum...Türk örf ve adetlerine uygun (giyim-kuşam saç,sakal,bıyık vb.) hareket etmek direk öğrencilere yansıyacaktır...Saygılarımla...
mhmd
21.03.2013 - 18:15  
Allah sizlerden razı olsun. Bir kez daha Türk Eğitim Sen'li olduğum için gurur duyuyorum. Hem milli, hem de manevi değerlerimizin en büyük savunucusu TES...
bozkurt32
21.03.2013 - 18:00  
dün bir sendikanın diyarbakır şube başkanını televizyonda izliyorum. zannettim ki kaceka tutuklular derneği başkanı falan... şaşırdım nasıl olur da din temelli bir sendikanın şube başkanı örgüt ağzıyla konuşur? allah' a bin kez şükür olsun ki van ' da ne diyorsak izmir'de de onu söylüyoruz. yazıklar olsun sendikacılığı bu hale getiren o zihniyete.
Bozkurtça07
21.03.2013 - 09:20  
Duyarlılığınızdan dolayı T.E.S. ne tşkrlr
BÖRTEÇİNE
20.03.2013 - 22:15  
Sendika yönetimimize doğru zamanda doğru karar aldıklarından dolayı teşekkür ediyorum.
ilteriş
20.03.2013 - 21:19  
Türk Eğitim-Sen olarak kılık kıyafet özgürlüğüne verdiğiniz destek için çok teşekkür ederim.başörtülü olupta eyleme katılamamak işte o zaman işi siyasallaştırmak olurdu.sonuçta bu hepimizin sorunu çözüm odaklı düşünmemiz gerekir.
bozkurt32
20.03.2013 - 18:22  
Biz Türk Eğitim-Sen olarak 1979' da bunu savunduk, 1992' de de bunu savunduk, 2013' te de bunu savunduk. Doğu' da ne söylediysek Batı' da da onu söyledik. İzmir' deki söylemimiz Ağrı' dakinden farklı değildir. Özgürlüklerin önünün açılması konusunda bizi alt edeceğini zanneden sendikaya sesleniyorum: ''Siz daha tabela sendikasıyken biz bunu savunuyorduk! Çeyrek asırlık emeğimizin üstüne yatıp bir de bizi kötülemeyin. Bu konuda bizi hizaya getirmek zaten mümkün değildir, size de en az on beden büyük gelir!!!'' Saygılarımla...
ahem606060
20.03.2013 - 18:19  
kıyafet serbestliği erkekler için sadece kravatsız derse girmekten mi ibaret?
nastinka
20.03.2013 - 18:05  
Bugün benim en mutlu günümdü.Sendikamın akamda olduğunu bilmek bana güç verdi.Hiçbir sorun çıkmadan derslerime devam ettim.Öğrencilerim bile hiç yadırgamadılar.Teşekkürler Türk -Eğitim-Sen !
Bozkurt1957
20.03.2013 - 13:55  
Sendikamızın 15/03/2013 tarih ve 77 sayılı kararı ile kamuda serbest kıyafetle iş yerlerine gelebilecekleri kararı alınmıştır.Tekekkür ederiz. Bazı öğretnmenler soruyor öğretmen minietekle,şalvarla,mesela doğu kökenli personel peşmerge kıfafetiyle vs. iş yerlerine gelecekler mi?Türk Eğitim Sen üyesi olarak yorum yapıyoruz ama eleştiriler karşısında sendikamızın yasal olarak nasıl bir kılık kıyafet istediğinin açıklamalı olarak belirtildiği zaman bu sorulara sendikalı olarak doğru cevap verebileceğiz EDİTÖR: SAYIN HOCAM MERKEZ YÖNETİM KURULU KARARIMIZI VEB SAYFAMIZDAN OKURSANIZ O BAHSETMİŞ OLDUGUNUZ HASASİYETLEREDE DEĞİNDİK VE DEDİKKİ AHLAKİ ÖLÇÜLER VE MİLLİ HASSASİYETLER ÇERÇEVESİNDE BAŞ ÖRTÜLÜ VE KRAVATSIZ DERSLERİNE GİREBİLMELİDİRLER İFADESİNİ KULLANDIK.SAYGILARIMLA.
kurt07
19.03.2013 - 22:48  
Başörtüsü konusunda tutarlılığından dolayı Türk Eğitim-Sen'e teşekkür ederiz. Geç de olsa böyle bir eylem kararını sonuna kadar destekliyoruz.
c.gamze
19.03.2013 - 19:18  
kıyafet serbestliğini geçtim,neden işinin ehli olmadığı halde alana geçen sınıf öğretmenleri hakkında kimse sesini çıkarmıyor?sanırım herkes halinden memnun. resim, müzik, beden eğitimi gibi alanlar özel yetenek gerektiren alanlardır. onların bu alanlara geçmesi asıl alanı olan ve yıllardır atama bekleyen branştaşlarımı etkileyecektir. bu konuda çalışma yapılmasını istiyorum.
depremix
19.03.2013 - 18:24  
Hayırlı uğurlu olsun. İnsanın dini inancına uygun olarak giyinmesi ve örtünmesi bu çağda sorun olmamalı diye düşünüyorum. Bu kararın suistimal edilmeden yaşama geçmesi ümidiyle...
MESTANER
19.03.2013 - 18:17  
Bir okul müdürü olarak bu kararınızdan dolayı teşekkür ediyorum. Beni rahatlatmıştır. Üye memur Danıştay'ın kararına göre sendikasının kararına uymakla yükümlüdür. Arkadaşlarımızdan başörtüsü takanlar vardı. Bu karar çok iyi oldu.
YORUM EKLE
Yorum ekleyebilmek için üye girişi yapmalısınız.
Türk Eğitim-Sen Genel Merkez © 2014
Talatpaşa Bulvarı No:160 6.Kat Cebeci/ANKARA
Telefon : 0 312 4240960 (8 Hat) Belgegeçer : 0 312 4240968
Site İlgili Görüş ve Önerileriniz İçin
Genel Dış İlişkiler ve Basın Sekreteri
ile irtibata geçebilirsiniz.