ANA SAYFA
HABERLER
BASINDA TES
VİDEOLAR
MEVZUAT
HUKUK
SENDİKAL ÇALIŞMALAR
EYLEMLERİMİZ
ŞUBELER
YÖNETİM
ANKETLER
YAYIN ARŞİVİ
YAYINLAR
EĞİTİM ve TOPLUM
TES TANITIM FİLMİ
SON VİDEOLAR
GENEL BAŞKAN KANAL B’DE “AYM’Yİ GÖREVE DAVET EDİYORUM” DEDİ.
GENEL BAŞKAN KANAL B'YE KONUK OLDU
ŞUBELERDEN HABERLER

Elazığ
ÖDÜL ALAN ÜYEMİZE 62 PUANKütahya
KÜTAHYA ŞUBE: 4/C ÇALIŞANLARI HALA UNUTMADIK!Kütahya
KÜTAHYA ŞUBESİ SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU.İstanbul 1
TÜRKİYE KAMU-SEN ÜYELERİNE ve YAKINLARINA AİLE DANIŞMANLIK SERTİFİKA PROGRAMIMersin 2 (Tarsus)
OKUL MÜDÜRLERİMİZ YANDAŞ PUANLAMANIN KURBANI OLDULAR!!!Sivas
SİVAS ŞUBE İL VE İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLERİ VE ŞUBE MÜDÜRLERİ HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU.Kırıkkale
KIRIKKALE ŞUBE BUZLU SU EYLEMİNDEKayseri 2
KAYSERİ ŞUBE, İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNE SİYAH ÇELENK BIRAKTI.Antalya 1
ANTALYA 1 NO’LU ŞUBE TÜRKMENELİ’ NE YARDIM KAMPANYASI DÜZENLEDİ.Sivas
NURİ ERYILDIZ: “ YÖNETİCİ ATAMALARI ŞEFFAF VE ADİL OLMALIDIR”Muğla
MUĞLA ŞUBE, İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNE YÖNETİCİ GÖREVLENDİRMELERİ İLE İLGİLİ YAZI GÖNDERDİ.Konya 1
TANFER ATA: MİLLİ EĞİTİM YÖNETİMİNDE YENİ KAOSLAR İSTEMİYORUZNevşehir
MUSTAFA UĞUR: “ÇATISI AKAN OKULLAR VARKEN 50 BİN TL'YE MAKAM ODASI!”Burdur
BURDUR ŞUBESİ İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜNE HAYIRLI OLSUN ZİYARETİNDE BULUNDU.Kırıkkale
KIRIKKALE ŞUBE İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNE VE VALİLİĞE HAYIRLI OLSUN ZİYARETLERİNDE BULUNDU.Afyonkarahisar
AFYON ŞUBESİ İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜNÜ ZİYARET ETTİ.Çorum
KIRIKKALE ŞUBE ABC EĞİTİM KURMLARININ VERDİĞİ YEMEĞE KATILDI.Çorum
ÇORUM ŞUBE İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNDE YAPILAN HAKSIZLIKLARA TEPKİ GÖSTERDİ.İzmir 2
İZMİR 2 NO’LU ŞUBE’DEN YÖNETİCİ ATAMA ELEŞTİRİSİBilecik
ÖMER YEL: 57 OKUL VE KURUM MÜDÜRÜNE DEĞERLENDİRME PUANI VERİLMEYE BAŞLANDI.


Tüm Şube Haberleri  
SİTE İÇİ ARAMA
İçerikte de Ara
Toplam
34,342,386
Sayfa izlenimi aldık.
OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLERİNİN DERS SAATİ SÜRESİ VE TENEFFÜS HAKKINA İLİŞKİN MEB’E YAZI YAZDIK
Oy Sayısı : 30
Yayın Tarihi
16.11.2009 - 15:40
Okunma Sayısı
13,828

Yazdır

Okul Öncesi Eğitim Kurumları Yönetmeliği uyarınca, okul öncesi eğitim kurumlarında eğitim etkinlikleri aralıksız olarak yapılmakta olup, bir çalışma saati süresi 50 dakika olarak belirlenmiştir. MEB İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nde ise bir ders saati süresinin 40 dakika olacağı ve teneffüsler için en az 10 dakika zaman ayrılacağı öngörülmüştür. Günlük yaşamsal ihtiyaçlarını karşılayabilmek için gün içinde serbest zamana ihtiyacı olan okul öncesi eğitim kurumlarında çalışan öğretmenler, gerektiğinde hiç ara vermeksizin saatlerce çalışmak zorunda kalmaktadırlar. Böylelikle çocuklara verilen eğitim kalitesi de olumsuz yönde etkilenmekte ve iş verimi düşmektedir.  Okul öncesi eğitimin ayrı bir özen ve ihtisas gerektirdiği gerçeği de göz önüne alınarak, MEB’e yazdığımız yazıyla, Okul Öncesi Eğitim Kurumları Yönetmeliği’nde, okul öncesi eğitim kurumlarında çalışan öğretmenlerin ders saatlerinin 40 dakika olarak düzenlenmesi ve ders saatleri arasında teneffüs yapılmasına yönelik değişikliklerin yapılarak, ilköğretim kurumlarında çalışan öğretmenlerle aralarındaki eşitsizliğin giderilmesini talep ettik.

 

İlgili Yazı İçin Tıklayınız 

 

YORUMLAR
Yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden Türk Eğitim-Sen sorumlu tutulamaz. Tehdit ve hakaret içeren yorumlar yayınlanmaz
GÜLAY
21.03.2014 - 11:38  
OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLERİNİN ÇALIŞMA USULLERİNE YÖNELİK DEĞİŞİKLİK YAPILMASI GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM. ALINAN OLUMSUZ CEVAPLARA RAĞMEN TEKRAR TEKRAR SENDİKAMIZIN BU KONUYLA İLGİLENMESİNİ İSTİYORUM. KÜÇÜCÜK SINIFLARDA FAZLA SAYIDA ÖĞRENCİ İLE ÇALIŞIYORUZ. AİDAT KULLANIMLARI, ÖĞRENCİ SAYILARI, SINIF GÖREVLİLERİ VB. İŞLEMLER YÖNETMELİKLERE GÖRE UYGULANMIYOR ZATEN. HİÇ DEĞİLSE ÖĞRETMENLERİMİZİN HAKLARI KORUNSUN. DİĞER BRANŞ ARKADAŞLARDAN DA DESTEK BEKLİYORUZ. BİZ BİRBİRİMİZE SAHİP ÇIKALIM LÜTFEN.
melek
26.10.2011 - 21:57  
anasınıflarında da öğretmenler yönetmeliğe göre fazla çalışıyor, öğlen arası 20 dakikalık teneffüs vb sebeplerle, fakat anaokulundaki olay biraz da manen incitiyor. ilköğretim okulunda öğretmen olan veli okulundan çıkıyor, üzerine kotunu giyiyor çocuğunu almaya geliyor. biz de dersimiz çoktan bitmiş onların, eve gidip kotunu giydikten sonra çocuklarını almaları için okulda bekliyoruz. okul müdürleri keyfi uygulama yapıyor, çalışma saatlerini velilerin iş çıkışına uygun hale getiriyorlar. artık mesleğimden korkunç derecede soğudum. okula gitmek müdürü ve velileri görmek rahatsızlık veriyor.ben de bakanlığa mail atarak sordum konuyu, fazla çalıştırılıyorsanız kurumunuza veya bağlı olduğunuz milli eğit müdürlüğüne dilekçe yazın, ya da yargıya gidin diyor. konuyu gündeme getirdim pikolojik baskı gördüm ve yıprandım. bakanlık öğretmenine sahip çıkmadıkça kesin ve net bir biçimde giriş çıkış saatleri belirlemedikçe bu iş çözülmez.
12345
02.05.2011 - 21:43  
Yıl 2011. Bu yazıya hala cevap vermedimi sayın yöneticiler !!! Son durum nedir? Tekrar peşine düşseniz de bizde şu mağduriyetten kurtulsak sevgili sendikamız. Sizden biraz daha destek bekliyoruz..
burcuum
03.02.2011 - 23:49  
saat 7.30 da baslıyorum 17.30-18.00 arası cıkıyorum ve ben devlette calısıyorum...Aileler uygulama sınıfı yada bagımsız anaokullarını kendı iş giriş çıkısına gore duzenliyor peki benım 11 aylık bebegım ne olacak?bencil olduk kendimizi dusunuyoruz ve ben okul öncesi genel mudurlugunde sube muduruyle konustum yapacak bıse yok siz hakkınızı arayacaksınız dıyor..hakkını arayınca ne oluyor okulu sana zından edıp tepene bınıyorlar sonucta onlarla aynı okulda calısmak zorunda olan sensın.yapacakları tek sey okullara anasınıfı öğretmenlerinin çalışma saatlerını gonderıp bunun dısında calısılan saatlerın yasal olmadıgını bıldırmek...işte eşitsizlik burada sevgılı sınıf ogretmenım..sız dersınızı anlatırsınız sorumluluklarınızı söylediginiz kulup, nöbet,faalıyetlervs. sizin sorumluluğunuzdur yerıne getırırsınız ve okuldan zil caldımı ceker gıdersınız..bu nöbeti butun öğretmenler kafaya takar farkındamısınız tenefuse cıkmıyoruz okullarda anasınıfı ögretmenını sadece kurulda gorursunuz yanı çalıştıgımız sure boyunca nöbetteyızdır...ve dua etmenız gerek bız cocukları onunuze hazır getırıyoruz eskıden sadece kalem tutmayı ogretmek 2 ayını alırdı oğretmenın.Sonuç olarak biz çalışma saatlerının kesınlıgını bıldıren yazı ıstıyoruz okullara yarım gun calısan öğretmenimin saatleri bu,tam gun egıtım yapan öğretmenimin çalışma saatı su diye...
ayşe
16.11.2009 - 23:14  
Birbirimize destek olmak varken bu çekememezlikler niye olur? Anlamveremiyorum. Okul öncesi öğretmeniyim ve 5 saat aralıksız çok yorucu oluyor. Anlayana!
000511047
16.11.2009 - 22:46  
sadece önünüzdeki örneğe bakarak yorum yapmayın.ortada bir eşitsizlik var ve giderilmesi gerek.anasınıfı nöbet tutmaz ama neden çünkü tenefüse çıkmaz.tam gün okullarda okul öncesinin yaygınlaşması için ikili öğretim yapılır.bu 2 yıldır var daha önce öyle değildi.ve tam gün okulların sayısı fazla değil.siz bi kere yazılı sorusu hazırlıyorsunuz biz ise hergün 25 çocuk için faaliyetler hazırlıyoruz kağıt kesip biçiyoruz birgün öncesinden hazırlığını yapıyoruz.göründüğü kadar kolay değil.5 saat boyunca sınıfınızdan hiç çıkmayınız ve çocukarı da göndermeyiniz.tuvalet için bile çıkmayınız. lütfen deneyin ancak o zaman anlarsınız.anasınıfı öğretmenleri tenefüse çıksa ne kaybedersiniz aksine nöbet sayınız azalır rahatlarsınız.olumlu bakın biraz da insanlarınn haklarına.
cesurax08
16.11.2009 - 18:40  
hangi eşitsizlikten bahsediyorsunuz.ben sınıf öğretmeniyim günde 6 saat derse giriyorum, ayrıca haftada bir gün nöbet tutuyorum, yetmiyor sosyal klüp ve rehberlik çalışmaları, yetmedi sosyal faaliyetler, yetmedi sınav yap yazılı oku, yetmedi, 08:00 da okulda olup akşam 15:00 da çıkmak zorundayız. şimdi gelelim anasınıfına nöbet tutmaz, sosyal klüp çalışması olmaz, sosyal etkinlikleri sadece kendi sınıfında yapar, yazılı yapmaz 08:30 da göreve başlar 1:30 da evine gider. tüm bunlarla birlikte maaş ve ekders aynıdır. peki eşitsizlik nerede??????
YORUM EKLE
Yorum ekleyebilmek için üye girişi yapmalısınız.
Türk Eğitim-Sen Genel Merkez © 2014
Talatpaşa Bulvarı 6.Kat No:160 Cebeci/ANKARA
Telefon : 0 312 4240960 (8 Hat) Belgegeçer : 0 312 4240968
Site İlgili Görüş ve Önerileriniz İçin
Genel Dış İlişkiler ve Basın Sekreteri
ile irtibata geçebilirsiniz.