ANA SAYFA
HABERLER
BASINDA TES
VİDEOLAR
MEVZUAT
HUKUK
SENDİKAL ÇALIŞMALAR
EYLEMLERİMİZ
ŞUBELER
YÖNETİM
ANKETLER
YAYIN ARŞİVİ
YAYINLAR
EĞİTİM ve TOPLUM
TES TANITIM FİLMİ
SON VİDEOLAR
GENEL BAŞKAN CNNTÜRK`TE YENİ YÖNETMELİĞİ DEĞERLENDİRDİ.
GENEL BAŞKAN, YENİ YÖNETMELİĞİ DEĞERLENDİRDİ
ŞUBELERDEN HABERLER

Isparta
ISPARTA ŞUBE, 23 NİSAN İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI YAPTIAdana 1
ADANA ŞUBE, “MİLLİ EGEMENLİK, SOYKIRIM DEĞİL TÜRK MİLLETİNİN YAŞAMA HAKKINI MÜDAFA ETMESİDİR”Çorum
ÇORUM ŞUBE, 23 NİSAN ELMALI KÖYÜ İLKOKULUNDA COŞKU İLE KUTLADIKayseri 1
KAYSERİ 1 NO’LU ŞUBEDEN, MİLLÎ EGEMENLİKNiğde
NİĞDE ŞUBE:NASIL OLSA “YIRTILAN DELİ BEKİR’İN YAKASI”Kayseri 2
KAYSERİ 2 NO’LU ŞUBE, TOMARZA İLE TEMSİLCİLİĞİ AÇILIŞI YAPTISakarya
SAKARYA ŞUBE İSTİŞARE TOPLANTISI YAPTIKütahya
KÜTAHYA ŞUBESİNDEN REKTÖRE ZİYARETKocaeli 1
KOCAELİ ŞUBEDEN, REKTÖR ZİYARETİYalova
YALOVA ŞUBE, ONURUMUZU ÇİĞNETMEYECEĞİZ TÜRK EĞİTİM- SEN, EĞİTİM- SEN , EĞİTİM-İŞTekirdağ
TEKİRDAĞ ŞUBE, OKULLARIMIZ TEHDİT ALTINDAŞırnak
ŞIRNAK ŞUBE, TÜRKİYE KAMU-SEN VE TÜRK EĞİTİM-SEN İL BAŞKANI TATAR’DAN POLİS HAFTASI MESAJIKaraman
KARAMAN ŞUBE, KMÜ PERSONELİ İÇİN TÜRK EĞİTİM-SEN YİNE ÜNİVERSİTEDE!İzmir 1
İZMİR 1 NO’LU ŞUBE, NÖBET EYLEMİ İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI YAPTIRize
EĞİTİM BİR -SEN’DEN RTE ÜNİVERSİTESİNDE USULSÜZLÜKKayseri 1
KAYSERİ 1 NO’LU ŞUBEDEN, VALİLİK BİNASI ÖNÜNDE BASIN AÇIKLAMASI YAPTIAfyonkarahisar
AFYONKARAHİSAR ŞUBE, DİNAR İLÇE TOPLANTISI YAPTIAfyonkarahisar
AFYONKARAHİSAR ŞUBEDEN, EVCİLER İLÇE TOPLANTISI YAPTIAfyonkarahisar
AFYONKARAHİSAR ŞUBE, HOCALAR İLÇE TOPLANTISI YAPTIAfyonkarahisar
AFYONKARAHİSAR ŞUBEMİZCE DAZKIRI İLÇE TOPLANTISI


Tüm Şube Haberleri  
SİTE İÇİ ARAMA
İçerikte de Ara
Toplam
44,219,113
Sayfa izlenimi aldık.
TOPLU OLARAK AÇILAN 76. MADDE İLE İLGİLİ DAVAMIZ REDDEDİLDİ
Oy Sayısı : 16
Yayın Tarihi
26.03.2010 - 17:21
Okunma Sayısı
3,947

Yazdır

Milli Eğitim Eski Bakanı Hüseyin ÇELİK tarafından giderayak 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu 76. maddesi kapsamında yapılan 998 adet yönetici atamasının öğrenilmesi ile birlikte bu haksız uygulamaya Türk Eğitim-Sen olarak sessiz kalınmamış hukuki savaş sendikamız genel merkezince başlatılmıştır. Sendikamız sitesinde tüm üyelerimize duyuru yapılarak hakkaniyetten uzak, adam kayırmacı bir yaklaşımla kadrolaşma amacı güdülerek yapılan 998 adet atamanın iptali için dava açmak isteyenlerin dava harçlarının sendikamızca karşılanacağı belirtilmiştir. Ülke genelinde yaklaşık 300 iptal davası açılmış olup büyük bir kısmı yargıdan olumlu dönmüştür.

 

Ancak; bireysel açılan davalar, yapılan 998 atamanın iptali için yeterli gelmemiştir. Genel Merkezimiz ve tüm şubelerimiz bu konuda seferber olmuş ancak 998 atamanın iptali için yeterli sayıda bireysel dava açacak üye bulunamamıştır. Bu nedenle; Milli Eğitim Bakanlığından yapılan tüm atamaların iptali talep edilmiş; Bakanlık iptal yönünde herhangi bir işlem tesis etmeyerek talebimizi karşılıksız bırakmıştır. Bakanlığın sessiz ve olumsuz tavrı üzerine Sendika olarak bu yönde yapılan tüm atamaların iptal edilmesi adına dava açılmıştır.

 

Toplu iptal davasının açılması sendikamız sitesinde tüm kamuoyuna sunulmuştur. Bu haber ile birlikte tüm üyelerimizde büyük bir heyecan yaşanmış ve merakla bu davanın sonucu beklenmiştir. Mahkeme, talebimize bakanlık tarafından cevap verilmemesi işlemini tek bir idari işlem gibi değerlendirmemiş, 998 atamanın tek tek iptal davasına konu olması gerektiği yönünde görüş bildirerek dilekçemizi reddetmiştir.

 

İtiraz dilekçemizde, açılacak olan her dava ile yapılacak olan masraf düşünüldüğünde meblağın ne denli yüksek olduğu görüleceği, ülkemizin sosyal ve ekonomik yapı bir arada düşünüldüğünde bütün atamaların ayrı ayrı dava konusu yapılmasının imkânsız olduğu belirtilmiş, tarafımızca açılan bu davanın reddedilmesi bu ve buna benzer hukuka aykırılıkların yapılış biçimini kabul anlamına geleceği ve idareleri bu yönde atama yapmaları konusunda cesaretlendireceği vurgulanmıştır. Ayrıca; Milli Eğitim Eski Bakanı Hüseyin Çelik’in önderliğinde başlayan 76. madde furyasının diğer Bakanlara da örnek olduğundan bahisle bu tür atamaların son dönemlerde ziyadesiyle arttığı, göz göre göre yüzlerce kişinin hak etmedikleri makamlarda hak etmedikleri ücretlerle çalıştıkları ve açılan dava ile talebimiz karşılanmadığı takdirde de yıllarca çalışmaya devam edecekleri belirtilmiş olmasına karşın davamız reddedilmiştir. Ankara 2. İdare Mahkemesince her atama işlemi için ayrı ayrı dava açılması gerektiği yönünde dilekçemizi reddeden mahkemeye tesis edilen işlemin bir bütün olarak değerlendirilmesi yönünde yaptığımız tüm yazışmalar mahkemece yerinde görülmeyerek esasa girilmeden davamız reddedilmiştir.

 

155 bin üyesi bulunan Türkiye’nin en büyük memur sendikası Türk Eğitim-Sen, 76. madde kapsamında yapılan atamaların hukuka aykırı olduğunu ispatlamak ve sonlandırmak için elinden gelen her şeyi yapmıştır. Bir takım çevrelerce toplu iptal için açtığımız davadan çekildiğimiz yönünde duyumlar alınmakta ve üyelerimiz bu duruma tepki göstermektedir. Vazgeçilen bir dava asla söz konusu değildir.

 

Türk Eğitim-Sen; 76. madde atamalarını, bütün eğitim çalışanlarının hakkını gasp etmek, büyük bir saygısızlık ve haksızlık olarak görmektedir. Bu konuda iç hukuk sonuna kadar takip edilecek, gerekli olması halinde AİHM’de dava açılacaktır.

Tüm eğitim çalışanlarını görmezden gelerek, yok sayarak atanma şartlarını taşıyan taşımayan 998 kişiyi sadece Bakan istediği için atayan bir zihniyetin yaptığı usulsüzlüklerin peşini bırakmayacağımız tüm kamuoyunca bilinmelidir. 998 adet dava açabilmek için yaptığımız duyurular ve emeğimize rağmen bu sayıya ulaşılmamış ve en son çare olarak toplu dava açılmıştır. Her ne kadar dava esasa girilmeden usulen reddedilse dahi hukuki mücadelemiz Danıştay nezdinde devam edecektir. Buradan da sonuç alınamadığı takdirde AİHM’e gidilecek ve hak arayışımız devam edecektir. Kamuoyuna duyurulur.

 

İlk Dava Dilekçesi İçin Tıklayınız

 

Dilekçe Red Kararı İçin Tıklayınız

 

Davanın Yenilenmesine Dair Dilekçe İçin Tıklayınız

 

Davanın Reddine Dair Karar İçin Tıklayınız

 

YORUMLAR
Yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden Türk Eğitim-Sen sorumlu tutulamaz. Tehdit ve hakaret içeren yorumlar yayınlanmaz
OgunOkuyucu
29.03.2010 - 22:25  
SAYIN SENDİKA YETKİLİLERİ TOPLU İPTAL KARARININ SONUCUNU ve GERÇEKTEN KOMİK GEREKÇELİ KARARINI GÖRDÜK!HERKES ŞİMDİ TAMAM BU İŞ BİTTİ,HERŞEYE ALIŞAN TOPLUMUMUZ YAVAŞ YAVAŞ(SİNDİRE SİNDİRE!) BUNA DA ALIŞACAKTIR DİYE DÜŞÜNEBİLİRLER. AMA ASLA DÜŞÜNMEYECEK VE BU İŞİN PEŞİNİ ASIL ŞİMDİ BIRAKMAYACAK OLAN BİR KURULUŞ VAR O DA SİZLERSİNİZ!SENDİKAMIZ,SENDİKAMIZ YÖNETECİLERİ.BİZLER EN FAZLA ÜYEYE SAHİP YETKİLİ SENDİKA DEĞİL MİYİZ?BİZLER DE SİZE HAKKIMIZI,HUKUKUMUZU KORUMANIZ İÇİN VEKALET VERMİŞ OLAN ÜYELERİNİZ. İŞTE SENDİKANIN GÜCÜNÜ GÖSTERECEĞİ EN BÜYÜK FIRSATLARDAN BİRİ. EĞER BUNUN PEŞİ BIRAKILIRSA VE BU YAPILAN İNSAN HAKLARINA AYKIRI,HUKUK TANIMAYAN ATAMALAR;BÖYLE SON DERECE BASİT,KONUNUN ESASINDAN UZAK OLARAK VERİLEN BİR KARARLA YANLIŞA DEVAM EDİLİRSE NEREDE BİZİM YÜZBİNLERİN SESİ!!!! BU BİR ONUR VE ŞEREF MESELESİ,ÜLKE MESELESİDİR.ŞAHSİ BİR MESELE DEĞİLDİR.BU KARAR DİĞER DAVALARDA(FERDİ AÇILAN DAVALARDA) ORTKA KARAR NEYDİ!..SONRADAN TELAFİSİ MÜMKÜN OLAMAYACAK DERECEDE HAKSIZLIĞA NEDEN OLACAĞINDAN ÖNCELİKLE YÜRÜTMENİN DURDURULMASI DEĞİL MİYDİ? SUÇ AYNI SUÇ, ADALETSİZLİK AYNI ADALETSİZLİK.EFENDİM TEK TEK DAVA AÇILMADIĞINDAN.....TEMYİZ,BÜTÜN ÜYELERİN FAKS YAĞMURUNA DAVET Mİ,AİHM BAŞVURU MU! BUNDAN SONRA YAPILACAK OLANLAR,YAPILANLARDAN DAHA ÖNEMLİ BİR HALE GELMİŞTİR.... BU DAVA DÜRÜSTÜM DİYENE,HAKKI,ADALETİ SAVUNANA TOKATTIR.BU GİBİ DÜŞÜNEN İNSANLARIN ENAYİ YERİNE KONULMASIDIR. BU KADAR BÜYÜK,EN BÜYÜK ÜYE SAYISINA SAHİP YETKİLİ SENDİKAMIZIN ASLA BU İŞİ BU ŞEKİLDE BIRAKACAĞINA İNANMIYORUZ.EĞER BU DAVA BU GEREKÇE İLE BU ŞEKİLDE SONUÇLANABİLİYORSA YAZIKLAR OLSUN BİZLERE.....!!!!
123456
28.03.2010 - 16:23  
sendika üzerine düşeni yaptı Allah var...dava açtı ama sonuç ortada...peki bundan sonra ne olacak...sineyemi çekeceğiz...bireysel dava açamayanların durumu ne olacak...batıda kişiler bireysel davaları rahatlıkla açabiliyorlar...ancak 30 bin nüfuslu 200-300 öğretmenin çalıştığı yerlerde bireysel davalar açmak imkansız...doğuda bu gibi ilçelerde ak partinin seçtiği insanlar 76. maddeden müdür oldular...erkek olan çıksında bunlara ragmen bireysel dava açsın...bence sendika bu konuda kendi sendika başkanının adına her il de bireysel dava açmalı...mesela ŞANLIURFA da 6 adet 76 lık müdür atandı...hiçbiriine bireysel dava açılamadı...mesele dava parası vs değil...mahalle baskısı, siyasi baskı, aşiret baskısı meselesi...buyrun sendika başkanınız kendisi bireysel dava açsın kendi adına, 6 davanın da dava ücretini ben ödeyeyim...bu konunun peşini bırakmayın lütfen...kimsenin hatası kimseye kâr kalmamalı
candemirbas
28.03.2010 - 00:06  
Türk Eğitim Sen üzerine düşeni yaptı yapmaya da devam ediyor. Bu çaba gayretini gören gördü. Görmek istemeyen de ne yapsan görmez. Sendikalar bu işi halletsede biz hazıra konsak diye düşünen arkadaşlarımıza diyorum. 76. madde atamalarında rahatsız olduğunuz bir durum varsa bireysel dava açmanız gerekiyor demekki. Genel Başkanımız bu durumu net ifade etti. ''Üyemiz olsun olmasın her türlü hukuki desteği biz vereceğiz dedi'' Bundan sonrası sizlere kalmış.
Ali AYDIN
27.03.2010 - 13:54  
"İnnalillahi ve inna ileyhi raciun" ayetinden yola çıkarak büyük buluşma gününde, rabbim hak yiyenlerden kılmasın. Baki olan aleme alnı açık, arınmış pırıl pırıl intikal etmek herkese nasip etsin. Dünyada 76. maddeden adam oldum sananlara karşı rabbim hakkı gasp olanları misliyle ödüllendirir inşallah. " İNANIYORUZ DÖNÜŞ ONADIR" BOLUBEYİ
perfectturkuaz
26.03.2010 - 17:40  
BU NE BİÇİM ADALET SİSTEMİDİR ANLAMIŞ DEĞİLİM. HAKSIZLIKTAN YANA OLMAK BİZİM ADALET SİSTEMİMİZİN Bİ DÜSTURU OLDU SANIRIM. GÖZ GÖRE GÖRE 998 KİŞ KAYIRMACILIK ZİHNİYETİYLE SÖZÜM ONA MÜDÜR OLDU. İSYAN ETMEMEK İÇTEN DEĞİL. 12 YILDIR YAYGIN EĞİTİM VE ÖRGÜN EĞİTİMİN HER TÜRLÜ KADEMESİNDE ÇALIŞAN BİR MÜDÜR YARDIMCISI OLARAK SIRF CEMAATİN VEYA YANDAŞ SENDİKANIN ADAMI OLMADIK DİYE Mİ ATANAMIYORUM. İNSAF YAHU. SESİMİZİ KİME NE ŞEKİLDE DUYURACAĞIZ ADALETTEN BAHSEDİLMİYOR. YAZIKLAR OLSUN. 76 LIK MÜDÜRLERDE ZATEN BİRAZ VİCDAN OLSA BU GÜN YAPTIKLARININ YANLIŞ OLDUĞUNUN KANAATİNE VARIRLAR. DEMEK ÜLKEMİZDE BU 76 LIK MÜDÜR BAHSİ DE BÖYLELİKLE SON BULDU. NE DİYELİM VATANDAŞA HAYIRLI OLSUN. AMA KALKIPTA HARAMDAN HELALDEN BAHSEDEN BU ARKADAŞLARIN KONUŞMAYA HİÇ Mİ HİÇ HAKLARI YOK. YAZIKLAR OLSUN YAZIK YAZIK YAZIK.... NOT : KONUYLA İLGİLİ DUYARLI TÜM ARKADAŞLARIN VE SENDİKAMIZIN BASIN YOLUYLA BU KİŞİLERİ DEŞİFRE ETMELERİ GEREKİR DİYE DÜŞÜNÜYORUM. KONUYU BASINA VE HALKIN TAKDİRİNE BIRAKMAK LAZIM. YAZIK YAZIK YAZIK....
YORUM EKLE
Yorum ekleyebilmek için üye girişi yapmalısınız.
Türk Eğitim-Sen Genel Merkez © 2014
Talatpaşa Bulvarı No:160 6.Kat Cebeci/ANKARA
Telefon : 0 312 4240960 (8 Hat) Belgegeçer : 0 312 4240968
Site İlgili Görüş ve Önerileriniz İçin
Genel Dış İlişkiler ve Basın Sekreteri
ile irtibata geçebilirsiniz.