ANA SAYFA
HABERLER
BASINDA TES
VİDEOLAR
MEVZUAT
HUKUK
SENDİKAL ÇALIŞMALAR
EYLEMLERİMİZ
ŞUBELER
YÖNETİM
ANKETLER
YAYIN ARŞİVİ
YAYINLAR
EĞİTİM ve TOPLUM
TES TANITIM FİLMİ
SON VİDEOLAR
GENEL BAŞKAN CNNTÜRK`TE YENİ YÖNETMELİĞİ DEĞERLENDİRDİ.
GENEL BAŞKAN, YENİ YÖNETMELİĞİ DEĞERLENDİRDİ
ŞUBELERDEN HABERLER

Rize
EĞİTİM BİR -SEN’DEN RTE ÜNİVERSİTESİNDE USULSÜZLÜKKayseri 1
KAYSERİ 1 NO’LU ŞUBEDEN, VALİLİK BİNASI ÖNÜNDE BASIN AÇIKLAMASI YAPTIAfyonkarahisar
AFYONKARAHİSAR ŞUBE, DİNAR İLÇE TOPLANTISI YAPTIAfyonkarahisar
AFYONKARAHİSAR ŞUBEDEN, EVCİLER İLÇE TOPLANTISI YAPTIAfyonkarahisar
AFYONKARAHİSAR ŞUBE, HOCALAR İLÇE TOPLANTISI YAPTIAfyonkarahisar
AFYONKARAHİSAR ŞUBEMİZCE DAZKIRI İLÇE TOPLANTISIAnkara 5
TÜRK EĞİTİM – SEN 5 NO’LU ŞUBE İLÇE TEMSİLCİLERİ TOPLANTISI BEYPAZARI’NDA YAPILMIŞTIRAnkara 5
ANKARA 5 NO’LU ŞUBE’DEN BAŞBAKAN’LIĞA DİLEKÇETekirdağ
TEKİRDAĞ ŞUBE: “ÖĞRETMEN SAHİPSİZ DEĞİLDİR”Kocaeli 1
KOCAELİ 1 NO’LU ŞUBEDEN, VALİ ZİYARETİKayseri 1
KAYSERİ 1 NO’LU ŞUBEDEN, KAMU ÇALIŞANLARINA KARŞI UYGULANAN ŞİDDET VE TACİZE KINAMAEskişehir 2
ESKİŞEHİR 2 NO’LU ŞUBEDEN MEZUNİYET TÖRENİAnkara 2
ANKARA 2 NO’LU ŞUBE İSTİŞARE TOPLANTISI YAPTIİstanbul 6
TÜRK EĞİTİM-SEN İSTANBUL 6 NOLU ŞUBE İSTİŞARE TOPLANTISIKaraman
KARAMAN ŞUBE; ARSIZLIĞIN BU KADARI! ERMENEK’TE NELER OLUYOR?Konya 2
KONYA 2 NO’LU ŞUBE, İSTİŞARE TOPLANTISI YAPTIİstanbul 8
İSTANBUL 8 NO’LU ŞUBE, MOBBİNGÇİ MÜDÜRÜ PROTESTO ETTİAmasya
AMASYA ŞUBE, İSTİŞARE TOPLANTISI YAPTISivas
SİVAS ŞUBE, İSTİŞARE TOPLANTISI YAPTIKayseri 1
KAYSERİ ŞUBE’DEN, 4 NİSAN’DAKİ MİTİNGE KATILIM ÇAĞRISI


Tüm Şube Haberleri  
SİTE İÇİ ARAMA
İçerikte de Ara
Toplam
44,106,409
Sayfa izlenimi aldık.
Yayın Tarihi
08.07.2006 - 16:42
 Yazıcı Dostu Sayfa
YÖK, DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ ÖĞRETMENLİĞİ KONUSUNDA YANLIŞ YAPIYOR
YÖK Genel Kurulu, almış olduğu sürpriz bir kararla, öğretmen yetiştirmenin eğitim fakültelerinin tekelinde olduğunu ileri sürerek, İlköğretim Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi Öğretmenliği bölümlerinin, İlâhiyat Fakülteleri bünyesinden Eğitim Fakülteleri bünyesine alınmasını hükme bağlamış bulunmaktadır. Basında yeralan bilgilere göre, Genel Kurulu’nun söz konusu bu kararı, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği bölümüyle ilgili kararı, oybirliği ile değil, 19 üyeden 16’sının verdiği oy sonucunda, ancak oy çokluğuyla almış bulunmaktadır. 

     Mevcut duruma göre, İlköğretim Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi Öğretmenliği bölümünün 2005’teki toplam kontenjanı 470 olup söz konusu bölüm, Türkiye’deki 20 ilâhiyat fakültesinden 10’unda bulunuyor. Söz konusu bölümlerin bulunduğu üniversiteler ile 2005 yılı öğrenci kontenjanları şöyle: Ankara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi: 100, Atatürk Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi: 50, Çukurova Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi: 50, Dicle Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi: 40, Dokuz Eylül Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi: 40, Erciyes Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi: 40, Marmara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi: 60, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi: 20, Selçuk Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi: 40 ve Uludağ Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi: 40.

     Bu üniversitelerin İlâhiyat Fakültelerinde kapatılan Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi Öğretmenliği bölümleri, başka üniversitelerin değil, yine aynı üniversitenin eğitim fakültelerinde açılacak. Ancak, YÖK, bir istisna olarak, Dicle Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi’ndeki İlköğretim Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi Öğretmenliği bölümünün kapatılmasına ve onun yerine İstanbul Üniversitesi Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi’nde böyle bir bölümün açılmasına da karar vermiş bulunmaktadır. Yine, alınan bu kararla, bu bölümlere ayrılan kontenjan bu eğitim dönemi için değiştirilmemekle beraber, daha sonrasında artırılıp arttırılmayacağı YÖK Genel Kurulu ve ÖSYM tarafından belirlenecek. 

     Basından edinilen bilgilere göre, YÖK Genel Kurulu’nun almış olduğu bu kararın ÖSYM tarafından da onaylanması durumunda, 357 ilâ 369 arasında puan alan ve değişen bölümleri tercih ederek İlköğretim Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi Öğretmenliği mesleğine intisab etmek isteyen öğrenciler, 2006-2007 eğitim-öğretim yılından itibaren, artık İlâhiyat Fakülteleri yerine Eğitim Fakülteleri bünyesinde öğretim görecekler. Söz konusu öğretmenlik bölümlerinin 28 Şubat sürecinin ardından İlâhiyat Fakülteleri bünyesinde kurulmasıyla bu fakültelerinin yetki alanına giren İlköğretim Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi öğretmeni yetiştirmenin Eğitim Fakültelerinin yetki alanına devredilmesi sonucunda, öğretmenlikle ilâhiyat fakülteleri arasındaki bağ bir çırpıda tümden kesilmiş olmaktadır. Bu suretle, daha önceki dönemde İlâhiyat Fakültesi mezunlarının tümü öğretmenlik yapabiliyorken bu yetkinin iptaliyle İlâhiyat Fakültelerinin toplumsal işlevselliğine de ağır bir darbe indirilmiş bulunmaktadır. 

     Ancak, YÖK tepeden inme bu kararıyla, sadece İlköğretim Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi Öğretmenliği’nin sadece İlâhiyat Fakültelerinin yetki alanından çıkarıp Eğitim Fakültelerinin yetki alanına devretmekle yetinmemiş, bu bölümlerin eğitim programlarının da değiştirilmesi için çalışmalara başlanmış bulunmaktadır. 

     Bunun yanında YÖK Genel Kurulu, İlköğretim Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi Öğretmenliği bölümü öğrencilerinin başka alanlarda da yetişmelerine olanak tanıyan “çifte anadal” ve “yan dal” uygulamalarını da kaldırmış bulunmaktadır. Bugüne kadar ki uygulamaya göre, bu bölümlerde okuyan öğrenciler, lisans öğrenimi süresince aynı fakülte içinde veya dışında izledikleri programa yakın bir bölümün derslerini aynı zamanda takip ederek, “çift anadal” mezunu olabiliyorlar ve başka bir programı da “yan dal” olarak, bilgilenmek için izleyebiliyordu. Ancak ortaya çıkan bu vazıyete göre, 2006 ÖSS sınavı ile bu bölümlere girecek öğrencilerin başka bir alan tercihi imkânı da kalmayacak olup, sadece “din kültürü ve ahlâk bilgisi öğretmeni” olarak yetiştirilecekler.

     YÖK Genel Kurulu, bu programı tercih eden İmam-Hatiplilerin, “0.24’lük ek katsayı”dan yararlanacağı hükmünü değiştirmemiş olup, bu bölümler, İmam-Hatiplerin “alanının devamı” olarak kabul edileceğinden, ağırlıklı ortaöğretim başarı puanına uygulanan “0,8’lik katsayı” değişmeyecek ki bu da, İmam-Hatip mezunlarının, Öğretmen Lisesi mezunlarından sonra bu bölümlere girme şansı en yüksek mezun grubunu oluşturmasının imkânının henüz ellerinden alınmamış olduğunu göstermektedir.

     Türk Eğitim-Sen ve Türkiye Kamu-Sen olarak, bu son kısımda belirttiğimiz ve henüz YÖK’ün değiştirmemiş bulunduğu, İmam-Hatipliler lehinde kalan son uygulamalar hariç, tepeden inme kararlarlarla değiştirerek şekillendirdiği diğer düzenlemeleri asla kabul edilemez nitelikte, iyi niyetten yoksun ve yanlış buluyor ve şiddetle reddediyoruz.
 
     Çünkü her şeyden önce böyle bir karar alınırken kararın hedefi olan İlâhiyat Fakülteleri öğretim üyelerinin fikir, görüş ve tekliflerine başvurulmamış olması iyi niyetle açıklanabilecek bir davranış değildir. Gerçi bu konuda YÖK’ün eski sabıkası hatırlanacak olursa şaşılacak bir durum olmadığı da söylenebilir. Gerçekten de YÖK bu konuda sabıkalıdır; çünkü daha önce de Eğitim Fakültelerinin programları tepeden tırnağa değiştirilip Fen-Edebiyat Fakülteleri ile birleştirilirken de aynı şekilde davranılmış, hiçbir Eğitim Fakültesinin fikir, görüş ve teklifine başvurulmamıştı. Ancak ne var ki, kötü misal emsal teşkil edemeyeceğinden, bu son karar da bir uygunluk, bir meşruiyet kazanabilmiş olamaz.

     Bu karar usulden yanlış olduğu gibi esastan da yanlıştır. Çünkü, Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi gibi bir öğretmenlik alanını İlâhiyat Fakültelerinin yetki alanından alıp Eğitim Fakültelerinin yetki alanına devretmek, meselâ, teknik öğretmenlik dallarını da Teknik Eğitim Fakültelerinin yetki alanından alıp Eğitim Fakültelerinin yetki alanına devretmekle eşdeğerdir. Nasıl ki Teknik Öğretmenlik bir alan dersi olup uzmanları Eğitim Fakültelerinde değil Teknik Eğitim Fakültelerinde bulunuyor ise, benzer şekilde, Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi Öğretmenliği de bir alan dersi olup onun uzmanları da Eğitim Fakültelerinde değil İlâhiyat Fakültelerinde bulunur; yeri orasıdır. Bu bakımdan, hiçbir iyi niyet izi taşımayan bu karar sonucunda, yetişecek olan bu alan öğretmenlerinin meslekî performanslarının ve yeterliliklerinin de düşük olacağı açıktır. 

     YÖK, almış olduğu bu kararla, İlâhiyat Fakülteleri ile bir problemi bulunduğunu ve bu fakülteleri işlevsiz hale getirmek için her imkânı ve her fırsatı değerlendirebileceğini açıkça göstermiş bulunmaktadır. 

     Bu itibarla, Türk Eğitim-Sen olarak, YÖK’ü, uygunluk arz etmeyen bu son kararından âcilen geri dönmesi; İlahiyat Fakültelerine karşı beslediği garazkâr tutuma son vererek Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi Öğretmenliği’nin devrini durdurması ve yine bugüne kadar olduğu gibi İlâhiyat Fakülteleri bünyesinde kalmaya devam etmesinin sağlanması konusunda uyarırız.

Türk Eğitim-Sen Genel Merkez © 2014
Talatpaşa Bulvarı No:160 6.Kat Cebeci/ANKARA
Telefon : 0 312 4240960 (8 Hat) Belgegeçer : 0 312 4240968
Site İlgili Görüş ve Önerileriniz İçin
Genel Dış İlişkiler ve Basın Sekreteri
ile irtibata geçebilirsiniz.