ANA SAYFA
HABERLER
BASINDA TES
VİDEOLAR
MEVZUAT
HUKUK
SENDİKAL ÇALIŞMALAR
EYLEMLERİMİZ
ŞUBELER
YÖNETİM
ANKETLER
YAYIN ARŞİVİ
YAYINLAR
EĞİTİM ve TOPLUM
TES TANITIM FİLMİ
SON VİDEOLAR
`FERTLER ÖLÜR MİLLETLER YAŞAR`
GENEL BAŞKAN İSMAİL KONCUK: TÜM MEMURLAR HAKLARINI KORUMALIDIR
ŞUBELERDEN HABERLER

Rize
EĞİTİM BİR -SEN’DEN RTE ÜNİVERSİTESİNDE USULSÜZLÜKKayseri 1
KAYSERİ 1 NO’LU ŞUBEDEN, VALİLİK BİNASI ÖNÜNDE BASIN AÇIKLAMASI YAPTIAfyonkarahisar
AFYONKARAHİSAR ŞUBE, DİNAR İLÇE TOPLANTISI YAPTIAfyonkarahisar
AFYONKARAHİSAR ŞUBEDEN, EVCİLER İLÇE TOPLANTISI YAPTIAfyonkarahisar
AFYONKARAHİSAR ŞUBE, HOCALAR İLÇE TOPLANTISI YAPTIAfyonkarahisar
AFYONKARAHİSAR ŞUBEMİZCE DAZKIRI İLÇE TOPLANTISIAnkara 5
TÜRK EĞİTİM – SEN 5 NO’LU ŞUBE İLÇE TEMSİLCİLERİ TOPLANTISI BEYPAZARI’NDA YAPILMIŞTIRAnkara 5
ANKARA 5 NO’LU ŞUBE’DEN BAŞBAKAN’LIĞA DİLEKÇETekirdağ
TEKİRDAĞ ŞUBE: “ÖĞRETMEN SAHİPSİZ DEĞİLDİR”Kocaeli 1
KOCAELİ 1 NO’LU ŞUBEDEN, VALİ ZİYARETİKayseri 1
KAYSERİ 1 NO’LU ŞUBEDEN, KAMU ÇALIŞANLARINA KARŞI UYGULANAN ŞİDDET VE TACİZE KINAMAEskişehir 2
ESKİŞEHİR 2 NO’LU ŞUBEDEN MEZUNİYET TÖRENİAnkara 2
ANKARA 2 NO’LU ŞUBE İSTİŞARE TOPLANTISI YAPTIİstanbul 6
TÜRK EĞİTİM-SEN İSTANBUL 6 NOLU ŞUBE İSTİŞARE TOPLANTISIKaraman
KARAMAN ŞUBE; ARSIZLIĞIN BU KADARI! ERMENEK’TE NELER OLUYOR?Konya 2
KONYA 2 NO’LU ŞUBE, İSTİŞARE TOPLANTISI YAPTIİstanbul 8
İSTANBUL 8 NO’LU ŞUBE, MOBBİNGÇİ MÜDÜRÜ PROTESTO ETTİAmasya
AMASYA ŞUBE, İSTİŞARE TOPLANTISI YAPTISivas
SİVAS ŞUBE, İSTİŞARE TOPLANTISI YAPTIKayseri 1
KAYSERİ ŞUBE’DEN, 4 NİSAN’DAKİ MİTİNGE KATILIM ÇAĞRISI


Tüm Şube Haberleri  
SİTE İÇİ ARAMA
İçerikte de Ara
Toplam
43,668,196
Sayfa izlenimi aldık.
ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ’NDE BANKA PROMOSYON İHALESİ İLE İLGİLİ YAPTIĞIMIZ ÇALIŞMALAR, EYLEM VE ETKİNLİKLER Yayın Tarihi
28.01.2012
Okunma Sayısı
3,482

TÜRK EĞİTİM-SEN OLARAK ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİNDE 2011 YILINDA YAPILAN BANKA PROMOSYON İHALESİ İLE İLGİLİ YAPTIĞIMIZ ÇALIŞMALAR, EYLEM VE ETKİNLİKLER.

Türk Eğitim-Sen Adana 3 No’lu Şube Başkanı Rıfat ÇELİK promosyon ihalesi ile ilgili yapılan çalışmaları, eylem ve etkinlikleri açıkladı. Çelik şunları kaydetti: “Çukurova Üniversitesi’nde yapmış olduğumuz toplantı, basın açıklamaları, eylemler, açılan davaların tamamı yasa gereği çalışanlar adına bankalarla yapılacak Promosyon İhalesinin açık ve şeffaf yapılması, 3 yıllık olması, promosyon paralarının peşin ödenmesi, ihalenin kapalı zarf teklifi ve açık arttırma usulü ile yapılarak yüksek bir ücretle çalışanların lehine olması içindi.

1. Türk Eğitim-Sen Adana 3 No’lu Üniversite şubesi olarak Ç.Ü. Rektörlüğünde yapılan kurum idari kurullarında Bankalarla Promosyon Sözleşmesini yapmak için komisyonun zamanında kurulmasını ve çalışmaların kasım ayına kadar tamamlanması için karar aldık.

2. 23.11.2011 tarihinde Çukurova Üniversitesi Rektörlüğü Bankalarla Promosyon Sözleşmesini yapacak komisyon başkanlığına Prof.Dr Vedat Peştemalcı, üyeliğe Yar.Doc.Dr Levent Toksöz ve yetkili sendika Türk Eğitim-Sen Adana 3 nolu şube başkanı Rıfat Çelik komisyonu kuruldu.

3. Türk Eğitim-Sen Adana 3 No’lu şube yönetim kurulu 24.11.2011 tarihinde toplandı. 26.11.2011 tarihinde Çukurova Üniversitesinde üyesi bulunan sendika başkanlarıyla Banka Promosyonları için bilgilendirme ve istişare için toplantı yapılması kararını aldı.Adam gibi yaptığımız sendikacılıkla dosta güven düşmana haddini bildirdik.

4. 26-30.11.2011 tarihlerinde üniversitede üyesi bulunan Türk Eğitim-Sen, Eğitim-Sen, Eğitim-iş, Eğitim Bir-Sen, SES ve TEZ-KOOP-İŞ Sendika başkanlarının yapmış olduğu toplantılar sonucunda Banka Promosyon ihalesinin çalışanların lehine sonuçlanması için ortak hareket etme kararı aldı.

5. 30.11.2011 tarihinde 6 sendika olarak Çukurova Üniversitesi’nde yapılacak olan Banka Promosyonları Sözleşmesi için teknik şartnamede olması istenilen 7 madde tespit edilerek dilekçeyle Rektörlüğe bildirdik ve Rektör beyden sendikalar adına randevu talep ettik ancak henüz cevap alamadık.

6. 05.12.2011 tarihinde 6 sendika olarak Çukurova Üniversitesinde bildiri dağıttık. Teknik Şartnamede olması istenilen 7 madde dilekçe haline getirildi, çalışanlara dağıtıldı, çalışanlar Rektörlüğe verilmek üzere imzalayıp doldurduğu 1700 dilekçe kısa bir sürede sendikalara verildi.

7. 6 sendika 08.12.2011 tarihinde saat 12.30’da Çukurova Üniversitesi Rektörlüğü önünde basın açıklaması yaparak dilekçeleri Rektörlüğe verdik. Ancak 50 dilekçe alındı kalan 1650 dilekçe tekrar sendikalara iade edildi.

8. Rektör Prof.Dr Alper Akınoğlu’ndan tehdit ve baskılar:

a) Sayın Rektör Prof.Dr Alper Akınoğlu: Promosyon ihalesinin açık ve şeffaf olması içinyazılı talebimiz ve Rektörlüğe verilen dilekçe eyleminden sonra sendika üyelerini ve Türk Eğitim-Sen Şube Yönetim kurulu üyesini odasına çağırarak baskıyla istifa ettirmiştir.

b) Sayın Rektör Prof.Dr Alper Akınoğlu: Bizzat kendisi ve güvenlik personelleriyle birlikte 09/12/2011 tarihinde Türk Eğitim-Sen ve SES sendikalarının hastanedeki ilan panoları ile merkezi kafeteryadaki Türk Eğitim-Sen, Eğitim-Sen, Eğitim Bir-Sen ve Eğitim İş ilan panolarını toplatarak depoya atmış. Sendika üyelerinin haber alma hakını ve sendikaların faliyetlerinini duyurması engellemiştir.

c) Sayın Rektör Prof.Dr Alper Akınoğlu: Tehditlerine devam ederek 2001 yılından bu yana Üniversitede yetkili sendika olan Türk Eğitim-Sen’e yasa gereği Rektörlüğün 2005 yılında tahsis etmiş olduğu büroyu (odayı) boşaltılmasını istemiş.Kampüs dışında üyelerin ve  çalışanların gidemeyeceği ters istikamette olan Çukurova Üniversitesi stadyumunun batı bloğu bodrum katınıda yer olarak göstermiştir. Boşaltılmasıyla İlgili yazıyı, postayı beklemeden resmi araçla sendikaya 12.12.2011 tarihinde elden teslim etmiştir.

d) Sayın Rektör Prof.Dr Alper Akınoğlu:2009 yılında yapılan promosyon İhalesine itiraz edip dava açtığımız için sendika temsilcilik odasına elektrik için süzme saat taktırdı. Türkiyedeki sendikaların hiçbir temsilciliğinde su ve elektrik saati yoktur. Ancak sayın Rektörtehdit amaçlı böyle bir uygulama yapmıştır.

e) Sayın Rektör Prof.Dr Alper Akınoğlu:2011 Yılındaki banka promosyonları ihalesiyle ilgili yapmış olduğumuz itiraz eylem ve çalışmalardan dolayı 27.12.2011 tarihindeTürk Eğitim-Sen’in kullanmış olduğu büronun elektiriğinikeserek sayacı mühürletmiştir.

f)  Sayın Rektör Prof.Dr Alper Akınoğlu: Bununlada yetinmeyerek el altından bazılarına talimat vererek Türk Eğitim-Sen üyelerini istifa ettirerek başka bir sendikaya üye yapılmasını istemiş, bir çok üyemiz ise baskı sonucu sendikasını değiştirmek zorunda kalmıştır. Tehdit ve baskılar halen devam etmektedir.

Biz bu yapılanların tamamına baktığımız zaman sayın Rektör beyi daha iyi anlıyoruz aklı selim düşünen herkesin de anladığını biliyoruz. Rektör Bey’in tavrı bizim doğru yolda olduğumuzu yapılması gereken herşeyi yapmamızı söylemektedir. Bizde yasal olarak çalışanlarımızın hakkını korumak için gereğini yaptık yapmaya da devam edeceğiz.

 

9. 10.12.2011 tarihinde TES, ES, EİŞ, EBS, SES ve TEZ-KOOP-İŞ Sendikaların başkanları toplanarak yapılan çalışmalar değerlendirildi. Aşağıdaki kararlar alındı ve uygulandı.

a.  Üniversite çalışanlarının rektörlüğe verilmesi için sendikalara vermiş olduğu 1650 dilekçe, 6 sendika başkanının imzaladığı üst yazı ile birlikte Ç.Ü Rektörlüğüne verildi.

b.  Üniversite çalışanlarının rektörlüğe verilmesi için sendikalara vermiş olduğu 1650 dilekçenin fotokopisi çekilerek ilgili belgelerle ve 6 sendika başkanının imzaladığı üst yazı ile birlikte 12.12.2011 tarihinde YÖK başkanlığına göndererek 4600 üniversite çalışanına sahip çıkmalarını talep ettik.

c.  Adana Milletvekillerine Banka Promosyonlarıyla ilgili hazırlanan dosya6 sendika başkanının imzaladığı üst yazıyla 12.12.2011 tarihinde gönderilerek 4600 üniversite çalışanına sahip çıkmalarını talep ettik.

d.  Çukurova üniversitesi Rektörlüğüne verilen 1650 dilekçenin fotokopisi çekilerek 6 sendika başkanının imzaladığı üst yazı ile birlikte 12.12.2011 tarihinde T.C. Cumhurbaşkanlığına gönderdik. Rektörün suç işlediğini, çalışanların promosyon ücretlerinde haksızlığa uğradığını anlatarak Çukurova Üniversitesinde çalışan 4600 çalışana sahip çıkmasını talep ettik.

e.  Adana AKP, CHP ve MHP il başkanlarına dosyalar hazırlanarak 6 sendika başkanı ve basınla birlikte ziyaret edilerek banka Promosyonlarıyla ilgili 4600 üniversite çalışanlarına sahip çıkmalarını talep ettik.

f.   Çukurova Üniversitesinde üyesi bulunan 6 sendika olarak 14.12.2011 tarih Çarşamba günü saat 12.30’da 500-600 kişinin katılımıyla kitlesel basın açıklaması ve eylem yaptık. Yapılan eylemin tek bir amacı vardı, promosyon ihalesinin şeffaf yapılması, ihale süresinin 3 yıllık olması, promosyon ücretlerinin peşin ödenerek çalışanların lehine sonuçlanması içindi.

10.             Ç.Ü Rektörlüğünün İş Bankasıyla yapmış olduğu sözleşmenin 01.01.2012 tarihinde biteceğini duyan bankalar Rektörlüğe müracat ederek katılmak için teknik şartname istemişlerdir. Ancak yetkililer olumlu cevap vermemiş bu sefer Vakıf Bank, Halk Bank ve TEB dilekçe vererek ihaleye katılmak istediklerini yazılı olarak bildirmişlerdir. Ancak kendilerine herhangi bir teknik şartname verilmemiştir.

11.             19.12.2011 tarihinde komisyon başkanı Prof.Dr Vedat Peştemalcı tarafından komisyon üyesi Rıfat Çelik saat 14.30’da yapılacak toplantıya davet etti. Toplantıya 5 sendikanın temsilcileriyle gidince komisyon başkanı önce neden yanlız gelmediğini sordu Rıfat Çelik ise ben komisyon üyesi olarak diğer sendika temsilcileride gözlemci olarak geldi diyince hile yapamayacağını gören komisyon siz geciktiğiniz için 3 bankadan teklif almıştık zarfları açıp baktık komisyon üyesi olarak  sizde gelin bakın deyince,Rıfat Çelik,komisyonu toplamadan teknik şartnameyi hazırlamadan el altından almış olduğun teklif mektuplarını komisyon üyeleri ve banka temsilcilerinin hazır bulunmadğı bir zamanda nasıl açarsınız,burda usulsüzlük var deyince komisyon başkanı toplantıyı başlatmadan terk edip gitti. Bizde diğer sendika başkanlarıyla beraber yapılan usulsüzlüğü belgelemek için tutanak tuttuk.

12.             20.12.2011 tarihinde saat 11.00-13.00 arasında 6 sendika başkanıları ve avukatlarla Türk Eğitim-Sen binasında toplanarak durum değerlendirmesni yaparak. Türk Eğitim-Sen Adana 3 nolu şube başkanı Rıfat Çelik’in komisyon üyesi olarak avukatlarla birlikte itiraz dilekçesinin hazırlanarak komisyona verilmesi ve hukuksal sürecin başlatılması kararı alındı. 21.12.2011 tarihinde Rektörlüğe itiraz dilekçesi verildi.

13.             Çukurova Üniversitesi web sayfasında bankaların vermiş olduğu tekliflerin sonucu Rektörlük tarafından 22.12.2011 tarihinde duyurulmuştur. Yine ihalenin İş Bankasına verileceği açıklandı.

14.             22.12.2011 tarih Perşembe günü saat 17.00’da Eğitim-Sen Adana şubesinde 6 sendikanın başkanları toplanarak durum değerlendirmesini avukatlarla birlikte yaptı. Aşağıdaki kararlar alındı:

a.  Yürütmeyi durdurma davasının açılması kararı alındı 27.12.2011 tarihinde dava açıldı.

b.  Cumhuriyet Savcılığına görevi kötüye kullanmaktan dolayı Rektör ve Banka Promosyonları sözleşmesini yapacak olan komisyon başkanı Vedat Peştemalcı hakkında suç duyurusunda bulunma kararı alındı ve 27.12.2011 tarihinde suç duyurusunda bulunduk.

c.  YÖK başkanı, Adana milletvekilleri, ilgili Bakanlar, Başbakan ile Cumhurbaşkanına ortak dilekçe gönderilmesi ve e-mail adreslerine dilekçe eylemi yapılması kararı alındı. Dilekçe eylemini başlattık.

d.  27.12.2011 tarihinde saat 11.00’da yapılan basın açıklaması yapılarak davalar açıldı.

15.             Türk Eğitim-Sen Adana 3 No’lu Şube Başkanı Rıfat Çelik, ES başkanı Kamuran Karaca ve SES Şube Başkanı Muzaffer Yüksel’in Banka Promosyonlarıyla ilgili 27.12.2011 tarihinde saat 17.00’da Kanal A televizyonunda canlı yayın konuğu olmuşlardır.

16.             6 sendika başkanıyla birlikte 28.12.2011 tarihinde saat:12.30’da Banka Promosyonlarıyla ilgili gazeteciler cemiyeti ziyaret edildi ve basın açıklaması yapıldı. Detaylı bilgi için www.tesadana3.org adresinden takip edebilirsiniz.

       Sendikalar ve Üniversite çalışanlarının siyasi partilere, YÖK Başkanlığına, Adana Milletvekillerine, ilgili Bakanlara, Başbakan ve Cumhurbaşkanına göndermiş olduğumuz dosya ve dilekçeleri yok Sayın Rektör Prof. Dr. Alper Akınoğlu yine yasa ve mevzuatı tanımayarak çalışanlarını değil bankaları tercih etmiştir.”

 

 

 

 

 

 

Türk Eğitim-Sen Genel Merkez © 2014
Talatpaşa Bulvarı No:160 6.Kat Cebeci/ANKARA
Telefon : 0 312 4240960 (8 Hat) Belgegeçer : 0 312 4240968
Site İlgili Görüş ve Önerileriniz İçin
Genel Dış İlişkiler ve Basın Sekreteri
ile irtibata geçebilirsiniz.