KONCUK: KAPALI KAPILAR ARDINDA SENARYOLAR KURGULANIYOR

Toplu Sözleşme masasında Hükümet tarafının verdiği zam teklifi ve yetkili sendika ile Bakan Faruk Çelik’in sergilediği tavra ilişkin tartışmalar devam ederken, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Haber Türk TV’de katıldığı “Akşam Raporu” programında masada kurgulanan oyunu gözler önüne serdi.

Diğer konfederasyon başkanlarının da katıldığı programda, Çalışma Bakanı Faruk Çelik ve yetkili konfederasyonun karşılıklı olarak masadan kalkmasını değerlendiren Genel Başkan İsmail Koncuk, “Ayağa kalkan konfederasyon başkanının cümlelerinde bir tepki göremedim” derken, Bakan Faruk Çelik’in ortaya koyduğu yaklaşımı ise kendisine yakıştıramadığını söyledi. Koncuk, “Toplu sözleşme masasında bugüne kadar hiç olmayan bir muameleyle karşı karşıya kaldık. Çalışma Bakanı sayın Faruk Çelik’in bugün sergilediği yaklaşımı kendisine yakıştıramıyorum. Bugüne kadar yapılan uygulamalarda hükumet tarafı teklifini sunar, konfederasyon başkanları da fikirlerini söylerdi. Bugün boşu boşuna ortam gerildi. Biz bu zam oranının son teklif olmadığını biliyoruz. Önümüzdeki günlerde bu teklifin biraz daha yükseleceğini biliyoruz ama bunu bilerek bir değerlendirmeyi saygı çerçevesi içinde yapabilirdik. Bakan Faruk Çelik neden korktu, neden endişe etti, konuşmamıza neden engel oldu anlamadım.

Toplantının ardından bazı yandaş internet sitelerinde haberler yansıtıldı, Türkiye Kamu-Sen ve KESK o masada çakılı kaldı diye. Biz o masada çakılı kalmadık, ortada Bakan yok, bürokratlar yok herkes gitmiş, neden çakılı kalalım, bizde basın mensuplarına görüşlerimizi ifade edebilmek adına o masada kaldık. Bu haberler gayri ahlakidir, biz o masada “Teklifin taleplerimizin çok uzağında olduğunu, Türkiye Kamu-Sen’in kırmızı çizgisi olan 2014 ve 2015 yılı kayıplarının da karşılanmasının içerisinde olduğu bir teklifle masaya gelinsin” diyecektik ama Çalışma Bakanı Faruk Çelik buna müsaade etmedi.

Memur-Sen Genel Başkanı teklifin sunulmasının ardından ayağa kalktı, ben bunu da anlamadım, tepki göstermek için ayağa kalktı ise cümlelerinde bir tepki göremedim çünkü son derece özenle seçilmiş cümleler kurdu. Şayet o masadan ben kalkıyor olsam, “Bu teklifi reddediyorum, yeni bir teklif gelene kadar bu masayı terk ediyorum” derdim. Biz anlamadık, masa terk mi edildi, başka bir şey mi yapıldı, çözemedik. Memur-Sen Genel Başkanı, “Toplantı bitmiştir” diyor, Bakan Çelik te ayağa kalkıyor ve birlikte terk etmişler gibi bir manzara ortaya çıkıyor.” dedi.

 

KONCUK: YÜZDE KAÇLIK BİR ZAMMA İMZA ATACAKSINIZ?

“Kapalı kapılar ardından yapılan görüşmelerde bir senaryo kurgulandığı çok belli” diyen Genel Başkan İsmail Koncuk, yetkili konfederasyonun başkanına, “Yüzde kaçlık bir teklife imza atarsın?” diye sordu. Koncuk, “Önümüzdeki günlerde yeni rakamlar verilecektir, bu rakamların ne olduğunu da işin muhatapları biliyorlardır ama biz bilmiyoruz. Kapalı kapılar ardında görüşmeler yapılıyor, Başbakan ziyaret ediliyor. Muhtemelen taban aylığa zam yapılabilir ya da oransal zam biraz daha artırılabilir ama ortada bir senaryo kurgulandığı çok belli.

2016 yılı için yüzde 4+4 gibi 2017’de ise yüzde 3+3 gibi rakamlar ortada. Ayrıca, biz burada hep bir sonraki yılın zamlarını gözden kaçırıyoruz. Bu ayrıntıya dikkat etmek gerekir, 2016 yılı için 4+4, 2017 için ise 3+3 veriliyor, işte 2015 yılı içinde 3+3 zam verildi. 2016’da kamu işçilerine yüzde 11.3 zam ve 500 TL iyileştirme yapılırken, memur ve memur emeklisine yüzde 3+3 zam yapıldı nasıl bunu kabul edeceğiz, bunlar gözden kaçırılan rakamlardır.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’a soruyorum, yüzde kaç teklif gelse imza atar? Keşke bize komisyon üyesi olarak, şu kadar teklif geldi diye bilgi verilseydi emin olun biz kendilerini desteklerdik. Biz Türkiye Kamu-Sen olarak birkaç puan daha artsın diye bu desteği verirdik. Sendikal kıskançlık içinde hiç olmadık.” dedi. 

 

...:: GENEL BAŞKANIN AÇIKLAMALARI İÇİN TIKLAYINIZ ::...