41. TERCİHİ İŞARETLEMEYENLERE VE İL İÇİ ÖZRÜ OLANLARA DA “İLÇE EMRİ” İSTEDİK

Öğretmenlerin 2015 Yılı Yaz Tatili Aile Birliği, Sağlık, Can Güvenliği Mazeretleri ve Engellilik Durumu İle Diğer Nedenlere Bağlı Yer Değiştirme sonuçları bugün itibariyle açıklanmıştır. Birçok öğretmen 40 tercihini doldurduktan sonra ancak 41.tercihi işaretleme hakkına sahip olabileceklerini düşündükleri için 41.tercihi işaretlememiştir. Ayrıca duyuruda 41’nci seçeneği işaretlemeyenlerin il/ilçe emri uygulamasından yararlanamayacaklarına ilişkin bir düzenleme de bulunmamaktadır. 2 bin 246 öğretmenin, 41’nci tercihi işaretlemediği için özür grubu atamalarının yapılamadığını ve il içinde eşinin bulunduğu ilçeye atanamayan öğretmenler için de ilçe emrinin uygulanmadığını öğrenmiş bulunmaktayız. İl dışına verilen bir hakkın il içindekilere verilmemesi, çifte standartlı bir uygulamadır. Bu durum, hakkaniyete, kamu yararı ve hizmet gereklerine uygun değildir

Türk Eğitim-Sen olarak Bakanlığa gönderdiğimiz yazıda, 41’nci tercihi işaretlemeyen öğretmenler ile il içinde eşinin bulunduğu ilçeye özür grubundan atanamayan öğretmenler için il/ilçe emri uygulanması hususunda talepte bulunduk. 

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk da yaptığı değerlendirmede şunları kaydetti: “41. tercihi işaretlemeyen 2246 kişinin tayini gerçekleşmedi. Peki MEB kılavuzda yeterli açıklamayı yaptı mı? Hayır. Peki bu işin sorumlusu kim? MEB, tayin isteği gerçekleşmeyen 2246 kişinin il emrine atamasını yapmalıdır. Mağdurlar ne olacağını bilmediği için 41tercihi yapmamışlardır. İl içinde tayin isteyenlere ilçe emri hakkı verilmemesi de, tam bir çifte standarttır MEB çifte standart anlayıştan kendisini kurtaramamıştır.”

İlgili yazımız için tıklayınız