KONCUK: ANKARA KURTULUŞ MÜCADELESİNİN KALBİDİR

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 96. yıl dönümü münasebetiyle bir mesaj yayınladı.

Koncuk mesajında;

"Ülkemizin düşmanlar tarafından işgal edilmesinin ardından alevlenen bağımsızlık ateşi, büyük önder Atatürk’ün 19 Mayıs’ta Samsun’a çıkmasıyla birlikte, organize ve fiili bir mücadeleye dönüşmüştü.

27 Aralık 1919 günü, 20 bin nüfuslu Ankara’nın 40 bin kişiyle Atatürk’ü karşılamak üzere Dikmen sırtlarına koşması milletimizin, bağımsızlığı uğruna olmazı olur kılma iradesini de ortaya koymaktaydı.

Bu bakımdan Atatürk’ün Ankara’ya gelişi, Anadolu insanının bağımsızlık talebinin ve işgale direnme azminin vücut bulmuş hali olarak algılanmalıdır.

O günden sonra Ankara, Kurtuluş Savaşı'nın yönetileceği bir merkez ve Türk milletinin kurtuluş mücadelesinin kalbi konumuna yükselirken, sonrasında Türkiye Cumhuriyeti’nin siyasi, kültürel ve sosyal merkezi haline gelmiştir.

27 Aralık 1919’da Ankara Dikmen sırtlarında toplanan 40 bin insanın Türk milleti adına haykırdığı “Ya istiklâl ya ölüm!” parolası, Anadolu coğrafyasının bütün olumsuzluklara ve yokluklara rağmen Türk milleti tarafından bir kez daha fethedilmesini sağlamıştır.

Bir takım mihraklar bugün dahi var güçleriyle 27 Aralık 1919 günü ortaya konulan bu milli iradeyi yok etme gayreti içindelerdir. Bu nedenle Ankara, bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin sembolü, ülke bütünlüğümüze kastedenlerin hedefi konumundadır.

Ülkemizin birlik ve beraberlik içinde daha güzel yarınlara ulaşması ve bütünlüğümüze kastedenlere karşı konması için bizlere düşen, 27 Aralık 1919 günü milli mücadele için ant içen ve bu uğurda canlarını ortaya koyanların bizlere emanet ettiği mirasa sahip çıkmaktır.

Milli mücadelenin, demokrasinin ve cumhuriyetin sembolü olan Ankara’nın yansıttığı bu ışığın; toplumsal, ekonomik, sosyal, siyasal ve kültürel olarak da tüm dünyayı aydınlatması dileklerimle, Allah bizleri bir daha bu coğrafyayı yeniden fethetmek zorunda bırakmasın diyor,  Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 96. yıldönümünü kutlarken,  başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve İstiklal mücadelemizin bütün kahramanları olmak üzere, tüm şehitlerimizi sonsuz rahmet ve minnetle anıyor, gazilerimize şükranlarımızı sunuyorum. Ankaralı hemşehrilerimiz başta olmak üzere tüm milletimize sevgi ve saygılarımı sunuyorum" dedi.

 

 

                    İsmail Koncuk

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen

                Genel Başkanı