GENEL BAŞKAN KONCUK: TÜM MEMURLAR DİKKATLİ OLMALIDIR.

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, İstanbul Valiliği’nin, 26 Ocak tarihinde 39 ilçe kaymakamlığına 'isim listesi' başlığıyla gönderdiği yazı ile ilgili sosyal medyada bir açıklama yaptı. 
Koncuk şunları kaydetti: "İstanbul Valiliği 29 Ocak tarihinde, 39 ilçe kaymakamlığına bir yazı göndererek, her ilçeden, tüm kamu kurum ve kuruluşlarından 30 kişinin emniyette geçici olarak görevlendirmek üzere, gönüllük önceliği ile belirlenmesini istemiştir. Yazıda bu görevlendirmelerin hangi iş ve işlemi yapmak üzere olacağı belirtilmemiştir.

Yazıda gönüllük önceliği ile dediğine göre, gönüllü bir memur çıkar mı, bilmiyorum, ancak ben olsam içeriği belli olmayan bir konuda gönüllü olmam. Neticede bu çalışmaların tümü kayıt altına alınacaktır. Görevlendirilecek isimler de belli olacağı için bir başka devirde bu kayıtların karşımıza çıkacağı açıktır. Hukuk devletlerinde devlet memurlarının hangi iş ve yapacağı bellidir. Dolayısıyla sınırları ve konusu belli olmayan bir çalışma içerisinde olmak çok iyi değerlendirilmesi gereken bir durumdur. Mesela, bir öğretmenin, bir sağlık çalışanın kendi sorumluluğunda olan bir görev dışında bir başka kurumda ne işi olabilir? Tabi ki, memurlarımız geçici olarak görevlendirilebilir, bu durumda geçici görevlendirmenin hangi alanda olacağı yazıda açık seçik belirtilmelidir. Dolayısıyla, siyasi görüşü, sendikası ne olursa olsun, bir devlet memuru ve bir memur sendikasının genel başkanı olarak, gönüllü olarak görev almayı düşünen memurlarımıza iyi düşünmelerini tavsiye ediyorum. Görevinizle ilgili bir çalışma ise, elbette katılabilirsiniz, göreviniz dışında ise dikkatle yaklaşmalısınız. Bir memur olarak hangi sendikanın üyesi olursak olalım, bugün de yarın da aynı iş yerlerinde bir arada çalışacak ve yüz yüze bakacağız. Ne olursa olsun bu gerçeği asla unutmamalıyız."