ŞEHİRLER SULTANI İSTANBUL’UN FETHİNİN 563. YILI KUTLU OLSUN

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, İstanbul’un fethinin 563. Yıldönümü  nedeniyle bir kutlama mesaj yayınladı. 

Genel Başkan İsmail Koncuk mesajında;

“Dünya üzerinde bazı şehirlere farklı anlamlar ve değerler atfedilmektedir. Kuşkusuz ki İstanbul, bütün dünya milletlerinin gıpta ile baktığı ve kendisine maddi ve manevi anlamlar yüklediği yerler arasında en ön sıralarda gelmektedir. Bu nedenle de çağlardan beri devletler, bu müstesna şehri topraklarına katmak için büyük mücadeleler vermiştir. Belki de bu tür beldeleri diğerlerinden farklı kılan unsur, fethinin zor, fatihinin tek olmasıdır.  Bu nedenle İstanbul’un fethi, gemilerin karadan yürütülmesi gibi çağın ötesinde bir dehaya, Sultan Mehmed Han gibi bir Fatih’e nasip olmuştur.   

Türk milleti olarak tarihin başlangıcından beri şehirlerin sultanı İstanbul’un kapılarının Türk ve İslam dünyasına açılmasının 563. yıldönümünü gururla kutluyoruz.  563 yıl önce İstanbul, askeri ve manevi olmak üzere iki yönlü bir fetih yaşamıştır. 29 Mayıs 1453 günü kazanılan zaferin askeri yönü, Fatih Sultan Mehmed’in “Ya ben İstanbul’u alırım ya da İstanbul beni”  sözleriyle ifade ettiği ve gemileri karadan yürüterek hayata geçirdiği kararlılık ve azmin; manevi yönü ise Topkapı’dan şehre girerken Bizans Patriğine hitaben “Ben Sultan Mehmed, sana ve arkadaşlarına ve bütün halka söylüyorum ki, bugünden itibaren ne hayatınız ve ne de hürriyetiniz hususunda benim gazabımdan korkmayınız.” fermanıyla ortaya koyduğu hoşgörü ve mütevazılığın bir sonucudur.    

1071 Malazgirt Zaferi ile başlayan Türk milletinin son Anadolu macerası, İstanbul’un fethi ile taçlanmış ve bu topraklar hızla dünyanın uzak uçlarından gelen soydaşlarımıza yurt olmuştur. Bu zaferlerin bir yansıması ise tüm Batı dünyasının Türkleri bu topraklardan çıkararak tarih sayfasından silmek adına başlattığı, yüzyıllar süren büyük akınlar olmuştur. Uzun süre boyunca Batı, her yolu deneyerek bu güzide şehrimize ve Anadolu’ya seferler gerçekleştirmiş, kahraman milletimiz her defasında bu saldırıları bertaraf ederek İslam coğrafyasının selametini sağlamıştır.     

Güzel yurdumuzun ve dünyanın incisi bu lütfun elimizden alınmak istendiği bir dönemde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve O’nun silah arkadaşları da “Ya istiklâl ya ölüm” parolasıyla ortaya koydukları azim ve kararlılık sonucunda kazandıkları askeri başarıya; ““Hürriyet ihtimal ki zorla tesis olunur; fakat herkese karşı tolerans göstermekle muhafaza edilir.” sözüyle ifade ettiği hoşgörüyü de ekleyerek gerçekleştirdiği bir başka fetih sonrasında, bu toprakların Türk yurdu olduğunu bir kez daha dost düşman tüm dünyaya ilan edebilmiştir.   

Yaklaşık bin yıldır içimizden ve dışımızdan gelen saldırılara karşı direnerek kırıla kırıla, vurula vurula yürüdüğümüz bu tarih sahnesinde bugün yeni ve büyük bir saldırı dalgası ile daha karşı karşıyayız. Yurdumuz, içerinden ve dışarıdan çepeçevre kuşatılmış, müttefik bildiğimiz devletler can düşmanlarımızla kirli bir ittifak içine girmiştir. Bu kritik ve zorlu süreçte İstanbul’un fethi, çağlar ötesinden bugünümüze büyük mesajlar taşımakta; azim, kararlılık, inanç ve adanmışlığın her türlü olumsuzluğu yok edeceğinin, imkânsızı mümkün kılacağının en büyük ispatı olarak karşımızda durmaktadır. 

İnanıyoruz ki, vuslata ermek için gemileri karadan yürüten iradenin tecellisi olarak Türk milleti, bugün de kendisine kurulan tuzaklara karşı 563 yıl önceki fetih ruhu ile yine kıyama duracak, etrafına örülmek istenen esaret zincirini parçalayarak içerideki ve dışarıdaki bütün düşmanlarını bir kez daha hezimete uğratacaktır. Türk milleti sahip olduğu adalet, sevgi ve hoşgörü ile birlik ve beraberliğini yeniden tesis ederek bu topraklardaki hâkimiyetini ilelebet sürdürecektir.   

Sayısız şehit vererek, paha biçilemez bedeller  ödeyerek elde ettiğimiz, tüm dünya devletlerinin iç geçirerek baktığı, Peygamber Efendimizin (SAV) sözlerine ve duasına nail olan dünya harikası bu kentimizin ve mukaddes vatan topraklarımızın kıymetini bilmeli, atalarımızdan devraldığımız gibi İstanbul’un ve güzel yurdumuzun gelecek kuşaklara tarihi zenginliklerini ve manevi huzurunu aktarabilmek için elimizden gelen gayret ve özeni göstermeliyiz. 

Bu vesile ile İstanbul’un fethini ve İslam’la müşerref olmasını tebrik ediyor, başta Fatih Sultan Mehmet Han olmak üzere fethin tüm askerlerini ve bu toprakları bizlere yurt yapan tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor, fethin 563. yılında bu fethe layık nesiller olabilmeyi Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum”

 

İsmail Koncuk

Genel Başkan