GENEL BAŞKAN: SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİĞE VE MÜLAKATA KARŞIYIZ.

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, sözleşmeli öğretmenliğe ve mülakat uygulamasına karşı olduklarını belirterek, “Bu tasarı henüz kanunlaşmadı. Gelin kalkınmada 1. öncelikli bölgelere öğretmeni kadrolu olarak atayın, mesele süre ise 5 yıl yer değiştirmesin. 5 yıl yer değiştirmeden çalışma ise meseleniz, sözleşmeli ve mülakat garabeti nedir? Gelin öğretmenliği torpille atanan bir meslek yapmayalım” diye konuştu.
Koncuk sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şunları dile getirdi: “Sözleşmeli öğretmenlikte KPSS puan sırasına konulmak kaydıyla alım yapılacak her bir pozisyonun üç katına kadar aday sözlü sınava çağrılacakmış.
Üç katına aday çağrılması son yılların moda tabiridir. Neden 3 katı torpille alınacak kişiler arasında seçme şansını daha da artırmak için mi?
Aile birliği mazeretine bağlı yer değiştirmelerde sözleşmeli öğretmenin eşi sözleşmeli öğretmene tabiymiş. Yani esnafsa o da tayin isteyecek!
Sözleşmeli öğretmenliğe ve mülakata kökten karşıyız. Diğer alanlarda yaşanan rezilliklerden sonra mülakatı destekleyenler iyi niyetli olamaz.
Bu tasarı henüz kanunlaşmadı. Gelin kalkınmada 1.öncelikli bölgelere öğretmeni kadrolu olarak atayın mesele süre ise 5 yıl yer değiştirmesin.
5 yıl yer değiştirmeden çalışma ise meseleniz, sözleşmeli ve mülakat garabeti nedir? Gelin öğretmenliği torpille atanan bir meslek yapmayalım.
Sayın Müsteşar Yusuf Tekin okul müdürlüğünde mülakat çetelerinin yaptıklarını, uçuşan torpil listelerini görmedin mi ki mülakatı destekliyorsun?
Sayın Müsteşar Yusuf Tekin, Sayın Yılmaz bilmeyebilir ama sizin bu yaşanan torpili engellemediğiniz için vebaliniz büyük, ikinci bir vebale girmeyiniz.
Sözleşmeli öğretmenliği, mülakatı kim desteklerse tarihi bir vebal altında kalacaktır. Ortak olanları aklı başında hiç kimse affetmeyecektir.”