GÜVENLİK-İŞ SENDİKASINDAN KONFEDERASYONUMUZA ZİYARET

Güvenlik ve Savunma İşçileri Sendikası (Güvenlik-İş) Genel Başkanı Ömer Çağırıcı ve Genel Sekreter Ahmet Durcuk, Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk’u ziyaret etti.
 
ÖMER ÇAĞIRICI: KADRO SIKINTIMIZIN ÇÖZÜLMESİNİ BEKLİYORUZ 
Güvenlik-İş Genel Başkan Ömer Çağırıcı Genel Başkanımız İsmail Koncuk’u ziyaretinde, Özel Güvenlik Görevlileri ve Güvenlik-İş sendikası hakkında bilgiler verdi. 
Çalışma hayatında Güvenlik-İş Sendikasının özel güvenlik işçilerinin sesi olduğunu ve toplumun her alanında canı pahasına görev yapan yaklaşık 320 bin özel güvenlik görevlisinin 2004 yılından itibaren hak etmediği konumda olduğunu belirten Çağırıcı, Güvenlik-İş Sendikası olarak üyeleri adına toplu iş sözleşmelerinin hızla hayata geçtiğini kaydetti. 
Kısa zamanda tüm özel güvenlik görevlilerinin sendikalı olarak çalışma hayatında daha aktif bir şekilde sesinin çıkmasının sorunların çözümünde etkin olacağını belirten Çağırıcı, “Güvenlik-İş Sendikasının amacı tüm özel güvenlik görevlilerinin görev alanlarında ve toplum nezdinde yaşamış oldukları sorunları ve düşük ücret politikasına mahkum edilen özel güvenlik işçilerinin hak ettiği ücret konumuna gelmesidir. Yetkili makamların özel güvenlik görevlilerinin yetki ve kanun eksikliğini bir an önce gidermesi elzemdir.  Kamuoyunun da bildiği tüm taşeron işçilerin ve üyelerimiz özel güvenlik görevlilerinin de yıllardır beklentisi olan ve seçim dönemlerinde sözlerin de verilmesine rağmen bir türlü gerçekleşmeyen kadro durumunun artık kalıcı ve sağlıklı bir şekilde hayata geçmesini bekliyoruz. Bu bağlamda,  Türkiye Kamu-Sen konfederasyonuna ve şahsınıza tüm taşeron işçiler adına verdiğiniz destekten dolayı Güvenlik-İş Sendikası adına teşekkür ediyorum” dedi.
 
KONCUK: ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİLERİNİN SORUNLARI ÇÖZÜLMELİDİR
Genel Başkanımız İsmail Koncuk ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirterek, “Türkiye Kamu-Sen olarak Özel Güvenlik Görevlilerinin en iyi şartlarda çalışması ve yaptıkları görev gereği önemli ve esaslı bir meslekte sorunlarının çözülmesi için  her türlü desteği vermeye hazırız” dedi.  Koncuk, “Taşeron işçilik yıllardır kanayan bir yara, taşeron işçilik konusunda verilen sözlerin tutulması gerekir taşerona kadro sözüne rağmen, kamu’da taşeron işçiler “Özel Statü” ile istihdam edilmek istendi o zaman da bu statü konusunda görüşlerimizi tüm kamuoyuna paylaştık. 
‘Bu doğru bir istihdam türü değildir’ dedik, ‘İster işçi yapın, isterseniz memur ama güvenceli bir sistem taşeron işçilere ihdas edilmelidir’ diyerek bu konuyu bizzat sayın Başbakan’a ilettik. Çalışma hayatında sendikalar sorumlulukları gereği sorunların takipçisi olmalı ve gerçekleri doğru bir şekilde söylemelidir. Sendikaların, üyeleri ve çalışma hayatı için mücadele etmesi gerekir. Güvenlik-İş Sendikasını, taşeron işçilik konusu ve özel güvenlik işçileri için yaptığı çalışmalardan dolayı kutluyorum dedi.