KONCUK: MADEN FACİASINDA ÖLENLERE ALLAH`TAN RAHMET DİLİYORUM

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk Siirt’te meydana gelen maden kazasına ilişkin olarak bir basın açıklaması yayınladı. Açıklamasında kazada hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet dileyen Koncuk, iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarında yaşanan aksaklıklara dikkat çekti. Genel Başkan İsmail Koncuk açıklamasında şu ifadelere yer verdi:   
“Siirt’in Şirvan ilçesine bağlı Maden köyünde bulunan bakır madeni sahasında dün saat 20.30 civarlarında meydana gelen heyelanda ne yazık ki 16 işçimiz göçük altında kalmıştı. İşçilerden 3’ünün cansız bedenlerine ulaşılmış, 13 işçimiz de arama faaliyetleri sürmektedir. Hayatını kaybeden işçilerimize Allah’tan rahmet dilerken, göçük altında kalan diğer işçilerimizin bir an önce sağ salim kurtarılmasını temenni ediyorum. 
Yaşanan bu felaket Türkiye’de iş sağlığı ve güvenliği konusunda daha çok yol kat edilmesi gerektiğini göstermektedir.  Bu tür felaketler, metanın insan hayatının önüne geçtiğinin, düşük maliyetle, en yüksek kâr elde etme arzusunun insan hayatını bile hiçe sayan bir anlayışa dönüştüğünün göstergesi olmaktadır. Bu acıları bir daha yaşamak istemiyorsak güvencesiz ve kuralsız çalışmaya bir an önce son verilmelidir. Aksi takdirde bu tür felaketlerin ardı arkası kesilmez. 
Güvenli ve sağlıklı bir çalışma hayatının oluşturulacağına dair ümidimizi yitirmemek istiyor, bu faciada hayatını kaybeden emeğiyle ekmeğinin peşinde olan işçi kardeşlerimize Allah’tan rahmet ve ailelerine sabır diliyorum.”