EVLİLİK PROGRAMLARI KALDIRILSIN TALEBİMİZE RTÜK’TEN CEVAP GELDİ.

Bilindiği gibi Türk Eğitim-Sen Kadın Komisyonları, başta evlilik programları olmak üzere diğer bazı program ve dizilerin kaldırılması için Türkiye genelinde binlerce şikâyet dilekçesi toplamış ve bu dilekçeleri Merkez Kadın Komisyonu Başkanımız Firdes Işık başkanlığında 29 Mart 2017 tarihinde RTÜK’e iletmişti.

RTÜK, çocuklarımızın ve gençlerimizin gelişimine olumsuz etkisi olan programların kaldırılması için Türk Eğitim-Sen’in topladığı 31 adet klasör dilekçeyi incelemiş ve sendikamıza konuyla ilgili bilgilendirme yazısı göndermiştir. 

Buna göre; yayınların üst kurul uzmanları tarafından titizlikle değerlendirildiğini belirten RTÜK, kanun hükümlerine göre aykırı yayınlar için rapor düzenlediğini, gerektiğinde müeyyidelerin uygulandığını ifade etmiştir. 

İzdivaç programlarının da dikkatle izlendiğini kaydeden RTÜK, bununla ilgili aykırı yayınları nedeniyle izdivaç programlarına birçok kere uyarı ve para cezası müeyyidesi uygulanmasına karar verdiğini hatırlatmıştır. 
Devam eden yasal denetimin yanı sıra evlilik programlarıyla ilgili olarak zaman zaman yayıncılarla da bir araya geldiğini belirten RTÜK, bu programlarda yaşanan sorunların giderilmesi noktasında medya hizmet sağlayıcıların yetkilileri ile görüş alış verişinde bulunulduğunu da söylemiştir.
RTÜK’ün açıklamasında şu ifadelere de yer verilmiştir: “Öte yandan, tarafınızca yayın kuruluşunun izleyici temsilciliğine yapılacak başvurunun da dikkate alınacağı düşünülmektedir. İzleyici temsilcilerinin iletişim adreslerine www.rtuk.gov.tr adresinde bulunan ‘İzleyici-Dinleyici/Yayın denetimi’ başlığı altında yer alan ‘İzleyici Temsilciliği’ bölümünden ulaşabilirsiniz.”
RTÜK yetkililerine konuyu takip ettikleri için Türk Eğitim-Sen camiasına adına teşekkür ediyoruz. 


RTÜK’ün sendikamıza gönderdiği yazı için tıklayınız.

EVLİLİK PROGRAMLARININ KALDIRILMASI İÇİN RTÜK’E BAŞVURUDA BULUNDUK.