KONCUK: OHAL KOMİSYONUNUN YETKİLERİ NEDİR, SINIRLARI NEREYE KADARDIR?

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, kurulan OHAL Komisyonuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu. “Komisyonun nasıl çalışacağını bilmiyoruz” diyen Genel Başkan İsmail Koncuk, “OHAL komisyonu mevcut kriterlere göre mi çalışacak, yetkileri nereye kadar? Bunları bilen yok. Bu bilinmezlik umutsuzluğu artırmaktadır” dedi. 
“Şeffaflık ilkesi gereği, OHAL komisyonunda 3 büyük konfederasyondan maaşları sendikalarca ödenen 10'ar hukukçu bulunmalıdır” diyen Genel Başkan İsmail Koncuk, “OHAL Komisyonu yargısız infaz biçiminde yapılan bu işlemlerin eksik yönlerini düzelterek çalışmak zorundadır, aksi takdirde sonuç değişmez” dedi. 
Genel Başkan değerlendirmesinde; 
“Yılan hikayesine dönen OHAL Komisyon Başkanlığı’na Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Selahaddin Menteş getirildi. Komisyonun nasıl çalışacağını bilmiyoruz. 
OHAL komisyonu mevcut kriterlere göre mi çalışacak, yetkileri nereye kadar? Bunları bilen yok. Bu bilinmezlik umutsuzluğu artırmaktadır. 
OHAL Komisyonunun yetkilerinin hangi sınırlar içinde olduğu açıklanmalıdır. Komisyonun kriterleri esnetme, hatta değiştirme yetkisi olmalıdır. 
OHAL komisyonunda 3 büyük konfederasyondan maaşları sendikalarca ödenen 10'ar hukukçu bulunmalıdır. Bunu yapmak şeffaflık ilkesi gereğidir. 
Bugüne kadar gerek ihraçlar gerekse açığa almalar hukuken kabulü mümkün olmayan bir usulle, soruşturma ve savunma olmaksızın yapılmıştır. 
OHAL Komisyonu yargısız infaz biçiminde yapılan bu işlemlerin eksik yönlerini düzelterek çalışmak zorundadır, aksi takdirde sonuç değişmez. 
Türkiye Kamu-Sen olarak kurulan komisyona hayırlı çalışmalar diliyoruz. Komisyon tüm eksiklere rağmen tarihi bir görev yapacaktır. Takipçisiyiz” dedi.