VERGİ DÜZENLEMESİ GAZİLERİ DE VURDU!

Türkiye Kamu-Sen Şehit yakınları ve Gaziler Komisyonu Başkanı Gazi Abdullah Gazioğlu, Torba kanun içerisinde getirilen engellilere yönelik ÖTV düzenlemesinin gazileri de mağdur edeceğini belirtti. 

“Engellilere sağlanan ÖTV'siz binek araç alma imkanı vergisiz fiyatı 70 bin liranın altında olan araçlarda sınırlandırılıyor” diyen Gazioğlu,  “Gaziliğin karşılığı 70 Bin TL mi?” diye sordu.

Gazi Abdullah Gazioğlu yaptığı açıklamada;  

Bazı vergi kanunları ile kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısı Maliye Bakanlığınca Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sevk edildi. 

Maliye Bakanı Sayın Naci Ağbal yaptığı açıklamada, "Engellilere ÖTV'siz araç satışı uygulamasındaki suistimallerin önüne geçmek için sınır getiriliyor" diyerek, Engellilere sağlanan ÖTV'siz binek araç alma imkanı vergisiz fiyatı 70 bin liranın altında olan araçlarda sınırlandırılıyor. 

Bu yapılan düzenleme ve getirilen sınırlamalar Gaziler etkilemekte olup mağdur edecektir. Ayrıca engellilere tanınan ÖTV muafiyeti hakkından dolayı ortopedik olmayan bir gazide bu haktan yararlanmamaktadır. 

Ülkemizde Şehitlik ve Gazilik kanunu olmaması  sebebiyle Gaziler ‘de özlük ve sosyal haklarını çeşitli kanunlar içerisinde madde eklenerek o kanunu getirdiği pozitif ayrıcalıklardan yararlanmaktadır. 

Gaziler yıllarca eli kanlı terör örgütü ile mücadele ederek Şehitliği göze alarak yarım kaldılar. 

Şehitlerin kanıyla sulanmış kutsal olmuş topraklarımızda bir tek çakıl tanesini vermemek için bir kolunu bir bacağını verdi.                                                         

Milletimizin huzur ve refahına kasteden terör örgütlerine Kuzey Irak'ta El Bab'da Hendek operasyonlarında Cudi’de Gabar ‘da Hülasa içte ve dışta, vatanı canından aziz bilip gözünü mermiden  mayından esirgememiştir. 

Burada Şehit olduğunu düşünülmüş günler bazen haftalarca yoğun bakımda kalmış Rabbim ona bir nefes bahşederek Gazi olmuştur. Şehit Nurlanmış Gazi Nurlanmış Kahramandır. 

Görüldüğü üzere,  Gazi yaşayan şehittir, fedakârdır. Devletin bekası için bir uzvunu seve seve veren kahramandır. 20 Yaşında hayatının baharında PKK itlerine dağları dar eden, enginlere sığmayan, şimdi ise tekerlekli sandalyeye mahkûm olan GAZİ….. 

Teröristi bin  metreden alnının ortasından vuran sonra kalleş bir mayınla iki gözlerini kaybeden kendisine Baba diyen evladını göremeyen GAZİ…..

Kardeş bir başka mayında iki kolunu kaybeden "Üşüyorum baba bana sarıl" diye kızını aramayan o baba GAZİ….. 

Koşarken yere düşen oğlunun kaldıramayan kolları olmayan baba GAZİ….. 

Hainlerin attığı roketle yüzünü vücudunu yanan annesi ile bir odaya kapanan dışarı çıkamayan hayatı boyunca yalnız yaşayacak olan o GAZİ…..

DEVLET GAZİYE 70 BİNLİK ARACI LÜKS GÖRÜYOR

Kahramanlar en değerli uzuvlarını verirken lüks olmuyor da, devlet için neden 70 binden fazlası lüks oluyor?

Sayın Cumhurbaşkanım, Başbakanım, Maliye Bakanım, Necip Türk milleti farkında mısınız bu yapılan düzenlemeyle gazilerin sınırlayarak bir kez daha kolunu bacağını kırmış olmuyor musunuz? 

Bu Kahramanların suçu vatanını çok sevip bedelli yapmamak mı? 

Gaziliğin karşılığı 70 Bin TL mi?

 

HAKLARDA GERİYE GİDİŞ VAR

 

Gazilere hayata bağlayan sosyalleşmesini sağlayan üç unsur vardır;

1 - Protez

2-Tekerlekli sandalye

3- Araç 

2013 yılında yapılan düzenleme ile protezleri ve tekerlekli sandalye kısıtlama getirildi halihazırda onun sorunlarını yaşıyor protezlerin kalitesizliği yüzünden yürümekte çekilen sıkıntılar dayanılmaz acılar ortada durmaktadır.

2016 yılında taksiciye dolmuşçuya bir defaya mahsus ÖTV’siz araç hakkı getirildi. Gazilere verilmemişken bunun burukluğunu acısını yok sayılmışlığını yaşarken

2013 yılında şehit yakınlarına verilen ikinci iş hakkından Gaziler talep ederken

Bu kanun hükmünde kararname tasarısı ile özlük haklarını bir tırpan daha vuruluyor

Ülkemiz gelişmeye ve büyümeye devam ediyor bu büyümeden gazilere yeni haklar verilmesi tartışılması gerekmez mi? 

Kollarını bacaklarını vatanının harcına katan, kanlarını akıtan,  onurlanmış kahramanlara yeni sosyal hakları konuşulması gerekmez mi? 

Gazilere yeni haklar için Umut'la Beklerken Meclise sunulan tasarıda 70 bin TL sınırı 

sözleri derinden üzmüştür. Çünkü gazilerin Ortopedik Engel nedeniyle otomatik araç alımını zaruri kıldığından manuel vitese  oranla 3/1 oranında pahalıdır. 

Bizim bir tırnağınızı değil, elimizi kolumuzu ayağımızı bacağımızı verdik. Kirpiğimizi saçımızı bir telimizi değil gözlerimizi kulağımızı feda ettik. 

Artık ne tutabiliyor, ne görüyor ne de duyabiliyoruz. Sizin gibi koşamıyoruz da farkında mısınız. Ey yetkililer!!! 

Bu Sebeple 

Arabamıza Dokunma Diyoruz 

Türkiye Kamu-Sen Şehit yakınları ve Gaziler Komisyonu olarak teklifimiz;

• Gaziler bu kanundan  istisna tutulsun

• ÖTV tüm gazilere verilsin

• İkinci iş hakkı tanınsın

• 3600 prim gününde emeklilik getirirsin 

TBMM dün yeni yasama dönemine başladı. Yeni yasama yılını kutluyor hayırlara vesile olmasını Rabbimden niyaz ediyorum 

Beklentimiz o dur ki gazi olan meclisimizin de Anayasamızın 61 maddesi uyarınca Devlet, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleriyle, malûl ve gazileri korur ve toplumda kendilerine yaraşır bir hayat seviyesi sağlar.

Devlet, sakatların korunmalarını ve toplum hayatına intibaklarını sağlayıcı tedbirleri alır.

Pozitif ayrımcılık bekliyoruz.

 

Türkiye Kamu-Sen Şehit Yakınları ve Gaziler Komisyonu Başkanı

Gazi Abdullah Gazioğlu