GENEL BAŞKAN: NÖBET EYLEMİ NE DERECE DOĞRU, ÜYEMİZ OLANLAR LÜTFEN GÖRÜŞ BİLDİRSİN

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, rehber öğretmenlerin nöbet tutmamak için eylem yapılması konusunda talepleri olduğunu hatırlatarak, bu konuda bazı uyarılarda bulundu.

“Çok net söyledim, bizim için eylem kararı almak bir iki cümleden ibarettir ve ondan sonrası önemlidir, kimse bana bir şey sormaz, cezayı alan ben de olmam, tabi ki hukuki destek veririz, yanınızda oluruz ancak sonuç ne olur bilinmez” diyen Koncuk, rehber öğretmenlerin nöbet eylemi hakkındaki görüşlerini kendisine iletmesini istedi.

Koncuk yaptığı açıklama şu ifadelere yer verdi: “Psikolojik danışman arkadaşlarımız nöbet tutmama konusundaki kararımızı anlamaktan uzak bir değerlendirme içinde. Kızgınlık olduğu kadar, bir sendika üye ya da yöneticilerinin yalanları da etkili olmaktadır ki, bazıları işi iyice azıtmış bakanla görüşme yapacağım sözümü tutmadığımı söyleyen yalanlara dahi tevessül etmektedir. Bu yalancılar, Sayın Bakan dahil, diğer yetkililerle de ulaştığımı bilsinler.

Nöbet tutma eylemi şöyle olacaktır anlatayım ki görüşlerinizi bilelim. Kararı aldığımızda soruşturma açılabilir, duruma göre uyarma dahil maaş kesimine kadar cezalar gelebilir, bunların yargıdan geri döneceğini kimse garanti edemez. İki ihtimal de olabilir. Çünkü açık bir yönetmelik ihlali söz konusu olacaktır. Bu cezalar verildiğinde eylemi kaç kişi devam ettirecektir. Ceza alan, buna rağmen aynı eyleme devam edenlere ise bir üst ceza verilecektir.
Bu sebeple bir iş yerinde topyekun desteklenmeyen böyle bir eylemi psikolojik danışmanlara bir haksızlık, onları tek başlarına bir eyleme sürüklemek olarak görüyoruz, akıl, mantık bunu söylüyor ve vicdanımız bu haksızlığı kabul etmiyor, ancak tüm bunları biliyoruz ve sonuna kadar gideriz, sorumlusu da biziz diyen kaç kişi çıkacaktır?
Çok net söyledim, bizim için eylem kararı almak bir iki cümleden ibarettir ve ondan sonrası önemlidir, kimse bana bir şey sormaz, cezayı alan ben de olmam, tabi ki hukuki destek veririz, yanınızda oluruz ancak sonuç ne olur bilinmez.
Tüm bunlara rağmen bizim üyelerimizin görüşü önemlidir. Ben gerekli uyarıyı yaptım, Görüşlerinizi, üye olup olmadığınızı da belirterek buraya yazınız, benden günah gitti, değerlendireceğiz. Hakkınızda hayırlısını diliyorum.”