MEB İLE YAPTIĞIMIZ TOPLANTININ DETAYLARI

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin ve MEB yetkilileri ile Başkent Öğretmenevi’nde bugün yaptıkları toplantı hakkında açıklama yaptı. Kurumlarla sendikaların diyalog içinde olmasının önemine dikkat çeken Koncuk, davetleri için Müsteşar Sayın Yusuf Tekin ve MEB yöneticilerine teşekkür etti.

Toplantıda eğitim öğretimin birçok probleminin tartışıldığını söyleyen Koncuk, “Öğretmen atama konusunda Şubat'ta artış olması netleşmese de ihtimaldir” dedi.  

Yönetici atamada mülakat sisteminin kabul edilemez olduğu ifade ettiklerini de bildiren Koncuk, Müsteşar Tekin’in yönetici atama konusunda yakında bir çalıştay düzenleneceğini açıkladığını kaydetti.

Koncuk toplantının detayları ile ilgili şunları kaydetti: “Türk Eğitim Sen yönetim kurulu üyeleri olarak, MEB Müsteşarı Sayın Yusuf Tekin'in daveti, üst düzey bürokratların da katılımı ile Başkent Öğretmen Evinde sendikamıza özel bir toplantıya katıldık. Kurumlarla sendikaların diyalog içinde olması önemlidir. Teşekkür ediyorum.

Toplantıda eğitim öğretimin birçok problemi tartışıldı. Öğretmen atama konusunda Şubat'ta artış olması netleşmese de ihtimaldir. Kaldı geçti yerine daha adil bir sistem gelebilir. Bunları önemli görüyorum, teferruatlar için MEB'in resmî açıklamasını beklemek daha etik olacaktır.

İl içi sıraların yılda 2 kez çalıştırılması, norm kadro fazlalarının 2 yıl kadrosunun kendi okulunda kalması, bakanlık müfettiş kadro sayısının artırılması, rehberlik yönetmeliğindeki üslup problemi, hizmetli, memur personelin görev tanımları, artırımlı hizmet puanı problemleri.

Bu konularda gelişme olması konusunda taleplerimize sıcak bakılması önemlidir. Tartıştığımız diğer tüm konularda da zaman içinde sonuç almak mümkün olabilir. Her şeyin kabul edilmesini elbette beklemiyoruz ancak önemli olan problemin tartışılıyor olmasıdır. Tartışmadan çözüm olmaz.

Sözleşmeli öğretmenler konusunda bir çözüm bulmak şu an zor. Bu konuda siyasi iradenin ikna edilmesi önemli görünüyor ancak izin gibi konularda yeni düzenlemeler yapılabilir. Sözleşmeli öğretmenlik konusu can sıkıcı olmaya devam edecek gibi.

Yönetici atamada mülakat sisteminin kabul edilemez olduğu ifade ettik. Sayın Müsteşar yönetici atama konusunda yakında bir çalıştay düzenleneceğini açıklamıştır. Umarız bu çalıştay yönetici atamada adil bir sistem getirilmesini sağlar. Yoksa eğitimde başarı mümkün olmayacaktır.

Toplantıda her konuyu gündeme getirdik. Çift nöbet konusu, rehber öğretmenlere nöbet görevi verilmesi de gündemimizde idi. Çift nöbet konusunda bir çalışma olabilir, ancak bize göre gereksiz olan, rehber öğretmenlerin nöbeti konusunda bir sonuca varamadığımızı belirtmek isterim.”