GENEL BAŞKAN: “YEKTA SARAÇ, ‘YAPILAN MECBURİ HİZMET DEĞİLDİR’ DEDİ.”

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, YÖK Başkanı Yekta Saraç’a akademisyenlere zorunlu hizmet getirileceğine dair kamuoyunda yer alan haberleri sordu.

Saraç’ın kamuoyuna yansıyan mecburi hizmet iddiasının doğru bir ifade olmadığını söylediğini bildiren Koncuk, “Sayın Başkan, aslında YÖK, üniversiteler ile akademisyenler arasında bir anlamda bir köprü olmakta, adayların yerleşme sıkıntısını hafifletmek istemektedir ve bu mecburi hizmet değildir” dedi.

Genel Başkan açıklamasında şunları kaydetti: “YÖK Başkanı Sayın Yekta Saraç ile doktorasını bitirenlere mecburi hizmet iddiasını konuştum. Sayın Başkan, Aslında YÖK, üniversiteler ile akademisyenler arasında bir anlamda bir köprü olmakta, adayların yerleşme sıkıntısını hafifletmek istemektedir ve bu mecburi hizmet değildir, demiştir.

Sayın Saraç, akademisyenlerin bilimsel çalışmaları vb. değerlendirmeden elde edecekleri puanlarına göre, üniversitelerin ihtiyaçlarını keyfi olarak değil ilk 10'a girenler içerisinden alabileceklerini, ifade ederek, üniversitelere sınırlı bir yetki bırakılmıştır, diye açıklamıştır.

Kamuoyuna yansıyan mecburi hizmet iddiasının doğru bir ifade olmadığını da açıklayan Sayın Başkan bu düzenleme ile akademisyenleri, üniversite arama telaş ve zorluğundan kurtarmayı esas aldıklarını da söylemiştir. Akademisyenlerimiz için hayırlısı olsun.”