GENEL BAŞKAN, ‘MEB ADİL BİR YÖNETİCİ ATAMA SİSTEMİ ORTAYA KOYMALIDIR’

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, MEB’in yayınladığı Yönetici Atama Taslak Yönetmeliği ile ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu. Koncuk,  taslak yönetmeliğin şuan uygulanan yönetmelikten pek farklı olmadığını vurgulayarak, yönetmelikteki asıl problemin mülakat olduğunu,  aynı anlayışın taslakta da devam ettiğini belirtti.

Genel Başkan açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“MEB Yönetici atamaları ile ilgili taslak yönetmeliği yayınladı ve eğitimcilerin görüşlerini topluyor. Taslak yönetmeliğin, aslında şuan uygulanan yönetmelikten pek bir farkı yok. Yönetmelikteki asıl problem MÜLAKATTI, bunu hepimiz biliyoruz, aynı anlayış taslakta da var.

Lütfen tüm eğitimciler yönetmeliğin mülakat yönüne dikkat çeksinler. Mülakat ve yazılı sınavın %50, % 50 uygulanması kabul edilemez. Diksiyon, kılık kıyafet ve temsil yönünden mülakat belki sadece %10-15 oranında kabul edilebilir ama yarı yarıya olması asla kabul edilemez.

O halde %85-90 yazılı, % 10-15 mülakat puanı esas alınarak yöneticilik görevlendirmesi yapılmalıdır. Ayrıca yöneticilik görev süresi aynı okulda en az 10-12 yıl olmalı, yer değiştirme bundan sonra gerekirse yapılmalıdır. Yoksa kurum kültürü oluşturmak mümkün olmayacaktır.

Mevcut yönetmelik revize edilmez ve her 4 yılda bir yöneticinin tepesine binmek anlamında uygulamalar ve mülakat aynen devam ettiği sürece, yakın zamanda istekli yönetici bulmak mümkün olmayacak ya da tek özelliği yandaş olmak olan, beceriksiz insanlara meydan terk edilecektir.

MEB ve Hükümet, artık, yönetici atamada sorumluluklarını, ülke geleceği adına, ortaya koymak ve adam gibi bir sistem uygulamak zorundadır. Aksi, liyakatsiz yöneticilere ve buna bağlı olarak, her alanda başarısızlığa mahkum olmak demektir.

Bu arada, kamuyu kokutan, kirleten ve bugün utanmadan liyakatten bahseden, paralel sendikamsı yapının çetevari kadrolaşmasına artık müsaade edilmemelidir. Yoksa, yıllardır küstürülen fedakar, hiç bir karşılık beklemeden bu ülkeye hizmet etmek isteyenlerin sevdasını köreltirsiniz.”