GENEL BAŞKAN’DAN 25 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI HAKKINDA AÇIKLAMA

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Koncuk, Şubat’ta yapılacak öğretmen atama sayısının 25 bin olarak belirlenmesi hakkında açıklama yaptı. Şubat’ta 20 bin atamaya ek olarak 10 bin atama daha yapılması konusunda umutlandığını söyleyen Koncuk, “Beklentimiz karşılanmadı, böyle olmamalıydı, en az 30 bin atama çıkmalıydı diyebiliriz, ancak zaman zaman eleştirdiğimiz Sayın Yılmaz'ın artış konusundaki gayretini görmezden gelemeyiz” dedi.

Bakan Yılmaz’a gayretleri nedeniyle teşekkür eden Koncuk, Sayın Yılmaz’dan Ağustos ayında 40 bin atama daha yapılması için de gayret beklediğini söyledi.

Öte yandan Genel Başkan İsmail Koncuk, Şubat atamalarında mülakatın daha adil yapılacağı, verilecek puanların KPSS'de alınan puandan daha düşük ve KPSS'de alınandan daha yüksek verilmemesi konusunda gereken açıklamanın da yapılmasını beklediklerini bildirdi.

Koncuk şöyle konuştu: “Aslında Şubatta 30 bin öğretmen ataması bekliyordum. Bizim de sürekli desteklediğimiz, ataması yapılmayan öğretmenlerin aylardır dile getirdiği 20+10 bin atama talebi yerine gelecek diye umutlanmıştım. Sayın İsmet Yılmazın Maliye Bakanlığını ikna etmeye çalıştığını biliyordum.

Sonunda 10 bin yerine 5 bin atama, toplamda 25 bin atama yapılacağı açıklandı. Beklentimiz karşılanmadı, böyle olmamalıydı, en az 30 bin atama çıkmalıydı diyebiliriz, ancak zaman zaman eleştirdiğimiz Sayın Yılmaz'ın artış konusundaki gayretini görmezden gelemeyiz.

Sayın Yılmaz bu defa, artışı istemiş, ancak, anlaşılan maliyenin inadını bu kadar kırabilmiştir. 10 bin artış olmasa da, 5 bin artıştaki gayreti için Sayın Yılmaz'a teşekkür ediyor, Ağustos ayında bir 40 bin atama daha yapılması için Milli Eğitim Bakanı olarak gayretini bekliyoruz.

Bu arada Şubat'ta yapılacak mülakatın daha adil yapılacağı, verilecek puanların KPSS'de alınan puandan daha düşük ve KPSS'de alınandan daha yüksek verilmemesi konusunda gereken açıklamanın da yapılmasını bekliyoruz. Alınterinin heba edilmemesi konusunda hassasiyet bekliyoruz.

Yapılacak 25 bin atamanın tüm ataması yapılmayan öğretmenlere eşit olarak dağıtılması, yeni tartışma ve problemler yaratacak uygulamalardan da kaçınılması şarttır. Bu konuda da MEB açıklama yaparak, kafa karışıklığına ve tartışmaya son vermelidir.

Sayın Yılmaz bir TV'de ücretli öğretmenlerin KPSS puanına bakılmaksızın mülakata alınacağını daha önce açıklamıştı, ancak Sayın Bakan aynı TV'de atamaların KPSS puan üstünlüğüne göre olacağını da söylemişti. O halde, Bakan o sözünde durursa ücretli öğretmen için bir avantaj olmayacaktır.

Neden, çünkü Sayın Yılmaz'ın açıklamasına göre atama KPSS puan üstünlüğüne göre olacaktır, dolayısıyla düşük puanlı olanların mülakata alınmasının hiç bir anlamı olmayacaktır. Ancak 5 bin atama 20 binden ayrılarak sadece ücretli öğretmenler için yapılır mı, bilinmez.

5 bin atamanın 20 binden ayrılması teknik ve hukuki olarak sıkıntılıdır. Bu durumda belli süre ücretli çalışmış olanların 20 bin atama için başvuru yapması mümkün olmayabilir. Yani, böyle bir uygulama her halükarda sıkıntılıdır. Düşünülmeden yapılmış bir açıklama olarak görüyorum.

Doğru yöntem ise, her zaman olduğu gibi tüm ataması yapılmayan öğretmenlere eşit muamele etmek, zaten sıkıntılı olan öğretmen atama konusunda yeni tartışma alanları yaratmamaktır. Bizden uyarması.”