DOĞU TÜRKİSTAN İÇİN YÜRÜDÜ

Doğu Türkistan'da Müslüman Uygur Türklerine yapılan zulme dikkat çekmek için 19 Ocak 2018 tarihinde İstanbul'dan Ankara'ya yürüyen Habibe Hoca ve beraberindeki heyet, Genel Başkanımız İsmail Koncuk tarafından Konfederasyon Genel Merkezinde kabul edildi. 

Doğu Türkistan heyetinin destek istedikleri ziyarette,  bölgede yaşanan sıkıntılara ve zulme dikkat çekildi. Dünyanın seyirci kaldığı Doğu Türkistan'daki Müslüman Uygur Türklerine yapılan insanlık dışı muameleye dikkat çekmek amacıyla yürüyüşe 19 Ocak 2018 tarihinde İstanbul’da başlattıklarını belirttiler.  Ailesinden hiçbir haber alamadığını söyleyen Habibe Hoca, Doğu Türkistan'da birçok gencin Çin yönetimi tarafından hapsedildiğini söyledi. Habibe Hoca "Camileri yıkıyor, Kuran'ı yakıyor, çocukları öldürüyorlar. Doğu Türkistan'daki 30 milyon insanın güzel bir geleceğe sahip olması için Ankara'ya yürüdüm. Türkiye Filistin'den Suriye'ye, Libya'ya, Arakan'dan Myanmar'a kadar tüm Müslümanlara sahip çıkıyor. Doğu Türkistan'daki Müslüman Uygurlar'a da sahip çıkacağına inanıyoruz" dedi. Yürüyüşü gerçekleştiren Habibe Hoca, bu süreçte Türk Halkının kendilerine verdiği destekten çok mutlu olduklarını da söyledi. 

Heyetti yer alan Doç. Dr. Erkin Emet ise Türkiye Kamu-Sen’in Doğu Türkistanlıların her zaman yanında olduğunu söyleyerek kendileri için çok önemli bir kuruluş olduğunu belirtti. Emet, görüşmesinde bölgede yaşayan soydaşlarımızın uğradığı haksızlıkları ve zulmü Türk kamuoyuna anlatmak için yapılan eylemler dahil her türlü etkinliğe sundukları katkılarından ötürü Türkiye Kamu-Sen’e teşekkürlerini iletti.   

Genel Başkan İsmail Koncuk da Doğu Türkistan’da olanları, öz dava olarak kabul ettiklerini vurguladı. Türkiye Kamu-Sen gibi köklü bir kuruluşun soydaşlarımızı asla yalnız bırakmayacağına dikkat çeken Koncuk, “Bundan önceki yıllarda olduğu gibi bundan sonra da desteğimiz ,sesinizi duyurmak için çabalarımız devam edecektir. Bölgede yaşayan kardeşlerimizin yaşadığı sıkıntılar bizim de sıkıntılarımızdır. Onların sesini duyurmak için her türlü çabayı göstermeye hazırız. Orada yaşananlar insan hakları ihlalidir. Mutlaka ilgili kuruluşlarca duruma el konulması gerekmektedir. Yıllardır bu yaşananlara gözlerini yumanlar yaşanan zulme de ortak olmaktadırlar. Soydaşlarımız için desteğimiz her daim sürecektir ” dedi.   

Heyetin kabulünde, Türk Enerji Sen Genel Başkanı Mustafa Tümer, Türk İmar Sen Genel Başkanı Necati Alsancak, Türk Kültür Sanat Sen Genel Başkanı Hasan Hüseyin Yılmaz da hazır bulundu.