GENEL BAŞKAN: “MEB BAKANLIK MÜFETTİŞİ KADROSUNA EN AZ 2 BİN KADRO DAHA İLAVE ETMELİDİR.”

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, maarif müfettişleri ile ilgili yargı kararlarının çıkmaya başladığını söyleyerek, okul müdürlüğü ve şube müdürlüğünde yaşanan hukuki arızaların burada yaşatılmaması gerektiğini kaydetti.

MEB’in tüm denetim ve soruşturmaları sadece 450 bakanlık müfettişi ile yapmasının akıl dışı olduğunu da vurgulayan Geylan, MEB’in Bakanlık müfettişi kadrosuna en az 2.000 kadro daha ilave etmesi gerektiğini belirtti.

Geylan açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Maarif müfettişleri ile ilgili yargı kararları çıkmaya başladı. MEB bu problemi hukuk içerisinde ve kendi ihtiyaçlarını da dikkate alarak çözmek zorundadır. Okul müdürlüğü ve şube müdürlüğünde yaşanan hukuki arızalar burada yaşatılmamalıdır. Bu ancak yaşanacak kaosu büyütecektir.

Şu an MEB 450 bakanlık müfettişi ile tüm denetim ve soruşturmaları yapmaktadır ki, bu akıl dışıdır. Personel sayısı 1 milyona ulaşmış MEB'in ‘ben tüm bu işleri 450 bakanlık müfettişi ile yaparım’ iddiası dahi izan dışı kabul edilecektir. Yapılması gereken bellidir.

Yargı kararı açıktır, müfettiş ihtiyacımız olduğu da bellidir. Şu an kanun gereği soruşturma yetkisi olmayan maarif müfettişlerine hala görev veren de, onların soruşturma yetkisini kanunla ellerinden alan MEB'dir.

Maarif müfettişleri ile ilgili MEB hemen harekete geçmeli ve mevcut bakanlık müfettişi kadrosuna en az 2.000 kadro daha ilave edilmesini sağlamalıdır. Bundan başka çıkış yoktur, kuru inatla hiç bir problem düzelmeyecektir. MEB'e feraset diliyorum.”