GENEL BAŞKAN: “MEB İDDİALARA AÇIKLIK GETİRMELİ.”

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan, öğretmen alımı ile ilgili mülakat süreci başlarken, Başkent Öğretmenevi’nde Türkiye’deki tüm mülakat komisyon başkanlarının toplandığına dair basına yansıyan haberleri değerlendirdi. Geylan, “Haberdeki iddialar doğru ise; aslında kapalı kapılar ardında başka hesaplar döndürülüyor, kirli tezgâhlar kuruluyor demektir.” dedi.

Geylan açıklamasında şunları kaydetti:

“14 Nisan’da öğretmen mülakatları başlıyor. İlk önce güvenlik soruşturması temiz olanlara KPSS puanı ölçüsünde mülakat puanı verileceği beyan edildi. Sonra da ne hikmetse KPSS puanından en fazla -+3 mülakat puanı verileceği ilan edildi.

Ama eğer haberdeki iddialar doğru ise; aslında kapalı kapılar ardında başka hesaplar döndürülüyor, kirli tezgâhlar kuruluyor demektir. Hem de Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık makamı da zelil kumpaslara alet ederek.

MEB derhal bu iddialar hakkında açıklama yapmalı; haber asılsız ise açık bir dille tekzip etmeli, iddialar doğru ise sayın Bakanı ve onun adına irade ortaya koyan MEB bürokrasisini bypass eden sorumlular hakkında gereğini yapmalıdır. Türkiye bir muz cumhuriyeti değildir.

On binlerce öğretmenimizin umuduyla oynanmasına, insanlarımızın haklarının gasp edilmesi için çirkin yol ve yöntemlere tevessül edenlere artık tahammülümüz yoktur. Kul hakkı yiyenlerin iki cihanda da yakasından yapışacak, hesabını soracağız.

Habere konu olan hususların, mesnetsiz iddialardan ibaret olmasını yürekten temenni ediyorum. Aksi taktirde başta MEB’i idare eden irade olmak üzere, tüm sorumlular bu vebal ve ayıbın altında ezileceklerdir. Takip ediyoruz.”

 

Odatv.com sitesinde öğretmen mülakatıyla ilgili yayınlanan haber

Pazartesi günü başlaması planlanan mülakat öncesinde bugün Ankara Öğretmenevi’nde Türkiye’deki tüm mülakat komisyon başkanları toplandı...

Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmen alımıyla ilgili mülakat sürecini başlatıyor. Pazartesi günü başlaması planlanan mülakat öncesinde bugün Ankara Öğretmenevi’nde Türkiye’deki tüm mülakat komisyon başkanları toplandı.

Odatv’nin bakanlık kaynaklarından edindiği bilgilere göre; toplantı devam ederken Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Muhterem Kurt yanında görevden alınmış iki daire başkanı ile toplantının yapıldığı salona geldi.

Kurt, kendi alanı olmamasına rağmen, toplantıdaki komisyon başkanlarına Cumhurbaşkanlığından gelen isim listesine, mülakatlarda 5 ile 10 arası, Başbakanlık'tan gelen isim listesine ise 1 ile 5 arası puan verilmesinin talimatını verdi.

Kurt’un bu talimatına, toplantıyı yöneten Ölçme Değerlendirme Genel Müdürlüğü’nün bağlı olduğu müsteşar yardımcısı Muammer Yıldız karşı çıktı.

Ankara Öğretmenevi’nde yaşanan bu skandal olay, çocukları eğitecek isimlerin nasıl belirlendiğine de bir mercek tutmuş oldu.

Bürokrasideki kavga, artık listeler üzerine sıçramış, memleketin geleceğini eğitecek kadroların kimin yandaşı olmasını belirleme noktasına kadar ilerlemiş durumda.

Sami Menteş

Odatv.com