GENEL BAŞKAN YARDIMCILARI, ERZURUM , BAYBURT, GÜMÜŞHANE VE ERZİNCAN’DAYDI.

Genel Başkan Yardımcıları M. Yaşar Şahindoğan ve Fuat Yiğit, 24 Nisan tarihinde Erzurum, 26 Nisan tarihinde Bayburt-Gümüşhane, 27 Nisan tarihinde de Erzincan Şubelerimizin istişare toplantılarına katıldı. Toplantılara Erzurum, Bayburt, Gümüşhane ve Erzincan Şube Başkanları şube yönetim kurulu üyeleri, ilçe ve iş yeri temsilcileri şube kadın komisyonu üyeleri ile üyelerimiz katıldı.

Ayrıca Genel Başkan Yardımcılarımız Erzincan Valiliği, Erzincan İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Erzincan Üniversitesi ve çeşitli okullara ziyaretlerde bulundular.

Toplantılarda konuşma yapan M. Yaşar Şahindoğan, Türk Eğitim Sen’in nöbet ile ilgili aldığı eylem kararlarına değindi. Şahindoğan 4 ayrı konuda eylem kararı alındığını belirterek, “Nöbet görevi hak ve hukuk gözeteilmeden yapıldığında öğretmenleri huzursuz kılmakta, çalışma barışını bozmakta moral ve motivasyonu düşürmektedir.

Türk Eğitim Sen’in ilk eylem kararı tam gün eğitim yapılan okullarda öğretmenlere nöbetçi olduğu günlerde tam gün nöbet görevi verilmesi hakkındadır. Nöbetçi öğretmenlerimiz öğle arası verilmemesi nedeni ile beslenme, dinlenme, ibadet gibi en temel ihtiyaçları karşılayamamaktadır. Okulun düzeninden sorumlu olan, eğitim yönetim işlerinin yürütmesine katkı sağlayan, okuldaki eksiklşeir tespit eden, gerekli  kontrolleri yapan nöbetçi öğrencileri öğle aralarında bile soluksuz çalşıtıran anlayışı kabul etmemiz mümkün değildir.

Öte yandan taşımalı eğitim kapsamında eğitim veren okullarda nöbetçi öğretmenlere aracın plakasını, sürücüsünü ve aracı kontrol etme, öğrenci indirme bindirme, servis gelene kadar öğrencilerin başında bekleme gibi görevler verilmektedir. Oysa tüm bu görevler nöbetçi öğretmenlerler ilgili yönetmelik hükümleri arasında bulunmamaktadır.

Öğretmenler ders saatleri dışında çeşitli kurs, seminer, hizmet içi eğitim faaliyetleri ya da projeler kapsamında görev almaktadır. Bu çalışmaların karşılığında her hangi bir ücret ödemesi de yapılmamaktadır.

Öğretmenlere haftada birden fazla nöbet görevi verilmektedir. Haftada birden fazla nöbet görevi verilen öğretmenlerimize bu görev fiilen yerine getirilmesine rağmen haftada bir günden fazla nöbet ücreti ödenememektedir.

İşte tüm bu konularda Türk Eğitim Sen olarak eylem kararı aldık. Bu eylem kararlarımız 2017-2018 eğitim-öğretim yılı sonuna kadar geçerlidir. Sendikamız da eyleme katılan üyelerimize her türlü destekte bulunmaktadır.” dedi.

Performans değerlendirmesi hakkında da önemli açıklamalar yapan Şahindoağn: “Türk Eğitim Sen ilk gündeme geldiği andan itibaren performans sistemi hakkındaki itirazlarını en yüksek perdeden kamuoyu ile paylaşmaktadır.

Herkes bilmelidir ki; performans değerlendirmesi hayata geçerse, 12 pilot ilde yapılan uygulama ile başlattığımız ‘meslektaşıma puan vermiyorum’ eylem kararımızı devam ettireceğiz, her türlü demokratik tepkimizi göstereceğiz ve yönetmeliğin iptali için yargıya başvuracağız.’ diye konuştu.

Toplantıda bir konuşma yapan Fuat Yiğit ise üniversitelerimizde öncelikle şu gerçek görülmelidir: üniversitelerimizin en büyük problemi liyakatli  yönetici eksikliği, özerklik eksikliği, katılımcı, modern demokratik yönetim anlayışının tesis edilememesi temel problemdir.” dedi.

Eğitim yap-boz tahtasına döndüğünü de ifade eden Yiğit MEB’in eğitimcilere değer veriyor gibi görünüp, icraatlarıyla aslında öğretmenleri toplum nezdinde değersizleştirdiğini bildirdi.

Yiğit, en acısı da bugüne kadar Mili Eğitim Bakanlığından öğretmenlere yönelik şiddete karşı net bir duruş göremememizdir.” diye konuştu.

Öğretmenlere yönelik şiddetin her geçen gün arttığını kaydeden Yiğit, “İvedilikle tedbir alın diye bas bas bağırırken bugün hala okulların güvenlik açısından ne noktada olduğu hepimizin malumudur. Düşünebiliyor musunuz okullarımızda güvenlik ya nöbetçi öğretmenler eliyle sağlanmakta ya da okullarda hiç güvenlik önlemi alınmamaktadır. Okulların önemli bir kısmında güvenlik kamerası dahi yoktur.” dedi.

Yiğit, eğitimde şiddet yasasının biran önce çıkması, cezai davların yanında kamu davlarının da açılması gerektiğini belirtti.

İl ve ilçelerde yapılan toplantılarda fedakarca çalışan sendikacılara ve bilinçli üyelere teşekkür eden Yiğit, dün ve bugün olduğu gibi yarın da dik duruş ve haktan yana olacağımızı vurguladı.