ORTAÖĞRETİM KURUMLARINDA SINIF/DERSLİKLERE TÜRK BAYRAĞI ASILMALIDIR

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okul öncesi, ilkokul ve ortaokulların sınıf/dersliklerinde Türk Bayrağı asılmaktadır. Ancak, ortaöğretim kurumlarında ki sınıf/dersliklerde Türk Bayrağı bulunmamaktadır.

Meri mevzuatımız incelendiğinde;  Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nin 85. maddesine göre okul öncesi, ilkokul ve ortaokulların sınıf/dersliklerine Türk Bayrağı asılmak zorundadır. Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nin sınıf/dersliklerinin eğitim araç ve gereçlerini düzenleyen 96. maddesinde ise sınıf/dersliklerde Türk Bayrağı bulundurulması gerektiğine dair bir hüküm bulunmadığından ortaöğretim kurumlarının sınıf/dersliklerinde Türk Bayrağı bulunmamaktadır.

Türk Eğitim Sen olarak Milli Eğitim Bakanlığı’na yazdığımız yazıda, ortaöğretim kurumlarımızın dersliklerinde yazı tahtasının üst kısmına Atatürk’ün portresi, onun üstüne ay yıldız sağa bakacak şekilde bağımsızlığımızın sembolü olan Türk Bayrağı’nın asılması hususunda yönetmelik değişikliği yapılmasını talep ettik.

 

İlgili yazımız için tıklayınız.