24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜNDE, ÖĞRETMENLERE BİR MAAŞ İKRAMİYE ÖDENMELİDİR

Milli Eğitim Bakanlığı’nca 18. Milli Eğitim Şurası’nda alınan tavsiye kararının gereği yerine getirilmeli ve 24 Kasım’da öğretmenlere bir maaş ikramiye ödenmelidir.

24 Kasım Öğretmenler Günü’nde ise yıllardır öğretmenlerimize bir maaş ikramiye ödenmesini çeşitli ortamlarda dile getirerek talep etmekteyiz. Bu taleplerimiz, Milli Eğitim Bakanlığı’nca yapılan 18. Milli Eğitim Şurası’nda da dile getirilmiş ve şura sonunda alınan 18. Milli Eğitim Şurası Kararları’nın “Öğretmenin Yetiştirilmesi, İstihdamı Ve Mesleki Gelişimi” başlıklı bölümü 27. maddesinde “27. Öğretmen ve yöneticilerin ekonomik durumlarının iyileştirilmesi amacıyla her yıl kasım ayında bir maaş tutarında ikramiye verilmeli, (...), görev aldığı projeler için ek ders ücreti tahakkuk ettirilmeli, yöneticilere ek ders ücreti yerine makam tazminatı ödenmeli ve ek ders ücretinin maaşlara yansıtılmasına yönelik düzenlemeler  yapılmalıdır.” Kararı alınmıştır. Karar incelendiğinde öğretmen ve yöneticilerin ekonomik durumlarının iyileştirilmesi amacıyla her yıl Kasım ayında bir maaş tutarında ikramiye verilmesi kararı alınmış olup Şura kararında belirtilmese de ikramiye tutarının ödeme zamanı olarak 24 Kasım Öğretmenler Günü düşünülmüştür.

Şura kararları her ne kadar tavsiye niteliğinde olsa da Milli Eğitim Bakanlığı, Şura’da alınan kararın gereğini yerine getirmeli ve 24 Kasım’da öğretmenlere bir maaş ikramiye ödemelidir.

 

İlgili yazımız için tıklayınız.