SÖZLEŞMELİ PERSONELLERE, GÖREVDE YÜKSELME SINAVINA BAŞVURMA HAKKI VERİLMELİDİR

Milli Eğitim Bakanlığı geçtiğimiz günlerde yayımladığı görevde yükselme sınavı kılavuzu ile 9 Aralık 2018 tarihinde görevde yükselme sınavını yapacağını duyurmuştur. Ancak, kılavuz incelendiği, görevde yükselme sınavında sadece kadrolu personellere başvuru yapma hakkı verilmiştir. Halen, 657 Sayılı Kanunun 4/B maddesi kapsamından çalışan personellere (4/C’den 4/B’ye geçenler dahil) ise bu hak verilmeyerek sözleşmeli personellere mağdur edilmiştir.

Milli Eğitim Bakanlığı kadrolarında 657 Sayılı Kanunun 4/C maddesi kapsamında görev yapmakta iken yasal düzenleme ile 657 sayılı Kanunun 4/B maddesi kapsamında sözleşmeli personel olarak istihdam edilenlere görevde yükselme sınavına müracaat etme hakkı verilmemiştir. 4/C’li olarak çalışmakta iken 4/B’li olarak istihdam edilenlerinde uzun yıllar devlet kurumlarında görev yaptıkları, sınava başvuru şartları arasında aranılan hizmet sürelerini 4/C kadrosunda çalışırken doldurdukları dikkate alındığında kadrolu olarak çalışan devlet memurlarında aranılan sınava başvuru şartlarını taşıdıkları görülmektedir. Bu nedenle de 4/B li sözleşmeli olarak çalışan personellere yapılan ayrıma son verilmeli ve Aralık ayında yapılacak olan görevde yükselme sınavına başvuru yapma hakkı verilmelidir.

Türk Eğitim Sen olarak; 657 sayılı Kanunun 4/B maddesi kapsamında(4/C’den 4/B’ye geçiş yapanlarda dahil) sözleşmeli olarak çalışmakta olan personellere Aralık ayında yapılacak olan görevde yükselme sınavına başvuru yapma hakkının verilmesini talep ettik.

 

İlgili yazımız için tıklayınız.