ADAY ÖĞRETMENLERİN SINAVA BAŞVURU TARİHLERİNİN HESABINDA BİRİNCİ DÖNEMİN SON GÜNÜ DİKKATE ALINMALIDIR

Milli Eğitim Bakanlığı’nca Aralık ayında yapılacak olan adaylık kaldırma sınavı başvuru şartları arasında yer alan, fiilen bir yıl öğretmen olarak çalışmış olma şartının hesabında, birinci dönemin son günü dikkate alınmalıdır.

Milli Eğitim Bakanlığı’nca 9 Aralık 2018 tarihinde yapılacağı açıklanan adaylık kaldırma sınavına bir çok aday öğretmenimiz başvuru yapamamıştır. Bakanlıkça hazırlanan kılavuzda sınava başvuru şartları arasında sınav tarihi itibariyle bir yıl fiilen öğretmen olarak çalışma şartı getirilmiştir. Ancak, göreve başlaması sırasında güvenlik soruşturması geç sonuçlananlar, herhangi bir nedenle izne ayrılanlar gibi çeşitli nedenlerle sınav tarihi itibariyle bir yıllık fiili çalışma süresini tamamlayamayanlar bu sınava girememektedir. Bu durum ise sınavların her yıl bir kez yapıldığı dikkate alındığında bu durumda olan öğretmenlerin adaylık işlemlerinin bir yıl süreyle uzamasına sebebiyet verecektir.

Aday öğretmenlerin yaşadığı mağduriyetlerin sona erdirilmesi adına sınava girebilmek için gerekli olan bir yıllık fiili çalışma süresinin hesabında 2018-2019 eğitim-öğretim yılı birinci döneminin son günü olan  18 Ocak 2019 tarihinin dikkate alınması daha uygun olacaktır.

 

İlgili yazımız için tıklayınız.