GEYLAN: “EĞİTİM YÖNETİMİNDE LİYAKATTEN TAVİZ VERİLEMEZ.”

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan, 2023 Eğitim Vizyon Belgesi toplantısındaki Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yaptığı açıklamaları hatırlattı. Geylan; “Sayın Cumhurbaşkanı’nın dediği gibi, eğitim yönetimini dış müdahalelere kapalı hale getiremezsek; ehliyet ve liyakati katleden gayri ahlaki tutum ve yapılara göz yummaya devam edersek, bugünlerimizi de arar hale düşeriz.” dedi.

Genel Başkan Geylan açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 “2023 Eğitim Vizyon Belgesi’nin açıklandığı toplantıda iki önemli vurgu vardı: Birincisi, Cumhurbaşkanı Sayın Tayyip Erdoğan’ın "Bakanlığın, en üst yöneticilerinden okul müdürlerine kadar, tüm yönetimini DIŞ MÜDAHALELERE KAPALI hale getireceğiz" ifadesi;

İkincisi de Milli Eğitim Bakanı sayın Ziya Selçuk’un Vizyon Belgesi’nin ruhunu “ehliyet, liyakat, bilim ve ahlak” vurgusuyla tanımlamış olması idi.

Nitekim daha sonraki süreçte de sayın Bakan’dan özellikle eğitim yönetimine dair EHLİYET, LİYAKAT ve ADALET vurgusuna sıklıkla şahit olduk.

Eğitim çalışanları, sayın Ziya Selçuk’un göreve geldiği andan itibaren ortaya koyduğu hedef ve taahhütleri doğrultusunda uygulamaları bir an önce hayata geçirmesini beklemektedir.

Sayın Cumhurbaşkanı’nın dediği gibi, eğitim yönetimini dış müdahalelere kapalı hale getiremezsek; ehliyet ve liyakati katleden gayri ahlaki tutum ve yapılara göz yummaya devam edersek, bugünlerimizi de arar hale düşeriz.

Sayın Selçuk’un buna müsaade etmeyeceğine inanıyoruz.”