GENEL BAŞKAN TALİP GEYLAN: “KEYFİLİKLERE İZİN VERİLMESİN”

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, “Yüz Yüze Ve Uzaktan Eğitim” konulu genelgede yer alan “İlkokul, ortaokul ve imam hatip ortaokullarında gerekli görülmesi halinde Valilik kararıyla cumartesi günleri de okullarda yüz yüze eğitim faaliyetleri gerçekleştirilebilecektir.” maddesine ilişkin eleştirilerde bulundu. Cumartesi günü çalışmanın  “Valilik kararıyla gerekli görülmesi” hususunun önümüzdeki günlerde öğretmenlerimizi huzursuz edecek yeni sıkıntılara neden olacağını söyleyen Geylan, “Umarım, MEB bu muhtemel probleme yönelik tedbirleri alacaktır.” dedi.

Genel Başkan Talip Geylan açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“MEB tarafından bugün yayınlanan “Yüz Yüze Ve Uzaktan Eğitim” konulu genelgede “İlkokul, ortaokul ve imam hatip ortaokullarında gerekli görülmesi halinde Valilik kararıyla cumartesi günleri de okullarda yüz yüze eğitim faaliyetleri gerçekleştirilebilecektir.” ifadesi yer almış.

Ancak “gerek görülmesi halinde” şeklindeki muallak bu ifadenin hikmeti eğitim çalışanları tarafından anlaşılamadı!

Şöyle ki; sınıflarımız seyreltilerek öğrencilerimiz iki grup halinde iki gün okula gelecektir. Pazartesi Salı birinci grup gelecek, Çarşamba temizlik arası verilecek ve Perşembe Cuma da ikinci grup okula gelecektir. Dolayısıyla bu durumda Cumartesi gününe hangi şartlarda “ihtiyaç” duyulacağı muallak kalmıştır.

Ayrıca ve özellikle Cumartesi günü çalışmanın “Valilik kararıyla gerekli görülmesi” hususu keyfiliklere de kapı aralamaktır.

Bugüne kadar defalarca şahit olunmuştur ki, “Öğretmenler az çalışıyor” gibi arazlı bir anlayışa sahip olan bir çok yönetici ve mülki amir öğretmenlerimizi angarya görevler altına ezmiştir. Maalesef o kadar fazla işgüzarla muhatap oluyoruz ki, genelgede verilen bu “Takdir” selahiyeti, önümüzdeki günlerde öğretmenlerimizi huzursuz edecek yeni sıkıntılara neden olabilecektir.

Umarım, MEB bu muhtemel probleme yönelik tedbirleri alacaktır.”