‘’EL ELE ÇANAKKALEYE’’ÇANAKKALE ŞEHİTLERİNİ ZİYARET ETME ETKİNLİĞİ

Genel Eğitim ve Sosyal İşler Sekreteri Cengiz KOCAKAPLAN’ın koordinatörlüğünde düzenlenen “El ele Çanakkale’ye” adlı geziye Genel Başkan İsmail KONCUK, Genel Mevzuat ve Toplu Görüşme Sekreteri Musa AKKAŞ, Genel Mali Sekreter Seyit Ali KAPLAN ile Türk Eğitim-Sen’in şube başkan ve yönetim kurulu üyeleri de iştirak ettiler.


Programın başlangıcında Çanakkale abidesi önünde toplanan katılımcılar önce saygı duruşunda bulundu, ardından İstiklal Marşı okundu. Daha sonra Doğu TV yapımcısı Nihat TANRIKULU Çanakkale ziyaretinin amacını anlattı. Sonrasında kürsüye gelen  Genel Başkan İsmail KONCUK şunları söyledi: “Ülkemizin içeride ve dışarıda düşmanları bulunmaktadır. Buna karşı en büyük tedbir, gençlerimizi vatansever olarak yetiştirmektir. Çanakkale’de verdiğimiz 250 bini aşkın şehidin, vatansever insanlardan oluştuğu unutulmamalıdır. Bu duyguları gençlerimize veremezsek, ülke geleceğini, bağımsızlığını önümüzdeki süreçte koruyabilmek mümkün olmayacaktır. Bu konuda ülkeyi yönetenlere, ebeveynlere, öğretmenlere ve toplumun bütün kesimlerine görev düşmektedir. Bir başka milletin Çanakkale’si yoktur. Dolayısıyla Çanakkale şehitleri ve Çanakkale Savaşları çocuklarımıza çok iyi anlatılmalı ve her gencin Çanakkale’yi görmesi ve bu ruhu teneffüs etmesi sağlanmalıdır.”

Daha sonra 57. Alay Şehitliği’nde Genel Başkan İsmail KONCUK ve katılımcılar tarafından 2 adet çınar dikme töreni yapıldı. Çınar dikiminde; 81 ilden, Söğüt’ten Ertuğrulgazi Türbesi’nden, Azerbaycan’dan, Hoca Ahmet Yesevi’nin türbesinden, Kerkük’ten, Mekke ve Medine’den getirilen topraklar kullanıldı.

Genel Başkan İsmail KONCUK, Sarıkamış şehitlerinin üzerine, Türk Eğitim Sen üyesi, dağcı Bilgehan OVA tarafından örtülmüş olan Türk bayrağını, 57. alay şehitlerinden birinin üzerine serdi. Geziye katılan öğrencilere, Türk Eğitim-Sen tarafından yaptırılan ve üzerinde Çanakkale şehitlerimizden birinin adı olan künyeler hediye edildi, öğrencilerden künyede adı olan şehidin mezarının bulunması istendi. Öğrencilere, Türk Eğitim-Sen tarafından “şehitlerimizi unutmayacağız” ibaresinin yazılı olduğu tişörtler dağıtıldı.

81 İlden 167 otobüsle gelen 7 bini aşkın öğrenci ve ailenin katıldığı Çanakkale ziyaretinde oldukça duygusal anlar da yaşandı. İnanıyoruz ki, tarihin seyrinin değiştirildiği topraklarda, teneffüs ettikleri milli havayı hücrelerine sindiren çocuklarımız, hayatları boyunca unutamayacakları bir hatırayı yüreklerine nakşetmişlerdir. Atalarından miras olarak devraldıkları bu aziz toprakların ne zorluk ve fedakarlıklarla VATAN yapıldığını idrak etmişlerdir.

Çanakkale kahramanlarını minnet, şükran ve dualarla anıyoruz. Türk Eğitim Sen olarak Çanakkale ruhunu unutmayacak, unutturmayacağız.