ABDİ İPEKÇİ PARKI’NDA’’ZAM SAĞANAĞINI PROTESTO’’EYLEMİ

Türkiye Kamu-Sen, yapılan zamları protesto etmek için Abdi İpekçi Parkı’ndaydı. Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan AKYILDIZ, Türkiye Kamu-Sen Genel Sekreteri ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail KONCUK, Türk Eğitim-Sen Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri, Türkiye Kamu-Sen’e bağlı diğer sendikaların Genel Başkanları ve Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri de katıldı.

Burada bir konuşma yapan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan AKYILDIZ, iğneden ipliğe her şeye zam yapıldığını hatırlatarak, tepki gösterdi. AKYILDIZ şöyle konuştu: “Memurluk güvencesini ortadan kaldıracak her türlü girişimin yapıldığı, sözleşmeli statüde istihdam yoluyla memurluğun, sözleşmeli işçiliğe doğru devşirildiği ortamda, bir de ekonomik olarak dışlanan memurlarımız, adeta yaşam mücadelesi vermektedir. Öyle ki; 2010 yılı enflasyon hedefine paralel olarak memur ve memur emeklilerinin maaşlarına yüzde 2.5+2.5 zam öngörülmüştür. Ancak 1 Ocak’tan itibaren AKP’nin memurlarımıza yeni yıl hediyesi; emlak vergisine yüzde 50, kurşunsuz benzine yıllık yüzde 35, sigaraya yüzde 30, lojman kirasına yüzde 20, otoyol ve köprü geçiş ücretlerine yüzde 14, otobüs ücretlerine yüzde 8 zam olmuştur. Memura reva görülen altı aylık maş artışı yüzde 2.5’tur. Ama 2010 yılının ilk haftası dolmadan iğneden ipliğe her şeye, en az yüzde 15 zam yapılmıştır. Bu mudur milleti enflasyona ezdirmemek? Madem milleti enflasyona ezdirmediniz, memuru, emeklisi, eczacısı, TEKEL işçisi, şeker işçisi, itfaiyecisi, çiftçisi neden sokaklara dökülmüştür? Madem her şey güllük gülistanlık, neden şu soğuk kış günlerinde vatandaşlarımız, evlerinden, çoluk çocuğundan uzaklarda hak arama mücadelesi vermektedir? Bu mudur milletin parasına göz dikmemek?”

AKYILDIZ’ın konuşmasının ardından, temsili bir gösteri yapıldı. Gösteride Türkiye Kamu-Sen üyeleri, üzerlerinde memur, asgari ücretli, esnaf, çiftçi, emekli, yandaş, rantiyeci yazan pankartları boyunlarına taktı. Daha sonra temsili Başbakan; memur, asgari ücretli, esnaf, çiftçi ve emekliye kaşıkla yemek verirken, rantiyeci ve yandaşa kepçe ile verdi. Gösterinin ardından Başbakan ve AKP iktidarı sloganlarla protesto edildi.