MALİYE BAKANLIĞI ÖNÜNDE %2.5 ZAMLI BORDROLARI YAKMA EYLEMİ

Hükümetin kamu çalışanlarına verdiği %2,5 zamla ısınamayan memurlar bordroları yakarak ısınmaya çalıştılar.

Türkiye Kamu-Sen Maliye Bakanlığı önünde yaptığı eylemle kamu çalışanlarına verilen %2,5’luk maaş artışını bordroları yakarak protesto etti.

Eylemde; Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, Türkiye Kamu-Sen Genel Sekreteri ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk ve Genel Merkez Yönetim Kurulu üyeleri ile Türkiye Kamu-Sen’e bağlı sendikaların genel başkanları ve yöneticileri hazır bulundu.

Eylemde konuşan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, ‘Memurlarımıza yapılan utanç verici maaş artışına karşılık, milletimizin zorunlu harcamalarındaki artış oranı geçtiğimiz yıl için %15’leri seviyesinde gerçekleşmiştir’ dedi.

Akyıldız, 2009 yılında zorunlu tüketim malzemelerinden; Kuru soğana %85, Koyun eti %53, Tavuk eti %41, Dana eti %26, Patates %30, Şebeke suyu %16, Deterjan %14, Elektrik %8, Mutfak tüpü %11, Taze soğan %43 zam geldiğini belirterek ‘kamu çalışanını %2,5’luk maaş artışına mahkum eden siyasi iradeye hakkımızı helal etmiyoruz’ dedi.

Harcamaların gelirden daha fazla arttığını belirten Akyıldız, yaşanan durgunluğun binlerce esnafın kepenk kapatmasına sebep olduğunu, TÜİK’in rakamlarına göre ülkemizde her beş kişiden birinin kendine yetecek kadar gelir elde edemediğini, başkasının yardımına muhtaç bir şekilde yaşamını sürdürmeye çalıştığını söyledi.

Siyasi iradenin gelir dağılımında adaleti sağlamanın önemini bir türlü kavrayamadığını, sürekli belli çevreleri gözetmesine rağmen, memur, işçi, emekli, dul ve yetimleri gözardı ettiğinin altını çizen Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, hükümetin herkese eşit davranma, geliri adil dağıtma zorunluluğu olduğunu hatırlattı.

Hükümetin milletin cebindeki paraya göz diktiğin belirten Akyıldız, yıllık %5 maaş zammı verdiği memurların maaşından %49 vergi keserek, tüm vergilere ve kamu hizmetlerine %15 zam yaparak bunu ispatladığını belirtti.

Akyıldız, Hükümetin kamu çalışanlarına karşı iki yüzlü davrandığını belirterek söyle konuştu: Dar ve sabit gelirlileri gözetmeyen yanlış ekonomik politikalar ve yapılan ayrımcılık, vatandaşlarımızı her geçen gün biraz daha mutsuzluğa ve umutsuzluğa sürüklemektedir. Memurlara %5 olarak uygulanacak maaş artışı, diğer tüm kesimlerde %8 ile %25 arasında değişen oranlarda olmuştur. Böylece bir kez daha ücret ayrımcılığı gerçekleştirecektir. Emeklilere yapılan maaş artışlarından yararlanamayacak tek kesim memur emeklileridir.

2010 yılı için en düşük maaş zammı memurlara yapılmıştır. Bu uygulama bile AKP’nin yaptığı ekonomik ayrımcılığın ispatıdır. Bu uygulama, ekonomik krizin, bütçe açıklarının memurlarımızın ve memur emeklilerinin sırtına yüklendiğinin ispatıdır. Memurlarımız mutsuz ve umutsuz bırakılmıştır.

Memurların artık kendilerine, vergileri, harçları, zamları, katkı paylarını, yoksulluğu, açlığı, verilmeyen haklarını, geriletilen kazanımlarını hatırlattığı için maaş bordrolarına bakmak bile istemediğini söyleyerek Türkiye Kamu-Sen olarak yapılan haksızlıkların bir bedelinin mutlaka olacağını, bu haksızlıkların da hesabının mutlaka sorulacağını siyasi iradeye bir kez daha hatırlatıyoruz diyen Bircan Akyıldız, yapılan haksızlıkları, fahiş zamları, yaşam koşulları altında ezilmeyi hatırlatan maaş bordrolarımızı, hak için, adalet için, almadığımız hizmetin, kullanmadığımız kaynağın bedelini ödememek için yakıyoruz dedi.

Açıklamanın ardından kamu çalışanları yanlarında getirdikleri bordroları yakarak hükümete tepkilerini gösterdiler.