EŞ DURUMU MAĞDURU ÖĞRETMENLER İÇİN MEB ÖNÜNDE EYLEM

  Eş durumu mağduru öğretmenler, eşleri ve çocuklarıyla Milli Eğitim Bakanlığı önünde eylem yaptı. Türk Eğitim-Sen’in öncülüğünde yapılan eyleme,  Eğitim-İş ve Anadolu Eğitim-Sen de destek verdi. Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk ve Genel Merkez Yönetim Kurulu üyelerinin katıldığı eylemde, öğretmenler, sloganlarla Milli Eğitim Bakanlığını protesto etti.


  “Eşimin yanına verin. 3 değil, 13 çocuk olsun”, “Online evlilik istemiyoruz”, “Allahın emriyle evlendik, il emriyle ayrıldık”, “Eş durumu açılımı istiyoruz”, “Ya birleştirin, ya boşayın” şeklinde pankartlar taşıyan öğretmenler isyan etti.


  Eylemde bir konuşma yapan Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, il emri hakkının kaldırılmasını eleştirerek, “ siz hamile öğretmeni görüp, aile bütünlüğünü korumanın ne kadar önemli olduğunu anlayacaksınız. Ancak bundan 1 sene sonra, 2010 yılında aile bağlarının önemini unutacaksınız. Ne oldu Sayın Bakan? Neden il emri uygulamasını kaldırdınız?” diye konuştu.
Burada bulunanların arkasında on binlerce kişinin olduğunu söyleyen Koncuk, öğretmenlerin çocuk yapmaya cesaret edemediklerini belirtti. Koncuk, “Ailesi parçalanmış öğretmenler, anne baba sevgisinden uzak kalmaması için çocuk yapmıyor” dedi.


  İl emri uygulamasının yeniden getirilmesini isteyen Koncuk “bu adaletsiz anlayışla hangi Anayasa değişikliğini getirirseniz getirin, öğretmenler hayır diyecektir” şeklinde konuştu. İl içi tayin hakkının ikinci kez verildiğini ancak illerarası tayin hakkının ikinci kez verilmediğini söyleyen Koncuk, bu konuda beklentilerin karışlanmasını istedi.


  Genel Başkan Koncuk, sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçirilmesine ilişkin verilen sözün hala tutulmadığına da işaret ederek, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun, Hüseyin Çelik’ten sonra söz verdiği halde sözünü tutmayan Bakan olarak tarihe geçtiğini söyledi. 


  Eş durumu Atama Mağdurları Platformu da eylemde bir konuşma yaparak, mağduriyetlerinin giderilmesini istedi ve şunları söyledi: “ 15 Temmuz 2010 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan özür grubu atama kılavuzundan dolayı birçok öğretmen arkadaşımız mağdur oldu. Bizler burada torpil değil, anayasamızda da yer bulan ve en temel hakkımız olan aile bütünlüğümüzü koruma hakkı istiyoruz.”


  Eylemde il emri mağduru öğretmenler, Bakanlığı protesto etmek için yüzüklerini attı. Eylemin ardından Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk ve eş durumu mağduru öğretmenler önce Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdür Yardımcısı Bekir Erdoğan, ardından da Personel Genel Müdürü Necmettin Yalçın ve Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdür Yardımcı Hikmet Orman ile görüştü. İl emri uygulamasının geri getirilmesini isteyen Koncuk, ikinci bir il dışı tayin hakkının verilmesini de talep etti. Personel Genel Müdürü Necmettin Yalçın da, bütün illerdeki kurumlarda boş olan kadroların açık ilan edilmesi sözünü verdi. Yalçın, açık ilan edilmesi durumunda atamalarda daha çok kişinin yer değişikliğinin mümkün olacağını söyledi. Buna rağmen ataması yapılmayan öğretmenlerin görevlendirme yoluyla tayinlerinin yapılması konusunda Bakan’a teklif götüreceğini bildiren Yalçın, mağduriyetlerin önlenmesi için gayret sarf edeceği sözünü verdi. Yalçın, ikinci bir il dışı tayin hakkının verilmesi talebimizi de Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’ya ileteceğini ve ısrarcı olacağını söyledi.