ÇİN BÜYÜKELÇİLİĞİNE 5 TEMMUZ 2009 URUMÇİ KATLİAMININ YILDÖNÜMÜNDE SİYAHÇELENK BIRAKMA EYLEMİ

Türkiye Kamu-Sen Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği’nin eylemine destek verdi. 
Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği üyeleri 5 Temmuz 2009'da Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nin başkenti Urumçi'de meydana gelen olaylar nedeniyle Çin Halk Cumhuriyeti'nin Ankara Büyükelçiliğine siyah çelenk bıraktı. Eylemde Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk,Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Nuri Ünal, Türk İmar-Sen Genel Başkanı Necati Alsancak, Türk Kültür Sanat-Sen Genel Başkanı Hasan Hüseyin Yılmaz, Türk Emekli Sen Genel Başkanı Osman Özdemir,Türk Eğitim-Sen Genel Mali Sekreteri Seyit Ali Kaplan, Türk Eğitim-Sen Genel Mevzuat ve Toplu Görüşme Sekreteri Mehmet Yaşar Şahindoğan, Türk Eğitim-Sen Genel Dış İlişkiler ve Basın Sekreteri Sami Özdemir ve sendikalarımızın yönetim kurulu üyeleri de hazır bulundu.
Kuğulu Park'ta toplanan dernek üyeleri, sloganlar atarak Çin Halk Cumhuriyeti'nin Ankara Büyükelçiliği önüne kadar yürüdü.
 
Dernek Genel Başkanı Seyit Tümtürk, burada yaptığı konuşmada, 5 Temmuz 2009'da yaşanan Urumçi olaylarında yüzlerce Uygur Türkünün hayatını kaybettiğini, yüzlercesinin de yaralandığını ve tutuklandığını söyledi. Tümtürk, "Olayların en sert önlem ve politikalarla günler sonra kontrol altına alınmasından bu yana Doğu Türkistan'da hayat normale dönmüş gözükse de Uygur Türkleri ile Çinlilerin artık bir arada yaşayamayacakları gün gibi aşikardır" diye konuştu.
 
Tümtürk, 5 Temmuz olaylarının faillerinin, "Çin'in Gungdong kentindeki oyuncak fabrikasında çalışmaya mecbur edilen ve oradaki Çinlilerin bir gece baskını ile hayatlarını kaybedenlerin akıbetlerini öğrenmek ve suçluların bulunup cezalandırılması için yapılan bir gösteride sivil ve silahsız halka ateş açan güvenlik kuvvetleri olduğunu" ifade ederek, Çin hükümeti ve yöneticilerini eleştirdi.
 
Açıklamanın ardından Tümtürk ve beraberindeki bir grup, Büyükelçiliğe siyah çelenk bıraktı.