REHBER ÖĞRETMENLERİN EYLEMİNE DESTEK VERDİK.

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği, Milli Eğitim Bakanlığı’nın Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliği Taslağını protesto etti. Eylemde 'Mesleğimiz kutsal, sorunumuz toplumsal', 'Bir psikolojik danışmanın dramı yakında tüm okullarda', 'Ortada yok hak, hukuk MEB hep başına buyruk' dövizleri taşıdı. 'Yönetmelik taslağı geri çekilsin' sloganları atıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı önünde yapılan eyleme Türk Eğitim-Sen üyeleri de destek verdi. Eylemde Genel Sekreter Musa Akkaş ile Genel Eğitim ve Sosyal İşler Sekreteri Cengiz Kocakaplan da hazır bulundu.

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Filiz Bilge, Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği” ile “Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliği”nin aynı yönetmelik içinde birleştirildiğini ifade etti. Bu bölümden mezun olanların çeşitli bakanlıklarda görev aldığını söyleyen Bilge, PDR mezunlarının öğrencilere koruyucu ruh sağlığı hizmeti sunarak, çatışma ve problem çözme ile iletişim becerilerini kazanmalarında önemli derecede etkili olduğunu belirtti. Bilge, şunları kaydetti: "Meslektaşlarımızın verdiği bu değerli hizmetlere karşın unvan sorunumuz bir türlü çözülememektedir. Bugüne kadar mezunlarımızı en çok istihdam eden MEB, 20 Şubat 2014 tarihine kadar mezunlarımızı 'Rehber Öğretmen' unvanı ile istihdam etmekte iken; bu tarihten sonra alan adımızı 'Rehberlik' olarak değiştirmiştir. Neden böyle bir değişikliğe ihtiyaç duyulduğu konusunda doğru, sağlıklı ve net bir bilgiye sahip değiliz. Okullarda çalışan mezunlarımız, fiili olarak öğretmenlik görevi yapmamalarına rağmen yıllarca rehber öğretmen unvanı ile kimlik karmaşası içinde çalışmalarını sürdürmüşlerdir. Mezunlarımızın yaptığı iş ile unvanımız arasındaki uyuşmazlığı gidermek konusunda yaptığımız tüm girişimler sonuçsuz kalmıştır.

Milli Eğitim Bakanlığı, Psikolojik Danışma ve rehberlik alan değişikliğinden sonra; Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri yönetmeliği ile Özel Eğitim Hizmetleri yönetmeliklerini birleştirerek, “Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri” adında bir yönetmelik taslağı yayınlamıştır. Baştan sona kadar yanlışlarla dolu olan yönetmelik taslağına ilişkin dernek olarak görüş ve önerilerimizi yazılı ve sözlü olarak Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerine ilettik.

  • Psikolojik Danışma ve Rehberlik Hizmetleri ile Özel Eğitim Hizmetleri ayrı iki disiplin ve çalışma alanıdır. Bundan dolayı yönetmelikleri de ayrı olmalıdır.
  • Psikolojik Danışma ve Rehberlik, Özel Eğitim Hizmetlerinin içinde yürütülecek bir hizmet alanı değildir. Bu nedenle yönetmelikleri de ayrı olmalıdır.
  • Psikolojik Danışma ve Rehberlik Hizmetleri tüm öğrencilere açık bir hizmet alanıdır; oysa Özel Eğitim sadece özel eğitim gerektiren öğrencilere yönelik bir hizmet alanıdır, bu nedenle kendi yönetmeliği olmalıdır.
  • Ayrıca yönetmelikte görev tanımı açık ve anlaşılır olmalıdır.”

Öte yandan Türk Eğitim-Sen de Psikolojik Danışma ve Rehberlik ile Özel Eğitim Hizmetlerinin birleştirilerek değerlendirilmesini içeren Yönetmelik Taslağına ilişkin görüşlerini Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Genel Müdürlüğü’ne göndermişti.

Sendikamız ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı’na yazı yazarak, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 9 sayılı kararıyla “Rehber Öğretmenlik” alanının “Rehberlik” alanına dönüştürülmesindeki gerekçenin ne olduğunu, yapılan bu değişiklik ile rehber öğretmenlerin statülerinde bir değişiklik olup olmayacağını sordu.

MEB’e yazdığımız yazı için tıklayınız.

ÖZEL EĞİTİM VE REH. HİZ. YÖNET. TAS. İLE İLGİLİ GÖRÜŞLERİMİZİ MEB’E GÖNDERDİK