MEB KAMUOYUNU VE 4/C LİLERİ ALDATMA PEŞİNDE Mİ?
Bu durumda, 3500 4/C li den, ancak 300 kişi bu şartları taşıdığından 4/B li olarak istihdam edilebilecektir. Bu durumu açıklamayan MEB, yine kamuoyunu aldatmayı tercih etmiştir. 3500 gencimizin 4/B li olarak atanması mümkündür, Talim Terbiye Kurulu Kararları değişmez değildir. Hüseyin ÇELİK’în iki dudağı arasındadır. Kaldıki, bu gençler ingilizce ve bilgisayar branşındadır. Bu branşlarda ciddi bir öğretmen açığı bulunmaktadır. Bu gençler 4/C li olarak istihdam edilmiş ve öğretmenlik yapmışlardır, dolayısıyla  4/B li olarak atanmaları da eğitim ve öğretimimize bir zarar vermeyecektir.

Remzi KAYA’nın yaptığı bu açıklama kamuoyunu yanıltmaktadır. Bakanlık yapılan bu açıklamayı düzelterek, bu 3500 gencimizin tamamının değil, ancak 300 kadarının 4/B li olarak istihdam edileceğini açıklamalıdır.


REMZİ KAYA’NIN AÇIKLAMASI

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Personel Genel Müdürü Remzi Kaya, görevlerine son verilen kısmi zamanlı geçici öğreticilerin, sözleşmeli öğretmen olarak istihdam edileceklerini bildirdi.

Kaya, yaptığı açıklamada, 2006-2007 eğitim ve öğretim yılında 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 4/C maddesi kapsamında 3 bin 500 kısmi zamanlı geçici öğreticinin istihdam edildiğini anımsattı.

Söz konusu öğreticilerin görevlendirmeleri hakkındaki Bakanlar Kurulu Kararı ve genelgenin Eğitim-Sen tarafından Danıştay'da açılan dava sonucunda iptal edildiğini hatırlatan Kaya, bu nedenle ilgililerin görevlerine son verildiğini belirtti. Kaya, yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

"Söz konusu yargı kararı ile görevlerine son verilen kısmi zamanlı geçici öğreticilerin bu mağduriyetlerinin önlenmesi amacıyla, bunlardan Talim Terbiye Kurulu'nun 119 sayılı kararında belirtilen kadrolu ve sözleşmeli öğretmenliğe atanma şartlarını taşıyanlar, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 4/B maddesi kapsamında sözleşmeli öğretmen olarak istihdam edilecektir."

AA