ÖĞRETMENLERİN ÖZÜR DURUMUNA BAĞLI YER DEĞİŞTİRME KILAVUZU(İL EMRİ GERİ GELMELİ)
09 Temmuz 2009 tarihinde bakanlıkta yapılan KİK toplantısında Genel Başkan İsmail KONCUK tarafından eş durumu mağduriyeti gündeme getirilmişti. Bu toplantıda; Eş durumu atamalarında yaşanan sorunların çözülmesi için, "İl emri" uygulamasının gelmesi gerektiği üzerinde durulmuştu.

Bakanlık bu uygulamayı geri getirmeyeceklerini, ancak mağduriyetin giderilmesi için tek boş yer bırakmadan, Ağustos ayı'nda tüm boş normların ilan edileceği sözü verilmişti. Türk Eğitim Sen olarak "il emri" uygulaması kaldırıldığında konuyu yargıya taşımıştık. Dileğimiz yargıdan yakın zamanda olumlu bir karar çıkmasıdır.

Eş durumu atamalarında yaşanan sorunlar 12.06.2009 tarihinde bakanlığa yazılı olarak bildirilerek, "aileyi parçalamayın" başlıklı haber yapmıştık.

Ayrıca, 24.06.2009 tarihinde bakanlıkta yapılan toplantıda; Toplu Görüşme ve Mevzuat sekreterimiz Musa AKKAŞ tarafından eş durumu atamalarında yaşanan sorunlar anlatılmş ve çözüm istenmişti. Bakanlık yetkililerince Ağustos dönemi özür grubu atamalarında tayin istemeyen eşe de tayin hakkı verecek şekilde bir çalışmayı başlatıyoruz açıklaması yapılmıştı. Bu açıklamanın doğruluğunu, 2009 yılı yaz tatili dönemi Öğretmen özür grubu atama Kılavuzunun 3. maddesi ile "...Ancak, yer değiştirme işlemi yapılmayan eş, ataması yapılmş olan eşin görev yaptığı yere özür durumundan başvuru yapabilecektir" denilerek, diğer eşe de başvuru hakkı verdiğini  görmekteyiz.