GENEL BAŞKAN PESONEL GENEL MÜDÜRÜ YALÇIN'A SINAV TARİHİNİ SORDU

 Yıllardır yılan hikayesine dönen yönetici atama yönetmeliği sonunda yayınlandı. Yönetmelik ana hatları ile eğitimciler tarafından beğenildi. Eksiklerin sendikamızın da gayretleri ile zaman içersinde düzeleceğine eminiz, yeter ki iyi niyet olsun, yeter ki, eğitim çalışanları benim adamım, karşıtım gibi değerlendirmelere tabi tutulmasın.

Şu an 20 binin üzerinde geçici görevle görevlendirilen eğitim kurumu yöneticisi bulunmaktadır. Yeni yayınlanan yönetmelik doğrultusunda bu geçici görevlendirmelerin en kısa zamanda sona ereceğini düşünüyoruz.

Yeni yönetmelik, sınav esaslı bir yönetmeliktir, bu sebeple sınavın bir an önce yapılması şu an yaşanan kargaşaya ve adam kayırma anlayışına son verecektir. Sınavın yapılmasını müteakkip, artık geçici görevlendirme ve bir takım mahfillerden icazet alma devri kapanacaktır. Bu şekilde büyüyen, semiren bazı sendikalar da artık, üye bulmak için adam gibi sendikacılık yapmak, sendika olmanın gereğini yerine getirmek zorunda kalacaktır. Aksi bir tavır, bu sendikaların bitişi anlamına gelecektir. Çünkü, bu yeni uygulamalarla, makam karşılığı satın alma devri sona ermektedir. Sınav puanına güvenen başvuracak ve atanacaktır.

Bütün bu sebeplerle sınavın ne zaman yapılacağı merak konusudur. Konuyu araştırmak için Personel Genel Müdürü Sayın Necmettin YALÇIN’ı arayan Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail KONCUK, sınavın bir an önce yapılması gerektiğini ifade ederek, ne zaman yapılacağını Sayın Yalçın’a sordu. Genel Müdür Necmettin YALÇIN, Ekim ayının 20’sinden sonra sınavın yapılabileceği bilgisini vererek, bu tarih itibariyle sınavın yapılabilmesi için Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü'nün de gerekli çalışmaları başlatttığını ifade etmiştir.

Yönetici atamalarında esas olacak sınavın bütün eğitim çalışanlarına hayırlı olmasını diliyoruz. Bu sınavı kazanmak isteyen yönetici adayları yönetmelikte belirtilen konulara iyi hazırlanmalıdır. İyi hazırlanan ve hak edenin atanmasını diliyoruz.

Not:
Türk Eğitim Sen eğitim çalışanları ile ilgili bilgileri bazıları gibi sadece kendi yakın çevresine duyurmak yerine bütün eğitim çalışanları ile paylaşmaktadır. Bu sorumlu sendikacılık ve şeffaflık anlayışımız gereğidir.

TÜRK EĞİTİM SEN GENEL MERKEZİ