GENEL BAŞKAN HİTİT ÜNİVERSİTESİ ÇALIŞANLARIYLA BİRARAYA GELDİ

Genel Başkan İsmail KONCUK 10 Aralık 2011 Cumartesi günü Hitit Üniversitesinde görev yapan üyelerle bir araya gelerek görüş alışverişinde bulundu. Genel Başkanın Çorum’da gerçekleştirdiği ziyarete, Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Talip GEYLAN ile Genel Mevzuat ve Toplu Görüşme Sekreteri M. Yaşar ŞAHİNDOĞAN da iştirak ettiler.

Çorum programı çerçevesinde, ilk olarak sendika binasında bir basın toplantısı düzenleyen Koncuk, sendikal ve güncel gelişmeler hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Özellikle, son günlerde yetkililer tarafından dillendirilen, Devlet Memurları Kanunu hakkında yapılacak değişikliklerin kaygı verici olduğunu vurgulayan Genel Başkan, özellikle memurun iş güvencesine göz dikildiğini vurguladı. Bütün kamu çalışanlarının bu hususta uyanık olması gerektiğini ifade eden Genel Başkan, sendikaların bu süreçte memurların tek güvencesi olduğunu, sendikalara sahip çıkılması ve destek verilmesi gerektiğini söyledi. Bunun yanı sıra Hükümetin politikalarının alt yapısını hazırlamakla görevlendirilmiş sarı sendikalara da dikkat edilmesi gerektiğini belirten Koncuk, onurlu sendikal mücadeleyi iğdiş edenlere itibar edilmemesinin kamu çalışanlarının sorumluluğu olduğunu ifade etti.

Genel Başkan İsmail Koncuk basın toplantısından sonra, Türkiye Kamu-Sen İl Temsilciliği’nin organize ettiği futbol turnuvasının ödül törenine iştirak etti. Kurumlar arasında düzenlenen ve kamu çalışanlarından oluşan takımların yarıştığı futbol turnuvasında dereceye giren takımlara kupaları ve ödülleri Genel Başkan ve Merkez Yönetim Kurulu üyeleri tarafından takdim edildi.

Akşam saatlerinde ise Genel Başkan İsmail Koncuk Hitit Üniversitesi’nde çalışan üyelerle bir araya gelerek bir istişare toplantısı düzenledi. Toplantıda Genel Başkanın konuşmasının yanı sıra karşılıklı görüş alış verişinde de bulunuldu.

Genel Başkan konuşmasında, üniversitelerin ülkemiz için önemine vurgu yaparak, yaşanan sorunlara ve çözümlerine dair yapılacaklara işaret etti. Üniversite çalışanlarının idari, akademik ve ekonomik sorunlarının sendika olarak farkında olduklarını belirten Koncuk, Türk Eğitim-Sen’in bu konularda ciddi ve bilimsel çalışmalar ortaya koyduğunu söyledi. Üniversitelerdeki sendikalaşma oranının düşük olduğunu ve bu fotoğrafın üniversitelere yakışmadığını ifade eden Genel Başkan, “üniversitelerimiz, demokrasinin her nefeste hissedildiği ve demokratik örgütlenmenin örnek teşkil ettiği yerler olmalıdır. Her konuda olduğu gibi örgütlenme hususunda da üniversitelerimiz toplumun diğer kesimlerine öncülük etmelidir. İnanıyorum ki, örgütlü varlığımız üniversitelerde yaşanan sorunların çözümü için bir anahtar olacaktır. Hiçbir problem kendiliğinden çözülmeyecektir. Ancak sendikal birlikteliğimizi güçlendirdiğimiz ölçüde bu anlamda yol alabileceğiz.” Dedi.

 

Genel Başkanın Konuşması İçin Tıklayınız.