TÜRKİYE KAMU-SEN’DEN MEMUR-SEN’E ZİYARET

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu'yu iade-i ziyaret etti.

Memur-Sen Genel Merkezi'nde gerçekleşen ziyarette toplu sözleşme süreci ele alındı. Ziyarette, Türk İmar-Sen Genel Başkanı Necati Alsancak, Türk Haber-Sen Genel Başkanı İsmail Karadavut da hazır bulundu.

 

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Koncuk konuşmasında Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu'ya iade-i ziyaret gerçekleştirdiğini belirterek, gördükleri ilgi ve yakınlıktan dolayı teşekkür etti.

 

Toplu görüşmelerin artık tarihe karıştığını belirten Koncuk, kamu çalışanlarına sendika kanunu dayatılacağı yönünde endişeleri olduğunu ifade etti. Koncuk, kendi aralarında anlaşamayan sendikaların siyasetin elini güçlendirmesinin söz konusu olacağına işaret ederek, bu konuda sendikaların toplanarak bir fikir birliği oluşturması gerektiğini, bu açıdan karşılıklı ziyaret ve görüş alış-verişlerini önemsediklerini dile getirdi.

 

Ziyarette konuşan Ahmet Gündoğdu ise, toplu görüşmenin tarih olmasının ardından toplu sözleşmeye geçiş sürecinde olduklarını, ikincil mevzuatının çıkmaması yüzünden de toplu sözleşmenin Ekim ayına ertelendiğini hatırlattı.

 

Toplu sözleşmenin üç kategoride yapılması talepleri olduğunu bildiren Gündoğdu, "Kamu çalışanlarının tamamını ilgilendiren mali ve sosyal haklarla ilgili sözleşme konfederasyonlarla hükümet arasında, sendikaların kendi hizmet kollarıyla ilgili sorunları ise yetkili sendikalar, ilgili bakanlıklarla ele almalı." dedi.

 

Görüşme açıklamaların ardından basına kapalı devam etti.