TÜRKİYE KAMU-SEN YÜKSEK LİSANSI ÜYELERİNİN AYAĞINA GÖTÜRÜYOR

Türkiye Kamu-Sen, üyelerini Yüksek Lisans imkânına kavuşturmak üzere, Okan Üniversitesi ile protokol imzaladı.

Protokolle Türkiye Kamu-Sen’e bağlı sendikalara üye olan kamu görevlilerinin Okan Üniversitesi’nde cazip imkânlarla Yüksek Lisans yapabilmeleri sağlandı.

Türkiye Kamu-Sen Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen Protokol törenine Okan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. A. Şule KUT ve üniversite öğretim üyeleri ile Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail KONCUK ve konfederasyon ve sendikaların yönetim kurulu üyeleri katıldı. Protokolün ardından gerçekleştirilen basın toplantısında konu ile ilgili ayrıntılı bilgi basınla paylaşıldı.

Protokole göre Türkiye Kamu-Sen’e bağlı sendikalarımıza üye olanlarla üyelerimizin yakınları, sendika şubelerimizden uygunluk yazısı aldıktan sonra Okan Üniversitesi’nde Yüksek Lisans yapma imkânına sahip olacak. Buna göre normalde 14 bin TL olan Yüksek Lisans katkı payı Türkiye Kamu-Sen üyelerine 5 bin TL olarak belirlendi. Ayrıca bu rakamın 12 taksite bölünmesi kararlaştırıldı. Yüksek Lisans eğitimi çeşitli dallarda sosyal bilimler, eğitim bilimleri ve fen bilimleri enstitüleri bünyesinde sunulacak.

Diğer sendika ve konfederasyonların yaptığı anlaşmaların aksine Türkiye Kamu-Sen üyelerinin yeterli sayıya ulaşarak, yaşadıkları illerde Yüksek Lisans yapabilecek olmaları da ayrı bir avantaj.

İmza töreninde basın mensuplarına bir açıklama yapan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, “Türkiye’nin en önemli memur sendikası olarak, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bizler, ilk olarak “Oku” emrinin indiği, beşikten mezara kadar ilim öğrenmeyi zorunlu kılan bir dinin mensuplarıyız. Bu nedenle kamu görevlilerimizin eğitimlerinin ve niteliklerinin yükseltilmesi adına bizler de Türkiye Kamu-Sen olarak katkıda bulunuyoruz. Kendi bünyemizde verdiğimiz eğitimlerle zaten üyelerimizin görevleriyle ilgili eğitimlerini sağlıyorduk. Ancak şimdi üyelerimizin yanında üyelerimizin yakınlarını ve şubelerimizin uygunluk verdiği herkesi akademik anlamda da daha yüksek eğitim imkânına kavuşturuyoruz.” dedi. Kendi çocuğunun da yüksek lisans yaptığını ve yüksek lisans bedelinin 8 bin 500, 9 bin Lirayı bulduğunu belirten Koncuk, “5 bin TL son derece uygun bir rakam. Tüm Türkiye çapında bu anlaşmayı duyurarak tüm üyelerimizin ve yakınlarının bu imkândan faydalanmaları için gayret göstereceğiz.İmzalayacağımız protokola göre, 30 kişinin yüksek lisans talep ettiği her ilimizde, proğram başlatılacak, 30 kişilik grubu oluşturamayan illerde ise birbirine yakın iller birleştirilerek grup oluşturulacak.Yüksek lisans proğramının yapılacağı mekanlar şubelerimiz tarafından belirlenecek, İstanbul'da Okan üniversitesinin binaları kullanılacak.Bu şekilde Yüksek lisans imkanını üyelerimiz, yakınları ve şubelerimizin uygun göreceği kişilerin ayağına getirmiş olacağız.” dedi.

Ardından basın mensuplarına hitap eden Okan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. A. Şule Kut ise Türkiye Kamu-Sen gibi büyük ve dinamik bir sivil toplum örgütü ile işbirliği yapmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek, “Okan Üniversitesi’nin 9 bin dolayında öğrencisi var ancak son derece dinamik bir eğitim-öğretim kurumu, Türkiye Kamu-Sen de Türkiye’nin en büyük sivil toplum örgütünden biri... Bizler Türkiye Kamu-Sen’le işbirliği yapmaktan son derece mutluyuz. Burada özellikle bir şeye vurgu yapmak istiyorum: Okan Üniversitesi olarak diğer öğrencilerimizden hangi şartları istiyorsak, Türkiye Kamu-Sen üyelerinden de aynı şartları isteyeceğiz. Bizim bir hizmet ve eğitim kalitemiz var. Tüm Türkiye Kamu-Sen üyelerine ve yakınlarına da aynı kalitede eğitim hizmetini sunacağız” dedi. Bu anlaşmanın gerçekleşmesi için çaba sarf eden öğretim üyeleri ve sendika yetkililerine özel olarak teşekkür eden Kut, “herkesi kampüslerimizi görmek üzere üniversitemize bekliyoruz” dedi.

 

 

Okan Üniversitesi

Tezsis Yüksek Lisans ve Eğitim İşbirliği Protokolü